Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:28 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема За Сталиннови  
Автор Becи (сладкопойно)
Публикувано09.12.04 08:56



Две вечери подред гледах по Канал 1 филма "Сталин". Действето беше разказвано от дъщерята на Сталин. Не знам колко е достоверно всичко, но ми направи впечатление, че близките му го наричаха КОБА. Какво означава това и бил ли е наричан наистина така, защото никога не съм го чувала?



Тема Re: За Сталиннови [re: Becи]  
Автор komita ()
Публикувано09.12.04 10:16



Както знаеш Йосиф Висарионович Джугашвили е грузинец. Коба на галено са му казвали роднините му-също грузинци.



Тема Re: За Сталиннови [re: komita]  
Автор Becи (сладкопойно)
Публикувано09.12.04 10:23



Благодаря, но все пак исках да разбера какво точно означава КОБА?



Тема Re: За Сталиннови [re: Becи]  
Автор komita ()
Публикувано09.12.04 11:02



Не знам. Вероятно нещо като Мите или Жоре.



Тема Re: За Сталиннови [re: Becи]  
Автор Чepнopизeц Xpaбъp ()
Публикувано09.12.04 12:55



Бащата на Сталин, Висарион, всъщност е осетинец от село Диди Лило. Маика му е грузинка. По късно обущарят Висарион се премества в гр. Гори, където се ражда Сталин.

Детският прякор на Сталин е Сосо, вероятно от Иосиф.

Коба е прякор от младежките му години, когато участва в соц. кръжок в Семинарията. По принцип Коба означава "пещера".

Qvasqvam tandem abvtere patientia nostra


Тема Re: За Сталиннови [re: Чepнopизeц Xpaбъp]  
Автор Topepo (AlteSchlampe)
Публикувано09.12.04 15:17



Мисля, че Коба е и партийния му псевдоним, от нелегалния му период - ако не ми изменя паметта.

Но мене ме чуди друго - дали правилно помня, че Яков Сталин, син от най първата му жена, грузинката, е заловен в плен от вермахта. Таткото отказва предлаганата замяна - Яков Сталин срещу генерал - фелдмаршал Паулус, пленен при Сталинград. И Яков загива в германския концлагер...

Е, след като таткото е избил МИЛИОНИ, едва ли би пожалил и собствения си син.....

Green fields are gone now, parched by the sun. Gone are the valleys, where rivers used to run

Редактирано от Topepo на 09.12.04 15:19.



Тема Re: За Сталиннови [re: Topepo]  
Автор Лил ()
Публикувано09.12.04 15:36



Точно и аз си мислех, че Коба му беше нелегалното име, но не бях сигурна, пък няма как да проверя, не ми се рови с часове в руския нет.

А за синът му - правилно помниш, така е... Дети за отцов не отвечают.

Суеверието носи нещастие


Тема Re: За Сталиннови [re: Лил]  
Автор Topepo (AlteSchlampe)
Публикувано09.12.04 17:16



Навремето, в годините след 9.ХІ, задължителна дисциплина и изпит в университетите в Бг е била "Биографията на другаря Сталин"! Естествено, в романизирано - романтизирана версия.... Вождът на народите, Бащицата на човечеството, Маякът и пътеводната звезда към светлото бъдеще и т.н.

Ние, по късните поколения от ерата на социализЪма, отървахме кожите, само с дивотиите от курсовете по "История на БКП" и "История на КПСС" - също чисти измишльотини, от ръб до ръб. Но близка на нашето семейство, приятелка на родителите ми, историчка по професия, беше репресирана навремето - гонена и уволнявана, за отказ да съчинява точно такива "истории"....

Green fields are gone now, parched by the sun. Gone are the valleys, where rivers used to run


Тема Re: За Сталиннови [re: Topepo]  
Автор lvoDim ()
Публикувано09.12.04 22:57



Здравейте, мисля че Коба е псевдоним на Сталин от периода на обира на банка в Тифлис. Заедно с Камо. Иначе след това (след 1917) псевдинима му е бил Иванов.
Иначе сина му служи в артилерията. И попада в плен в началния период на войната, пленен е в района на Смоленск. Пратен е да служи там от баща си. Самия Яков Джугашвили е искал да има мирна професия.

Успех!!!



Тема Re: За Сталин [re: lvoDim]  
Автор Becи (сладкопойно)
Публикувано10.12.04 08:27



Благодаря на всички




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.