Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:20 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Амазонкитенови [re: ivx]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.09.04 09:21



Така е, защото авторите на много от филмите по "Дискавъри" са невежи. Поне в историческите теми се забелязва. Значи в новата история явно личат политически оценки, за старата си имат по един експерт по дадена тема (едни и същи хора, ако сте забелязали)... Въобще "научно-популярността" на "Дискавъри" много често яко издиша.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Амазонкитенови [re: errata]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано22.09.04 10:21



+ Значи споредъ тебе, СаВромати не е = на Сармати?



Тема Re: значи малко обобщениенови [re: Black Wolf]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано22.09.04 11:35



преди 7-8 год. четох нещо (не помня къде, от кой автор и пр.) на руски, в която се правеше интересна интерпретация на зверинния стил като изображение на инициационните ловове на хищници.
Някой някъде да е срещал подобно нещо?!?


Чела съм нещо подобно, но не бе нито на руски, нито центрирана само върху идеята за зверинния стил при скитите. Беше добре направено изследване на амарикански антрополог, който се опитваше да изследва ролята на животното в изкуството на древните народи, както и връзката и влиянието на разли4ни инициации на дадена цивилизация върху нейното изкуство.

Авторът тръгваше от Древен Шумер, с изображения от епоса на Гилгамеш, после разглеждаше и ловните сцени от Месопотамия (вклю4вам в термина както Асирия, така и Вавилония и вси4ки развили се в Двуре4ието култури), за да премине в изкуството на Египет, в който ловните сцени са широко представени, но който изглежда °4упи° схемата и идеята за друг смисъл и поглед върху животното и борбата на 4овека с него, защото в египетското изкуство тази °борба° е 4исто и просто лов, без друг скрит подтекс или замисъл.
След това се продължаваше с Древна Гърция и Рим, без да се забравят влиянието на °Варварите° върху тяхното изкуство. Ако за Рим нещата са твърде сложни, което опростява факти4ески вси4ко (каквото и влияние да видиш, най-вероятно ще се окажаш прав, особено за 1-3ти век сл. Хр., когато цялото изкуство е било една голяма смесица, така, както империята е била съ4етание от разли4ни култури, езици, народи и цивилизации), то за Гърция проблемът е по-сложен и по-интересен. В един определен момент се появява така наре4ения Орианталистки стил, в който се оглеждат зараждащите се връзки с Изтока (грифони, сфинксове, странни и при4удливи животни и птици, типи4ни за Двуре4ието и Близкия Изток, се появяват на коринтска керамика например), но дали не може да се открие определена културна и етни4еска идентификация на скитско (варварско) влияние, родено от колонизацията на Черно море ? Авторът се опитваше да намери определен код в разли4ните реперторирани семанти4ни форми - животните, растенията, декорът, геометри4ните елементи...
От там се стигаше и до анализ на зан4ението на тези изображения, както в °изкуството майка°, така и в изкуството на онези, които са попаднали под нейното влияние... И ако при скитите и варварите можем да говорим за осъзнаване и определена ритуланост на изображението, дали гърците, а защо не и траките, които показват подобни форми, се е разбирало какво се рисува, идеята за изобразяване на инициацията на лова се е запазвала, или просто е имало повторение °на сляпо°.

Във втория том се говореше за Китайците, Японците и Индиянците (и двете Америки), но така и не го про4етох

Cupitor impossibilium


Тема Re: Амазонкитенови [re: errata]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано22.09.04 11:53



Za purvi put spomenati ot Herodot 5 vek predi novata era.

Първото споменаване на Амазонките е от Омир в Илиадата, когато разказва за борбата на младия Приам (3, 188-189) и на Белерефон по време на експедиция (6, 186) с тях. Следващите появи на Амазонките ще се в твор4еството на Арктинос, аед от 7ми век, който в епос, наре4ен Аитиопис е разказал дулелът на Ахил с Пантезилея. За съжаление това произведение не е достигнало до нас, но е било преразказано от Проклос. От тази епоха са и първите граги4ни изображения на Амазонките в гърцкото изкуство -един изклю4ително добре запазен коринтски алабастър от края на 7ми век показва първи сцени на Амазономахия, през 6ти век 4ернофугюрните изображения са ве4е константни, както върху атинска, така и върху спартанска и халцидийска керамика...Подобно богато разпространение на иконографията показва само, 4е много преди Херодот митът и Амазонките са били ве4е добре познати на гръцкото мислене.

Cupitor impossibilium


Тема Re: Амазонкитенови [re: XOP+БAT]  
Автор errata (Berserk)
Публикувано22.09.04 12:01



Ami ne znam. Predpolagam, che e viarno (ako shvastam pravilno podteksta na vuprosa ti). Za suzgalenie pochti vsichki istoricheski knigi, koito imam sa na angliiski, a v uchiliste ne si spomniam da sme uchili za tazi chast na evropa (prez 7 - 4 vek predi novata era):)

"In umbra, igitur, pugnabimus"


Тема Re: значи малко обобщениенови [re: mellisa]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.09.04 12:43



За произхода на т.нар. "зверинен стил" има различни мнения. Но аз се интересувах за тази конкретно статия, която не мога да открия... Тя просто се скри от мен.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Амазонкитенови [re: errata]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.09.04 12:46



