Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:55 24.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема СПЕШНА ПОМОЩ НЕОБХОДИМА  
Автор Бopиc (любопитко)
Публикувано08.09.03 13:43



Драги сънародници които посещавате този клуб и отделяте време да пишете и четете постинги, искам да ви питам колко от вас са ходили да посетят

? Колко от вас знаят че той не е вече в центъра на София ами са го преместили някаде в Бояна? Кои от вас имат познати колеги, близки или просто знаят някой който работи там? Не ви ли се струва, че причината да не се уважаваме като нация е че нищо не сме видели и почуствали от нашата собственна История? Самият аз живях 6 години в София (докато следвах в Софийският а пак и след това), за мой най-голям срам въпреки многократните ми минавания покрай Музея и прекрасно знаейки какво има в него, нито веднъж не отидох да го посетя . Единственните исторически места които сам посетил през времето когато бях в БГ (което между другото дължа на 1.екскурзиите от училище и 2.на семейството ми) са Дряновският манастир, Царевец (защото като дете израстнах в Габрово) и Панорамата в Плевен - по първата причина, и връх Столетов и Батак - по втората. Това е, и то при положение че малката ни държавица е като един огромен музей на открито . Как смятате дали членовете на тоя клуб бихме могли заедно да променим нещата или ако не най-малкото да събудим поне някакъв интерес, най-малкото в самите нас българите? Звучи малко странно нали - да събудим в самите нас интерес към собственната ни история. Ние българите като нация можем само да спечели от това. Тук не става въпрос за разпалване на някакви националистични чуства, а за оценяване на собственното си историческо наследство и даване възможност на другите също да го оценят, в края на краищата ние имаме над 6000 години история , нещо което много други не само че не са го имали ами и мечтаят да са го имали, история от която вместо да извлечем някаква облага сме я зарязали в по-голямата си част да се въргаля покрита с прах и осрана от врабчетата в задният ни двор .

Аз имам някои идеи ама първо ми се ще да ви чуя мнението по тоя тема.



Тема Малко по-друг ъгълнови [re: Бopиc]  
Автор Koмap (честит)
Публикувано08.09.03 14:24



Скъпи Борисе, ако някой от членовете на клуба е пропуснал, че НИМ се премести и то преди доста време в Бояна, значи мястото му не е в клуба. Това, че НИМ вече не е в центъра на София, не е страшно. По-страшното е, че преди години, когато питах защо новата ни история е в 1 стаичка, а най-новата въобще липсва ми отговориха, че просто нямало място в Съдебната палата. Е, сега място има, но експонати пак не достигат.
Цялото ни 5 вековно робство се намира в 1 заличка с няколко витринки: това е и култура, и наука, и борбата за църковна независимост, и националноосвободителната борба! Тефтерът на Левски, 2 броя стари вестници, 1 знаме, 2-3 вещи на Стамболов и толкова. Къде са Бакшев, Парчевич, Пеячевич, участниците във Велчовата завера или Видинското въстание - кой да ти каже. Ами Бенковски, а Волов, ами поп Харитон, например... 5 века и 116 г. Възраждане в 1 стаичка. А за новата и най-новата история просто е обидно да споменавам... Само ще кажа, че 9. 9. 1944 г. е ознаменуван с 1 пищов, лагерите са в половин витринка, а наоколо небрежно има поне около 20 костюма от софийската опера...
"Една дълга агония..." - беше писал един голям българин.
Колкото до идеята ти за възкресяването, мисля, че няма да е лошо да се направи една хубава тема в клуба, която да съдържа снимки на всичко най-хубаво от историята на България. Така всеки, който влиза в клуба може да ги разгледа и да остане с впечатлението, че историята е една чудесна наука, а пишещите тук не си чешат само езиците.



