Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:42 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Може на специалистите да се...  
АвторЛerиoнep (Нерегистриран)
Публикувано09.05.04 16:31



... стори глупаво и наивно, но все пак ще кажа това, което ми е на ума и на сърцето:
Дали не е възможно да се възстановят напълно старите български крепости в оня им вид, когато са били истински действащи крепости??? Има ли запазени описания в документи или други паметници? Ако не са достатъчни, има ли друг начин да бъдат построени отново максимално близо до някогашния им вид?
Смятам, че това би дало огромен тласък на туризма у нас, както и на самочувствието ни като българи. Идеята ми се върти в главата от доста време, а съвсем скоро ми казаха, че крепостта на Царевец била строена през 60-те от някакви чехи. Явно има начин!





Тема Re: Може на специалистите да се...нови [re: Лerиoнep]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано09.05.04 23:06



Точно това си мислех наскоро. Ако реставрираме повечето от старите ни крепости и дори ги "населим", както например едно време "Етър"-а (не знам дали още съществува) ще привлечем страшно много туристи. Интересно ми е дали онези, които сега вдигат хотели на килограм край черноморието са се замисляли за подобно нещо. Предполагам, че да, но пречката е, че тези места са държавна собственост и не се предполага да се правят частни интереси с тях.
В интерес на истината, реставрираните неща, които съм видял (имам впредвид крепости) никак не ми харесват. Използва се бетон и някакви нови еднакви и изгладени камъни за зидовете, което ми разваля "античното" усещане и само загрозява... Не знам дали не е по-добре наистина да дадат подобни обекти на частници, като разбира се лицето, което се наема с тази работа трябва да подпише съответните гаранции, че няма да унищожи или обезобрази обекта. Аз лично бих се заел с подобно нещо, даже имам и някои идеи (повече визуални, отколкото финансови ).

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Може на специалистите да се...нови [re: headhunter]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.05.04 02:25



Въстановйаването на българските крепости ? Абсолутно !!!Само че не е възможно това да е направено точно. Но в малко романтизираната форма , нема да е лошо.Повечето европейски замаци са реставрирани от романтиците в 19.век често в псевдоготически стил.Представете си Царевец с пълно реставрирани стени , кули , подвижен мост , но също така със сградите и градини в различни строителни стилове , но компонирани така да хармонират и да вклучват не само репрезентативни сгради , манастири , но и апартаменти, хотели и ресторанти. Това би е бил един от найголемите и найкрасивите замаци в Европа!!!
Имам обаче бележка към употребата на думата крепост.Крепост е само такаж обект , който е само за военните цели. Ако обектат е бил седището на феодала , то би требвало да го казваме замък , помалките крепости - твърдините. Често болйарите са строели обитаеми отбранителни кули(донжоните-в побългарената форма занданите , понеже често служели като затжори).
Ето работа за хисторици , архитекти , общините. Всеки такав обект може да има хотелче , ресторант , мазета за виното , музейчето и апартамента за един кастрофилакт или кастелан.НО требва много агитиране и лобиране на общините и активизам от локалните родолйубители ,реенакторите , аматйорските археолози и т.н.т.Много се радвам че има такава тема тука !



Тема Re: Може на специалистите да се...нови [re: Alexander]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано10.05.04 10:54



Съжалявам, ако това, което ще напиша ще развали сроителното ви настроение, но давате ли си сметка, 4е това, което деиствително имаме от Царевец не е онова, което се вижда. Не съм го посещавала отдавна, но истинските останки от Царевец се разкопаваха малко преди Балдуиновата кула, вси4ко останало е строено през 20ти век. Така 4е ако се запо4не нещо там, то няма да е реставриране, защото няма какво да се реставрира, а строене, де факто екс нило.
Достатъ4но е да отидете в Кносос, за да видите резултата от подобни глупави на4инания - Еванс е решил да възстанови двореца, директно върху руините, които съществували, и които, под4ертавам го, са пове4е и по видими от тези на Царевец. Резултата - днес вси4ки археолози си скубят косите, защото ве4е няма никаква възможност за арх. проу4вания.
Положението с нашата търновска крепост е подобно, това не е малко или много разрушен замък или крепост, която да може да се довърши, ремонтира или поосвежи, това си е строеж. Ако толкова искате, построете го на някои съседен хълм, в търново има достатъ4но, но не и върху оригинала. Той ве4е е достаъ4но съсипан

