Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:07 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Други национални митовенови  
Авторпpocвeтлeн (Нерегистриран)
Публикувано10.02.04 19:00



Темата за митовете си беше много интересна, докато не я затлачихте с отвлечени заяждания. Но и донейде едностранчива.
Можем да продължим с другата страна на медала и репликата за "тщеславието", дето толкоз ни приляга на народопсихологията /от предишната мито-тема/ е добра начална точка. Защото и тук митологията е преизобилна. Например:

САМО БЪЛГАРИТЕ СА ТАКА ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЗАВИСТЛИВИ. Тук, освен "кръчмарските" доводи - не сакам да съм добре, ами Вуте да е зле, българския казан в ада и прочие - имаме и солидна "научна" основа. Справка Мутафчиев и удушаването на горкия хан Крум, наложено от стародавен български обичай, пренесен и до днес с помощта на "странен атавизъм". Е, аз съм бил в доста страни на три от континентите и познавам чужденци от всякакви раси и народности. И на тази основа убедено твърдя обратното.

САМО БЪЛГАРИТЕ СА ТАКИВА НИХИЛИСТИ И ЧУЖДОПОКЛОННИЦИ. САМО ТЕ ЕДИНСТВЕНИ НЕ ЦЕНЯТ ПОСТИГНАТОТО ОТ ДРУГ БЪЛГАРИН. Е, да, само дето констатацията, че никой не е пророк в родината си не е българска. И всеки без затруднение може да даде маса примери за хора, направили изключителни неща, но умрели в нищета и забрава или по-лошо - сред подигравателното презрение на сънародниците си. От Сократ през Колумб, Гутенберг, Фултън и Гоген, та чак до Вавилов. И как да го вържем тоя нихилизъм с "прилягащото на народопсихологията ни тщеславие"?

НА БЪЛГАРИТЕ ИМ ЛИПСВА НАРОДНОСТЕН ДУХ, ТЕ СА ЕГОИСТИЧНИ ИНДИВИДУАЛИСТИ И НИКАКВА ОБЩОНАЦИОНАЛНА ИДЕЯ НЕ Е В СЪСТОЯНИЕ ДА ГИ ВЪОДУШЕВИ. Горе-долу предното, но казано по друг начин. И особено ако Слави жално скърби по тоя повод всяка вечер. Аз пък смятам, че у българите съм срещнал повече здрав скептицизъм и трезви преценки от всякъде другаде. Разбира се, "духът" от време на време надделява дори и при хора като тях и те отиват да гласуват за добрия цар. Защо липсата на стадоподобния "национален дух" се вменява като осъдителен недостатък на народа ни за мен е пълна загадка. Бих искал да видя германците в подобна на нашата политическа и особено икономическа ситуация - не се съмнявам, че прословутия им "дух" тутакси ще докара на власт някой Хитлер. Ние поне не обвиняваме евреите за дереджето си, а само себе си.

Да продължавам ли? Какво ще кажете за РОБСКАТА НИ ПСИХОЛОГИЯ? А за това че БЪЛГАРИНЪТ МРАЗИ ДЪРЖАВАТА СИ? Навикът да се обвинява за всичко Държавата съм срещал основно у неудачници и за Бога, братя, той изобщо не е български патент!!!

Или пък дали ние българите наистина сме завършени ПРЕДАТЕЛИ?

Е, оставям ви и вие да кажете нещо.



Тема ами съгласен съмнови [re: пpocвeтлeн]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано10.02.04 20:06



без да се впускам в подробности, ще кажа само, че например "тщестлавие" съм виждал освен у нашия и у доста представители на гръцкия, френския, руския, сръбския и еврейския народ, които познавам. тщестлавието е най-разпространеният порок като че ли, защото на доста места се налага като официална политика в образованието и държавната пропаганда (и то винаги с мръсни цели - например като повод да се предявят претенции към територията и ресурсите на съседите).

същото важи и за останалите качества - добри или лоши.

