Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:03 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Болгарский воин VII в.нови  
АвторBacил (Нерегистриран)
Публикувано24.02.04 17:37



Здравейте,
някой знае ли на какво би могло да се базира тази възстановка на "болгарский воин VII века"? Видях я в една свърх-лукзозна академична "История татар с древнейших времен в семи томах" (т. I, Казан, 2002), дадена без пряка връзка с текста. Сабята май прилича на тази от Малая Перещепина, но един по-обикновен воин (Кубрат самият няма да тръгне да носи колчан стрели, струва ми се) би ли имал такава, и защо е даден пешак (спешен?), в позата на някакъв самурай? Нещо не мога да схвана.





Тема Re: Болгарский воин VII в.нови [re: Bacил]  
Автор dilmar (...)
Публикувано24.02.04 21:36



като много други и автора едва ли може да се похвали че е виждал българин, демек на това му викат художествена измислица



Тема Re: Болгарский воин VII в.нови [re: dilmar]  
Авторkaин (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 00:00



глупости без коментар. някакъв делириума на Горелик...



Тема Dvama totalni neznaykovtsi sa....нови [re: Bacил]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 02:03



Dvama totalni neznaykovtsi sa si veche kazali mnenieto. Horata koito NISHTO neznayat za oruzhieto na bulgarite i za razkopkite vav Volga Bulgaria.Az moga da vi kazha , che tova oruzhie e dosta avtentichno narisuvano , vkluchitelno kalafka za streli (mnogo dobar design mezhdu drugoto , kadeto strelite sa bili s varhovete nagore , zashto ? zashtoto taka streletsat imal izbor na razlichni varhove !!!),koyato e dokumentirana dazhe na miniaturite ot sredn. chroniki.Lamelarnata bronya e bila standart za regiona - a bulgarite sa imali dostatachno ot neya. Mech e dokumentiran pravilno - otgovara na razkopki , dazhe tezi ot Zolotarevskoe.Kolkoto za shlema , tozi pokazan e pak na bazata na lamelite s natilnik ot zhelezni halki (chain mail).Samo lamelarniyat kiras bi trebvalo da krie garite podobre i lipsvashtite sa pauldronite.Nevizhdam zashto takava silna kritika ? Zashtoto voin prilicha na turkestanetsa ?Pohubavo tezi koyto se chustvat tolkova golemi "ariytsi" da pochnat da kimvat sas glava "da i ne" , kato edni parvo.Abe uchete neshto za stari oruzhia , predi da si kazvate totalno glupavi mneniya ! Aman !



Тема Re: Dvama totalni neznaykovtsi sa....нови [re: Alexander]  
Автор woland (messir)
Публикувано25.02.04 15:22



Ей, да бе, аз бях там тогава и да знаеш, тоя си е истински прабългарски воин. Е, като си отвори устата малко развали впечатлението ... че май монголско-китайски акцент вадеше, ама нейсе ...

:)



Тема Re: александърнови [re: Alexander]  
АвторKaин (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 17:17



Бихте ли ме осветлили къде прочетохте тва за туркестанците и арийците. Някога да съм писал такива дивотии в този форум?
След като държите да минете за компетентен, може би ще бъдете добър да ме осветлите, от кои точно разкопки(по горна или средна Волга) е открит такъв меч(наистина прилича на т.н. Кубратов), колчана с капак(стрелите се поставят така по друга причина), шлема със "султан" и плочестата ризница? И ако обичате не цитирайте комплекси от времето на Чингизидите...
И не ми приписвайте повече арийски глупости..



Тема Re: Болгарский воин VII в.нови [re: kaин]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.02.04 22:28



Недей така де, Горелик е готин чичо (познавам го лично) и въпреки известна волност при някои възстановки, човекът е хвърлил много труд за да се развие изучаването на въоръжението.

