Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:39 14.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
Тема Re: PRABULGARIнови [re: thorn]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.03.04 19:24



Въобще не ме интересува кой какво кога и каде е приел.

Едно време се е мислело от науката, че не може да съществуват метеорити, щото няма на небето камъни. Някой вижда ли на небето камъни ?! Не ! Логично е да се възприеме, че метеорити не съществуват. Ама метеорити има. Това е пример за погрешна логика. Няма логика без Истина.

А Истината е, че българите са автохтонното местно население на Балканите и Мала Азия. За Истината изобщо няма никакво значение кой с какви титли се кичи, какво е приел за аксиома и какви глупости ръси.



Тема Re: Не,ама да…нови [re: mellisa]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано19.03.04 19:26



Мелиса, пак почваш с безсмислени и излагащи те заяждания срещу руския, но както и да е....

Мисля, че не може да се споразумеете за термините. Под лека конница явно имаш предвид такава с леко или никакво защитно въоръжение. Вероятно си представяш сарисофорите просто като полуголи юнаци с дълги пики. Извинявай за сарказъма, но всъщност това не е напълно невъзможно - уланите и казаците са имали дълги пики.

Чифтъна е прав относно тактическата роля на леката и на тежката конница. Наистина начинът им на атака е основна разлика между тях, като тежката конница атакува в ръкопашен бой. Обикновено има защитно въоръжение и оръжия за близък бой - мечове/махайри например/, пики, понякога брадви, чекани, боздугани. И размазва леката конница където я стигне, но сама ако я стигне.

За да не се караме, ппросто и двамата посочете мястото у Ариан или у другите древни автори, където се споменават тези конници - сарисофори и ще видим какво пише там.



Тема Re: PRABULGARIнови [re: Ziezi]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано19.03.04 19:55



Примерът ти с метеоритите е пример за несъвършенството на индукцията като метод - нещо, което винаги е било важен постулат на науката логика. А емоционалните изказвания са грешка в доказателствата. Твоите и моите емоции не повишават и не намаляват вероятността едно твърдение /например, че българите са древно автохтонно население на балканите или пък, че са смес от тюрки, славяни и други/ да се окаже истинно.

Ти си човек инженер, учил си доста математика. Е математиката е логика в чист вид, по точно начин за записването и. За доказването на Питагоровата теорема не е от значение дали доказващият е родолюбец или евентуално родотстъпник, нали ще се съгласиш с мен.
Съвсем искрено ти препоръчвам някое кратко ръководство по логика и произведенията на Карл Попър. Ще са ти интересни, гарантирам.



Тема Re: Наистина глупости!нови [re: Orc Chieftain]  
Автор Razbirach (Bash maistora)
Публикувано20.03.04 09:59



Смятам 4е си прав за поляците и за дисциплината на рицарите като цяло. Калоян също ги смазва то4но поради липсата на дисциплина от тяхна страна.
Аз смятам че рицарската армия е съставена от индивидуалисти, които искат да изпъкнат без да ги интересува тактиката. Това разбира се води до провал при сблъсък с по-леко въоражени, но такти4ески по добре ръководени войски.
Мерси за линка към сайта с книги. Много е як.
Дали случайно не знаеш подобен сайт с военни книги, но на Англииски, понеже руският ми създава проблеми.

Неуспехът е единственият грях!


Тема Re: Наистина глупости!нови [re: Razbirach]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано20.03.04 10:05



Братушките правят такива сайтове, защото изпитват тотално уважение към интелектуалната собственост.

Колко познато, нали?

Ето ти за подарък един линк към Коноли - за военното дело на Гърция и Рим
ftp://198.144.2.125/DOWNLOADS/Ancient%20Artillery%20and%20History/Peter%20Connolly%20-%20Greece%20and%20Rome%20at%20War/



Тема да запо4нем на4исто...нови [re: Orc Chieftain]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано20.03.04 16:12



