Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:45 21.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Сталинграднови [re: FileO99]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано08.02.05 20:11



Ако Хитлер беше отложил офанзивата на Изток с 1 година, а междувременно бе дал на "Пустинната лисица" 10-15 елитни дивизии, от които 5-6 танкови, не ми се ще да мисля какво щеше да стане с Великобритания
За 1 година руснаците едва ли щяха да се подготвят за войната достатъчно добре, според мнозина историци колосалните им поражения в началото не се дължат толкова на липса на модерна бойна техника, а на некадърно управление и планиране: глупостта със съсредоточаването на авиацията на близки до границата летища и т.н.. А че Вермахтът е нямал шансове срещу Червената Армия спор няма....



Тема Re: Ако развитието нанови [re: goga]  
Автор Arient ()
Публикувано09.02.05 14:02



събитията се насочеше по предположения от тебе път, до една година Сталин е щял да атакува пръв. Една година му е била достатъчна за да завърши започнатата кадрова подмяна и реорганизация на армията, включително и на техниката. На 22 юни Хитлер го е уловил по средата на крачката. Нито преди една година, нито след една година е било възможно това което е станало през лятото на 41ва. Като пример само - по повод окупацията на Чехословакия и ултиматума на Сталин за коридор през Полша Англия недалновидно предпочела Хитлер в Централна Европа, пред Сталин на същото място, защото поне за момента Сталин е по-мощния и по-опасния там.

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема Re: Ако развитието нанови [re: Arient]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.02.05 18:07



Може и да си прав, но теориите тип "Суворов" издишат в едно отношение - болшевизмът винаги е бил крайно агресивен, но често пъти плановете са едно, а реалността друга... това, че Сталин се е готвил за превантивна война с Хитлер - е вероятно неоспорим факт, но далеч не е неоспоримо твърдението, че тази война е щяла да бъде факт. Сталин не е бил глупак, въпреки всичките му кусури. През 1941 година Вермахтът е бил еталон за армия. Никой не може да предвиди какво е щяло да се случи през 1942 година, ако Хитлер не бе нападнал Съветска Русия и Япония не беше ударила Пърл Харбър. Американците не са добри войници - президентът Рузвелт много трудно щеше да убеди Конгреса да влезе във войната, при условие, че тя не е неизбежна и Хитлер е в апогея си.
А що се отнася до подготовката на Съветите - повтарям, те са издишали много в организацията и планирането на боя. Били са "гола вода" по отношение на евентуалини противникови масирани танкови клинове по фланговете, а и армията им е била зле тренирана - преди няколко месеца в този форум някой публикува разни отпратки за големите съветски учения през 1938 год - тогава самият Сталин признава, че червеноармейците са абсолютно сдухани.
Ресурсно осигурен Вермахтът си остава непобедим поне в първите месеци на евентуалния конфликт. тогава щяха да имат повече време да въведат новите танкове и реактивни самолети /между другото въпреки дефектите им в самия край на войната са били страшилище за стратегическата авиация на съюзниците/...



Тема Re: Не правянови [re: goga]  
Автор Arient ()
Публикувано09.02.05 19:50



предвиждането си от позициите на "Суворовец" (като не отричам неговата гениалност, човекът от една купчина ботуши край границата успя да сътвори нова ВСВ, какъв размах, какво въображение а и колко пари изкара от това).
Просто тенденцията в навечерието на войната е такава . След няколко години напъни (през които изубил ценно време) за създаване на антихитлеристка коалиция (защото много ясно осъзнавал, че в крайна сметка Хитлер ще се насочи срещу него, нали затова бил допуснат на власт в Германия), Сталин просто е бил принуден да си даде отсрочка (за реорганизация на силите си, защото сам е виждал изоставането, както ти споменаваш) и сключил договора за ненападение.
Грешката му е, че недоотценил Хитлер и мислел, че Хитлер ще спази договора и ще го остави да се реорганизира. А когато Германия се обезкърви в една интезивна война на острова и разпилее силите си из Близкия Изток(както ти предлагаш) , тогава Сталин много лесно е щял да влезе в Берлин(и да се обяви за спасител на Европа, впрочем през 45-та пак го направил но с много повече кръв и много по-истински). Но и на Хитлер това му е било ясно и много добре знаел, че пътят към незнайните му крайни цели минава през неутрализирането на СССР (но не чрез договори).

Вашингтон освободи хамариканците, Колт ги направи равни, а Калашников им еба мамата.


