Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:51 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема За българските думи в други езицинови  
Автор al pacino (l'attore)
Публикувано07.07.04 13:57



Без да съм специалист в лингвистиката, мисля че е невъзможно да се докаже, че думи като "брат" например идват в немския и английския от българският език. Едва ли фактът, че думата брат е по-къса от Bruder или brother може да бъде доказателство, че именно тя е първоизточникът.

Логичният извод по-скоро е, че повечето езици произлизат от един общ език, затова има такива сходства при по-старите думи. Според мен терминът "индоевропейски" езици е погрешен (както се спомена, наложен е от някакъв англичанин който намерил сходство между английският и санскрит). Ако примем, че люлката на цивилизацията е Месопотамия, логично е всички езици да произлизат от езика, който се е говорил там.

Тук е мястото да припомним притчата от Стария Завет за Вавилонската кула (Genesis 11), в която се разказва, че вавилонците решили да построят кула, висока до небето, и Господ решил, че ако хората са единни, ще могат да постигнат каквото си пожелаят, и объркал езиците им за да не се разбират. Същата притча я има и в Коранът (но мисля че без объркването на езиците). Вавилонска кула изглежда наистина е имало, основите и са намерени в останките на Вавилон (на територията на днешен Ирак), близо до предполагаемите останки от "Висящите градини" (едно от 7-те чудеса на света). По времето на Навухудоносор (605-562 преди Христа) кулата е достигала височина от около 90 метра. Била е построена от тухли от печена глина с глазура от яркосин емайл. Формата най-вероятно е била стъпаловидна пирамида (зигурат), останките от основата и са квадрат с размер 90х90 метра.



Тема Re: За българските думи в други езицинови [re: al pacino]  
Автор Craig (лош енд гол)
Публикувано07.07.04 15:26



Погрешен или не, терминът си съществува във всички съвременни езици (с изклщчение на немския, където битува не по-малко грешния термин индо-германски). Така или иначе самата дума няма никаво значение-важното е, че описва група езици, възникнали от един общ такъв. работата на лингвистиката е описва развитието от този общ език та чак до днешно време.
Що се отнася до:

Ако примем, че люлката на цивилизацията е Месопотамия, логично е всички езици да произлизат от езика, който се е говорил там.

има само един малък проблем- че може и да не приемем това
Въпреки че са дали много на цивилизацията. месопотамците не дали всичко.

а по въпорса с българския: единствения език, в който има български думи, според мен е румънския. Около 20 -30 % от думите му са славянски и според мен би трябвало д а може да се докаже, че са именно наследство от около 500 годишното управление на страната от българите. Нямам предвид, че румъния е била част от българската държава, а че управляващата прослойка е била от български произход (като аналог-
френскоговорещите нормани в англия).

Among all sad words in the world the saddest is "I might have been"


Тема Re: За българските думи в други езицинови [re: Craig]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 15:55



в албанския също има някои заемки.

и в гръцкия.

но повечето от тях са от много ранно време, когато е трудно да се каже дали са заети от "българи" в днешния смисъл на тази дума, или от "славяни, говорещи на диалект, който ще стане български".

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Ще дойдете до ЕВРО+АРИЙСКИЯТЪ ЕЗИКЪ!нови [re: the_bomb]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано07.07.04 16:29



+ ДОЛУ ИЗМИСЛЕНИЯТЪ индо-европейски!



Тема не, ти ще дойдеш май до нашетонови [re: XOP+БAT]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 17:11



както искаш си го наричай, ако искаш и евро-арийски нека да е.

обаче някои неща, които вие със Зиези казвате, са точно въпросите, които се обясняват от сравнителното езикознание, и няма нужда да измисляте специални теории, за да ги обясните и вие на свой ред.

например близостта на българския с английския и с иранските езици е правилно забелязана.

но това са го открили други хора още преди нас тук.

ако някой иска да ги обори, моля, нека научи 20-30 езика и да се захваща на работа. за съжаление, само с догадки не става съвсем.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Не, Яфетинови [re: XOP+БAT]  
Автор al pacino (l'attore)
Публикувано07.07.04 18:09



Терминът индо-европейски народи е чисто условен. Както Craig спомена, немците например използват термина индо-германски. Основният признак, по който расите се различават, е цветът на кожата. Пигментът меланин, който оцветява кожата, е един и същ за всички раси - някои имат повече в кожата си, други по-малко. Количеството меланин се определя от комбинация на 4 гена. Генетичните експерименти показват, че когато голяма група от индивиди, които свободно се репродуцират помежду си, внезапно се раздели на няколко по-малки групи, много бързо възникват различни расови признаци. Това е основния принцип при създаването на хибриди.

Традиционно, от историческа гледна точка (не лингвистична или еволюционистка и т.н.), народите се разделят според библейският принцип. Старият Завет не дели хората според цвета на кожата им, а според семейството към което принадлежат, като родословието започва от Ной. Синовете на Ной са Шем, Хам и Яфет. Наследниците на Шем представляват семитската (шемитска) група от народи и включват евреите (оригиналните), персийците и асирийците. Наследниците на Хам са най-голямата група която включва египтяните, етиопците, канаанците, финикийците, хетите, както и народите на Източна Азия, Океания и Америките. Наследниците на Яфет населяват Европа - това са гърците, римляните, скитите (вкл. българите) и т.н. Групата на Яфетите горе-долу съвпада с това, което лингвистиците наричат индо-европейци. По специфично, българите (скити, траки, славяни и т.н.) произлизат от сина на Яфет - Магог (тук е интересен паралелът с Фир Болг). От библейска гледна точка няма нищо странно в това, че българският, английският и немският например произлизат от един и същи език.