Добре,
да запо4нем наново, без дребнави заяждания за езика и излишна ирония и сарказъм.
Про4етох отново и твоите, и моите постинги за да разбера от къде то4но идва проблема. Ако отсеем зърното от плявата, остава един единствен такъв, а именно - дали сарисифироите са лека или тежка коннница. За вси4ко останало сме по4ти съгласни - и за оръжията и тяхното наименование (както ве4е ти казах, моят проблем бе в превода с то4ен термин) и за техният размер (съгласна съм, 4е дължината може и да варира, макар и да оставам по-скоро убедена, 4е сариста е била по-дълга от 4 метра).
Та както казах, сарисофороите.
След като нито ти, нито аз сме били 4аст от армията на Александър, можем да раз4итаме на изто4ниците и археологи4еските находки. Археологията не ни помага много в то4но това отношение, а Ариан и Плутарк не са ми подръка през уикенда. Това, което ни остава, е да се възползваме от знанията и изследванията на други, по-специализиране от нас ( или поне от мен, защото никога не съм казвала, 4е знам вси4ко за древните оръжия и тактики) у4ени.
Какво направи ти -даде ми линк към статията на А. Симоненко, които пише за изследванията на С. Перевалов ( ако не греша ). След това изказа твоите гледни то4ки по въпроса.
Добре, но аз не съм убедена в това, което е изложено там или поне от онова, което ти ми казваш, защото не съм про4ела въпросната статия и раз4итам на твоите думи, които предполагам са близки до идеята на автора. Моята първа реакция бе, 4е сарисофороите са лека конница, когато продължих да те 4ета, запо4нах да се съмнявам в това мое убеждение и потърсих пове4е информация по въпроса, а именно това, което е казано в дебелите книги от хора, които са по знаещи от мен, и ще си позволя да добавя от теб ( тук е мястото да ме поправиш ако греша и си виден професор).
За да няма проблем с моя превод, ти давам в оригинал откъс от монографията на Пол Фор, преподавател в Париж 1 Пантеон Сорбон, които преди това е бил в Калифорнииския университет. Археолог, специалист по анти4на история и военна тактика, тои заедно с Виктор Хансон преди 10тина години бяха разиграли наживо със своите студенти като у4астници битката при граник в калиф. пустиня - ако ти казвам вси4ко това, то е само за да ти кажа, 4е 4овекът разбира малко от това, за което пише, и 4е аз не му се доверявам сляпо само защото е професор на запад.
" La cavalerie legere est faite des 5 escadrons de lanciers qui vont traverser les premiers le Granique avec les Compagnons a cheval du roi, soit de 4 escadrons "d'avant-coureurs" macedoniens et thraces, les prodromoi, et d'un escadron de la tribu Paiones. On les designe plus ordinairement du nom de lanciers, sarissophoroi, parce qu'ils chargent en tenant a deux mains une lance, sarissa, de bois de cornouiller, longue de 4 a 5 metres, a lame et a talon pointu d'acier. Ils controlent alors la marche de leur monture seulement avec les jambes, d'une pression du genou ou de la cheville, ce qui implique un long entrainemet"

Понеже никога не се доверявам само на един автор, се обърнах към един друг известен специалист по въпроса за армията на Александър, защитил тезата си върху македонскта фаланга. Прилагам негов имеил, полу4ен от мен. Опитах се да дам линк към текста, за да се убедите, 4е не е плод на фантазията ми, но за съжаление ли4ната поща е защитена. За да не създавам ве4е познат от мен проблем, ще приложа въпросният текс в друг постинг под този, в противен слу4аи рискувам да направя не4етлив текстта на кирилица.

Така 4е, когато ти казах, 4е онова, което прилагаш не е достатъ4но, бях напълно искрена.

Мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: &#1076;&#1072; &#1079;&#1072;&#1087;&#1086;4&#1085;&#1077;&#1084; &#1085;&#1072;4&#1080;&#1089;&#1090;&#1086;...нови [re: mellisa]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано20.03.04 16:19



Ce message n'a pas de drapeau. [ Ajouter un drapeau - Marquer comme non lu ]

Date: Sat, 13 Mar 2004 14:05:45 +0100 (CET)
De: "v.manfredi" <ne moga da dam, bez syglasieto na viktorio, imeila mu, syjaliavam i blagodarq za razbiraneto> Ajouter au carnet d'adresses
Objet: Les armees d'Alexandre
А: anna_carlislesaymer@yahoo.fr