Тема Re: Не правя [re: Arient]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано09.02.05 20:29



Не отричам, че в тезата ти има логика... Но също не мисля, че ролята на Хитлер като предвидлив държавник особено му отива - той си е бил психопат, с отделни изригвания на гениалност. Въобще не смятам, че е нападнал СССР, защото се е страхувал от Сталин или че е размишлявал толкова глобално за евентуалния бъдещ развой на военните действия в световен мащаб - ако наистина му е пукало затова, нямаше да предизвиква САЩ, както и да води война на няколко фронта. По-скоро му е бил нужен предтекст, подобен на диверсиите преди войната срещу Полша /уж поляците нападнали германия/, за да изпълни идеите, заложени в "Моята борба". Повтарям, Хитлер не се е нуждаел от това да воюва с целия свят, ако е имал малко здрав разум.
А евентуалната съветска инвазия през 1943-та звучи по-скоро като научна фантастика. Руснаците със зор се справиха с Финландия, въпреки стократното си ресурсно и техническо превъзходство - именно заради некадърността на командването си.
Тотална война с една отпочинала, ресурсно осигурена Германия, неангажирана в сериозен военен сблъсък със САЩ - това си е лудост, най-малкото заради колосалните бъдещи загуби. А 20 дивизии в Африка са нищо за вермахта - с тях е било напълно възможно да се отреже Суец, да падне Малта и да насъскат арабското национал-освободително движение... След това, британците ще имат толкова проблеми, че въобще няма да им е до Нормандия.



Тема Re: Не правя [re: goga]  
Автор lvoDim ()
Публикувано09.02.05 23:43



Здравейте приятели!

Принципно вермахта е ултра велик еталон за армия! Само дето нещо неговия фюрер (той е бил такъв и на държавата трети германски райх) накрая на войната се е по самоубил. Така че е видно кой е бил по силния.

Колкото до войната (тази между райха и СЕСЕСЕРЕ) ами някой да има текста с който братята германци обясняват защо са нападнали?
Ако го имате прочете го!

Успех!!!



Тема Ако развитието на реактивната авиация [re: goga]  
Автор FileO99 (оперативная)
Публикувано11.02.05 19:50



Болшевизмът е агресивен като идеология по простата причина, че той не може да съществува като система обграден от капитализъм или нещо подобно. Ленин това добре го е знаел и точно затова се е опитал безуспешно да разпали световна болшевишка революция финансирана с държавното съкровище на Русия. В основната на лениновата външна политика стои идеята, че работническата класа ще възстава срещу експлоататорската класа и Червената армия ще се притичва тутакси на помощ. Даже и до последните дни на Съветската империя комунистите все се надяваха капитализмът да се разпадне като така и не разбраха, че крайният резултат от работата на даден колектив се определя от интелектът на този, който го ръководи. И в условията на липсата на конкурентност вместо тесни специалисти се назначаваха крайно некомпетентни партийни кадри.


Сталин се е готвил за война срещу Германия но на по-късен етап. Все пак Суворовата теза изобщо не трябва да се подценява. На мен ми изглежда крайно нереално армия от деморализирани алкохолици и въшкарници да скочи срещу бронираният юмрук на Германия, още повече както писах в горни постинги Сталин до последно е смятал всички донесения относно предстоящото германско нападение за "английска провокация". Натоварванията в съветската икономика края на 30те, когато индустрията е поставена на военно временни релси и малко по-късно през 1940 и 1941 следствие масовите мобилизации несъмнено са имали за цел да подготвят СССР за предстояща война но не с Германия, а с Великобритания. Сталин е очаквал много силен удар но от друга посока. Точно както пишеш в животът плановете са едно, а става съвсем друго. При такъв развой на събитията, още повече че немските самолети бомбардират островът с руски бомби и немската военна промишленост е изключително зависима от доставките на редица суровини от СССР Сталин очевидно е виждал в Хитлер потенциален съюзник срещу Англия и Америка. Ударът на Хитлер изненадва, разочарова бащицата на народите и обърква схемата му. Вчерашният съюзник в Европа става враг номер 1, а реалните идеологически врагове стават съюзници. Точно и затова най-вероятно до края на животът си вождът на народите не казва какво мисли за Хитлер…


Края на 30те години оперативното управление на Съветската армия е на трагическо равнище. Съветската военна мисъл не може да се претвори в реалността и неуспехът във Финландия го доказва. Това е една от причините за голямата чистка в армията, която буржоазните историци наричат "обезглавяване". Всъщност това е било едно голямо въвеждане на ред и стягане на редовете. Блестящи съветски военни теоретици като Шапочников чертаят бъдещите схеми на оперативно управление(книжката с щабовете, която Сталин изключително цени), но това е само един, макар и основен елемент от цялостният механизъм на една армия.


