Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:26 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Куманинови [re: Bacил]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано06.03.04 23:06



Hudozhnik Fedorov pokazva yasno tova koeto posochih porano. Kopieto na stepnite kavaleristi imalo chesto remak taka , che mogal da osvobodi ratsete za strelba s luk.Blagodarya za ilustratsiite !!!Dano sme imali dostatachno bulgarski ilustratori, koito da pravat rekonstruktsii.



Тема Re: Кумани ,oshte edin detailнови [re: Bacил]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано07.03.04 20:45



Poglednete samo , kadeto hudozhnika zakachva yuzdata , kogato tazi ne e v ratsete na konnika.



Тема Да са ни живи българските емигрантинови [re: Alexander]  
Автор Пpинцът koйтo бe в мacaka (взводен)
Публикувано08.03.04 18:17



Да ни учат на език и как да живеем, за да просперират децата ни в Европа.

Ай сиктир!

Дванайсет ръша на малката бомба...


Тема До Александър!!!нови [re: kain]  
АвторAmatok (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 14:36



Здравей Александър!
В постинга си споменаваш Angus McBride, което ме кара да си мисля, че имаш някои от книжките от поредицата "Men-at-arms"!!!
Аз търся начин да се докопам до някои от тях (ако мога до всички!!!) обаче за мен е невъзможно да ги поръчам по интернет, защото нямам кредитна карта...:-( Да не говорим, че цялата средновековна серия (заедно с кампаниите и някой и друг елитен юнит) излиза над 500лв. което е твърде притеснителна сума за мен. Затова си позволявам да те помоля ако имаш някоя от тия книжки да ги споделиш с мен - да ги сканираш и да ми ги пуснеш по е-mail. В замяна мога да ти пусна нещо което имам аз...надявам се да мога да ти бъда полезен с нещо сериозно - завършил съм история в СУ...
Ако си съгласен на подобна размяна ще ти пиша своя адрес.

Мисля, че идеята за размяна на книжки в този форум може да бъде развита много добре. Ако аз имам нещо което друг търси съм готов да помогна, за да не се "набутва" човека...

Извинения за "офф топика" !!!



Тема Re: До Александър!!!нови [re: Amatok]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано10.03.04 09:00



Колега, някои от книжките (и не само от тази серия) се появяват във веригата книжарници "Анжела". За последните 3-4 години са минали 10-12 загланвия. Освен това започнаха да ги превеждат и издават на руски. В момента има една за викингите.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Благодаря Black Wolf...нови [re: Black Wolf]  
Авторamatok (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 09:25



Това е страхотна новина за мен!!!
Би ли ми казал къде има такава книжарница "Анжела" в София, че нямам представа... Къде си ги виждал тия руски преводи???
Благодаря предварително!



Тема Re: Трети незнайконови [re: дядoБлaro]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 11:29



Значи до тук има два проблема:

1. Терминологията:
меч или сабя. Не искам да внасям по-нататъшна мъгла по въпроса.
Между другото, Дориан Александров смята , че българите са донесли не само стремето но и сабята в Европа.

2. Проблем - както го формулира Каин:
"идеята да се направи достоверна възстановка на старобългарския воин с х/рното му въоръжение"

А този проблем опира до технолигията на изработка

Само ще кажа за някои лични наблюдения и сравнения. Гледал съм всякакви мечове, саби, катани, вакизаши и т.н. по оръжейните магазини. На село едно време имаше един ятаган донесен още от Балканската война. Това оръжия нямаше нищо общо с онова, което може да се види по оръжейните магазини.

Първо беше 2-4 пъти по-леко. При удряне това означава
- по-голяма бързина
- по голямо ускорение
- по малка умора

Второ напречното сечение беше от типа на напречното сечение на бръснача ...дори профилът на напречното сечение беше по-сложен от този на бръснача.

Трето закаляването беше диференцирано. Острието беше люто закалено а задната незаострена част беше като меко желязо. И днес повечето ковачи знаят тънкостите на дифипинцираното закаляване ......

Четвърто цялият ятаган беше така направен, че човек като го хване в ръка, оръжието само му подсказва какви да са движенията на ръката на тялото, стъпките...

Това за ятагана го разправям само за да напомня колко ще е трудна задачата по възстановката, колко ще е трудно възстановяването на хилядолетния човешки опит при реставрацията на на една българска сабя например.....



Тема Re: Благодаря Black Wolf...нови [re: amatok]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано11.03.04 18:22



Ми например точно до МакДоналдс на Витошка, на ъгъла срещу Съдебната палата. Също на партера на Шипка 6



Тема Re: Благодаря Black Wolf...нови [re: thorn]  
Авторamatok (Нерегистриран)
Публикувано12.03.04 09:15



Не знаех, че тези книжарници са част от веригата "Анжела". Често ходя в тази на Витошка, но не съм виждал тези книжки...
Благодаря thorn!



Тема Re: Благодаря Black Wolf...нови [re: thorn]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано13.03.04 21:34



Освен това близо до баня "Мадара" на бул. "Прага" и на бул. "В. Левски" м/у Англ. посолство и НДК.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.