Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:58 15.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Религия на тракитенови  
Автор blondiboy (непознат )
Публикувано11.03.04 16:44



Здравейте!!! Аз съм 7ми клас и за домашно имам да намеря информация за релията на траките. Та моля да ми кажете някакви сайтове или книги, където мога да намеря инфо за религията на траките. Благодаря предварително!!!



Тема Re: Религия на тракитенови [re: blondiboy]  
АвторПoлoc (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 10:01



Има такава и то много хубава книга. Мисля че се казваше "Религия на Траките" с авторски колектив Александър Фол, Иван Маразов и др.



Тема Re: Религия на тракитенови [re: blondiboy]  
АвторOpфeй (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 12:34



Какво да ти кажа - конкретните неща ще ги вземеш от книги, не става така по форумите. Но интересното нещо, за което ми напомняш е друго - великите гърци взимат 30% от боговете си от траките, а другите - от Египет. И после те били образец на Античността...
Четете Херодот, ако не вярвате...

Но това едва ли ще ти свърши работа в училище, защото мног гръкомани се навъдиха в последно време и там.



Тема Re: Религия на тракитенови [re: Opфeй]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано12.03.04 13:07



Орфее (или ХОР-фее?), обеща да намериш въпросния цитат на Херодот, да го извадиш и да ни го приведеш тук.

а иначе вярно е, че така по форумите малко трудно става, по-добре е все още по тези въпроси да се работи с хартиени носители.
аз препоръчвам "Въведение" в тракологията на Попов и Овчаров (нали те бяха авторите?) и "Кратка енциклопедия тракийска древност" от авторски колектив. не мога да дам по-конкретни библиографски данни засега...

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Re: Религия на траките [re: the_bomb]  
Авторblondiboy_ (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 13:37



Това съм аз, ама ме мързеше да се логна.

Въпросните книги, който ми препоръчахте, дали ще ги намеря на Славейков или трябва да ги търся по библиотеки?



Тема Re: Религия на тракитенови [re: blondiboy_]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано12.03.04 14:26



в книжарницата на Софийския университет Уводът в тракологията го има. моге би го има и на Славейков. за Енциклопедията не съм сигурен дали още се продава.

La vraie vie est absente. Nous ne sommes pas au monde.


Тема Re: Религия на тракитенови [re: blondiboy_]  
Автор tulsa (...)
Публикувано12.03.04 15:49



Тракийската митология и религия е доста сложна.
Човек трябва да се спре на някой от...аспектите и персонажите и.
Можеш да се спреш или на тракийския орфизъм, или на култа лъм Херос-
конника, или да анализираш местните божества като Дарзалас, Сюрегетес и т.н.
Ето ти един линк към интересна страница на една млада траколожка:

..
Ако искаш да научиш повече( а не само да си направиш домашното..)
, има доста антикварни книги по тези въпроси, които можеш да си поръчаш , заплащайки около левче за доставката
и още 10-20 за самата книга.
Още нещо можеш да намериш на страницата на Варненския археологически музей:




Тема Re: Религия на тракитенови [re: Opфeй]  
АвторПoлoc (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 17:15



А до колко може да се вярва на Херодот? Не всичко, което е написал е вярно. Например мита за Дионис той идва в Тракия от Мала Азия.



Тема Re: Религия на тракитенови [re: the_bomb]  
АвторXOPЪ+БATЪ (Нерегистриран)
Публикувано13.03.04 00:18



+ Бомба-та, не изпадай въ паранойа, да ти се привижда насекаде ХОРЪ+БАТЪ е досада! Ако се появи и ХОРЪ+ПЕЙ- става страшно! По-горния Орфей- не съмъ азъ!
+ На молбата да цитирамъ ХЕРОДОТЪ- моля: "ИСТОРИЯ/частъ първа/, книга 1-3 стр. 124, изд. "Наука и изкуство" 1986г., "Почти всички имена на божества са преминали въ Елада отъ Египетъ. Открихъ, че идватъ отъ варварите, следъ като поразпитахъ. Та споредъ менъ предимно отъ Египетъ са дошли тези наименования. Понеже наистина безъ Посейдонъ и Диоскурите, както и по-преди рекохъ- безъ Хера и Хестия, Темида, Харитите и Нереидите, наименованията на всички останали богове винаги са автохтонни египетски. Говоря каквото твърдятъ самите египтяни. Що се отнася до божествата, за които не твърдятъ, че имената са имъ известни- та що се отнася до тяхъ, на мене ми изглеждатъ, че са именувани отъ Пелазгите освен Посейдонъ. За този богъ елините са научили отъ либийците."
+ ХОРЪ+ПЕЙ+
+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ+



Тема Re: Религия на тракитенови [re: blondiboy]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано13.03.04 08:38



По принцип "траки" няма освен в развинтената фантазия на Фол и една плеяда негови последователи.
А след като няма "траки", то въпросът за "религията на траките" е безпочвен.

99% от тайната на познанието е умението правилно да поставяш въпроси.






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.