Тезата, че ако немците започнат война на изток 1942-1943г. ще победят е колкото вярна толкова и невярна. Причината е, че първо огънят на конфликтът сам по себе си мотивира научнотехническият прогрес и второ както до конструирането на достатъчен брой тежки танкове Pz V Panther и Pz VI Tiger поне 2500 на брой към то 22 юни 1942 или 4000 до 22 юни 1943, така и до създаването на пълноценни авиационни формирования съставени от реактивни самолети светът също ще се е развил в същата пропорция - Великобритания ако междувременно не е паднала ще построи още търговски кораби, Америка ако е вляза във войната(а тя ще влиза заради Англия) направо ще премине към B-29, в Русия ще се създадат повече тежки танкове КВ-1 и КВ-2, а може би и пълноценна стратегическа авиация... Тоест не трябва да се изхожда от гледна точка на това, че само германците се въоръжават на високи обороти и ако не са избързали са чели да пометат светът. Даже и да построят споменатите бройки тежки танкове и да имат реактивна авиация те не могат нито да ги поддържат, нито да им осигурят достатъчно гориво. Все пак в интерес на истината военното дело във Великобритания и СССР е нямало да отбележи съществен напредък и немското превъзходство е щяло да бъде още по-чувствително.


Реактивната авиация на Третият Райх представена най-вече от революционният за времето си Me 262 даже и при достатъчни количества на месечното производство едва ли е щяла да отрази систематичните налети на съюзниците. Причината е много проста - макар и предизвикващи ужас първите бойни реактивни самолети в света плод на немският технически гении не са били ефективни срещу съюзническите бомбардировачи включително B-17 Flying fortress и изтребителите главно американските P-51 Mustang поради високата си скорост и оттам липса на маневреност и време за прицел. Със скорост 800 км/час пилотът има твърде малко време да се прицели добре и да открие огън на поражение с четирите 30 мм оръдия Rheinmetall-Borsing МК-108 срещу бавните американски витлови бомбардировачи(оръдията разположени в носовата част на самолетът имат електропневматично презареждане и електроспусък).Вярно от редиците летящи крепости се сипе дъжд от картечен огън, но самолетът има твърде голяма ъглова скорост и представлява много трудна мишена. Високата скорост също играе отрицателна роля във въздушните боеве с англо-американските изтребители, защото налягането на въздушният поток парира маневреността. Когато месершмитът се насочи към рояка съюзнически изтребители, те се пръсват на посоки и му излизат в гръб. Той не успява да улучи никой от тях, а когато те завършат 180 градусовият си вираж по хоризонтал, немският самолет е прекалено далеч за ефективен огън. А при ниска равностойна скорост тромавият реактивен самолет на близко разстояние няма никакъв шанс срещу витлов изтребител. Затова при кацане Me 262 са били конвоирани от витлови изтребители на Luftwaffe, за да не станат жертва на дебнещи ги противници. Прототипът е оборудван с двигатели BMW-003, които макар и с добри показатели при наземните тестове отказват още при първият полет на 25 март 1942г. Опитният пилот изпитател Фриц Вендер обаче спасява безценният прототип с помощта на помощнен бутален двигател. Катастрофа с него е равносилна на катастрофа със секретен стелт в днешно време. Двигателите BMW-003 са сменени с по-големите и по-мощни Jummo-004A. Но даже и те след въвеждане самолета на въоръжение и ефективното му използване в бойни условия се нуждаят от основен ремонт след 20-30 часа експлоатация(не си спомням точната цифра). Това е твърде трудоемко и твърде скъпо за боен самолет, който има претенциите да се превърне в масов. Освен това Хитлер упорито настоява самолетът да бъде превърнат в скоростен бомбардировач, от какъвто Германия отчаяно се нуждае. Фюрерът не приема доводите професор Вили Месершмит и командващият изтр.авиация на Luftwaffe Адолф Галанд, че това е самолетът способен да спре нападенията на съюзническата авиация. Дали това е било така аз съмнявам както вече написах поради какви причини. Първата серия Ме 262 А-0 са пуснати февруари 1944г., но поради липса на двигатели са предадени на Luftwaffe чак през април. Десантът в Нормандия накланя везните в полза на изтребител. До капитулацията немската авиационна промишленост произвежда 1433 самолета Ме 262 от различни модификации като само пред периодът януари-април 1945г. са произведени 865 самолета! От всички произведени самолети в бойни операции са участвали малко повече от 600 самолета. Най-класният немски пилот на Ме 262 е Валтер Новотни, които разработва в голяма степен и тактическото им използване във въздушните боеве и пръв вижда недостатъците на неманеврената реактивна машина срещу леките и повратливи витлови самолети. Ме 262 без съмнение е едно от брилянтните научно технически достижения във военното дело на Третият Райх наред с танкове Pz V Panther и ракетите F-1 и F-2, които не достигат като количество, за да обърнат хода на войната.






