Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:06 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Pulpu-DEVA  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано09.06.04 04:07



Parvo bih iskal da blagodarya na Melissa , che spodeli s nas prochetenoto za temata Philipopolis. Da ima neseriozni kakto amateurskite , taka i profesionalnite historitsi.No da se varna kum temata mi :
Imam tuka nekoi moi obyasneniya kum dumichkata , koyato posochvashe Ziezi, i to konkretno d'v ili deva , v imeto na Plovdiv.Ziezi tsitira edin expert , koyto kazva , che dumata na trakiyski e oznachavala -grad.
Ako ochakvate , che nema da se saglasya , to ne e taka. Az samo iskam da vi dam nekoi moi izsledvania po vaprosa:
Ako tazi duma e ot indo-evropeyskiyat proizhod , kakvo tochno e mogla da znachi?Ponezhe predi mnogo , mnogo godini se opitvah , samo za maytap , da restavriram "parvobiten indo-evropeyski, pravih sravneniyata na nekolko ezitsi , korenite na dumite , tehnata evolutsiya , no sushto taka osven evropeyskite ezitsi se pitah indiytsite znaeshti pone malko sanskrta i hindi i punjabi, za nekoui neshta.I kakvo namerih za DEVA ?I kakvo nauchih ?MNOGO INTERESNI NESHTA !!!
1. Dumata deva , mozhe da oznachva boginyata ili "bozhestvoto "! Ako korenat na dumata e DEV , to -v- moglo da se proiznasya ponyakoga kato -u- i se poluchava DEU i ako -d- se proiznasya kato -th- ili -z- , mozhe da se poluchi theu , ili zeu(s)Kakvo ima tova obshto s grada , shte kazhat nekoi , no tarpenieto , molya !!!Znachi deu (bog) v zhenskata fofma mogalo da e DEUIANA ili diana , boginya devitsa- i ot tam idva imeto devitsa , devoyka ( podobno vesta i nevesta sa imali obshtata baza, kakto pravilno posochi Ziezi )No da se varnem kam dumata deva oznachavashta -grad.
2.Dosta e logichno gradovete da sa se razrastvali kum hramovete na bogovete.Takiva hramove sa obache natrupvali izvestni bogatstva , i za tova e bila nuzhda tezi da sa dobre pazeni , predimno s izgrazhdaneto na ukrepitelni steni.
Kogato pitah indiyetsa , za smisal na dumata deva v sootvetnost na grad ili ukreplenie , toy mi kaza :Ne bash deva , Alex , no dumata DEVAR oznachava zidanata ograda ( DEVAR=DUVAR)!!!!Tova znachi , che -deva- e ogradata s izpustnato "r", ili ogradeno mesto =grad
No zashto takava stena da se narichala bash DEVAR i kakvo ima obshto s nekakav bog ?Logicheski dumata idva ot dva vazmozhni korena : Parviyat e DEV a drugiyat ot VAR(T) VAR ( WARD , WARTEN , WARTA ili vardya +paim) , ili bogopazitelna ( hramopazitelna ) stena
3. Taka dumata deva(r)=duvar , no i ogradenoto mesto kato -dvor na koyto vhoda e bil -dver- , na angliyski door , nali ?
4.No ot dumata dvor , pravdopodobno proizhozhda i dumata tvorenieto ili da se zanimavam sas neshto v dvora(tvora) ili dvoriti (tvoriti)

Obavyayki se , che Melischeto pak shte mi napishe "a stiga , be ", shte priklyucha svoeto drankane, no shte vi pomolya da si kazhete svoeto mnenie i to tuka , na tazi tema , ili kakto bi rekli latintsite : Hic est Rhodos , hic salta !



