Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:13 15.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Загадъчната фамилия Шишмановци (Sisman)нови  
АвторГъrъл (Нерегистриран)
Публикувано30.05.04 08:10



Нещо небългарска ми се струваше фамилията ШишМАН. Знам, че международното й изписване е Sisman. Реших да проверя в Гугъл. Когато дадох "sisman +bulgaria" излязоха следните бисери:

1. KING SISMAN I OF BULGARIA was born between 866 and 962, and died in 976[1]. [2]
Child: + 2 i. KING SAMUEL2, d. in 1014.
(Крал Шшман 1 Български е роден между 866 и 962 г. и умрял в 976 г. Дете: +2. Крал Самуел2, умрял в 1014 г.)



2. "in 1367 the Czar of Bulgaria, Ivan Sisman, who, according to legend, was the son of Queen Theodora, a converted Jewess, granted an asylum at Nicopolis to the Jews driven from Hungary by King Ludovic I. It is thought that at the death of Ivan Sisman, a year after the fall of the Bulgarian empire, all the Jews of Tirnova were driven thence and took refuge at Nicopolis (1368). Since that period Tirnova has not been inhabited by Jews ("Anuar Pentru Israeliti, 1988)
( В 1367 г. Царят на България, Иван Шишман, който, съгласно легендата, е син на Царица Теодора, покръстена еврейка е дал подслон в Никопол на евреите, изгонени от Унгария от крал Людвиг 1. Смята се, че след смъртта на Иван Шишман, една година след падането на Българската Империя, всички евреи от Търново са били изгонени и са намерили подслон в Никопол. Оттогава Търново не е бил населяван от евреи)

Странно, странно! Давид, Арон и Самуил (доста "типични" български имена:–))уж са братя – синове на Никола Комитопули, а изведнаж бащата на Самуил е някой си Зисман 1 (на друго място той е назован в скоби и Арон Комитсопул, женен за дъщеря на Симеон, Император на Изтока и Княз на България
Почти 400 години по–късно друг Зисман – Иван Зисман (Шишман) приютява унгарските евреи в Бг. Майка му – търновската еврейка Сара и покръстената Царица Теодора разделя Бг между синовете от първия брак на Иван Александър (Иван Страцимир и Добрич) и от своя брак – Иван Шишман.

И, кето е най–удивително, двете появявания на Шишмановци (Sisman) в българското средновековие е свързано с разгром на Бг – първия път от византийците, втория път – от турците. Съвпадение ли е, грешка ли е? Не съм историк, но съм мнооого любопитен!



Тема Re: Загадъчната фамилия Шишмановци (Sisman)нови [re: Гъrъл]  
Авторбaraин (Нерегистриран)
Публикувано30.05.04 12:00



Известно е от историята, че евреинът Иван Шишман не е изпратил нито един войник да се бие срещу турците! Истината е, че почти доброволно е предал България на турците по заповед на Синедриона, чийто агент била неговата майка - еврейката Сара - Теодора. След падането под турско робство българската корона е открадната и се предполага, че се намира някъде в Израел.

Тук намерих една страхотна книга от 1937 година, къде са описани в подробности тия неща:





Тема Re: Загадъчната фамилия Шишмановци (Sisman)нови [re: бaraин]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано30.05.04 22:11



+ Преди време Старинаръ доста писа за Шишманъ- дедо на САМОУИЛЪ, който билъ Каганъ на Търново!?!?!?
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Загадъчната фамилия Шишмановци (Sisman) [re: Гъrъл]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано31.05.04 00:19



Pisah veche za tova , che namerih blizko do mene armenskoto semeystvo Shishmanian , no na NETa namerih i evreyskoto semeystvo Shishman , dazhe sa se snimali nekade v Istambul.Vazmozhno li e , che shishmanovtsi sa bili ot HAZARSKOTO poteklo ?MOzhe bi samata Sara-Theodora e bila chastichno ot takav proizhod.Izvestno e , che sled vremena na tolerantsiya , v ungarskoto kralstvo se zabranyavat brakove s hazarite (???).



Тема Re: Нещо грешите... [re: XOPЪ+БATЪ]  
Автор Cтapинap (новак)
Публикувано31.05.04 08:36



Г-н Хоръ-батъ и то много грешите !
Не съм писал и никога няма да пиша че някой си Шишман- "каган на Търново"бил дядо на цар Самоил.

