Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:55 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Турската историографиянови [re: Xилмap Kaбac]  
Автор Пeлин (непознат )
Публикувано16.03.05 11:52



Политическите пристрастия много трудно се преодоляват от историците. Народността е без значение. Никой обаче не може да отрече факта, че ислямизацията по правило е насилствена.Вярно е, че до средата на ХV век има регистрирани християни спахии, но огромната християнска маса е напълно политически обезправена чак до Танзимата. Дори най-незначителните постове в провинцията и в армията се заемат от мюсюлмани. От друга страна "новите" мюсюлмани чак до времето на Великолепния са имали несравнено по-големи шансове за кариера от родените мюсюлмани. И тъкмо по тази принича не мога да проумея защо им е на османлиите да прилагат масово физическо насилие. Е - неразумни политици винаги е имало.



Тема Re: Богомилството в Боснанови [re: Пeлин]  
Автор Tporлokceн (непознат )
Публикувано16.03.05 12:53



Мисля, че изместихте темата, а тя е много интересна. В тази връзка ще отбележа две наща.
1. Ще си позволя да не се съглася с казаното за църквата в Босна, очевидно, че богомилството по някакъв начин се е институционализирало. Защото то става религия на управляващите, не само в Боста, а и в южна Франция.

2. Поне на мен ми се струва, че богомилството, в себе си съдържа разрушаването си и превръщането си в друга, по - стабилна религия, в Босна - исляма, в южна Франция - протестнанството.



Тема Re: Богомилството в Боснанови [re: Tporлokceн]  
Автор Пeлин (непознат )
Публикувано16.03.05 13:17



Не знам до каква степен изповяданата в Лангедок, Франция ерес споделя догматичните и социалните тези на оригиналното богомилство. Доколкото знам, в Лангедок ереста е унищожена от "вътрешен" кръстоносен поход в самото начало на ХІІІ век. Не виждам как ерес, отричаща човешката същност на Христос може да се превърне в протестантска вяра.



Тема Re: Турската историографиянови [re: Xилмap Kaбac]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано16.03.05 18:18



Ами и на мен тези въпроси ми се искаше да се изправя и да му ги задам, самоче едва ли има полза защото аз съм само една "пристрастна имигрантска студентка" . На професора асистентката (също туркиня) пък разясни, че ние на балкание затова сме толкова зле, защото сме се отделили от тях .

Справедливост..хм, можеби в следващия живот..

П.П. И все пак, защо няма един такъв "голям" професор българин, който да "проповядва" нашата истина? ..Е да, знам какво ще кажете, ... защото всичко е политика и интереси.

Редактирано от мaлkaтa на 16.03.05 18:20.



Тема Re: Турската историографиянови [re: мaлkaтa]  
Автор Xилмap Kaбac (Татаро-Монгол)
Публикувано17.03.05 10:17



В отговор на:

П.П. И все пак, защо няма един такъв "голям" професор българин, който да "проповядва" нашата истина?




Quid est veritas в случая? Под мегаломанските иЗцепки на турците, според мен, са потулени трудносмилаеми комплекси За малоценност.



Тема Re: Богомилството в Боснанови [re: tulsanew]  
Автор мakeдoнчe ()
Публикувано18.03.05 12:50



Последното изречение ми хареса,и си е самата истина.

Щастлив съм че не сме носели християнска или мюсюлманска
просвета режейки глави и осеменявайки "неверниците"

The right to question is the very foundation of free thought.


Тема Re: Босненската Църква..нови [re: мaлkaтa]  
Автор мakeдoнчe ()
Публикувано18.03.05 13:16



Що се отнася до турският професор.

Питай го - Що е то - девширме?
Що е то 2 февруари или петльов ден?
Еничарските корпуси и техния фанатизъм(по-големи мислимани и от ходжата).
Робските пазари по османската империя ( да ти имам цивилизацията) - сега се сещам че преди години една тунизийка беше заявила че във вените и има и българска кръв.
Питай още , как се нарича детето направено от мюсюлманин и неговата робиня ( имам предвид султана и харема му) - за мен то е полу-роб - тоест такъв е бил Великият халив защитника на правоверните
Последното творение на Османската култура дето се сещам са арменските геноциди ( 1896,1914-1920).

Да незабравя и официалния расизъм в тая расистка империя,

"рая"-правоверни!

Ти таковам и културата ...(с извинение)
ЗАпочвам да се питам кви са и постиженията в световната наука на тая империя ...

The right to question is the very foundation of free thought.


Тема Re: Босненската Църква..нови [re: мakeдoнчe]  
Автор мaлkaтa (новаче)
Публикувано18.03.05 19:03



Ти да му чуеш обяснението за еничарите....
Това било цивилизован акт от страна на империята, чрез който тя дава шанс на поданиците да се издигнат, да постигнат високо социално положение, образование и да вземат участие в управлението си.
Освен това, много (или почти всички) от родителите сами се натискали да си дават децата, защото това им бил единственият най-голям шанс за успех в живота. И т/н и т/н..

Аз разбирам, че такива са били времената... действали са спрямо интересите си и са правили каквото са правили. Но сега, в 21ви век, би трябвало да са способни поне да си признаят фактите от миналото. Не тая особени надежди това да стане някога, обаче .

Редактирано от мaлkaтa на 18.03.05 19:05.



Тема Re: Босненската Църква..нови [re: мaлkaтa]  
Автор Arient ()
Публикувано18.03.05 19:16



Не искам да отричам девширме-то, нито пък си мисля, че родителите(еничарите са набирани от всички неправоверни народи в империята, а и не само в нея) са се натискали да си пробутат децата "на служба" но в интерес на изчерпване на истината докрай, трябва да кажем, че в късните фази на "еничарството" - когато еничарските подразделения са разквартирувани из провинцията, много българи (но не в детска възраст) доброволно са кандидатствали за "еничарска служба"(+"преименуване"). Има запазени документи за това.

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема За еничарите не съм виждал документите...нови [re: Arient]  
Автор tulsanew ()
Публикувано18.03.05 20:21



ама има и други документи от по-неотдавнашно време.
Понеже искам да зарадвам Малката ,
този път ще постна нещо от "модерни американски професори":
"....In 1937 the organization Rodina (Motherland)
was formed.

Its principal aim was to foster a Bulgarian ethnic consciousness among
the Bulgarian Muslims.

Its activities covered mostly the Central and
Western Rhodopes; it proved unsuccessful in the Eastern Rhodopes.

In the course of seven years the organization introduced Bulgarian language
worship in the mosques, translated the Qur’an into Bulgarian,
created a Bulgarian Muslim establishment separate from the
Turkish, and promoted the creation of a local elite by enrolling Bulgarian
Muslims into secondary and higher education establishments.

It also attempted to reform everyday life by casting away
the traditional costume, improving the lot of women,
and ceasing
the practice of circumcision.13

Most important, in 1942 it embarked
on a campaign to change the names of the Bulgarian Muslims to
Bulgarian, although not Christian, names. It has been estimated that
by September 1944, two-thirds of the Pomak population in the Central
Rhodopes had changed their names
.

14
Immediately after the war,
Rodina was dissolved on the grounds of being
a nationalistic Bul-
garian, reactionary, and racist organization.

The Muslim names of
the population were restored by 1945...
."
...............
Поредният подвиг на просъветските комунисти
в борбата им с
расистко-националистическата идеология
на българската буржоазия, позната ни и от
македонизацията в Пиринско..
или пак козни на "великите сили"?

Редактирано от tulsanew на 18.03.05 20:23.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.