Тема Re: Pulpu-DEVA [re: Alexander]  
АвторCъrлaшeниe (Нерегистриран)
Публикувано09.06.04 05:18



Напълно съм съгласен с етимологията на думите, която предлагаш. Всъщност тия връзки между тях са добре познати на езиковедите и се знае за корена dhwer- дори ако те интересува информация по въпроса има много сайтове.
Един от тях е:



На мен ми е по-интересно как от нашият език тези прото-корени се извеждат много лесно, а далеч по-трудно е да ги изведеш от западно-европейските езици например. Идеята ти за твора от двора е интересно. Странно на мен много отдавна ми хрумна идеята за вразката между дева и Зевс и Деу.
Смятам че тия неща са всеизвестни сред лингвистите обаче и не е нещо ново.
Например по същия начин може да се изведе логически и значението на думата "затварям", тоест задворявам= поставям нещо зад вратата, двера.
Интересно дали думата тровя произлиза от същия корен, защото е почти подобна на творя по изписване, но тотално различна по значение. Или думата трева например. А ето хрумна ми, че трева(трава) има същия корен като отрова, отравям и тровя и т.н. Отровите са преди всичко растения, които са се ползвали за медицински или магически цели или да навредиш на някого като например го "отровиш" с трови(трави, треви). Българският език и по-специално използването на ясно обособени представки и наставки прави откриването на корена на думите, а също създаването на нови производни думи много лесно. В момента си мисля за корена на думата "вреда" , но нещо ми убягва. Вреда, навреди, повреди, вредител, вреден и т.н. Странно ако се сещаш ще се радвам да споделиш мнението си. Може да има някаква връзка с беда, но не съм сигурен. Интересно също защо се казва "навред" със значение навсякъде. Хм, това вред не е нито "в ред" нито пък е "древ". Има много неясноти поне за мен в този момент. Иначе си има лесен отговор убеден съм. Забележи думата "убеден", като че ли съдържа същия корен като думата "беда". Защо? Не може да означава, че да си убеден е всъщност да си в беда Що за странност е това? Или ако имаш силно развито въображение можеш да допуснеш, че идва от " у беден" , тоест когато си при някой беден (който е безгласен и безвластен над теб) си убеден в себе си. Вярваш си, защото няма какво да ти повлияе (той няма власт над теб, защото е беден) . Май тази тема по начина по който я подхванах по подобава за клуб лингвистика Спирам с празните разсъждения и очаквам мнения и нека всички, които се сещат за интересни, но и свързани с историята думи ги споменат във форума



Тема Re: Pulpu-DEVA [re: Alexander]  
Авторlaik (Нерегистриран)
Публикувано09.06.04 06:02



А пък на староеврейски "девар" означава "дума, слово" или "нещо" (thing).
Аз така и не разбрах защо почти всички тракийски градове завършват на "дава" а само някои на "дева", сред които и Пулпудева. Не трябва ли да търсим корена на думата "дава", а не на "дева", която изглежда по-скоро като изключение от правилното"дава".
Не успях да открия почти нищо за "дава" освен един сайт за някакво учение за Дава- според тях истинския Бог и просвещение.



(Признавам си, че не го прочетох цялото)

Струва ми се, че "дава" , "дева" и "дива" са едно и също нещо, което не е свързано с "град" , ами точно със думите "божествен", "светлина", "просвещение".

Като последен аргумент към моята теория ще посоча, че сегашното име на Пулпудева е именно ПловДИВ. Не знам, как ДИВ ще го свържете със "девар". По-скоро със "дива", което е същото като "дева" и "дава".

П.С. Моля, ако греша, не се нахвърляйте върху мен, мисля, че никът ми говори достатъчно. Все пак, надявам се, че този клуб не е запазена територия само за историчари-професионалисти, а може да се включват и такива като мен



Тема Re: Pulpu-DEVA [re: laik]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано09.06.04 09:21



Дева, Дава и Дъва са едно и също нещо, тъй като за гърците е било трудно да изписват чисто български звук, който съществува и до днес - между а, е и ъ.

Другото е, че както днешните български наречия, така и античните български наречия са зависели от района - и днес има е-кащи и а-кащи български говори. Границата между тези говори днес е същата като тази преди две хилядолетия. Това доказва академик Владимир Георгиев. Това е поредното от хилядите доказателства, че българите са всъщност местното население на Балкана.



