Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:18 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
Тема Re: Благодарянови [re: Arient]  
Автор tulsa (...)
Публикувано13.03.04 17:39



славяните и германците са яздили коне много преди скитите да успеят да вкарат в главите на хуни, авари, прабългари, ....
(и цялата средноазиатска паплач), че конете може да се използват и за други полезни неща, освен за ядене.
............
Славяно-арийци..
забавно.
Ама ако не си чувал за подкрепяната от доста учени
версия, че "родината на арийците'" е
между Волга и Урал(други я слагат даже в областта на долното течение на река Дунав ..), а
"прабългарите" не са едно и също с
ядящите конете си
диваци от Средна Азия.



Тема Re: Ахъм...нови [re: tulsa]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано13.03.04 20:30



Може.Скитите със сигурност са имали и тежка конница,макар че,изглежда в тоя период въоръжението и тактиката на тежката кавалерия още не са се били оформили напълно.Примерно персите изглежда са действали все още с къси копия.Впрочем и скитските доспехи може да са разчетени за защита от обстрел,а не за пряк ръкопашен бой.Кой знае.Някъде бях виждал възстановки на скитски доспехи,доста колоритни,но в момента не се сещам къде.Няъде по нета имаше и една История на кавалерията,трябва да я потърся...



Тема Re: Това наистина е смешно!нови [re: Orc Chieftain]  
Автор Razbirach (Bash maistora)
Публикувано14.03.04 10:07



Как са превли ризници от лен? От гьон мога да си представя, но от лен ми е трудно.
Аз мислех че Александър ползва предимно фалангата като основно оръжие.
Някъде бях чел че фалангата е имала огромен натиск върху врага понеже задните редици са притискали предните и е имало само един път: напред.
Някаква идея как са се справили с бойните слонове в индия?
Може ли да сложиш линк към " История на кавалерията" за която говориш
Thanks

Неуспехът е единственият грях!


Тема Re: Наистина глупости!нови [re: Orc Chieftain]  
Автор Razbirach (Bash maistora)
Публикувано14.03.04 10:12



Някаква идея дали наистина полските рицари са били толкова добри колкото ги описва Сенкеви4 или вси4ко е пропаганда.
Доколкото знам Завиша Черни наистина е съществувал и е бил убит в битка с турците.
И ако рицарите са толкова добри защо са ги размазали лековъоражените турци при Варна. Само смъртта на Владислав ли е при4ина за поражението...

Неуспехът е единственият грях!


Тема Re: PRABULGARIнови [re: bojan]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.03.04 10:56



Първо "прабългари" по принцип няма. Има БЪЛГАРИ.

Второ БЪЛГАРИТЕ отникъде не са "дошли". БЪЛГАРИТЕ са местен народ на Балканите и Мала Азия, най-древния европейски народ.

Трето БЪЛГАРИТЕ са се разселвали из цяла ЕВРАЗИЯ, и това дава повод на някои недобросъвестни "учени" да твърдят, че БЪЛГАРИТЕ са пришълци на Балканите.

Четвърто тезата, че българите са пришълци на Балканите е абсолютно пагубна за БЪЛГАРИТЕ.

Пето СВЕТЛИНАТА НА ИСТИНАТА ще изгори хилядолетния плужек на лъжата много скоро !



Тема Re: PRABULGARIнови [re: Ziezi]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано14.03.04 12:47



Зиези, автохтонната теория се защитава на този форум почти само от теб. Коректно е да кажеш например:

"Ако се приеме автхтонната теория, то българите са коренно население на Балканите." Емоционалните заяждания не допринасят за изясняване на истината. Отвори си една книжка по логика и ще видиш, че те са вид логическа грешка.



Тема Re: Ако ще се опитваш да ми опонираш...нови [re: Orc Chieftain]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано14.03.04 15:22



да, ама не.....
Ти не спомена, 4е те невинаги носят броня, въпреки 4е я притежават, а 4е въобще нямат такава. Цитирам те (отново)- °°°Що се отнся до конницата на Александър,то хетайрите не са пълноценна тежка конница.Основното им защитно въоръжение са ленени ризници,а често влизат в бой и без тях,за да не им стесняват движенията.Щитове по време на бой също не са използвали,за да не им пречат.Не забравяй,че тогава няма седла и стремена,които да дават допълнителна опора.°°°°°
Хетаирите, ако не ги сравняваме с рицарите от средновековието, което ако не се лъжа неправим, а си ги разглеждаме в контекста на анти4ността, са си пълноценна тежка конница.

