Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:40 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Изнервяш ли се Пепелчо ?  
АвторCтapинap (Нерегистриран)
Публикувано11.08.03 20:01



Така е като не послуша съвета ми от преди две седмици-да си стоиш кротко и си пиеш хапчетата и антидепресиращи чайчета.

И виж на какво заприлича -същи Паниковски в прехода от втория стадий на крадене на гъска към третия,който,както известно, е съпроводен с чувствителен бой.

Бъди спокоен ,бой няма да има.Все още си във втория стадий когато признака на страданието ти е бързорекото бръщолевене на дръзки глупости./накарай някой грамотен , да ти прочете стр 33-34,48 от Златния телец,изд.1983/

Пък има и нещо друго.Трябва да те щадим и дори пазим,защото,все пак, като се изключат някои тийнейджърски фриволности,във форума не се срещат тъй-често такива забавни поизраснали детета -голомешета като тебе, с килийно образование и интелектуалното равнище на редови български академичен историк.

Е да ,не си от съсловието /пък и от кое ли можеш да бъдеш поради твърде оскъден мозъчен релеф/,но пък си също тъй-забавен като българските академични историци.

Общо взето само от представител на съсловието,могат да се чуят подобни глупости,които допущаш поради ниската си култура /не само историческа ! / и видимо изнервен от мълчанието ми-

1/превръщането на комит Никола в "комитопул комит Никола" !!!.

2/извеждането на хипотеза за "еврейски произход" !!!, на Рипсимия и "комитопула комит Никола",естествено не от книгите които не четеш,но от върха на пръста ,с който в паузите между две твои "мисли",изследваш носните си кухини.

3/недопустимите и за един лаик профанирани представи за "еврейския език иврит" които показваш в етимологичните си напъни а ла Шмуел-Шломо-Самуил.

Зазляваш ,дете на природата,зазляваш....вече очевадно ти личи и по речника.....Уж беше човек на науката ,пък..." прекрасния" глагол от соцказармения жаргон"скатавам се" ?

Но да те успокоя ! Материал за произхода на цар Самоил тези дни ще има !

Да не забравя- по моя стара традиция и имена на историци ще има.Даже ще ги съобщя предварително-не за теб разбира се,защото предвид какавидираното ти състояние на примитивно и ограничено провокаторче,всяка хипотеза ,че тези имена ще ти говорят нещо, е абсолютен нон сенс.

Съобщавам тези имена ,за другите.......като например T_Horse ,който макар и да е написал една "кристална глупост"по мой адрес,все пак показва,че има някакви смътни познания върху въпроса за произхода на цар Самоил и в сравнение с теб е просто недостижим връх.

Та едното име е това на доцент д-р Пламен Павлов,новия сеяч на доброто разумното и вечното в народната свяст от екрана на ТВ Скат.
Другото- на една млада надежда и гордост на сръбската историческа школа византиниста Сърджан Пириватрич.

ПС-искрено съжалявам но при моя интерес към българската история само до първите десетилетия на ХІ век,за в бъдеще от твоите любими исторически идоли обект на специалното ми внимание,ще бъде само историк Гюзелев,този поет по душа и възхитителен историк,който отдавна гони лаврите на г-жа Вяра, да бъде най-добрия историк сред писателите и най-добрия писател сред историците......Да знаеш как съм ридал и хълцал от възторг пред опусите му като Борис Покръстител и Симеон Велики !

Непостижим,воистина ти казвам непостижим.Е вярно историята му е неизвестна,но пък стил,словестност ..ум да ти зайде.

Но разбира ли ти празната главица,мой малък Мунчо ,от дълбоки страсти !?



Тема Re: Изнервяш ли се Пепелчо ?нови [re: Cтapинap]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано12.08.03 10:34



Хайде бе Старинар, да не мислиш че сме те забравили, напротив тръпнем от очакване. Кога ще го пуснеш материала за СамОил?

Аз редовно проверявам и като видя че няма нищо от теб си излизам. Какво да правя? Тук общо взето сериозните хора се изгубиха.... а с най-голямо прискърбие установявам че останалите и за майтапи не ги бива особено.

