Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:27 22.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Pirinskata bitka za Pivoto!нови [re: FileO99]  
АвторJUFRllN (Нерегистриран)
Публикувано05.06.04 20:23



i oshte mnogo drugi!



Тема Re: Курскнови [re: FileO99]  
Автор woland (messir)
Публикувано06.06.04 00:56



Именно "битката при Прохоровка" е в голяма степен измислица. Така че, не я давай нея като едва ли не кулминация на Курската битка.
Ето два линка по въпроса:
http://www.boinaslava.net/forum/viewtopic.php?t=2681
http://www.volk59.narod.ru/prohorovka.htm
Колкото за съветско-германския фронт, там нещата са в голяма степен решени още през 1941 г. Наистина, съветската армия се проявява също толкова зле и през 1942 г., но Хитлер със своята липса на гъвкавост и магарешка упоритост успява да изравни резултата и да премахне главните плюсове на немската доктрина - маневреността и инициативността.
Тихоокеанския фронт се развива по малко по-различен начин, но и там, след като съединението на Нагумо не успява да разгроми американските самолетоносачи при удара на 07.12 за Япония шансът, малък по начало, става съвсем нищожен.
Но наистина, няма как да се каже - тази битка реши съдбата на войната.



Тема Re: Курскнови [re: woland]  
Автор lvoDim ()
Публикувано06.06.04 08:52



Здравейте,
Съгласен съм че сражението при Прохорвка има само тактически последици. И че Германия губи войната при започването и (1939). Просто защото не е подготвена. А самия Хитлер с решенията си, не и помага.

Колкото до японците, а ми те в момента на атака на Пърл Харбър водят пълномащабна война с Китай, така че дори всички самолетоносачи на САЩ да бяха унищожени, резултата пак би бил същия. Просто за да победиш трябва да унищожиш армията на противника и да сломиш волята му за борба. Е 3 самолетоносача тогава са били много, но са били 50% от всчиките америкакнски.
Така че ако Германия е имала въобще някакъв шанс да победи, то това решаващ е бил периода 06.1941-09.1941г. от приграничните танкови сражения (НАЙ - МАЩАБНИТЕ В ИСТОРИЯТА НА СВЕТА!!!) до сражениета за Смоленск, Минск, Киев. Тогава когато 4 милиония Вермахт и неговите съюзници унищожават 11 милионната РККА (Рабоче-Крестянская Красная Армия).

Успех!!!



Тема Re: Курскнови [re: lvoDim]  
Автор woland (messir)
Публикувано06.06.04 23:33



Е да, това си е така за японците - но ако бяха спипали самолетоносачите на американците в Пърл Харбър все пак ще имат някакъв шанс.
Колкото за танковите сражения през 1941 г. (виждам че и други четат Бешанов, а?:)), да, те са си наистина грандиозни, но май никой почти не го признава, защото завършват бързо и безславно за РККА. Съдбата на руските мехкорпуси е още едно доказателство докъде води безидейността, особено когато от другата страна има знаещ и умеещ противник.



Тема Re: Курскнови [re: woland]  
Автор lvoDim ()
Публикувано07.06.04 07:27



Здрасти Woland,

аз твърдя, че дори и самолетоносачите да бяха там(в Пърл Харбър) изхода от войната за японците пак щеше да е същия.

Колкото до танковите сражения(русия), ами мехкорпусите са били комплектовани и организирани по начин който е изключвал воденето на маневрени бойни действия. Т.е. организитани единствено за нападение с малък коефициент на маньовъра. А им се налага да водят боеве по протежение на фронта без необходимото материално снабдяване и техническа подържка и което е по лошо без авиационна подръжка. Меджу другото и авиацията е била организирана и комплектована на основата на същите логически доводи.
Колкото до немците ами срещу тях е руския гений Жуков (до Киев е началник на Генералния щаб) и именно нему принадлежат решенията за разходка на мехкорпусите продолно на границата. Е след Киев до Берлин Жуков не командва нищо (бащицата не го пуска просто).
Та толкоз на умеещите немци, и да са умеели не е имало с какво.

Успех!!!