Тема Re: Малко по-друг ъгълнови [re: Koмap]  
Автор мakeдoнчe (ВМОРО)
Публикувано08.09.03 15:29



"да се направи една хубава тема в клуба, която да съдържа снимки на всичко най-хубаво от историята на България. Така всеки, който влиза в клуба може да ги разгледа и да остане с впечатлението, че историята е една чудесна наука, а пишещите тук не си чешат само езиците."

Аз съм ЗА горната идея!!!



Тема Re: Малко по-друг ъгълнови [re: Koмap]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано08.09.03 16:55



Здравей,
Написаното от теб ме наведе на мисълта, че няма да е зле Fallen Angel да сътвори една модераторска тема 'Документи' с подзаглавия (подтеми) разните му там периоди: Преди 680, Първо Българско Царство, Второ Българско Царство, и т.н. И нека във всяка подтема да се слагат снимки, документи и прочее. Може и по интересни коментари (оставям на модератора да доразвие идеята).

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Още по-различен ъгълнови [re: Бopиc]  
Автор 3aйчe (бяло)
Публикувано08.09.03 17:59



Драги сънароднико,
На мен самата идея за съществуването на Национален исторически музей ми е доста опротивяла.
Като си спомня за нещастните музейчета оставени на произвола на съдбата в Плиска и Преслав и отново ми опротивява творението на Людмила Живкова.
За мен този Национален музей е плод на онази тенденция всичко да е концентрирано в София - а на мен като човек от "дълбоката провинция" нещо не ме блазнят тези неща
Съжалявам директорите на тези провинциални музей, които наистина се борят, за да запазят и малкото им останали ценни находки - но за преместването на Националния исторически музей просто не мога да съжалявам
Съжалявам, ако съм засегнала някой - предполагам, че ще се намери някой, който да застане на моето мнение

Извинявам се за малко обърканото изложение и тавтологиите - обаче наистина се вълнувам от този въпрос и тези неща се дължат на това!

Редактирано от 3aйчe на 08.09.03 18:01.



Тема Re: СПЕШНА ПОМОЩ НЕОБХОДИМАнови [re: Бopиc]  
Автор Fiat CR-42 (Генерал)
Публикувано09.09.03 00:18



Преди няколко години,ходих в Румънският Исторически Музей в Букурещ.Какво да Ви кажа.Румънците имат само няколкостотин години история от 1330-насам и за тези години те са успели да направят 22 зали.Сърцето ме болеше ,когато вървях из залите и заглеждайки се в старите ръкописи на голяма част от които се виждаше обръзат на Цар Йоан-Александър отстрани в пояснителната табела на английски език пишеше Old Russian books 14 centery.

Ние имаме ХИЛЯДОЛЕТНА ИСТОРИЯ , но за съжаление нищо не сме направили

Si vis pacem parabellum


Тема Re: Още по-различен ъгълнови [re: 3aйчe]  
Авторplm (Нерегистриран)
Публикувано09.09.03 15:56



Искам да изкажа мнение, че мястото на Националния исторически музей е точно в София и то в центъра на града. Лично мое мнение е, че е по-добре да се преместят всички тези дето работят в съдебната палата (и то ако може извън България), но на музея мястото си му е там. Преди време имаше предложение за бившия партиен дом. Представа няма какво стана с него. Всъшност идея си нямам за какво се използва тази сграда сега.



Тема Re: Още по-различен ъгълнови [re: plm]  
Автор Fallen_AngelМодератор (St. Lucifer)
Публикувано09.09.03 16:41



Ами Партийния дом не е ли към правителството? Така де, администрация, разни екстри...
Аз съм пловдивчанин и може да звучи смешно, но така знам! :)



Тема Извинявай за забележкатанови [re: plm]  
Автор 3aйчe (бяло)
Публикувано10.09.03 11:23



но е хубаво да четеш предишния постинг - преди да пишеш отговор нали?Ако не се изслушваме "правилно" не виждам какъв е смисълът да говорим изобщо (да де да пишем).




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.