Тема Re: За българските думи в други езицинови [re: al pacino]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано07.07.04 22:13



Аз пък знам, че първият засвидетелстван писмен език от групата на "индоевропейските" езици е хетския. Дори и хетите да не са българи, то няма никакъв друг начин "индоевропеските" езици да се разпространят в цяла днешна Европа, освен ако не минат през прародината на българите - Мала Азия и Балкана. Именно затова трябва да приемем, че английския език е пълен с български думи, защото същите думи ги има и в "тракийския" и в хетския, и посоката е от хети през гети или "траки" сиреч българи към Англия, а не обратното.
Българите по расов тип са 60% автохтони.

Просто не знам какво повече да кажа. Основния проблем на всички е, че непрекъснато говорят за някакъв "славянски" език, а то такъв няма. Както няма гяурски език или робски език, или славен език, както искате го наричайте. Не може да има език на общност ! Има език на народ. Няма съветски език, нищо че някога е имало такава общност. Няма и югославски език.

Славянофили и славянофоби си приличат по това, че легитимират измисленото от руснаците славянство. Едните с обичта си към измислените славяни, другите с омразата си към измислените славяни.

Няма славянски език !



Тема Абе хора, какво ви става?нови [re: al pacino]  
Автор Бeopн (mandalorian)
Публикувано08.07.04 01:34



Навремето този клуб беше сериозен и когато се говореше по някаква тема се представяха обосновани доказателства. Сега виждам глупости от рода на: "Няма славянски език" (естествено, че няма, има такива славянски диалекти и те не са сходни, защото произхождат от българския). Друга "гениалност е корелацията между ТТ данните на вавилонската кула и "лингвистична" дискусия. Какво, мама му стара имат общо двете едно със друго? Започнала са някои хора тук да пишат като в оня стар виц: "Имате ли марули? Не. Аз пък имам колело и ще мина през комина. Утре ще излезе някой юнак да ми говори за това как въоръжението имало влияние над словообразуването и съвсем ще ме уморите от смях.

Нищо лично, ама такива мишмаши в една тема ми изглеждат като: "Абе аз знам сега тука едни неща, с които искам да ви шашна, ама не знам как и къде да ги вмъкна. А, ето една дискутирана темица, ако пиша по нея, всички ще ме видят."

Видях в хумористичната тема за "заемките" на английския от българския, написан от големия патриот, който си пише ника на латиница, как има все още от "старите" в тоя клуб, още от времето, когато четях с кеф и с интерес. Шапка им свалям за оптимизма да говорят толкова цивилизовано и търпеливо.

Български се пише с кирилица. Другото е превземки или некадърност.


Тема Re: не, ти ще дойдеш май до нашетонови [re: the_bomb]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано08.07.04 01:45



"например близостта на българския с английския и с иранските езици е правилно забелязана.

но това са го открили други хора още преди нас тук.

ако някой иска да ги обори, моля, нека научи 20-30 езика и да се захваща на работа. за съжаление, само с догадки не става съвсем."


+ Точно тези не оборваме! Би ли ни разказалъ по-подробно за техъ!?
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Не, Явити!нови [re: al pacino]  
Автор XOP+БAT (cana sub igo)
Публикувано08.07.04 02:34



+ Минало презъ семитски ИМЕТО е станало ЯфеТЪ! На БОЛГЪ+АРИЙСКИ е ЯВИТЪ! ЯВЯВАЩИЯ се отъ НОЙ/който забележете споредъ БИБЛИЯ-ТА, не прилича на другите ХОРА, а на БОГОВЕТЕ!?!?/. Въ този смисълъ, той е НОВЪ -
ЙОНЪ/ЮНЪ/ИУНЪ! Отъ тамъ е ИМЕТО НА ИУНУ/ХЕЛИОПОЛЪ! Рожденното мУ место!
+ ИАВИТЪ когато ум-и-РА, става АВИТЪ, а местото на погребението ТИВА!!!
+ АВИТЪ+ТО+ХОРЪ+
+ И-РА-НИКЪ+/ИРНИКЪ/ЕРНАК/х/Ъ
+ ХОРЪ+БАТЪ+
+ ХОРЪ+ПЕЙ+
+ ХОРЪ+ИСТЪ+
+ А-ГУРА+МАЗДА/АХУРА МАЗДА/АДЖУРА/АГАРЪ/АДЖАРЪ/МАДЖАР и т.н.
+ АРИЙ+МАНЪ+
+ АРИА+САКА+МУНИ/БУДА/
+ ЗАРА+ТОСЪт+РА+/ЗАР+АНЪ/ЗАРА+НА/ЗОРА+ТОСЪ+РА/ЗОРА - АЗОРЪ/
+ АРИЙ+СТО+ТЕЛЕСЪ+
+ АРИЙ+СТО+П/ф/АНЪ+
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+
+ НЕКОЙ ДА ПОСТНЕ БЕХИСТУНСКИЯ НАДПИСЪ, МОЛЯ!
+ НЕКОЙ ДА ИМА ХАБЕР ОТЪ ЗАПАДНО АРАМЕЙСКИ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.