Точно обратно -аз съм единствения засега който е писал във форума относно истината за т.н.Воденски надпис -че това е един гнусен фалшификат ,който заедно с цялата сага от март-април т.г.около откриването,популяризирането и "тройната експертиза"на т.н.Самуилов надпис" показва още по-гнусната симбиоза между иманярската мафия и апостолите на ретгроградния национализъм у нас ,както и жалкото състояние на т.н. българска историческа наука ,доколкото на трима нейни представители-един академик и двама професори не им стигна било академизъм, било научна и гражданска смелост било и двете заедно, за да обявят истината за "Самуиловия надпис"-че това е също фалшификат създаден след 1989 г.И НА ВСЕКИ СЛУЧАЙ създаден в някаква връзка с Воденския фалшификат.

Този фалшификат също е създаден след 1989 г като преднамерена провокация целяща да подклажда националистичните настроения у нас в ущърб на така необходимото ни модерно и цивилизовано историческо мислене и съвременно отношение към изконното ни историческо наследство.

Моето отношение към Воденския фалшификат можете да проверите в темата на Зиези "За невероятният Воденски надпис",където поне предложението ми тя да бъде преименувана в "Неверния воденски надпис"показва,как мнението ви,че аз подържам нескопосната измислица от този фалшификат за" каган Шишман-дядо на цар Самоил" се явява грубо изопачаване на 180 градуса на истината.

Разбира се ,темата Шишман-Самуил е все още научно актуална,поне поради това ,че въпроса за достоверноста на т.н.Грамоти на Пинций и Плезо и евентуалния рационален момент в тях все още стои за съжаление на равнището на една твърде оспорима студия на проф.Златарски от 1919 г.

Също така тя е актуална защото /пак за съжаление/все още никой не е е обърнал внимание на комплекс от доказателства,които показват,че и втория "ист.извор"в който с прави връзка между Шишман и Самоил-т.н.Зографски поменик-,е късен фалшификат от 50-те години на ХІХ век,истинския автор на който е най-вероятно македонския българин К.Петкович.

Но тази актуалност няма нищо общо с "родствената връзка" каган Шишман Търновски и цар Самоил от Воденския фалшификат,която е измислена от люде за които търговията с древното ни историческо наследство е занаят ,а подклаждането на национализма от 30-те години на ХХ век-средство за осигуряване на обществен,научен и личен престиж и уют.

За Александър-преди около месец си позволих да ви обърна внимание поне върху един аргумент,който показва че срещането на името "Шишманян" като арменско фамилно име не означава задължителна "арменска следа" било в произхода на цар Самоил ,било в този на късните Шишмановци от ХІІІ-ХІV век.

Името е от къпчакски произход и ако попрегледате историята на арменците от VІІ век и особено от 30/40-те години на ХІ век ,ще видите че има достатъчно основания да се счита,че то влиза в арменския именен репертоар ПО СЪЩАТА причина поради която влиза и в българската-продължителен контакт с къпчакска езикова среда.



Тема Re: Просто мнение [re: Alexander]  
Автор komitaO3 ()
Публикувано31.05.04 11:02



Съществуват теории, че основата на рода на Самуил е смесица от дъщеря на Симеон Велики и представител на черните бълтари на Бат Баян, които са вече под голямо хазарско влияние/а хазарите са вече юдеи по това време/- от там и странните библейски имена-Давид, Мойсей, Арон и Самуил. Впоследствие хазарите и черните българи тотално се смесват и на практика се превръщат в т.н. ешкенази или европейските евреи, които са с юдейска религия, но генетически нямат нищо общо с евреите. А дали Иван Шишман е дал лесно България на турците-четете монографията на Николай Овчаров-откривателя на Перперикон в една от книгите на изд.Тан нак ра-Българската история-нужда от нов поглед.Там май се вижда че от всички балкански феодали по онова времеШишман най-яростно се съпротивлява на турците.Загубва двама от синовете си в битки с турците/ Поменик на българските царе на Българска православна църква/, контранастъпления срещу турците в североизточна България, неколкократно отхвърляне на васалитет, непрестанно търсене на съюзници и т.н. Ако има някой да е целувал гъза на турците това са сърбите-накрая даже за награда получават от турците Белград-за първи път в историята си.



Тема За Гъгъл [re: komitaO3]  
Автор KoмapМодератор (честит)
Публикувано31.05.04 15:36



Хубава тема!
Персонално ти благодаря за превода на български на цитатите! Мисля, че така стана по-масова темата!

*** Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш. ***


Тема Re: Загадъчната фамилия Шишмановци (Sisman) [re: Гъrъл]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано31.05.04 21:03



+ "Нещо НеБългарска ми се стрУваше фамилията ШИШЪ+МАНЪ."!?!?
+ Ми защо така бе ГЪГЪЛЪ? Или и ти, като ак. Стефанъ Младеновъ- де що има паралели въ чуждите езици и БОЛГЪ+АРИЙСКИ ги обявявашъ за чуждици! Зеръ, какво ли може да са си измислили БОЛГЪ+АРИИТЕ- ниЩо!
+ ШИШотъ освенъ за печене става и заводене на бойни действия! По петъ на ШИШЪ!!!! Много вероятно е отъ тамъ да произлиза Името- ШИШЪ+МАНЪ!?!?
+ АРИЙ+СТО+ТЕЛЕСЪ+
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Загадъчната фамилия Шишмановци (Sisman) [re: XOPЪ+БATЪ]  
АвторГъrъл (Нерегистриран)
Публикувано31.05.04 22:56



Благодаря на всички, че темата ви вълнува. Но на теб ХорБат ще поясня съображенията си: Не става дума само за ШишМан – тогава щях в твоя стил да си го преведа като Шишкав Готски (Гетски) Ман, демек добре нахранен с кебапчета български Гот. А става дума за фамилия Sisman, която на иврит и на идиш (немски еврейски) се чете като Шишман (както Moses-Мойсей се чете като Моше или Мойш и както Самоил се чете кат Шмаел), а на немски се чете Зисман, среща се и като Зюсман. И в тази фамилия има Давид, Арон, Самоел, Йоан... И има една еврейка Сара – Теодора (Божирара) – само една ли? И има един Никола Комитопулос, който се казва Арон, а хем е Арон, хем е Сисман 1. И хем е брат на Шмаел (Самоел), хем пък му е баща...

А, бе то и Сюлейман се прознася по нашенски Соломон, а по иврит – Шломе...



Тема Re: Загадъчната фамилия Шишмановци (Sisman) [re: Гъrъл]  
Автор Cтapинap (новак)
Публикувано31.05.04 23:09



Браво г-н Гъгъл ! Как не съм забелязал досега ?! Та този ваш паралел или по-точно тази връзка между еврейския геноним ЗИСМАН и ЛИЧНОТО име ШИШМАН е просто възхитителена !

Да си блъскам аз главата сума ти време в толкова грешна посока-Никита Хониат с неговия Ецуисмен от 1205 г.или надписаните с името севаст Чузъменъ сребърни съдове от Източна Сърбия и пр.дивотии ?!

А тя работата била съвсем проста.Влизаш в гогле-то и готово :там услужливо те осведомяват че евреина Зисман бил баща на цар Самоил,който съсипал Първата българска империя ,а няколко века по-късно друг полуевреин Зисман,този път Йоан Зисман съсипал Втората българска империя.

Че вие ме окрилихте с тази информация ! И не само мен -я прочетете как й се радва комодератора Комар.

В знак на благодарност ще ви призная /само на вас/ върху каква теория за уникалния СВЕТОВЕН принос на прабългарите започвам да работя тутакси след както приключа постинга.

Значи нещата стоят така -има прабългарски напис с птичето име "то/н/ган" и латиноамериканска птица називаема "тукан".

По аналогия на Зисман-Шишман ясно е,че това латиноамериканско птиче носи прабългарско име и следователно това ни води до извода ЧЕ ПРАБЪЛГАРИТЕ СА ОТКРИЛИ АМЕРИКА !

Обаче гадните испанци не стоят по-долу от оня византийски хронист,който мръсникът му с мръсник, вместо да пише че Шишман Видински си е евреин ,най-налго лъже ,че е от българо-кумански произход.
Вместо да пишат както си е истината ,че Америка е открита от прабългарина Христо Гълъбов или другия ни сънародник /нали сме етнически и расови прабългари ?/ Фружин Писаря,те както знаете твърдят, че това са италианеца с поиспанчено име Христофор Колумб и испанеца Франсиско Писаро.

Наглеци !Но аз ще им разкажа играта с моята теория ! Прочие дерзайте с гогле-то !Танг Нак и Ра са с нас ! Америка/поне латинската/е НАШААА ! Йо-хо ехиииииии !

Их хабе гешпрохт ! Хау !

багатур багаин с мераци за боил Старинар/нейде из джунглата на прабългарската река Амазонка/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.