Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:49 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За смъртта на Хр. Ботевнови  
Автор Becи (сладкопойно)
Публикувано10.01.05 12:12



Здравейте на всички! През почивните дни ходих на Околчица и се обърках тотално, относно това, което знаех за смъртта на Ботев или не съм знаела достатъчноНа разклона за Околчица има отбивка на ляво и знак, на който пише "Към лобното място на Хр. Ботев". Под кръста на Околчица има каменна плоча, на която са обозначени връх Вола, лобното място на Хр. Ботев и Околчица. Аз знам, че Ботев е убит на Вола!? Обаче лобното му място е друго Какво е станало на Вола и какво на Околчица?
Не се смейте ами казвайте, че ме е срам



Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: Becи]  
Автор Чepнopизeц Xpaбъp ()
Публикувано10.01.05 13:06



Истината е, че няма достоверни сведения за смъртта на Христо Ботев. Това е давало и дава възможност за ной-различни спекулации.

Четата води общо три отбранителви сражения: на Милин камък, на Околчица и на Вола ( хронологически в този ред) Практически е разбита при Околчица. На Вола е окончателно разпиляна.

Няма яснота кога и как е загинал Ботев. Запазените лични спомени си противоречат. Общо взето през първата половина на 20 век се смята, че войводата е убит на Околчица. След това официалната версия започва да лансира Вола.

Както много неща в нашата история и тук има много мистификации, тъмни петна и митологеми.

Приеми, че е паднал геройски на Вола, за да ти е спокойно !

Qvasqvam tandem abvtere patientia nostra


Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: Чepнopизeц Xpaбъp]  
Автор Topepo (AlteSchlampe)
Публикувано10.01.05 15:54



По принцип, лично аз съм посещавал местност Йолковица, сочена като истинското лобно място на Ботев, намираща се във Врачанския Балкан, по междуселските пътища от вр. Околчица към х. Пършевица. И това не е връх, а е едно дере....

Но е истина, че традиционните ежегодни тържества се провеждат на връх Околчица, където е и паметника, възстановен през последните години във първоначалния му вид. Махнати за червените звезди и прочие неща от по късни времена.

А за самата му смърт - почти сигурно е, че не е убит от турски куршум.... Доколкото зная, последните му минути са описани най достоверно от Н. Обретенов, син на баба Тонка и байрактар на четата, на смъртния му одър през 1920 - те години. Дори бях чувал, че тези му показания били даже нотариално заверени - което може и да не е съвсем точно. Но къде се намират те сега - един Бог знае....

I'm moving along on the wings of time...


Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: Topepo]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано10.01.05 22:27



Аз пък съм чел неща, които обвиняват точно Обретенов за убийството.



Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: Topepo]  
Автор Ивaнyшka (Депресионист)
Публикувано13.01.05 10:07



Обретенов не е бил никога байрактар, бил е участник в щаба.
Излезе една хубава книга тази година "Ботевите четници в турските правосъдни архиви", където се разглежда доста подробно какво е станало и колко души са загинали в сраженията (реално под 20).
На Вола, докато четата се е изтегляла в колони от Околчица, се е състояли съвещанието на което се е бистрело какво да се прави - дали да отидат в Сърбия, дали да тръгнат по билото на Балкана или да се предадат.
На съвещанието са присъствали само членовете на щаба, даже братът на Ботев не е бил там, още се е изтеглял с четата.
А какво е ставало там е най мътната част от Бг историята и легендите са много - дори и че оня мъж, който е спасявала Баба Илийца е самия Ботев.
Официалните обвинения се насочени към Обретенов - ако не като пряк извършител, то поне като подбудител.

Проблема не изчезва в момента, в който си изтървете нервите
http://www.bukvite.com


Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: Topepo]  
Автор Чepнopизeц Xpaбъp ()
Публикувано13.01.05 10:51



Четата на Ботев има няколко знаменосци, "байрактари", които един след друг са били ранявани.
Първият е Никола Симов-Куруту. После Димитър Стефанов-Казака, х.Георги Найденов-Гръблаша.
Мисля, че още двама са носили знамето...

Qvasqvam tandem abvtere patientia nostra


Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: Чepнopизeц Xpaбъp]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано13.01.05 16:34



Пък и по-късно, всеки е напирал да се пише байрактар от четата на Ботев....
Тя цялата ни история е мътна и кървава

Avatarx


Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: Becи]  
Автор Tporлokceнът (непознат )
Публикувано13.01.05 17:37



В спомените си Обретенов доста подробно описва мястото на което е бил убит Ботев, тук някой направи същото. В началото на миналя век той лично е водил хора от Враца, мотае ми се, че даже и кмета, за да им го покаже. Мотае ми се нещо /не особено интересно/ защо не са роставили поне малка плоча на мястото, а ясно е, че то не става за голям паметник.

Пак там той дава добро описание на смъртта на Ботев. Куршумът е бил неочакван /в смисъл не са били в сражение или на опасно място/. Описанието е доста детайлно и според мен искрено. Едва ли хората от щаба са извършили убииството... Пък ако са те, са могли да го направят по по-небезопасен за тях начин... Още нещо, никой не е издал на турците мястото, иначе най - вероятно поне щяхме да знаем къде е главата на Ботев.

Причини да го убият, колкото и гразно да звучи, четниците са имали. Четата се оказва в ситуация за която е неподготвена /не е ядро на въстанническа армия, а единствена цел на многобройни турски отряди/. В тази ситуация ясно проличава пълната неподготвеност на Ботев да я води към нещо друго освен към геройска смърт. Пък и самия той губи много от твърдостта си при контактите си с местното население.... Следват неадекватни решения... Така, че много е възможно накой да е решил да премахне войводата с цел спасяването на четата.... Нали не си мислите, че с горните редове се опитвам да посегна на ореола на Ботев, опазил ме Бог, едва ли в нашата история има и дузина мъже като него.

Много предателства има в нашата история, ама и ние много си падаме да се обвиняваме един други в този грях. Все още битува легендата, че Левски е предаден, а кой знае защо реалната история, т.е, че това не е вярно, е по - малко популярна.

Не знам разбира се кой е убил Ботев, но ако това е бил българин.... ами поне не е бил класически предател. Защото иначе обезателно би се измъкнал от наказание покозвайки на турците трупа на Ботев.... Е разбира се това е мое лично мнение....

А, забравих и още нещо интересно. В в спомените си, Обретенов пише, за нешо което се случило след като куршумът ударил Ботев, което обаче той нямало да каже. Изглежда много загадъчно, но хората с медицинско образование и дори само с по - дълъг житейски опит ще се досетят за какво става дума и ще разберат защо Обретенов не го е описал. Това, че го отбелязва е още един довод да си мисля, че описанието му е найстина подробно и вероятно точно.



Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: Tporлokceнът]  
Автор avatarx (Mr.)
Публикувано13.01.05 19:03



Mmmm, специално по въпроса за Левски не съм много съгласен. Може би тук въпросът е какво може да се оценява като предателство.

Avatarx


Тема Re: За смъртта на Хр. Ботевнови [re: avatarx]  
Автор Tporлokceнът (непознат )
Публикувано13.01.05 20:04



О, разбира се...... Онзи псевдо - комита, който за да се оправдае пред жена си, става причина за разкриване на арабаконашкия обир, реално също е предател..... Премазваните от бой и мъчения истински комити също, при това не много рядко са издавали другарите си....строго погледнато те също са предатели...

Ама историята за поп Кръстьо, в стил абсолютно новозаветен стил, и може би типичния случай на предателство просто не е се е случила.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.