Тема Re: Pulpu-DEVA------ БУЛ+БО- Д/А/ЕВА!? [re: Cъrлaшeниe]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано09.06.04 10:15



+ ДАва, дЕва- Богъ и отъ тамъ: 1. Дава/мъ/, 2. Д?варъ, Д?воръ, 3. Т?воръ/я/и/+ всичките предпоставени и задпоставени членове.
+ За ТрЕва, ТрАва е точно така.
+ Интересна е първата частъ отъ Името- БУЛЪ+БО!? Както каза Зиези- Тарасъ БУЛБА! Не е ли това БУЛ+Б/А/О/+Г или БУЛЪ+БОГЪ!? БУЛЪ+БАГЪ, БУЛЪ+БАГА!?
+ На Етруски- ПАХА+ТУРЪ/служителъ на бога ВАКх/, на БОЛГЪ+АРИЙСКИ- БАГА+ТУРЪ!? Отъ ПАХА до ПАГА/не/, ПАГА+НИЗЪМЪ!?
+ Получава се натрупване на Две понятия за БОГЪ- БО/Г/ и ДЕВА!? За това имамъ обяснение, но ще почакамъ да се включите и ВИЕ!
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Pulpu-DEVA [re: laik]  
Авторrиoни (Нерегистриран)
Публикувано09.06.04 10:29



дава, дева, дама, дам, дом, а също и тава, таба, тива, това - укрепено място на различни индоевропейски праезици. Първите две на дако-мизийско наречие. На тракийски е обикновено пара.



Тема Re: Pulpu-DEVA [re: Ziezi]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано09.06.04 16:44



+ Давамъ за примеръ думата- ТЪДЯВА, ТЪДЕВА!?



Тема Re: Pulpu-DEVA [re: Alexander]  
Автор Frujin (непознат)
Публикувано09.06.04 21:54



Не съм лингвист обаче ми звучи ааадски изсмукано от пръстите. :)

~F~


Тема Fruzhin?!?! [re: Frujin]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.06.04 03:50



Skupi mi priyatelyu , az ne gi smucha neshtata ot prastite , za razlika ot nekoi drugi hora , az NETVARDYA , ako nesam siguren , i ako chetesh dobre upotrebyavam dumatite kato predpolagam ili "vazmozhno e da..."Nesazdavam "golemi , novi i revolyutsionni teorii" i taka natatak ....

No koeto mnogo me drazni e , che horata kato tebe napishat vednaga svoeto kategorichno mnenie ( izglezhda , che e izsmucheno ot prastite...), bez , kakto sam da priznavash, da si lingvist. Az sushto ne sam lingvist , no govorya i cheta na ponad osem ezitsi i sam vseki den v kontakt sas horata , koito naprimer govoryat hindi , punjabi ili kitayskiyat.Vseki den upotrebyavam naymalko chetri ezika ponyakoga poveche , ponezhe nekoi ot kolegite mi ot nayrazlichno poteklo se radvat , che imat chovek , s kyto da si pogovoryat i to na miriad temi !Nali beh navremeto prevezhdal i za "High commissioner of United Nations for refugies in Vienna , Austria " , mezhdu drugoto.

Hayde dokazhi podobre , da li e nevazmozhno koeto dosega napisah , pak sled tova mi hvarli po nekoya sarkastichna belezhka.O.K.?

Neotdavna iskah da ti napisha neshto za vazmozhnite sledi pri tarseneto na potomtsi na gospodar Fruzhin , no nali gi smucha neshtata ot prastite.



Тема Dava , Deva , Devin , Devnya.... [re: Alexander]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.06.04 04:06



Na terenite na bivshata Czechoslovakia ima dve stari kreposti na imeto Devin, a v Bulgaria , dokolkoto znam ima grad na ime Devnya , mislya che imeto im mozhe da idva ot mesto , kadeto imalo hram na bozhestvo(deity angl.)Dev(deo , deu , dau,dzeu , zeu).Taka i dumata davam , na punjabi dena (deu-na) idva ot dareniyata na bozhestvoto na-de(u).No pak , tova sa moite spekulyatsii
No kakvo da kazheme za dumite div (diviti sya) , divno i pod. Na angliski ( idvashto ot latinski) "divine " , oznachava neshto mirakolozno , fenomenalno , i vot tak , russkie poDIVlyayutsya, no na chehite tova im e "divne , ili Podivne".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.