Тема Re:нови [re: lvoDim]  
Автор Fritz (Panzer General)
Публикувано17.06.04 02:47



Има ли тигри в Африка? (закъснял отговор на едно по-горно питане)


Първите Тигри пристигат в Тунис в началото на зимата ’42 и на 1ви декември има общо 4 Тигъра и 4 Pz III (според организационната структура тежкия танков батальон трябва да има основно Тигри и допълнителни Pz III за ескорт за занимавка с по-маловажни цели). На този ден три Тигъра са оперативни (последният има проблеми с двигателя) и биват пратени на някаква задача, унищожават 2 М3 Грант и се изтеглят. Поради тежката ситуация, в която се намират немските сили, Тигрите са пращани дори поединично заедно с други танкове за изпълняване на локални задачи. За следващите две седмици от 8те машини нито една не е загубена, а където се появят, там съюзническите танкове отстъпват (най-вече М3 Грант и леките Стюарт). Общо този батальон (501ви тежък танков) събира 20 Тигри към януари ’43. Пратенa е и първа рота на 504ти с общо 18 Тигри. В последствие оцелелите машини от двата батальона са обединени в едно съединение. Използвани са интензивно, но са твърде малко и не могат да повлияят съществено на хода на бойните действия, макар че имат много локални успехи. Практически всички са унищожени или пленени до 12ти май, когато се предават останките от двата батальона. Англичаните успяват да пленят един почти непокътнат танк и го откарват вкъщи, където му правят всевъзможни тестове и почти изцяло го разглобяват. Сега той се намира в музея в Бовингтън, където съвсем наскоро завърши реставрацията му и танкът вече може да се движи на собствена тяга.

- Българският военноисторически портал.

Тема Re:нови [re: Fritz]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано17.06.04 19:29



Нали знаеш как е пленен - уцелен от миниатюрната пушчица на един Чърчил и оставен от швабите предимно от уплах голям



Тема Re:нови [re: thorn]  
Автор Fritz (Panzer General)
Публикувано18.06.04 00:46



да де, англичаните после много се чудили защо така станало. Не е логично. Да каже, че екипажа е бил неопитен, струва ми се малковъзможно, щото все пак на тия нови машини надали са пращали кой да е...

- Българският военноисторически портал.

Тема Re: Коя е битката, която определи изхода на WWII?нови [re: lvoDim]  
Автор Fritz (Panzer General)
Публикувано21.06.04 10:23



"Сега за Т-35

Като имаш предвид че е описана историятя на всеки един от 60 бр. които са произведени.

http://www.battlefield.ru/library/bookshelf/losses/losses1_r.html

Тук намерих описани бойните загуби на 67-ми и 68-ми танкови полкове..."


Да де, пише само за загуби, никъде не става дума за успешни бойни действия ;)

а относно цитата за КВ-тата имам една малка критика към battlefield.ru. В статията за КВ-1 преразказват същата историйка, която в статията за КВ-2 я дават цялата. Не ми е ясно защо така увъртат нещата, още повече че оригиналният доклад говори за "танк КВ" и въобще не обяснява какъв точно е танка, така че да се пише за КВ-2 е до голяма степен спекулация. Според мен е много по-вероятно да е КВ-1, тъй като те са доста повече. Въобще в немските бойни доклади никъде не се прави разлика между вариантите КВ и се говори само за танкове "КВ" или "тежък 52 тонен танк". В този смисъл няма надеждни данни за каквото и да е особено успешно действие на КВ-2. Освен това се замисли, доколко въобще е показателен този единичен случай за ефективността на КВтата при положение че от ок. 800 един единствен прави някакво впечатление на немците ;) Аз съм чел по-нататък подобни доклади за цялата '41ва и '42ра и общо взето немците не се страхуват да влязат в бой с тия машини; само че тва не им изнася на батълфийлда и си цитират само тва. Защо примерно не споменат как 6та немска танкова дивизия, въоръжена основно с Pz-35(t), надвива 2ра руска танкова, която има над 30 КВ ;)

А не знам защо пишат за 105мм "гаубици" след като става дума за 10,5см корпусни оръдия К18, които са определени от немците за най-ефективни за борба с танкове КВ (освен 88мм).

- Българският военноисторически портал.

Редактирано от Fritz на 21.06.04 10:28.



Тема Re: Коя е битката, която определи изхода на WWII?нови [re: Fritz]  
Автор lvoDim ()
Публикувано21.06.04 20:28



Здрасти Fritz!

Не пише за К18, а пише гаубица(под снимката) - т.е. вероятно става въпрос за le FH-18, предполагам, като в приведения доклад става въпрос за 105мм оръдия т.е. К18 и после пак за 105мм гаубици и за sFH-18 (150мм).
И още танка на снимката е КВ-2.
Наистина и в статията за КВ-1 има спомената същата история.

Успех!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.