За ленените ризници съм горе-долу съгласна.
За кописа, нагледно съм написала, 4е е заоблена сабя - изкушавах се да напиша крива, или да я сравня с ятагана, но не познавам добре този вид оръжие и не знаех до каква степен може да с оприли4и с кописът.
За този период ксистонът е къс, нормалната дължина е около 2, 80 до три метра.
А за щитовете, както аз ти казах, са били носени по среме на бой. Вероятно не от вси4ки, задните редици със сигурност не, но са били носени наи-малкото от военнона4алниците, генералите и предните линии.
Сарисофораиците са лека конница и са упрявлявали коня само с колена, крака и движението на мускулите на бедрата, За това се е изисквало години с тренировка, което те са и правили.
А за °°°°кавалерийските копия,независимо дали ги наричаме сариса,контос пика или ланс,никога не са по-дълг от 4метра.Иначе стават неуправляеми°°°, единственият ми коментар е, 4е като ти про4етох постинга си оставих 4ашата с кафе, взех си ролетката и премерих пиката, която е в музея - 4, 30 метра.

мелиса

cupitor impossibilium


Тема Re: Ако ще се опитваш да ми опонираш...нови [re: mellisa]  
Автор tulsa (...)
Публикувано14.03.04 15:30



взех си ролетката и премерих пиката,
която е в музея - 4, 30 метра.
...................
Надявам се, че пиката е била в легнало положение
иначе би трябвало да
използваш
стълба.



Тема Re: PRABULGARIнови [re: Cвeтeц]  
АвторПoлoc (Нерегистриран)
Публикувано17.03.04 12:43



Здравейте! Отскоро съм във форума и ми е трудно да прочета всичко наведнъж. Прочетох някои явни глупости, но си казвам че щом го вярват това си за тяхната глава. Споменава се за някой си архиепископ Никиу, който е живял по време на създаването на българската държава и е нямало как със сигурност да знае че описаните от него глупости са били точно така. Относно за броя на прабългарите има предположение че са били няколко стотин хиляди по следната причина: Не е възможно да се създаде толкова бързо толкова голям укрепен лагер. Това си го измислили византийците за да управдаят неуспеха си. По-вероятно е прабългарите да са посрещнали в полето византийците и там да са ги разбили. Именно за тази цел са нужни около 100 000 воини. Оттам и предположението.



Тема Re: Това наистина е смешно! [re: Razbirach]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано18.03.04 19:37



Така.Малко се позабавих,докато открия “История на конницата”.
“ История на конницата ” от канадеца Дж.Денисън се намира на този линк:



Там можеш да намериш и допълнението на Х.Брикс:



към работата на Денисън.Брикс е превел Денисън на немски,като едновременно с това е попълнил пропуските на канадеца и е добавил някои коментари.Имай предвид,че книгата е писана прес 70-те години на 19в.,на база на тогавашното историческо познание…А пък и руският преводач май не е бил много добър.Но поне що се касае състоянието на конницата през 19в. на Денисън,който е бил кавалерист,предполагам може да се вярва.
Относно ленената ризница --;-)Много е просто - взимаш няколко парчета здрав ленен плат,скроени според формата,която искаш да получиш и нареждаш едно върху друго.Между отделните парчета нареждаш пълнеж от ленена къделя,тоест - непреден лен.Накрая теглиш тегели по цялата ризница,така че да удържат пълнежа на мястото му и получаваш ленена ризница.
По принцип доспехите от меки материали са били много разпространени по целия свят, а в някои региони са били основен тип доспех.Материалите варират,в зависимост от региона.Платът може да е ленен,конопен,ленено-конопен,памучен,памучно-копринен или направо коприна(най-доброто) за тези,които могат да си я позволят.Пълнежът може да е от ленена или конопена къделя,памук,кече, конски косъм…Конският косъм май е бил предпочитан.Чувал съм и за по-екзотични пълнежи,като борови иглички,например,а японците май са пробвали и с хартия.Някои видове меки доспехи,като европейският “гамбезон” или монголският “хатънгу денгел” са носени от всички бойци,като за по-бедните това е единствена защита,а по-заможните са ги носели под доспехите за омекотяване.
Въобще,имай предвид,че работата на доспехите е не толкова да спрат вражеското оръжие,колкото да намалят въздействието му.Нещата са като със съвременните армейски каски и бронирани жилетки.Те се пробиват от обикновен куршум на разстояние 500-600метра.За бронебойни да не говорим.И защо се използват тогава?Използват се,щото намаляват със 25-35% загубите.Понеже гляма част от тях се причиняват от осколки и куршуми с малка скорост.Те имат достатъчно енергия да убият незащитен човек,но не и ако трябва да пробиват преди това бронежилетка.Средновековните(а вероятно и античните) доспехи често са се правели от пластинки с дебелина 0.7 - 0.8 - 1 - 1.2 - 1.5мм. Рядко -- 1.8 и повече милиметра,макар че турнирните могат да достигат и 13мм., обаче те не случайно се наричат турнирни.Освен това обикновено се е използвало обикновено желязо,а не стомана,при тоа незакалено,щото не всички майстори са можели да закаляват успешно толкова тънки пластини(То даже и при съвременните технологии се получават гафове)Такива доспехи пазят от удар с обикновен прав меч,но не държат боздуган или бойна брадва,да не говорим за бойни чукове,алебарди и алебардоподобни оръжия.Само че,докато пробива бронята оръжието губи част от енергията си,а след като пробие тепърва трябва да пробива дрехите,мускулите,костите(а за всичко това допълнително губи енергия) и чак тогава да се добере до някой жизненоважен орган…;-)Номерът е,че доспехите, твърди или меки, работят в коплекс със мускулите и костите под тях.Обаче това по-добре да не го казваш на обикновения войник;-)

Александър,както всеки добър пълководец,е използвал различните родове войски в зависимост от ситуацията,в зависимост от конкретния терени и противник.Специално срещу персите фалангата няма как да е основно оръжие,тъй като,при всичките си положителни качества, е трудно подвижна,а основната част от персийските войски са бързоподвижни лека пехота и конница и бойни колесници.А по-бързият противник е тоя,който владее инициативата на бойното поле.Фалангата може да отблъсква евентуални атаки и да контраатакува на къси разстояния,но ако персите бяха предпоели да избягвт директния сблъсък и само да тормозят фалангата с непрекъсната обстрел, на фалангистите им остава единствено да загинат геройскиКато легионерите на Марк Крас.В случая единствено конницата е тази,която може да обвърже персите с такъв начин на бой,който да е изгоден на македонците и докато персите са обвързани в бой с коницата,да даде време на фалангата да доприпка и да се включи в купона.А също конницата може да реагира достатъчно бързо,за да пресича опитите за атаки по най-опасните направления.Иначе срещу тежковъоръжена пехота фалангата би била по-важна.Фалангата е гръбнакът на бойния ред,негова опора.Конницата е ръцете,закрепени към въпросния гръбнак и нанасящи удари.
Но по принцип за Александър се знае,че е бил изключително способен кавалерийски командир и почт винаги действа в редовете на кавалерията,която предвожда лично.
А туй за натиска на задните редици върху предните и аз съм го чувал,но не го вярвам.За да действа ефективно фалангата,от жизнено знаение е да се запази бойния строй.А никой не може да ме убеди,че това е възможно,докато пехотинците се блъскат един друг.Нито може някой да ме убеди,че е възможно да се използва ефективно оръжеието при същите условия.Нали,представи си как се опитваш да ръгнеш някого с копие и през това време някакъв идиот те блъска в гърба… Тва или е грешка в превода на древните автори,или древните автори,които са писали подобни простотии не са били военни и не са разбирали военните термини.
Слоновете май нещо с метателни копия ги оправяха,ама не съм се интересувал по-подробно.




Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.