Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:18 09.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ха сега деца кажете...нови [re: oros]  
Автор komita ()
Публикувано03.01.05 16:26



Всеки е свободен да пише в клуб История. Традиционните читатели в клуба, държат и на наличието на източници при развиването на определена теория. Ти не си влизал в конфликт, нито си правил спам, следователно-нямаш проблеми. Да се надяваме така да е и в бъдеще.



Тема Re: слаб 2нови [re: »№*ы{}lЏ3©®™]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано03.01.05 17:10



Хеххе, моеш да запазиш фантасмагориите си за друг издател

....където заедно с вълка ще търсим във степта....


Тема Re: Ха сега деца кажете...нови [re: komita]  
Автор saragur (непознат)
Публикувано03.01.05 17:54



Абсолютно съм съгласен с тезата изложена в "Стандарт". Тя се припокрива 100 на 100 с моето мнение и виждане по въпроса. А и щом мазния комунист Б.Д. почна да залага на такива тези значи нещата най-накрая отиват на добре. Но все още много голям процент от хората си възприемат за вярна комунистическата теза за "прабългарите". Че сме се одавили в океана от славяни, че сме били прости номади спящи не в юрти, а едвали не на конете си. Че сме кривокраки монголоиди и да не пропускаме натрапването, че "прабългарите" са били и с дръпнати очи. Така, че в тоя ред на мисли, thorn не си много прав, че тази теза никой вече не я подкрепял.



Тема Re: Ха сега деца кажете...нови [re: thorn]  
Автор »№*ы{}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано03.01.05 19:57



В карта на свети Йероним (331-420)

Ето цялата карта:




Ето уголемена интересуващата ни част от картата:


Точно където е днес България пише "Mesia hec et Vulgaria"/"Мизия, тук и България" (не всичко е четливо, но Vulgaria се чете, a над нея е Tracia).

Редактирано от »№*ы{}lЏ3©®™ на 03.01.05 19:59.



Тема Re: Ха сега деца кажете...нови [re: saragur]  
Автор Kain (детеубиец)
Публикувано03.01.05 20:38



Твоето абсолютно съгласие или несъгласие не може да промени факта, че
българите са били номади, че поне голяма част от тях са говорили тюркски език и че са се заселили на Юг от Дунава през вторта половина на 7в.

....където заедно с вълка ще търсим във степта....


Тема Re: Ха сега деца кажете...нови [re: oros]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано03.01.05 20:53



Аз нямам мнение по въпроса откъде са дошли прабългарите. Както и за това, какво общо имаме ние с тях. Ако се знаеше, нямаше да се карате толкова.

В програмата си написах: "Модераторът има право да участвува в дискусиите на общо основание, без да е длъжен да пише само правилни и верни работи".

Модераторът пази клуба от явни простотии, а не пази "Историята" от "Лъжеисторията". Не случайно и двете ги сложих в кавички.

Предните ти постинги биха ме интересували само доколкото биха били начесто, преминавайки във флудене. Като ти се допишат простотии - пиши, след това ще преминеш на "защо модераторът ми трие постингите. " или ако много ми омръзнеш - "Защо ме банаха в История" Като ти се допише пак културно - моля, бите. Кат' не си прав, или ще те оборят, или ще ти мълчат - маани го па тоа. То не е работа на модератора дали си прав.


.



Тема Re: Ха сега деца кажете...нови [re: »№*ы{}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано03.01.05 20:58



ша ма прощаваш, ма тва е средновековна карта.

може би източникът й има нещо общо с Йероним (макар на мен да не ми е известно дали той е правил карти), но това, което показваш, е вероятно 15-ти препис на преписа на Йероним и в никой случай не е от неговото време, така че не ни заблуждавай с годините на живот на светия старец.

най-малкото, което може да се каже в подкрепа на това, е изписването на s-то като ченгелче (вж. напр. Mesia), знакът &, особеният правопис, който изобщо не отива на познавач на класическия латински като Йероним, но е типичен за Средновековието, шрифтът, който не може да датира отпреди Каролингския минускул (ІХ век), както и цялостното оформление на картата.

така че в най-добрия случай това е късен препис на някое от съчиненията на Йероним, а в най-лошия е късен препис на нещо, което няма нищо общо с Йероним.

нормално е в една късна карта от Средновековието да се споменава името на областта според античните автори (Moesia, изписано в случая с просто "е") и след това да се уточнява какво е името на същото място според средновековните съвременници на писаря (Мизия, или това, което днес е България). това по никакъв начин не доказва, че българите не са дошли в Мизия в един по-късен момент, например между времето на Йероним и времето, когато е изписана картата.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Ха сега деца кажете...нови [re: Kain]  
Автор saragur (непознат)
Публикувано03.01.05 21:01



По скоро съм склонен да се съглася с тезата, че сме кривокраки монголоиди с дръпнати очи, отколкото с това че сме били номади.

Как един народ с номадски начин на живот може да стигне до нивото да създаде най-точния календар в човечеството и до сега.

Или как един номадски нород изведнъж като с магическа пръчка достига до нивото да строи градове като Плиска и Преслав и паментици като Мадарския конник.



Тема Re: Ха сега деца кажете...нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано03.01.05 21:08



ами има доста хора, които смятат, че всички барабар с модератора са длъжни да им кажат "браво, ти си прав", иначе се чувстват преследвани и гонени.

поведението на един човек в интернет-форумите има много, ама много общо с това каква е неговата личност, неговият характер. затова не приемам съвсем твоята теза, че дискусиите могат да се водят само на над-личностно ниво. това, че някой спами, флуудва или се пеняви, се дължи на личностни проблеми, лични настроения или "дефекти" в характер, възпитание, мироглед и прочие - точно както и неприятното поведение в живота. е какво, искаш да не мога да му го кажа направо ли?

my soul swims gently in her pool


Тема картата [re: the_bomb]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано03.01.05 21:41



половин час търсих тази карта в нета. със сигурност не е от четвърти век. иначе ми е позната. мисля, че я има в академичната история - втори или трети том. ако някой я има под ръка може да провери. на мен ми се върти в главата фра мауро или идриси.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.