Cupitor impossibilium


Тема Re: Може на специалистите да се...нови [re: Лerиoнep]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано10.05.04 13:29



Хм, аз не споделям този етусиазъм.
И на мен ми е криво, че нямаме запазена нито една крепост, но от тук нататък това няма как да се поправи.
1. Какво ще възстановяваме, след като нищо не е останало - само останки от основите, и то силно повредени, включително и в по-ново време от иманярите.
2. Как ще стане? Това е трудно дори за държави много по-богати от нашата.
Накрая навярно ще опрем до частни концесионери, в тази посока вече се правят първи стъпки за природните забележителности. Да, ама частникът влага пари и само ако може ад си ги върне с печалба. Историческа достоверност и околна среда не са важни за него. В резултат ще си имаме кичозни недоразумения превърнати в хотели и таверни и над тях ще се носи вездесъщата чалга.
3. Самата идея, че крепостите и изобщо старините са важни само като туристическа атракция не ми харесва. Предпочитам да гледам руини, но истински и по тях да тичат гущери и 2-3 наистина любознателни хора, отколкото тълпи туристи подкарани като стадо да люпят семки по някое изсмукано от пръстите "светилище", замък, крепост и т.н.



Тема Novite postroykiнови [re: Лerиoнep]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.05.04 13:33



Ima nachin , za da budat zapazeni originalnite ostatatsi na starite obekti , ako sa v "mazetata na novite zgradi i taka dostapni za archaeolozi , koyto shte imat dazhe bonus v tova , che shte mogat da prodalzhavat rabota , dazhe prez zimnite mesetsi , kato tehnite razkopki shte budat sled zavarsjhvaneto dostapni za publikata. Novite sgradi i krepostni steni , kuli i pod, bi trebvalo da sa kolkoto mozhe na bazata ot takiva namirashtite se na balkanite i chstichno tsentralnata evropa , ponyakoga mozhe bi romantizirani , ili pak reflektirashti nekoy ot architekturni stilove ot razlichni epokhi. No nie dazhe nezapazihme naprimer Varnenskata krepost koyato e imalo oshte prez XIX . vek , ponezhe bulgarite zazhalost neproyavyavat mnogo kum takiva neshta . Kolkoto za avtentichnost : Cheshkiyat zamak Karlshteyn , naprimer e totalna "goticheska " fantaziya na XIX vek. Vse pak poseten e ot milioni turisti , zashto da nemame i nie , nashite zamatsi ponovo izgradeni.?



Тема Re: Novite postroykiнови [re: Alexander]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано10.05.04 14:34



Колкото пове4е те 4ета, толкова пове4е ми настръхват косите ! Хотели, кръ4ми, ресторанти, защо не, така както си я подкарал, да организираме и една Мис Мокра фланелка, това не може да не привле4е достът4но глупави туристи.
Ако построиш новите сгради на базата на тези, намиращи се в Европа, какво ще остане от истинския Царевец на Царевец ? Това да не е селския замък, подобен на още стотина такива, за да си позволиш да унищожиш един- два с туристи4ески цели, това е двореца на второто български царство. Вси4ко, което знаем, и един ден можем да нау4им за Твърдината, е или ще е 4рез арх. разкопки, и никакви други сравнения с който и да е бил замък не могат да бъде нещо пове4е от относителни. Освен ако един ден не намериш оригинални, или поне копия на оригиналните планове, или поне достът4но подробни описания. Тогава ако искаш, може не да реконструираме, а само да седнем и сериозно да го обсъдим, без дори и тогава да е сигурно, 4е ще се приеме. И дори това да стане, то трябва да е възможно наи-близо до оригинала, а не да е романти4ната версия или архитектурен ки4 от смесица на стилове и вкусове.
Ина4е ти не се притеснявай за това в какви условия ще работят археолозите, ние сме си свикнали и на жеги, и на студ, затова и се издигат, как да го нарека, походни палатки, които да защитават поне от силните атмосферни условия. Идеята за това арх. разкопки или открития да се внедрят в новопостроените е красива, но силно неосъществима - в Ница може и да са го направили, но там разкопките са напълно завършени, и заемат 5 на 5 квадратни метра.

