Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:42 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Реката "Берзовия" в Дакиянови  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано20.03.05 20:04



Когато император Траян превзел Дакия, там имало река, нарчена Berzovia (Berzobis). Според

унгарски автор е имало и река Czerna, но за нея не съм чувал от други източници. Унгарецът смята, че през втори век сл. Хр. е имало славяни в Дакия. Аз пък смятам, че даките са сродни на траките и винаги са говорели словенски.
Според съвременните лингвисти, румънският език има огромно количество славянски думи (процентите варират от 10 до 50 при различните учени), а дакските такива са една шепа (колкото тракийските в българския). Само че освен това, според официалната румънска наука власите са "романизирани даки", откъде тогава идват хилядите "славянски" думи?
В продължение на няколко века земите на днешна Румъния е владяла България, без там да има нито едно въстание на "даките". Въстанието на Асен и Петър е на "българи и власи", как са се разбирали славянизираните турци/иранци и романизираните даки?

Според някои румънците са българи по произход. Владетелите им са били "воеводи", казвали са се Тихомир, Богдан, Раду Празна Глава и т.н. Аз съм съгласен, но тогава трябва да обясним къде са се дянали даките?



Тема Re: Реката "Берзовия" в Дакиянови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор Nimbus-TF (мизиец)
Публикувано20.03.05 20:09



За река Черна, известна още като Aqua Negra , има в "Произходът на българите" на Ганчо Ценов. Споменава го в същия контекст - че "траките" са словени. Мисля, че беше в главата ГОТИ, където опровергаваше един от германските учени, според когото готите не били гети, а немци. После се споменава по друг случай към края на книгата.

[А][Б][О][Р][И][Г][Е][Н]

Редактирано от Nimbus-TF на 20.03.05 20:10.



Тема Re: Реката "Берзовия" в Дакиянови [re: Nimbus-TF]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано20.03.05 20:11



А за реката Берзовия съм чел, че римляните превеждали името й като "Rapida".



Тема Re: Реката "Берзовия" в Дакиянови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор Nimbus-TF (мизиец)
Публикувано20.03.05 20:17



Нищо чудно.

За даките и къде са се дянали. Ами не знам колко са били различни от гетите и дали просто в един момент не стават известни на историята като готи или хуни/българи. Има и трети вариант - да са отсетнешните гепиди.

Добавка: Сега се сещам, че според едно от сведенията Траян е покорил на север и юг от Дунав сармати. Май на Йордан беше сведението. Много имена за един и същ народ?

[А][Б][О][Р][И][Г][Е][Н]

Редактирано от Nimbus-TF на 20.03.05 20:21.



Тема Re: Реката "Берзовия" в Дакиянови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано20.03.05 20:33



+ Мако Даковъ е единъ отъ техъ! Иначе казано - ние сме си!



Тема Re: Реката "Берзовия" в Дакиянови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано21.03.05 08:53



За река Берзовия няма нищо чудно - българските думи БЪРЗА или БРЪЗ са засвидетелствани в античността. Това не са нито "славянски" нито "тракийски" думи, а български.

Нещо повече, дори българската дума БРЕЗА е засвидетелствана в античността.

Тези думи гърците наричат ГЛОСИ, а ГЛОС на старобългарски означава ДУМА, и е засвидетелствана в античността.

Българите са автохтонно население на Балкана.



Тема Re: Ziezi успя да обрка няколконови [re: Ziezi]  
Автор Arient ()
Публикувано21.03.05 12:12



глави с това "Картаген трябва да бъде изгорен", грешка - българите са автохтонното население на Балканите.
__________________________________________________________________
За река Берзовия няма нищо чудно - българските думи БЪРЗА или БРЪЗ са засвидетелствани в античността. Това не са нито "славянски" нито "тракийски" думи, а български.
__________________________________________________________________

ако се замести "български" с "индоевропейски" и се придаде малко позитивност на смисъла, ще се получи -
индоевропейските корени за бърза или бърз са засвидетелствани в античността. Те са в употреба и в славянските, а вероятно и в тракийските (към които някои присъединяват и езика на даките) езици.
Така, че ако изключим терминологията му, Ziezi е прав, но къде отива тогава очарованието което блика от всеки негов постинг.

А най-краткия отговор на въпроса - къде са се дянали даките е: - при траките.

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема Re: Ziezi успя да обрка няколконови [re: Arient]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано21.03.05 12:41



В отговор на:

А най-краткия отговор на въпроса - къде са се дянали даките е: - при траките.



Да познаваш някой музеен работник с неопровержими доказателства за продажбата на цяло дакско село?



Тема Re: Реката "Берзовия" в Дакиянови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор errata (Berserk)
Публикувано21.03.05 15:27



Според някои румънците са българи по произход. Владетелите им са били "воеводи", казвали са се Тихомир, Богдан, Раду Празна Глава и т.н. Аз съм съгласен, но тогава трябва да обясним къде са се дянали даките?


Ami nai-veroiatno tam kudeto i trakite

"In umbra, igitur, pugnabimus"


Тема Re: Реката "Берзовия" в Дакиянови [re: errata]  
Автор Nimbus-TF (мизиец)
Публикувано21.03.05 15:42



В отговор на:

Ami nai-veroiatno tam kudeto i trakite




Ахъм, трансформирали са се в основния и доминиращ етнически компонент на днешните българи.

[А][Б][О][Р][И][Г][Е][Н]


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.