Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:41 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема тракийските бежанци  
АвторИзcлeдoвaтeл (Нерегистриран)
Публикувано22.04.04 14:04



Има ли наследници на тракийските бежанци?
Някой знае ли автентични родови истории и разкази за разорението на българите в Тракия по време на Балк. войни.

Дядо, прадядо, прабаба, пра... разказвано ли ви е какво са преживели??

Чували ли сте истории за бягство, ужас, убйства, страдание, мъка, солидарност, героизъм, сила...?

Разкажете!



Тема Re: тракийските бежанцинови [re: Изcлeдoвaтeл]  
Авторwaffen (Нерегистриран)
Публикувано22.04.04 22:30



Пълно е - и с тракийски и от гръцка Македония и отвсякъде. Май ние сме доста голяма част от населението на Б-я днес. Знаем това онова. Старите са виновни, че не ни разказват и много си отива с тях. Това е масово и нямам никакво обяснение, защо не им се говори - а е тяхно задължение.
Проф. Любомир Милетич - Разорението на тракийските българи.



Тема Re: тракийските бежанцинови [re: Изcлeдoвaтeл]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано23.04.04 07:46



За имане - има много (аз не съм такъв).
Много тракийски бежанци има в североизточна България. Запазили са и някои черти от тракийския диалект.
За жалост не вярвам официалната българска наука отсега нататък да им обърне голямо внимание - ще се поставят твърде неудобни въпроси пред новите ни съюзници. Та във форуми като този ми е надеждата да научим малко повече.



Тема Re: тракийските бежанцинови [re: Изcлeдoвaтeл]  
Автор nousha (неспокоен дух)
Публикувано23.04.04 12:27



Аз. Както и повечето бургазлии, като се замисля. Баба ми си умира да ми разказва, обаче това са толкова много роднини, че нищо не разбирам по някое време. Ще трябва да отида някой път специално да си запиша. Не, че тя не се е погрижила, като активистка на Тракийското дружество в Бургас, правеха срещи на разни родове, като сега се сещам за Секлемовия. Имам една-две книги по тоя повод, наскоро излязли, предимно за нашия род, който е от Лозенград, Ениджия и тоя район. Ако наистина ви е интересно, като се прибирам пак към Бургас, ще си взема книгите и ще отида на гости на баба, което не ми е любимото занимание, но....
Сега, като се замисля, имам едно стихотворение по тоя повод, където съм посинтезирала историята.
Смешно е как баба беше ходила да си гледа селото, къщата си стои, прапрабаба ми е била кметска щерка, попска унука, демек, едно от най-богатите семейства. Всичко са си оставили в сламеника на покрива, те са вярвали, че за малко ще ги няма и ще се върнат. Сега там живее семейство турци. Къщата си стои същата. Пуснали са ги да си разгледат...имам приятелка, която ми казваше, че живеещето в къщата семейство им пазело огледалото от салона и още там разни неща...
Мъчно ми е, когато говоря за това, родовата памет понякога е просто осезаема...

On ne voit bien qu'avec le coeur. L'essentiel est invisible pour les yeux.


Тема Re: тракийските бежанцинови [re: nousha]  
АвторИзcлeдoвaтeл (Нерегистриран)
Публикувано23.04.04 20:14



Да, на мен със сигурност много ми е интересно.:))
Моля те, ако можеш разкажи нещо за събитията по време на изселването, какво се е случило с баба ти, как са избягали?
Кажи нещо и за книгите.

Някъде прочетох думите на един бежанец от Македония от това време : "Мойте земи ме чакат да се върна!"
Мисля, че Балканите са пропити с мъката на тези хора и всички ние я усещаме.

Благодаря.




Тема Re: тракийските бежанцинови [re: Любoзнaйko]  
АвторИзcлeдoвaтeл (Нерегистриран)
Публикувано23.04.04 20:18



Така е.
Ще разчитаме на неофициалната.




Тема Re: тракийските бежанцинови [re: waffen]  
АвторИзcлeдoвaтeл (Нерегистриран)
Публикувано23.04.04 20:21



В момента спестявам за да си купя книгата.
:))))




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.