Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:47 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема за кралете и лъвовете  
АвторЛъв (Нерегистриран)
Публикувано30.11.03 23:41



Не знам до каква степен тази тема има право да стои в този клуб, но все пак ще си пробвам късмета.

Мислите ли, че владетелите са почнали да носят корони за да наподобят лъвовете и техните гриви?



Тема Re: за кралете и лъвоветенови [re: Лъв]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано01.12.03 11:28



Хм! Доста смело предположение!

А защо короната да напомня грива? Напослъдек гледах 5-6 филма за лъвове по "Дискавъри" и "Енимъл планет", та ги огледах доста добре.

Не съм се занимавал с това откъде идва традицията на короната, но май от Египет? Е, те са имали две корони, които при сливане на Горен и Долен Египет стават една.

По скоро короните може би произхождат от някакви древни военни украси от пера, каквито са останалви в Африка, Америка и някои части на Азия (Южна, Юго-Източна), те често са наричани именно по този начин - корони от пера.
В Центр. Азия и Сибир има шамански корони от пера, много приличащи на индиандските.
За

.

Тъй като военната и сакралната власт много често в ранните общества стоят в основата на зараждащата се потестарна, по-скоро тези символи на владетелска власт трябва да се търсят в украсите от пера.
Другата възможност е да се търси генезисът на явлението в бойните шлемове.
Но въпросът е интересен...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема още нещо...нови [re: Black Wolf]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано01.12.03 21:24



corona на латински е венец. в Републиката се е давал като почетен знак за различни заслуги. при Цезар и първите императори владетелят, който е събрал всички по-важни длъжности и на това отгоре формално винаги се води главнокомандващ на армията, независимо дали сам я води или не, естествено получава повечето почести, триумфи и т.н. затова императорите винаги са увенчани с венци, някои от тях направо са ги затрупвали с венци и отличия.

та според мен короната (сиреч "венецът", вече не от естествена зеления, разбира се, а от благороден метал) идва да рече именно това. мисля, че още в Късната античност се появява пърообразът на корона в "класическия" й вид - такава носят император Диоклециан и останалите тетрарси в неговата система на управление. а в по-късна средновековна Европа кралете си умират да подражават на старите римски императори, нали целият им стремеж е именно да могат и те да се окичат с тази титла и да се имат за наследници на Рим.

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: за кралете и лъвоветенови [re: Black Wolf]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано02.12.03 00:42



Както каза the_bomb, венци (корони) има в Рим, но са тръгнали като такива от Гърция (май естествено). Лично аз смятам по-тежките форми за типично източни - има доста изображения на сложни украшения за глава от Месопотамия.
Колкото до перата - не зная, някои правят връзка между крилатата змия върху египетската корона и американските пернати божества, ама това ми идва малко в повече... както и идеята за връзка между шамански украси и уседналите и работещи като мравки земеделци на Близкия Изток. По-скоро бих свързал перата с някакви местни традиции, засечени от праисторията на същите места. Веднага ми идват наум птиците-психопомпи от Чаталююк и евентуалната им връзка с някакъв владетел/жрец.
Пак оттогава са и всевъзможните прически и шапки.

Между другото, лъвът като символ на властта кога се появява? Със сигурност зная за Византия, но по-рано?



Тема Re: още нещо...нови [re: the_bomb]  
Автор mellisa (la solitaire)
Публикувано02.12.03 14:18



бомб,
както казва и easy, трябва да се мине и през древна гърция.
съгласна съм за императорите, триумфите и т.н., но самите римляни копират от изтока - спомняш си венците, които служат за награда в множество елински конкурси ( изри4но употребявам тази дума, а не игри, тъи като на гръцки терминът не е изобсто натоварен с това зна4ение, и за древните това изобсто не са били игри - имам предвид 4е кубертен и идеята по важно е да у4астстваш, а не да победиш, е толкова близко да гръцкият дух, колкото и цветният телевизор ) - олимпииският, истми4еските, пити4еските и т.н.
дали римляните са го копирали директно, което са имали възможност да направят, тъи като много от посо4ените по-горе конкурси се запазват 4ак до късната анти4ност, или минават по някакъв на4ин през еленисти4ният близък изток - имам предвид елинисти4ните владения на диодарките на александър, като египет или сельосидите, няма голяма зна4ение, тои като и те идват от елада.
друг е въпросът откъде го вземат самите гърци

мелиса

cupitor impossibilium


Тема О, да!нови [re: the_bomb]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.12.03 14:53



Венецът - бях го забравил... Всъщност той по-скоро стои в основата на короната. Напълно си прав!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: за кралете и лъвоветенови [re: easy]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.12.03 15:05



Разбира се, имам предвид именно праисторическите традиции по тези места - пък и навсякъде... В един от последните броеве на "Antiquity" имаше интересна статия именно за култа към жерава в Чатал Хуюк.

А за лъва - мисля, че още сюжетите в Асирия (лов на лъвове) са свързани с представата за моща на владетеля.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: О, да!нови [re: Black Wolf]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано02.12.03 16:16



...което не пречи самата практика на увенчаването в Рим да има някакъв сакрален произход в посоката, в която ти разсъждаваш.

но тук вече отиваме много назад, в тъмната и недоказуема праистория... хубава хипотеза може да се изгради, все пак

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: още нещо...нови [re: mellisa]  
Автор the_bomb (никой)
Публикувано02.12.03 16:35



хммм... дали римляните са заимствали от гърците, или става въпрос за паралелно развитие от някакъв общ индоевропейски (или средиземноморски) модел?

Ех, любов, любов, ти си като жълта тиква - щом презрееш и започваш да простееш


Тема Re: за кралете и лъвоветенови [re: Black Wolf]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано02.12.03 18:24



>>А за лъва - мисля, че още сюжетите в Асирия (лов на лъвове) са свързани с
>>представата за моща на владетеля.

Откъдето следва логичния въпрос: откога лъвът присъства в българската хералдика? От гърците(византийците) ли сме го взели или си го имаме от преди това?

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.