Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:28 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Чумните епидемии в Първата българска държава  
АвторBgHist (Нерегистриран)
Публикувано03.10.03 13:21



Какви епидемични болести са върлували по време на Първата българска държава? Сведения за това дават византийските паметници от древността...





Тема Re: Чумните епидемии в Първата българска държаванови [re: BgHist]  
АвторKpacи (Нерегистриран)
Публикувано03.10.03 20:06



А на мен ми е интересно дали Черната смърт от средата на 14 в. се проявила в България. Овършала е цяла Европа, всичките им хроники и истории пищяг от нея, а при нас мълчание!?



Тема Re: Чумните епидемии в Първата българска държаванови [re: Kpacи]  
АвторПитekaнтpoп (Нерегистриран)
Публикувано04.10.03 12:53



Въпрос на писмена култура.
Едни народи пишат и четат, други четат и се учат. Днес пък трети, след като се обърнат назад и видят че нищо не са "написали" обявяват написаното от други за свое или пък за лъжи (според случая).



Тема Re: Чумните епидемии в Първата българска държаванови [re: Питekaнтpoп]  
АвторKrasi (Нерегистриран)
Публикувано04.10.03 21:04



Dobre de, seriozno - v Krim chuma e imalo, v Konstantinopol e imalo, v Italia e imalo - za tuk nikakvi svedenia li nyama? Neshto ot vremeto na Momchil yunak?



Тема Re: Чумните епидемии в Първата българска държаванови [re: Krasi]  
АвторПитekaнтpoп (Нерегистриран)
Публикувано05.10.03 10:01



Бях наистина сериозен, не се правех на вечен отрицател.
Що се отнася до времето на Момчил юнак, ще се разровя. Но все пак обмисли и подобен вариант - Момчил с около 3 000 (три хиляди) бойци, рекрутирани на милиционен принцип е имал много проблеми на главата си, Голяма България никаква я е нямало като военна или политическа сила която да играе роля в събитията. В същото време и да е имало някакви записки по чумната епидемия то те да са се загубили.
Пак се връщам на предишния постинг, по онова време ние българите не сме били много по писането. Да вземем за пример Дремния Рим (времена още по-отдалечени от тези които обсъждаме сега). В Стабия, Херкуланум и Помпейи има много добре съхранени надписи по стените. Не са графити в никакъв случай. Това са нещо като предизборни афиши. Най-отгоре се мъдри само в съкращение - тласувайте за Х Y Z, т.е. нещо като - "г.з. XYZ". По-надолу следва много любопитна информация. "Стълбата държа хлебарят ABC - добри цени", "Мазилката измаза - DEF - винаги пресни зеленчуци", "Фенерджия беше GHI- експресно химическо чистене", "Надписа направи JKL- бояджийница "Дъга", най-разнообразни десени и вечнa-устойчивост" и т.н. Просто хората са си правили рекламата покрай изборната кампания. Тъй като това ставало обикновено вечер е имало нужда от човек който да свети с фенер, стената да се измаже с гладък щук и да се наложи фон, имало нужда от стълба за да се направи надписа достатъчно високо за да се вижда отдалеч. Изобщо хората са писали и по такива обикновени поводи, но най-главното е че са писали.
Но и съхранените писмени свидетелства от други страни всъщност представляват съвсем малка част от отразяването на събитията. Помисли какво ли ще остане в случай че по въпроса пък ние българите имаме по начало малко написано.



Тема Re: Чумните епидемии в Първата българска държаванови [re: BgHist]  
Автор vui4o_vanio ()
Публикувано18.10.03 03:05



Темата е интересна, но имам една странична забележка. Авторът на тоя текст явно е от неграмотната порода журналисти (една от най-многобройните), които не разбират от това за което пишат. Нелепи шаблони са, че древните не различавали болестите, защото нямали развита медицина. Това е уникална щуротия. Древните винаги са имали развита народна медицина, лекарите са били преди всичко знахари и билкари (включително и известните древногръцки), чувал съм, че египетските жреци са правели и операции на мозъка (по археологически данни). Днешните лекари още се учат от народната медицина, фармацевтиката още не е измислила по-ефикасни лекарства от билкарите. Всеки е изпитвал, че народните знахарски рецепти често дават много по-добър резултат от лекарските. Само че господа учените се самозабравят и така се стига до бисери като тоя, че астрологията била произлязла от астрономията, а алхимията - от химията, вместо обратното, както си е всъщност.



Тема На мен пък друго ми направи впечатлениенови [re: vui4o_vanio]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано18.10.03 22:36



През лятото на 717 г. арабите обсадили Цариград по суша и море. Арабските войски презимували в Турция през същата година.

Нещо не ми се връзва Турция с началото на осми век ;о)



Тема Re: На мен пък друго ми направи впечатлениенови [re: Shankly]  
Автор vui4o_vanio ()
Публикувано19.10.03 02:10



Ами журналистите са пенкилер - разбират от всичко и от нищо.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.