А относно колчана - защо Кубрат да не носи? Защо!?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: александърнови [re: Kaин]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано26.02.04 04:21



Gospodin Kain !
Parvo vapros : Strelyate li s luk ?
Vtoro : Vasiyat komentar adresiran na Mr. Gorelik , be na totaleno nekulturen i aroganten , ya da vidim Vashiyat variyant na bulgarski voyn !!!Samo ot tona Vi nadushih prezrenieto Vi kum "mongoltsite ".
Treto : Kolchatsite , koito se palnyat ot dolnata (poshiroka ) strana , za da sa streli s varhovete gore (imala i kapak za da sa streli pazeni v sluchay na dazhd) e napravena taka po sledni prichini : parvo , strelets izbira ot vid strela , kato bronyeboyna ( bodkin angl.), shiroko ostrie , sekachovidno ostrie i pod. , no naymnogo steli sa bili universalni s kukichki. Tochno , ako strelite sa bili obratno , s varhovete nadole , togava ne samo streletsat ne bi imal izbor , no tezi streli s kuki , ako se vadi edna , shte potegli i druga i stava kasha.A bulgarite , kato opitni konni streltsi sa si znaeli rabotata mnogo dobre.Za kakvo pak e bila sekachovidna strela , a gospodine ?A bihte li mi posochili nekoi dostoverni bulgarski ilyustratsii na voynite ot razlichni vremena ?
Az , uvazhaemi gospodin Kain (bratoubiets ?) , sam dosta chel , i dosta videl. Osven tova ot vreme na vreme strelyam s luk , dazhe lovih s nego. Garmya cher barut predovki , kakto perkusnite , taka i "flintovite (kremakliyki). Staroto oruzhie , imahme palni tavani pri baba mi . I az imam lichen opit s naprava kakto na hladnoto , taka i ognestrelnoto oruzhie.Praveh mechove , sabi i riznitsi, sega se mucha sas shlemovete i pleytovite broni.MNogo cheta i mnogo gledam, Uchastvam v drugi forumi , anglogovoryashti. No tolkova gluposti , kolkoto izlizat ot nekoi bulgarski "experti " ne se vizhdat . Takiva kato za bronirani ritsari , koito sa uzh bili totalno nepodvizhni . Razbira se che s dvadeset kilograma zhelezo , ako ne poveche chovekat ne e gotov za marathon , no ne bih govoril za nepodvizhnosta , tova e glupotia. No tuka sme malko van ot temata. Ne iskam tochno da se zakacham tuka i nemam namerenie da atakuvam horata tuka , no nekoi komentari napravo me nadigat.
Kolkoto za ariytsi i turkrstantsi. Bulgarite sa bili smes na horata koito sa bili sigurno kakto ot turkoezichni , taka i ot vklucheni germanski ( napr. gotski) , ili iranski (napr. alanski) , slavyanski i dosta sigurno ugrofinski elementi. Tova che voyn na risunkata e oblechen tipichno za stepniyat voyn e dosta pravilno. "Samurayskata poza " e po vkusa na hudozhnika.
Pozdrav !!!
Da nezabravya : Originalen komentar ot mene ne e bil za tova da vi obidya , a da chuya neshto posvesno ot vas , gospoda !



Тема Re: Болгарский воин VII в.нови [re: Black Wolf]  
АвторBacил (Нерегистриран)
Публикувано26.02.04 12:16



>Недей така де, Горелик е готин чичо (познавам го лично) и въпреки
>известна волност при някои възстановки, човекът е хвърлил много
>труд за да се развие изучаването на въоръжението.
>
>А относно колчана - защо Кубрат да не носи? Защо!?


Горелик е автор и на още няколко възстановки в тази книга - на хунски вожд, на тежковъоръжени тюркски конници от различни столетия и т.н. И тъй като за по-горната рисунка бе казано, че е на "воин", мислех, че не може да става дума за Кубрат. Благодаря за обясненията на Александър, но пак не е ясно откъде Горелик е взел данните за "прабългарски, от VII в." шлем, ризница. Ще да е от Южна Русия или Украина, няма как да е от Волжка България изобщо (освен ако не архаизира, разбира се). А от Волжка България, "ранние болгары на Волге", има една интересна снимка на метална маска. Може би вие я знаете, но за мен е нещо ново. Не знам още дали е погребална или нещо друго, ще потърся в текста. Главата за прабългарите между другото е дело на Кляшторный, много стандартна и състояща се от многократно предъвкани работи. Не знам защо са му я възложили на него, той нали е специалист по тюркска руника. Но има и по-обещаващи глави, като тази за кавказките хуни на Гмыря, на която май точно това й е проблематиката.

Васил



Тема Kolkoto za shlem [re: Bacил]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано26.02.04 12:39



Shlemat , sigurno e osnovan na nahodkata na lamelarniyat shlem ot iztochen tip , nameren pri edno otkrivane na germanskoto pogrebenie ot tazi era. Bi trebvalo mnogo dalgo da se rovya , no takae. Mozhe bi gorelik poznaval druga podobna nahodka.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.