Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:11 12.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема "траките" не са ли "иранци" ?нови  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано23.03.05 20:21



Можем ли да наречем "траките" "западни иранци".

Колкото и несъстоятелни да са теримините "траки" и "иранци", щом по принцип има "източни иранци", то "траките" не са ли "западни иранци" ?

Къде е прародината на "иранците" по принцип ?



Тема Re: "траките" не са ли "иранци" ?нови [re: Ziezi]  
Автор eran_hailandura (новак)
Публикувано24.03.05 08:15



Зиези, знаеш че непиша тук и може това да си остане единственото ми участие в клуб история, но ми се видя повдигнатата тема интересна, та затова се поизкуших...
Правя опит да бъда кратък- в исторически план към западноиранските народи се отнасят Хурити, Перси, Меди. Партите в известен смисъл заемат междинно положение между западните и източните иранци. Отам насетне са, както следва- Бактрийци (това е гръцка транскрипция и във всички положения е по общо название на няколко народа, между които биха могли да бъдат отнесени и Българите), Согдийци, Хорезмийци, Саки, Масагети- все източноиранци. Към тях трябва да добавим Юеджи (китайска транскрипция), който по късно стават известни и като Кушани. Положението със Сарматите е малко по сложно, защото това по всичко личи е многоплеменен съюз съставен както от източни, така и от западни ирански народи (отново Българите са некъде тук). Отделно от източната и западната група ирански народи, стоят Скитите и Кимерите, които междувпрочем са сродни и съседни народи. Именно тяхните местоживелища в Кавказ и северното причерноморие се явяват изходната точка на Арийските народи, но твърде е възможно ареалът да е бил и по-голям. В страни от индо-иранците, но също с индо-европейски произход стоят Тохарите и Усуните (китайска транскрипция), с местопребиваване Централна Азия- Такламакан.
Траките никъде не се водят като западни иранци, но със сигурност са индо-европейци. По интересен е въпросът с Даките, които не само се появяват по-късно в историческите източници, но и без съмнение са силно повлияни от Сарматите, ако самите те не са тъждествени на источноиранското племе Дахаи. По същия начин стои и въпросът с Гетите.

Само не ме питай от къде конкретно ми е инфото, защото е отвсякъде по малко. Ако се разровиш из наши и западни източници ще видиш припокриване с това което съм написал.

Живи и здрави да са патриоти като тебе, независимо от мойто мнение върху теорийте дискутирани тук.



Тема Re: Защо изобщо питашнови [re: Ziezi]  
Автор Arient ()
Публикувано24.03.05 09:39



Те иранците са си българи, значи са източни траки. Българите ги нарекли иранци, защото по нашите земи се занимавали главно с производство и продажба на айрян, ходели по пазарите и подвиквали - айран, айран (българска дума) и така им останало името в историята.
Несъмнено траките и иранците имат общо начало но не са твърде близки поради това, че траките пътували на юг западно от Черно море (и се смесили с пелазгите на Балканите) докато иранците сторили това покрай източните брегове на същото и Каспийско и заселили една обширни и почти безлюдна планински земи източно от езерото Ван и Иранското плато. Те (или техни близки роднини) вероятно са причината за края на Мохенжо Даро (цветущ пеласгийки град на портата на Индия).

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема Re: "траките" не са ли "иранци" ?нови [re: Ziezi]  
Автор lureno19 (brutal gore)
Публикувано24.03.05 14:12



Прародината на траките според Петър Мутафчиев е Тибет. И аз мисля, че е точно така.



Тема Re: "траките" не са ли "иранци" ? [re: lureno19]  
Автор Nimbus-TF (мизиец)
Публикувано24.03.05 14:17



Нема спасение, Зиези! Траки, тюрки, памирци... все от азиатската част на Алпо-Хималайския масив иде.

Така е, требе да се пишат хитови работи, да се продават.

[А][Б][О][Р][И][Г][Е][Н]


Тема Re: "траките" не са ли "иранци" ?нови [re: Nimbus-TF]  
Автор tulsanew ()
Публикувано24.03.05 14:31



Haplogroup R Goes Back to Africa



Тема Re: "траките" не са ли "иранци" ?нови [re: tulsanew]  
Автор OpenMind (???)
Публикувано24.03.05 15:20



arient,аз пък съм убеден,че бал.полуостров е заселен от 'преселници' от Северна Африка :)



Тема Re: "траките" не са ли "иранци" ?нови [re: OpenMind]  
Автор tulsanew ()
Публикувано24.03.05 17:58



Може и да звучи като майтап,
ама наистина си прав... частично:
Между 775 и 780 година Лъв 4 в Тракия
се заселени около 150,000 души от Киликия и Сирия.
За компенсиране на човешките загуби от голямото земетресение и главно от чумата, Константин 5 заселва около Константинопол множество хора от
Калабрия, Сицилия , а в Тракия-множество арменци и сирийци монофизити, жертви на плячкосването на Мелитене , Германицея и Теодосополис.



Тема A Northern-African Influence?нови [re: tulsanew]  
Автор tulsanew ()
Публикувано24.03.05 19:45



A North-South Cline: A Northern-African Influence?

Within Europe, HG 21 chromosomes are concentrated in the south (fig. 3E).
Their frequency in the two northern-African samples is very high (52% and 77%), and their frequencies in the Greek and Cypriot samples are also high (~27%), which might reflect a barrier to gene flow between Africa and Europe,
as is also shown by the analysis of autosomal protein markers (Simoni et al. 1999) and microsatellites (Bosch et al. 2000).
In other southern-European populations, such as those in Spain, Portugal, Sardinia, Italy, Turkey, and Yugoslavia, frequencies are in the range of 10%–20%.
The decline in frequencies to the north is rather uniform...



Тема Re: Мога да отговоря сериозно,нови [re: OpenMind]  
Автор Arient ()
Публикувано25.03.05 20:02



че съм съгласен до известна степен с теб(не на майтап). Със сигурност такова преселение е имало за един доста дълъг период - времето на участието на нашите земи в състава на Римската империя. Не помня вече кой, беше казал - нищо не размесва народите така, както робството. Усвояването на новоприсъединените провинции(особенно по-непокорните) е свързано с източването от на големи групи хора от тях през робските пазари към нови територии. Това е крайно (и напълно ефективно) средство за усмиряване на непокорните. За един доста дълъг период от време всеки трети роб на римските пазари бил трак, за друг период от време - гал, за трети период - германец.
Когато, тракийските провинции най-после "опънали хомота", са били заселвани с пенсионирани ветерани и сместта е "обилно доливана" с робска работна ръка за да заработи провинцията в полза на Рим. Тази "работна ръка" е докарвана от друго "огнище на усмиряване" - в един момент от Близкия изток или от източносредиземноморскито крайбрежие на Африка, където конфликтите никога не угаснали, а и от много други места. Източното Средиземноморие обаче е най-подходящият източник за роби към Балканите. От Италия няма как да се докарат - там са "римски граждани", от Испания, Галия и Германия не е икономически изгодно. Така че - прав си.

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.