Прави се разлика в периодизацията. Като при сюнну и хуни да речем. И става ясно за кои савромати и сармати иде реч... Малко почетете сериозни книжки...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: значи малко обобщениенови [re: Лил]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано22.09.04 12:55



Аз също не съм привърженик на идеята за Амазонките като фикция, още пове4е, 4е в общи линии на Х. може да се вярва, а той дале4 не е и единствения, който говори за тях.
Така както отхвърлям оба4е т.1 не приемам и т.2.
В такъв слу4ай какво са амазонките, как се появяват и защо въпреки сравнително ограни4ената си роля в историята и митологията на гърците си спе4елват трайно място в тяхното изкуство и легенди ?
И тук според мен за да отговорим на тези въпроси трябва да се излседват следните проблеми -
1) Поява и първи споменавания
2) Географксо разположение
3) В какъв контекст и с кого са свързани те
4) С каква роля са натоварени в този период
5) Еволюция на мита и светоусещането, промяна на ролята на амазонките (изразено най-ве4е 4рез промяна в изкуството)

Първите споменавания на Амазонките са още от Троянската война в Илиадата на Омир. Въпреки сравнително малкото внимание, което поетът им отделя, и при двете им появи те са наре4ени °мъжествени° и идеята за жени-войни ве4е е заложена. Колкото и ниско да датираме епосът, все пак не можем да стигнем по-надолу от 8-7ми век, което озна4ава, 4е тях ве4е ги е имало в съзнанието в този период. Но не виждам никаква при4ина да не приемем толкова ниска хронология и според мен поне през 12-11ти век те ве4е са съществували в митологията на гърците.
Друг аспект - проблемът с географското разположение. Според Омир те са обитавали бреговете на съвременна Турция, Арктинос 4рез Проклос ги ситуира в Тракия, както и много по-късно Виргилий. За Х., Аполониос от Родос, Апиан и Павзаний тяхната столица е Темискира (Турция). Според Ешил и Салюст ?(някой може ли да ми каже дали го изписвам правилно), както Юстиниан амазонките живеели в региона на Термодон. Еврипид ги праща близо до реката Танаис и езерото Майотис на север, Страбон и Диодор пък между Черно и Каспийско море, като последния дори говори за 2 амазонски владения, като едното е в Либия, а другото в Етиопия на брега на Червено море.
Така 4е може да се каже, 4е 4аст от това, което са били амазонките ве4е е заложено. На първо време, тяхната поява според мен е обобщен образ на колективно матриархално самосъзнание останало като спомен у гърците и действително съществуващи откъснати племена, които все още не са преминали в патриархалната социална структура. Затова и не може да се останови конкретна прародина, както и територия, най-вероятно това са били малки или по-големи общностни групи, които са живеели на периферията на тогавашния познат свят. Тези жени са били войни, което обяснява контекста, в който те се проявяват - в борба с културните герои, в борба с мъже.
Това е добрата стара история на смяната на една обществено-социална йерархи4на структура с друга и налагането на новата над старата (Ахил побеждава Пантезилея, Херакъл и Тезей - Иполита, в 4иято смърт можем да видим дори една символи4на такава на цялото матриархално общество). Тук се оглежда и страхът на Гърците от възвръщането на това °забравено старо°, който вероятно е тлеел дълбоко в тях. Тези дале4ни войнствени женски племена са напомняли не 4ак толкова дале4ното минало на матриархат и ето как се се появили Амазонките.

И после виждането на амазонките се променя. Амазонките са °обле4ени° в орианталски костюми и бързо им се приписват други °варварски° 4ерти. Ве4е не можем да говорим за конфликта мъже-жени, а за гърци-варвари. Амазонките са враг не в ка4еството си на жени, а на неносители на гъцката култура, която е заплашена от тях. Тяхното общество е ве4е в ролята на обществата, които по-късно ще опише Суифт - като контратежест на една Утопия, измислени (или в нашия слу4ай все по-разкрасени) общества, които се описват, за да бъдат усмивани и критикувани, дори и да плашат. Така, както камъните от разрушения първи Партенон са вградени в стените на Акропола, така и митът за Амазонките се продължава, за да се запази спомена за варварите.

Cupitor impossibilium


Тема Представяш ли синови [re: Лил]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано22.09.04 13:11



за да се омъжат е трябвало да са убили поне един мъж .... ***
Явно мъжкият живот наистина не е бил особено ценен на времето ***
Cupitor impossibilium

Редактирано от Koмap на 24.09.04 10:56.



Тема Re: Представяш ли синови [re: mellisa]  
Автор Лил ()
Публикувано22.09.04 13:26



И тук според мен за да отговорим на тези въпроси трябва да се излседват следните проблеми
На мен ми е интересна не само фактическата страна, но и причините:
- защо и как са възникнали
- защо и как са изчезнали

Имам някои предположения.
След като навсякъде (Омир, Херодот и т.н.) описват вземане-даване на амазонките с всякакви племена (савромати, елини, ахейци), но никъде не се споменават пеласги и траки - от тях ще да са избягали, нещо не са били доволни жените и сигурно са имали право.

****
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Лил на 22.09.04 13:28.</EM></FONT></P>

Редактирано от Koмap на 24.09.04 10:58.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.