Cupitor impossibilium


Тема Melissa , Melissa...нови [re: mellisa]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано10.05.04 14:49



Vie , chetete , bez razbiranieto . I nikoga nema da ste nito evropeytsi , nito istinskite patrioti . Ako beshe po moemu , prenishkata krepost be palno vastanovena , mezhdu drugite . Prazski Hrad v Praga sashto ima karchmichki , funktsionirashti tsarkvi... kade ti hrumna s miss wettshirt , za tova li govorih. Ima da mino oste mnogo voda v Dunava , dokato doyde razumniyat sposob na mislenieto v Bulgaria. A pak za tebe glupavite turisti sa golem prinos za poddarzhkata , ako ne finansiraneto , na rekonstruktsiite na istoricheski obekti , chesto praveni ot zapalyankovtsite v zapadna evropa i america. Mene mi nastrukva kosata sushto , kolkoto poveche cheta bulgarskite pesimisti s dignatite im nosove.... Koklo veliki sme bili .... a kakvi nioshtozhnitsi sme dene . Anglichanite da sa imali tsarevets , kakav bi e bil dnes !!!Striga s tia gluposti. Tuk , chovekat e pravilno pital v temata , kakvo bi e bilo vazmozhno , no s Vas nishto nemozhe.



Тема Александре, Александре....нови [re: Alexander]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано10.05.04 15:09



за да възстановиш или реконструираш нещо, първо то трябва да съществува. Царевец не съществува, няма го. Това, което виждаш, са недоразумения на архитектурен болен мозък, воден от интереси, сходни с твоите. Да привле4ем туристи, да направим това, да построим онова, резултатът - куп4ина неавтенти4ни камъни, за които истинските европеици ни се подиграват.
Ако това да възстановиш романти4но Царевец и да го превърнеш в замъка на Дракула е разумен на4ин на мислене, да не даде господ един ден да оздравея от моя неразумен. За мен глупавите туристи не са нищо пове4е от невежи, които само ми пре4ат да си върша работата, и в интерес на привли4ането на които ал4ни функционери решават да съсипят арх. обекти с отварянето им за публика. Ако някога си 4увал за Ласко, ще разбереш за какво говоря. Огромна загуба на информация само за да могат да се натъп4ат не4ии гуши.
Ако англи4аните имаха Царевец, то той днес би бил напълно проу4ен и разкопан, а информацията, която ще е безценна впредвид важността на двореца, досега да е публикувана. А ве4е проу4ения терен вероятно би бил отворен за туристи, но не и превърнат в дисниленд. Не съм 4ула да са решили да възстановяват Стоунхендж, а ти ?
Ина4е, правилно отбеляза, 4е най-вероятно ще трябва да се обърнете към местни родолиубиви организации и лиубители-археолози - едва ли някои друг би ви взел на сериозно. И ако аз 4ета без разбирането, то ти пишаш без да си компетентен. Това, 4е в България има 8 милиона историка е ясно, но пък откога решихте, 4е можете да станете и археолози.

Cupitor impossibilium

Редактирано от mellisa на 10.05.04 15:42.



Тема Re: Може на специалистите да се...нови [re: mellisa]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано10.05.04 16:00



Мелиса, и ти си права. Не знам дали подобно начинание (строеж/реставрация) да не може да се започне след пълно археологическо проучване/разкопки, за да не се съсипе още неразкопаното. Съгласи се обаче, че само руйни от които нищо не можеш да видиш не предстваляват туристическа атракция. Ако се финансират археологически разкопки, а след това строеж не виждам проблем - в смисъл не виждам съсипване.
Не знам.. може и да не съм прав. Все пак не съм историк/археолог и нямам нагласата. Но според мен реставриран/построен Царевец ще е много по-интересен. Сега само камъни стърчат от земята като кости и лично аз не изпитвам голямо желание да посетя това място повече от веднъж-дваж.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.