ами разбира се че ще е така: качествата и характерът са личностни характеристики, които ги има у отделните хора, а не са изключителен приоритет на този или онзи народ...

sauer macht lustig


Тема Re: Други национални митовенови [re: пpocвeтлeн]  
Автор loshiat (минаващ)
Публикувано10.02.04 21:02



Здравейте! Темата за митовете си беше интересна, защото бе тенденциозно формулирана!
Тщеславието е свързано със самовъзгордяването и няма нищо общо със зависта, още по-малко пък с нихилизма или чуждопоклонничеството (както и вие сам забелязвате). От там пък е толкова далеч от липсата на народностен дух, че забравих къде започнахме!
Иначе наистина това е другата страна на медала и за разлика от първата тема е правилно формулирана. Аз също съм бил на три континента така че съвсем естествено споделям вашето становище отностно зависта и несъстетоятелноста на твърдението, че българите са нихилисти и чуждопоклонници! Абсолютно съм съгласен с вас що се отнася и до народностния дух и т.н.!
За натрапването на теорията за нашата имагинерна робска психология наистина бе направено много и за радост почти без резултат!
Колкото за твърдението, че "Българинът мрази държавата си!" съм склонен да го приема с огромни резерви и много важно уточнение! Това е относитлно вярно само за държавата, но не и за РОДИНАТА. Държавата с нейните институции и действия, наистина е оставила в част от българите чувство на неудоволетвореност. Но когато става въпрос за България нашата РОДИНА и ОТЕЧЕСТВО, то всичко се променя. Българинът обича и милее за България.
Що се онася до предателството, то това е най-смешният "мит". Достатъчно е да се проследи накратко историята на нашите съседни народи за да се осмисли доколко е погрешно подобно твърдение! (само историята на Караджорджевич и Обренович стигат). Винаги съм смятал, че българинът осъзнава своите персонални недостатъци и се надсмива над тях, а това го прави по-силен!

Бог да пази България и нейните чеда навсякъде по света!



Тема Re: Други национални митовенови [re: пpocвeтлeн]  
АвторЛюбoзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 07:55



Да се твърди, че българите сме по-лоши от другите е също толкова тъпо, колкото да се твърди, че превъзхождаме всички останали.
Все пак съм склонен да вярвам на Атанас Далчев, че на нас, българите, ни липсва национален егоизъм.



Тема Re: относно тщестлавиетонови [re: the_bomb]  
Авторпeпeл oт циrapa (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 11:23