ТТ данни на Ме 262 -1а "Schwalbe":


-разпереност - 12,56 м

-дължина - 10,60 м

-носеща площ - 21,70 м

-маса празен самолет - 3795 кг

-максимална скорост при старт - 6925 кг

-максимална скорост - 873 км/час

-практически таван - над 11 000 м

-въоръжение - 4х30мм оръдия МК-108



Тема Re: Ако развитието на реактивната авиациянови [re: FileO99]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.02.05 21:03



Niakade biah 4el, 4e vse pak malko predi kraia na Tretia Raih, germanskite aviacionni konstruktori sa uspeli da iznameriat na4in da savmestiat neveroiatnata skorost na reaktivnite samoleti s to4nostta na strelbata im - problemat e bil, 4e ve4e bilo vse edno (3 mesetsa predi Berlin da padne).
Po-golemiat nedostatak e bilo gorivoto - silno zapalimo i s mnogo slozen na4in na zarezdane (smesvane na dve razli4ni gorivni smesi, reakciata ot koeto dava tiaga na dvigatelia) - imalo e mnogo neshtastni slu4ai pri zarezdaneto na samoletite, prakti4eski 20-30% ne sa uspiavali navreme i nevredimo da izletiat.
Dokolkoto znam 20 sa bili prototipnite reaktivni izstrebiteli - edna tvarde nedostata4na cifra da se otrazi napadanie ot niakolkostotin sajuzni4eski samoleti.
Ima interesni danni i za "anti-gravitacionnia disk" - otedlno ot mitologiata za nacistkite letiashti 4inii i tainata baza na Antarktida...
Naistina e nevazmozno da se predvidi kakvo e shtialo da se slu4i. Dori sled dekemvri 1941 germancite vse oshte sa imali shnsove za uspeh, Hitler e priebal vsi4ko sas Stalingrad.



Тема Re: Ако развитието на реактивната авиациянови [re: FileO99]  
Автор lvoDim ()
Публикувано11.02.05 21:35



Здравей!

Ами бъркаш File99, в твърдението че Сталин се е готел за война с Великобритания. Просто защото би строил масово линейни кораби, крайцери и самолетоносачи (каквито впрочем са били планирани или заложени вече), НО КЪМ 1941 СССР НЕ Е ИМАЛ СИЛЕН ФЛОТ, РЕСПЕКТИВНО Е БИЛО НЕВЪЗМОЖНО ДА НАПАДНЕ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ.Още повече че не са имали и обща граница по суша, а по вода е относително далеч.

Достоверен факт е че СССР е превъзхождал Райха по отношение на танквете(брой,качество подготвени екипажи, ремотни възможностти и заводи) около 11 пъти. ЪХЪ, ЕДИНАДЕСЕТ ПЪТИ.

Но да се върнем на твърдението ти че ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, е била основния враг от който СССР би трябвало да очаква нападение, Ами ВЕЛИКОБРИТАНИЯ е морска държава, а СССР е сухопътна(критерия е: къде дадената държава е в състояние да изяви най-пълно предимствата си от географското си положение, съответно характерни особености на развитие). Та трудно би било 34 хил съветски бронирани машини да преплуват ламанша нали? Е СССР е имал масово плаващи танкове(т-37,т-38 и т-40, ама те са имали по една картечница.

ОООО и това също:

"По некоторым данным, на 1 января 1941 года в войсках еще оставалось 2157 танкеток Т-27, часть из которых приняли участие в боевых действиях начального периода Великой отечественной войны, некоторые из них "дожили" до московской битвы. В частности, 1 декабря 1941 года несколько танкеток Т-27 поддерживали атаку одного из батальонов 71-й отдельной морской стрелковой бригады в районе Яхромы."
Примерно....

Та сега за ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, ами тя почти не е имала сериозно количество войски в метрополията, след разгрома от 10.05.-24.06.1940 претърпян от страна на съюзника й Франция. Империята не би могла да бъде равмностоен противник на СССР. Нито по суша, нито по въздуха.

Така че хайде не пиши глупости, А?

УСПЕХ!!!

Редактирано от lvoDim на 11.02.05 21:37.



Тема Re: Ако развитието на реактивната авиациянови [re: goga]  
Автор lvoDim ()
Публикувано11.02.05 21:50



ЗДР, Гога.

Ме-262 е бил произведен в 1430 броя, Ме-163 300 единици, Ar.234-200 БР. HE-162 2 ОКОЛО 100 БР.

ИЗбОЯВАН само тези модели РЕАКТИВНИ САМОЛЕТИ които са били на въоръжение в луфтвафе до края на войната.


Успех!!!

П.С. Арадо 234 б-2 е бил бомбардоровач, дистанциинно управлявани оръдейни установки стрелящи САМО НАЗАД , макс скорост 742 км/ч




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.