Bonjour,

voici quelques renseignements, qui je l'espиre vous eclaireront.
l'armee d'Alexandre est basee sur la phalange, composee de pezhetaroi(compagnons а pied),d'hoplites grecs.
A leur droite venaient les hypaspistes.Tous ces fantassins sont equipes de casques, cuirasses, jambieres et boucliers, et donc consideres comme lourd.
Les autres fantassins(peltastes, frondeurs, javeliniers et archers) sont legers.
La cavalerie lourde est composee d'hetaroi(compagnons), de thessaliens et de grecs. La cavalerie legere est constituee par les sarissophoroi(lanciers macйdoniens), les grecs, les thraces et les peoniens.
Pour l'infanterie les effectifs entre lourde et legиre sont а peu pres les memes, mais c'est l'infanterie lourde qui est la force principale. La cavalerie lourde est plus importante que la legere et c'est en elle que sont places les espoirs de victoire.
L'armee de Darius est elle constituee d'infanterie legиre en grande partie: des kardakes, des frondeurs, des archers, des babyloniens, des scythes,...
Et quelques troupes lourdes: mercenaires grecs,melophoroi,...
Par contre la majeure partie de la cavalerie de Darius est lourde, et est а l'epoque d'excellente reputation. Les perses ont aussi utilise des elephants et des chars а faux, mais sans succes.
L'armee perse est donc plutot legиre dans son ensemble et plus mobile. La tactique principale de Darius est l'enveloppement par les deux ailes, alors qu'Alexandre privilegie la percee au centre. La cavalerie d'alexandre,pourtant moins nombreuse que celle de Darius, sera chaque fois son instrument de victoire.
En somme les deux cavaleries garderont leur tactique propre. Darius tentera neanmoins, apres deux defaites de consolider son centre en armant une partie de son infanterie de lance plus longue pour imiter la phalange.

Si vous desirez des informations plus precises sur les tactiques employees, je peux scanner quelques documents et vous les envoyer .

cordialement

V. Manfredi
Dialoguez en direct avec vos amis grвce а Yahoo! Messenger !

cupitor impossibilium<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от mellisa на 20.03.04 16:20.</EM></FONT></P>
P.S bqh reshila da ne prtawq nikakwi poprawki, za da ne bada obvinena v promiana na tekstta, no za syvalenie mnogo ot bukwite sa izlezli trudno 4etliwi i se nalovi da gi poprawia.

Редактирано от mellisa на 20.03.04 16:26.



Тема Re: Наистина глупости!нови [re: thorn]  
Автор tulsa (...)
Публикувано20.03.04 16:31



Братушките правят такива сайтове,
защото изпитват тотално уважение
към интелектуалната собственост
................................
Има и такова понятие като "fair use"
за интелектуалната...
"собственост"-
ако се цитира един автор и
публикувани или качени от него в нета
резултати се използват , без да се извлича печалба,
като аргументи
в дискусии или за обучение
( като в нашето "килийно училище " във форума с
неговите взаимоучителни методи)....

Отвличайки се малко от темата,
смятам , че "истината" е някъде по средата,
между безконтролното плагиатстване
и използване на чужд труд
и извличането на печалба от всичко.



Тема Re: Никак не си учтиванови [re: Masklin]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано20.03.04 16:37



Какво то4но трябва да озна4ава то4но оркът е добронамерен все пак ? 4е аз не съм ?
после, ако ще пишеш, 4е някои бил изложил тезата си, а друг не, то поне си направи труда да про4етеш разговора от на4алото му, а не само поледните два постинга. Аз изложих тезата си, а за това, 4е препращам към мнението на виден продесор, оркът не направи ли същото - даде статия на друг такъв. или оркът има привилегии, тои може да цитира мннението на специалисти и да ме препраща към тях, а аз не.

в слу4аи 4е се питаш, в момента наистина съм недобронамерена.

cupitor impossibilium


Тема Re: Не,ама да…нови [re: thorn]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано20.03.04 16:39



торн, направо е впе4атляващо до каква степен вси4ки ска4ате, ако някои дори и си помисли да нападне руския или руските изследователи. 4акам само тулса да се вклиу4и и картинката ще е по4ти пълна.

cupitor impossibilium



Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.