Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:58 23.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Интересна карта привеждаш....нови [re: tulsanew]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано08.01.05 18:04



Имало е всякакви национални части предимно в СС.
Скандинавска дивизия "Викинг", фламандсики части , френски"Шарлеман", испанската Синя дивизия, с която Франко хем отбил номера, че помага на Хитлер, хем се поотървал от най-крайните си хора като ги протил на екскурзия, имало е шведи, норвежци, холандци, че даже и араби. Имало е казашки части (Хитлер смятал казаците за потомци на готите). Имало е повече от един милион руснаци, борещи се с болшевизма - така наречените хиви. По късно е имало босненско мюсюлманска СС дивизия "Ханджар", албанска "Скендербег" (тях сърбите и досега помнят). Имало е армиите на Власов и Камински. А за ОУН и за Армия Крайова и немците и руснаците са били врагове и те са воювали и с едните и с другите.



Тема Всъщностнови [re: Arient]  
Автор obiknoven_laik (нормално прост)
Публикувано11.01.05 09:39



Сталин на няколко пъти е търсил възможност за мирни преговори /например чрез Деказонов в Стокхолм/, в първите етапи на войната. Обаче Хитлер категорично не е желаел да преговаря. Независимо, че планът "Барбароса", който е типично въплъщение на представата на Хитлер за "евтина война", е сериозно ресурсно недоосигурен, е имало реална, макар и малка, възможност германците да победят. Тази възможност се съдържа в изключителните бойни качества на германската армия. Тя обаче не е реализирана не толкова заради тактически грешки при воденето на войната, а заради генералната СТРАТЕГИЧЕСКА грешка, допусната от Хитлер. В тази кампания той се опитва да постигне едновременно две диаметрално противоположни цели - да сломи болшевишкия режим на Сталин и да унищожи физически руския народ. Ако се беше появил като "освободител" от режима, първата цел щеше да бъде реализирана и то навярно с лекота, както показват първите седмици на войната. Спасяването на Сталиновия режим обаче е пряко следствие от опита да се достигне втората цел. Руснаците постепенно разбират, че са между чука и наковалнята и това изяжда главата на Хитлер. Той е смятал, че заради възрастта си не разполага с достатъчно време да се заиграва с руснаците - и е играл хазартно. Този хазарт е можел и да успее. Но от момента, в който САЩ се намесват във войната, поражението на Оста е просто въпрос на време. Никакви бойни умения не са били в състояние да компенсират огромното икономическо, технологично и демографско надмощие на съюзниците. В този смисъл Сталинградската битка е само закономерен епизод. Но ми се струва, че е правилно тя все пак да се приеме за повратната точка, след която германския натиск започва да отслабва. Такава точка, колкото и условно да е това понятие, е също Ел Аламейн на Африканския фронт и морската битка при Мидуей на тихоокеанския военен театър.

Филмът, за който споменаваш, е по книга - Фатерланд - и е напълно възможен сценарий, стига в историята да имаше "ако". Все пак, в действителния вариант на историята, една друга "Империя на злото", не различаваща се принципно от хипотетичната във "Фатерланд", се срути не толкова от героичните американци, колкото от собствената си тежест, поради липсата на здрава икономическа основа. Отсъствието на икономическа логика /заместена с политическа/ в изграждането на всяка тоталитарна империя, предопределя съдбата и. Тя може да бъде, както беше казал някой, само черна запетая в човешката история, но никога точка.

Истинската грижа на човечеството е човека<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от obiknoven_laik на 11.01.05 09:48.</EM></FONT></P>

Редактирано от obiknoven_laik на 11.01.05 12:01.



Тема Re: Концентриране на целият удар в група армии "Цeнтърнови [re: FileO99]  
Автор woland (messir)
Публикувано11.01.05 11:57



По мое мнение, правилната стратегия за Вермахта, е нещо от този сорт:
- кампанията се планира в рамките на две лета;
- между операциите трябва да има паузи около месец - месец и половина;
- всяка от операциите е с ограничени цели, за които се съсредоточават главните сили, на второстепенните направления се прилага маневрена отбрана;
- в рамките на първата година целите трябва да са Ленинград, линията пред Москва, Киев, Крим. За втората година остава Москва и чак след нея - южните направления.

За СССР правилната стратегия е отстъпление и съсредоточаване на силите за 1-2 максимум решаващи операции, без това разпръсване, което се получава през декември 1941ва и което практически води до загуба на инициативата още в рамките на януари 1942ра.



Тема Re: Концентриране на целият удар в група армии "Цeнтърнови [re: woland]  
Автор obiknoven_laik (нормално прост)
Публикувано11.01.05 12:16



Може да се теоритизира всякак, а истината е, че Германия не е разполагала с ресурс за подобно нещо. Блиц крига не е просто хрумване, той е наложена от обективните условия необходимост. Все пак в Барбароса графикът на генерал Маркс е свръхоптимистичен. Обаче ресурсната недоосигуреност не е резултат толкова от обективен недостиг на средства, колкото от манията на Хитлер за икономии и някои политически моменти. Той например до последно се е противил икономиката да се постави изцяло на военна нога и го е направил, когато е било твърде късно. Все пак е разбирал, че Германия е способна на огромно, но непродължително свръхусилие. Резултат от това разбиране е концепцията на блиц криг. Подхода е, както казах, изключително хазартен.