Както вече казах - дискусиите ти с цигарата не ги следя

Мога само да кажа че много зле ти влияят. Защо си губиш времето с тези тиради по адрес на пепел от цигара? Знаеш много добре че това си е губене на време. Той няма да те разбере каквито и хватки на мисълта и словото да приложиш. Вместо да водим сериозни дискусии ( + задължителната доза смях ) ние от доста време сме свидетели на едно нежелание от твоя страна да се занимаваш точно с това което винаги най-много те е интересувало - сериозен и задълбочен анализ на най-парливите проблеми от ранната Българска история. Ами докато си губиш времето с цигарата това няма как да стане.. Знаеш че тук на форума има едва няколко души които проявяват интерес към любимата ни тематика и трябва да ти кажа че разочарованието ни е огромно Влизаш много рядко във форума и вместо да се обърнеш към сериозната публика и поставиш някакъв интересен казус по който да спорим... ти си взел да се занимаваш с.... айде толкова, мисля че съм ясен..

Мисли му ако видя още едно "послание" към господин дим и мъгла Ако чак толкова си се запалил по комедията и хапилвите и парливи заяждания - аз съм винаги насреща - и на майтап нося, сигурно и на бой

PS: Младата "надежда" на Сръбската, пост-Югославска историческа школа можеш да я кепазиш както си искаш, но за моя любимец - не историк а АКАДЕМИК Гюзелев, може ли такива работи? Това е един от колосите в нашата родна историческа наука и пред него бледнее дори прочутия му Родоски събрат. И аз едно време си позволявах известни попръжни по адрес на "Гюзела", но след като прочетох последния му капитален труд за старите и млади Български столици с портрета на.... и вече само на смях ме избива.

Дай нещо сериозно че вече и шегите почнаха да ми омръзват.



Тема Re: Какво да правя ?нови [re: Дoбpин]  
АвторCтapинap (Нерегистриран)
Публикувано12.08.03 13:23



Какво да правя Добрине,след като вече над 10 дни в родния ми град няма карти за дир БГ и не мога да си регистрирам име ?

Ето и днес преди малко се обадих на съответния телефон за да чуя от една любезна госпожица, че ще получат карти ,най-късно след една седмица ?!
А така много исках да пусна материала за произхода на цар Самоил за 2 август ..но не би !

Вече не ми се ще постингите ми да се губят из навалицата.
И понеже не мога да направя това което ми се иска ,а иначе планираната работа си я свърших,запълвам някоя и друга свободна минута с закачки по адрес на пепелта.

Трябва да чакам още около 7 дни, а не ми се ще и поради това се колебая,дали да не пусна още днес- утре ,нещо по стария начин,само за възгледите на доцент доктор П.Павлов за произхода на цар Самоил.

Много са интересни тези възгледи ! Сущий историк Божидар от ранния му период,както и да го погледнеш.Прави кариера и това е !
С други думи си заслужава да се направи едно- друго,та някой още тази седмица да му зададе съответните въпроси по ТВ предаването на Скат.
Ти как мислиш ? Питам напълно сериозно.
И ако си по "на ти"с новите технологии от мен,знаеш ли някаква друга възможност ?

ПС -брей не думай ! Гюзелев академик ли стана ? И в секция история ?
Че това е огромна грешка-трябваше да бъде в секция литература.

ПС-щях да пропусна.Знаеш ли днес се натъкнах на една случайност.Вчера споменах,че ще пиша за П.Павлов и днес срещам една тема със сканиран материал -негово интервю/виж темата с автор"българи"/,от което ми стана ясно колко велик историк е той ?!



Тема Re: Starinar, zhegata ste otpusne vseki momentнови [re: Cтapинap]  
АвторPepelcho (Нерегистриран)
Публикувано13.08.03 16:03



Starinarski,
nie dvamata s tebe sme laitsi v istorijata. Sluchva se i da greshim. Az si posipah glavata s pepel za "komitopula". Choveshko e. Vizh pri tebe problema e po-slozhen. Ti si, kak beshe tam:

познавам историята на народа и държавата си до ХІ век,на всеки случай много по-добре от всеки академичен историк поотделно и всички заедно на куп.

Kak "velik istorik" kato tebe ste si posipe glavata s pepel otnosno otkrovenata ti tapotija za SamOil. Ta zatova te i pitah, kak ste smenish imenata na David, Moisej i t.n. Osven tova ne chetesh, dragi, ne chetesh... Nikade ne sam kazval, che Samuil e evrein. Za Shmul njama da govorime, a za Shlomo, pak te e napekla zhegata... Njama nisto obsto sas Samuil. No ti veche se zakani da zaleesh forima s kvi li ne SamOili. Davaj, Starinar, davaj. Istoricheskija chete i trapne li trapne.

Nazdrave!