Аз пак ще се изкажа крайно. На нас българите тщестлавието ни е АБСОЛюТНО чУЖДО! Ние сме единствения народ в Европа, който пред собствените си интереси поставя най-вече чуждите. Руснаци, поляци, чехи, хървати исърби използват т.нар. "славянска идея" само за лични интереси (т.е. кой е "по-по-най", та да вземе повечко от съседите сащо славяни). Даже румънците бягат от всичко славянско в името на националната си цел. Трябва да им се признае, доста успешно - отделен въпрос е, че не могат вътре сами да си се подредят вътре в родината им. Само ние българите сме едни чистички и непокварени, прегращайки чужди идея. Най-яркият пример - ген Радко Димитриев е не веднъж обсаждан тука.
Я си представете един референдум, формулиран така - "С кого искате да бъдете - с матушка Русь или с европейския съюз?". Повярвайте ми, че спечели "освободителката". Независимо, че интересите са ни другаде, а и е ясно на цял свят, къде е цивилизацията от 1000 години насам.
Само погледнете ситуацията с бомбардировките в Сърбия - та братята сърби така, че братята сърби иначе... как щели те милите да ни намразят завинаги, те братята славяни, как сме щели да живеем после заедно като съседи, при това славяни... сълзи... сълзи.... Какво се случи ли? Ами днес голяма част от тия сърби не само, че не ни мразят, ами и гледат да се доберат до България, че тук се живеело по-добре... Отделен въпрос е, че сърбите са си шизофреничен народ, но това е друга тема
Ако не славянство, ще е православие. Тук по шизофреничност достигаме сръбски висини. Няма поне един факт, с който българската православна църква да се гордее, че е дала нещо за историята ни. Ако някой знае, да ми го каже. Не намесвайте Паисий - той е направил нещо срещу православната си природа. Православието само му е пречело. Но за нас, щом славянското не ни варши работа, намесваме православието, а ако случайно православието е по комунистически забранено, тогава остава Русия - "ОСВОБОДИТЕЛКАТА". И карай децата да учат тъпотии като "Кат Русия няма втора..." или "Здравствуйте братушки..." или пак "С нас Москва е в мир и в бой..." сложена в ХИМНА???!!! (Е, тук и холадците се излагат по същия начин - те пък в химна си пеят какви са "висти" германци). Но се спасяваме пред нас самите си от сбърканото си подсъзнание. Славяни, славяни, ама ако играят Сърбия и Хърватска на футбол, айде наш'те сърби, да живейййй??!! (така и не се замисляш, че май хърватите са ти по-близки от сърбите...)
Така българското образование създава идиоти. Идиоти, които барзо губят достойнство и започват да крещят "Ююююю, Еееессс, еййййй" на американски вицепрезидент, дето и една дума като "картоф" не можеше да напише правилно на родния си език.
Та затова и в известен смисъл съжалявам хора като Зиези, Хорбат, Старинар, македонче и т.н. Те са произведения на родното образование. Усещат, че нещо не е наред, не съзнават, какво е и пишат глупости, защото нямат понятие, какво е това патриотизъм и се сбъркват. Но как да не тръгнеш да си търсиш корените в Ра и Бактрия при това ниско нацинално самочувствие, създадено в родното ти училище...
И така е лесно да решиш, че Стамболов ти е крив, а Стоян Данев не?!?!? И казваш, че Борис III бил пич, ама защо - щото не пратил войска срещу "братята", а сина му бил готин, щото за разлика от гадния Костов (дето се караше с братушките за некакав си там техен дълг) дал на братушките да ни поправят самолетчетата (че те не ги поправиха и че това беше скандал е друга работа, зашо да се замисляш над такива работи).
Такива ми ти работи с "тщестлавието".
П.С. Вече веднаж попитах - като как ще ви изглежда, ако някой англичанин каже:
"Ама ние сме германци и не можем без тях, ние сме едно и трябва да ги обичаме?!"



Тема Re: Други национални митове [re: пpocвeтлeн]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано11.02.04 17:50



Немска поговорка за българските програмисти:
"Един българин е по-добър от десет немци! Един немец е по добър от десет българи!"
Толкова по въпроса колко сме добри!!! Добри сме, но какви екипи правим... мамата си трака.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Реквием за едно несъстояло сенови [re: пeпeл oт циrapa]  
АвторKaин (Нерегистриран)
Публикувано11.02.04 23:06



Възраждане... Ние сами определихне че сме го преживели и си го наркохме с гръмкото му име. Но българи ли се"възродиха" от него. Едва ли, възродиха се хора, вкопчили се в името на народа си като удавник за сламка, комплексари на квадрат и т.н. Ами нормално е, като сме възродени от руски възпитаници и не особено грамотни попове. Светлите "Възрожденски" пастири
още ни водят као офци по бозлук. Ми кой английски или френски просветител е написал История германо-английская, или гало-френская? Но айде да не мерим пишки с тях! Писал ми е некой история славяно-сръбская? И кво ще възродиш с това? Бе ние не заслужаваме да си викаме българи, само щото още верваме на тия попски глупости! Ма ние не само им верваме! Учим на тях децата си. И си пишем още книжки и "трудове"(мноо ме кефи тая думичка, чудно от кой ли братски език ще е). Какво национално самочувствие да има човек, като през целия си съзнателен живот слуша пред името на народа си залепен етикета славянин? Ми ясно е, че неа да знае къф е, че сърбите ще са му бракя, а кат россия неа да има друга! И не само това.... Ама аз съм оптимист, може и да почнем да наричаме нещата с истинските им имена, и тогава ще вземем да се зауважаваме и заобичаме дружно...Стой та гледай...