Истинската грижа на човечеството е човека


Тема Re: Концентриране на целият удар в група армии "Цeнтърнови [re: obiknoven_laik]  
Автор woland (messir)
Публикувано11.01.05 15:22



За настъпление, в което има оперативни паузи от по месец-месец и половина, ресурсите ще им стигнат. Както показва и практиката. Разбира се, така или иначе, говорим си за теоретични ситуации, които просто няма как да се случат в реалността, главно поради причини от субективен характер (Хитлер, Кайтел, Браухич, Халдер). За да се проведат нещата в горе-долу този порядък, то главнокомандващ ОКХ трябва да е Манщайн.
За ресурсите, ако разгледаме нещата по-подробно, то боеприпасите си набавят в немалка степен от пленени складове, горивото, при тези оперативни паузи ще стигне съвсем точно. А и най-вече ще се разреши проблема с темповото изоставане на Вермахта, което се натрупва в края на всяко по-родължително настъпление, както ще се разрешат и проблемите със снабдяването.



Тема Сигурно ще е по-добренови [re: woland]  
Автор obiknoven_laik (нормално прост)
Публикувано11.01.05 17:23



да замълча, защото започваме да издребняваме - но някак си не си представям сериозно планиране, предвиждащо снабдяване с гориво и боеприпаси от пленени складове. Пък и аз имах предвид общия икономически потенциал, когато говорех за недостатъчен ресурс. Настъплението с "оперативни паузи" едва ли заслужава коментар - на мен поне ми се струва гротескно несъстоятелен план. Германците са имали достатъчно добра представа за истинските си възможности - и затова са се нуждаели от бърза и зашеметяваща победа над Русия. Като предишните, изумили целия свят. Всяка "оперативна пауза" ще даде възможност на противника да активизира неизмеримо по-големият си общ потенциал. Тъкмо след Сталинград, Ел Аламейн и Мидуей става напълно очевидно как държавите от Оста, които само година по-рано са изглеждали в очите на всички значим политически и военен фактор, бързо се смъкват до действителното си ниво - средно големи държави, които отчаяно се опитват да отблъснат противник, извличащ ресурс от 3/4 от земята.

Истинската грижа на човечеството е човека


Тема не се гордейте чак толкованови [re: tulsanew]  
Автор kent (елф)
Публикувано11.01.05 19:05



На източния фронт, да наистина не са участвали българи... но после.... Май все пак е имало и БГ SS- бригада, па макар и една
www.genstab.ru/bulgar-ss.htm



Тема Re: Сигурно ще е по-добренови [re: obiknoven_laik]  
Автор woland (messir)
Публикувано11.01.05 20:34



Извинявай, "Настъплението с "оперативни паузи" едва ли заслужава коментар - на мен поне ми се струва гротескно несъстоятелен план." - нека прочетем поне нещо по военна стратегия и оперативно изкуство и после да си говорим по тези въпроси. Във всеки случай, това изречение е несериозно или показва липса на познания. А да обяснявам нещата от А и Б просто не ми се иска.
За пленените гориво и боеприпаси го дадох само като пример, пленените количества не са малко, но това наистина не е съществено в случая. Ако имам време ще намеря точните количества и тогава ще продължим дискусията по темата.
За немските възгледи върху тяхната си и върху руската военна мощ, извинявай, обаче: "Германците са имали достатъчно добра представа за истинските си възможности - и затова са се нуждаели от бърза и зашеметяваща победа над Русия." ми се струва странно заявление на човек, който претендира да знае нещо за периода. Особено след крайно слабото представяне на РККА във финландската война.
Както и да е, не виждам причина да споря на толкова ниско ниво. Препоръчвам ти, ако искаш да продължим дискусията по темата да прочетеш поне нещо по нея. Даже има и съвсем достъпни и донякъде "вестникарски" по стил примери, ако искаш, виж в militera.lib.ru, най-кратките възможни статии са тези на Переслегин, като коментар към някоя от книгите на Н. Попел. Има и по-дълги и по-сериозни четива, ако се интересуваш, ще ти дам примери.



Тема Re: Сигурно ще е по-добре [re: woland]  
Автор obiknoven_laik (нормално прост)
Публикувано12.01.05 09:29



За съветите, Месир, ви благодаря и при случай непременно ще се възползвам. Но спора няма да продължим - той не води до никъде, така че аз поне ще спра до тук.

Истинската грижа на човечеството е човека


Тема Франко [re: thorn]  
Автор FileO99 (оперативная)
Публикувано14.01.05 12:10



Франко е бил далновиден политик като ловко е маневрирал между интересите запазвайки собствените си интереси и следствие на това управлява доста години след края на Втората световна война .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.