Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:58 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема средновековните Комитинови  
Автор Koльo (по-нататък)
Публикувано14.09.03 23:17



Откъде идва думата? (прабългарска, гръцка?)

Какви други комити са известни освен Никола и споменатите в унгарските хроники в другата тема? (къде са управлявали)



Тема Re: средновековните Комитинови [re: Koльo]  
АвторKrasi (Нерегистриран)
Публикувано15.09.03 01:33



comes e latinska duma, ot neya proizliza i frenskoto comtes - graf



Тема Re: средновековните Комитинови [re: Koльo]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано15.09.03 02:29



Da , komit , idva ot latinskoto comes, goredolu graf. Ot sushtata duma proizliza dumata za politsay na angliyski constable , ponezhe v iztochno rimskata imperiya , comes de stabuli , ili upravnikat na imperiyalnite konyushni e imal politseyskiyat mandat.Titlata prevzeta ot krustonoststite v poizmenena forma e oshte polzvana. Tova , che nashite hayduti sa se narichali traditsiyonno kato komiti , neidva ot nekakvi revolutsionni komiteti a ot prodalzhenieto na nashata srednovekovna traditsiya. Vozhdovete na vooruzheni edinitsi sa nekogazh bili ili voevodi , ili komiti.Bayraktarite ili znamenostsi sushto originalno takiva voyni-aristokrati , koito imali pravo da se biyat pod lichnoto si zname.Parvite hayduti sigurno sa bili chesto ot redovete na bulgarskata aristokratsiya ili voruzhenoto naselenie , kato tova voynishkoto. Horata za koito bilo vazhno da si razchistvat smetkite sas novoto tursko upravlenie. Za zhalost mnogo za komitite be napisano ot glednata tochka na "klasovata borba".



Тема Re: средновековните Комитинови [re: Alexander]  
АвторDr. M (Нерегистриран)
Публикувано15.09.03 16:48



Браво Александър, отново научих нещо ново от тебе. Ако можеше да има повече млади българи като тебе, в България или в чужбина....
Чичо Доктор М.



Тема Do Dr.M [re: Koльo]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 03:02



V chuzhbina zhiveya pochti tsel zhivot. No sum ot komitskata semka, i go slushah tatkoto . Razkazval mi e za dedo mi i pradedo mi i za oshte postari vremena.Mezhdu drugoto vzpomenaval e , deka komitite , chesto osven pishtolyete i pushki sa imali okolo poyasa i prashkata pletena ot rematsite , i toy me i uchi kak se e pravela. Kazval mi e , che nekoy komiti so pushkata nemozhali da udarat , no s kamanyete udrile na parvi pat tochno po glavata.Tatko mi e dazhe demonstriral s tova che e metnal kamak s tazi prashka, golemina na yumruk na razstoyanieto mislya bilo nekade kam 50 metra . Za nishenata mu e bil golem staklen burkan , kato go razbi na dva ili tri opita.Sigurno e dosta treniral tova na vremeto.Inache , az nesam veche bash mladezh, samo v sertseto si , i to do moment , kogato be zaboli neshto. Pozdravi !



Тема Re: Do Dr.Mнови [re: Alexander]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано18.09.03 11:09



Здравей Алексадре,
от доста време чета твойте мнения с голямо удоволствие. Все се каня да те питам, къде живееш (в чужбина) и от кой край на Македония сте?

Сърдечен поздрав,
Павел

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.