Тема Re: И още,нови [re: Kaин]  
Авторпeпeл oт циrapa (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 16:28



Махни другото, ами самия Паисий хич не е бил русофил, поне така личи от книгата му, а не е бил и славянофил, но въпреки това е написал "славяно"българска?! Така е с народ, излизащ... отникаде, ама абсолютно от нищото. И такъв народ лесно взема за чиста монета, какво е написал Мавро Орбини, да речем, или пък Венелин или Григорович.
Каин, не си съгласен с мене, ама има резон в това, че "прабългарите" (прабългари, печенеги или кумани все тая) без проблеми са станали спахии след 1400 година. Затова няма Възраждане. Няма ги хората, които ще го създадат. От тях се пръква Осман Пазватоглу, а Гарибалди не може да се роди. Слава богу, че си имаме един Левски...
Какво Възраждане искаш, Каине, от вечно крепостни славяни, богомили, исихасти и всекакви там пе-асти. Ами прочети просто днешния вестник "Стандарт" за новия представител на българската църква в Москва - ква църква, бе, ква българска, бе....



Тема Re: ами съгласен съмнови [re: the_bomb]  
Авторpokcи (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 17:55



в добавка само ще кажа, че според един западен изследовател, 'българският национализъм(в общоприетата му форма - бележката е моя) е сравнително малък спрямо този на другите балкански народи'



Тема Re: И още,нови [re: пeпeл oт циrapa]  
АвторKain (Нерегистриран)
Публикувано13.02.04 22:14



Nie ne idvame ot nikyde Pepel! Prosto nqmame tradicii. Turcite prekusvat dyrvavnata ni tradiciq i ni ostavqt samo religiqta, a tq, ako i da e dylboko humanna i krasiva, ne e nositel na balgarski tradicii. Da ne govorim za cyrkvata( za men tq nqma ni6to ob6to s religiqta). Abe, bih napisal i o6te mnogo, ma ne e tova mqstoto..
Ti ne si prav! 4ast ot bulgariskata aristokraciq minava na turska sluzba, 4ast bqga, a druga umira, no naroda ostava sy6tiqt! Prosto si smenq voda4ite... Kakto stava i sega..., kakto e stanalo predi 50godini i kakto 6te stava.... Na6ata beda e v kompleksar6tinata, nasadena ni ot prosti hora, za koito ezika s koito slavqt boga e totalniqt etnoopredelq6t faktor!
Za tova, i nie ne nari4ame ne6tata sys "istinskite" im imena.
Da, osvobodi ni Rusiq, no 6te6e li da ima q Bg., bez Velikite sili? Edva li! Nqma6e i da se trepem kato 4e4enci iz Balkana a prosto da bydem totalno asimilirani ot bratqta "osvoboditeli'. I vypreki tva se e peelo"Evropa prokleta, bludnice vavilonska"(kak ti zvu4i teksta?:)) i "Kat rosiq nqma vtora, tq e na6ata opora".
I sega e taka, no ve4e nqmame seriozni politi4eski pri4ini ga pravime to4no tiq divotii. Prosto o6te nqmame sili da promenim sistemata(nauka i obrazovanie i vdosta drugi i.. po-vazni faktori)..Abe, nasledstvoto na poslednite 50 ili 100g. Tq produlzava da se vazsproizvezda... Bih zelal da bada konkreten, no 6te go otloza..
Prosto ne si prav! Balgarskiq narod e slavqnski, samo dokolkoto se 4uvstva takyv, sy6to kakto i nie sme kompleksari, samo za6toto se use6tame nedostoini potomci




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.