Тема Re: Kva e taja srabska shkola be, Dobrincho?нови [re: Дoбpин]  
АвторPepel ot tsigara (Нерегистриран)
Публикувано13.08.03 16:17



Младата "надежда" на Сръбската, пост-Югославска историческа школа можеш да я кепазиш както си искаш...

Tam spets e Starinarja, Dobrincho. Nali toj edno vreme ubezhdavashe forumite, che zlatoto ot Nagi Sent Miklosh ne e prabalgarsko, a e tjurksko, avarsko, n'am kvo si. Ponezhe taka kazal nekakav si srabski istorik, deto kato po printsip chue "balgarsko... " i izpada v depresija... Az se opitah da go uspokoja, che i povecheto zapadni universiteti brojat Kubrat za hunski vozhd, a i sakrovisteto za hunsko, ta da ne se pritesnjava, ama nali Starinar sanuva tjurki i tjahnata pantjurkistka propaganda, ta ne mozha da se uspokoi taka lesno...
No vie dvamtsata si prikazvajte, de...
A i skoro njama kogo da kritikuvate v istoricheskija. Toj "dobrevjasa" iztsjalo i site balgare stanaha indoevropejtsi, bez da znajat, kakvo znachi tova. Kakto i predishnite ne znaeha, kakvo e tova da slagash pod obst znamenatel "tjurki". No tova e dobre za propagandnata dejnost i e mehlen za izterzanata dusha, Starinarova, ehhh... Ama, tja serioznata nauka ne se interesuva ot dobrevtsi i mutafchievtsi i razni drugi tam ziezita



Тема Re: Ами хайде тогава да се пошегуваме...нови [re: Pepelcho]  
АвторCтapинap (Нерегистриран)
Публикувано13.08.03 20:23



на тема "пепеляви исторически разсУждения",като поразгледаме що си писал на 31.07.03 10:35 в реплика до Ivx

<Evreisko e imeto.Po onova vreme ne e bilo prieto da se krastavat hristiani s takiva imena.Imaiki predvid che bratiata mu sasto sa noseli evreiski imena-David, Aaron,Moisei ima dve vazmozhnosti:
1/Komitopul Nikola e bil zhenen za evreika ili pak samija e takav
2/Po-prietata vazmozhnost e,che semejstvoto e armensko.Sred hristianite,samo pri armenzite e bilo prieto da se krastavat s chisto evreiski imena.
3/Pravilnoto ime na evreiski e Shmuel>

Смееш ли се вече...като мен...,та ти ,в тези твои "мисли" си същи Васисуалий Лоханкин с неговите разсъждения за "великата шаячна правда"....Онези същите разсъждения ,които накарали великия комбинатор деловито да го запита в кой клас за го изгонили за слаб успех ?

И забележи...дори при условие ,че приемем дълбоко трогналото ме твое искрено разкаяние за "комитопул Никола",като наистина резултат на случйна грешка.

Обаче не е,не е случайна грешка,а онова което писах като клинична картина на страданието ти-бързореко бръщолевене на дръзки глупости плюс много много неграмотност/и не само историческа !/ .

1/Нямам надежда ,че ще ти помогна,защото както пееше Богдана "ти си без-над-ееежден случааааай",но поне за другите,които ще прочетат постинга ми, ще обърна внимание на нещо,което е една от най-добре представените традиции в историята на арменската хипотеза за произхода на цар СамОил.

Още първия учен който обръща внимание на специфичните имена на четиримата комитопули,и това е руския историк Хилфердинг/1868/,както и всеки друг учен след него,търсещ едно или друго обяснение за тези имена,ги наричат НЕ еврейски,а БИБЛЕЙСКИ.

Защо наричат така имената ? Защото са по-неграмотни от великия търсач на шаячната правда ,Пепелчо,та не знаят че са "еврейски" ? Или са до един антисемити !?

Нито едното нито другото !
Просто защото съвременния жив еврейски език/иврит/,е изкуствено създаден през ХХ век език,в който няма естествената връзка и развитие както е например между старобългарския,среднобългарския и новобългарския език.

Ето защо ,както пише професор протопрезвитер Н.Шиваров в своята книга "Библейска археология"/1992/,..."има разлика...в понятията древноеврейски,еврейски на Мишна и иврит"... която НЕ ПОЗВОЛЯВА аналогия с привидно същите понятия старобългарски,среднобългарски и новобългарски език./стр 260/.

Ние,българите, спокойно можем да наричаме лично име или каквато и да е друга лексема от старобългарски писмен паметник,"българско" или "българска",но това е неприложим подход към имената от Библията.

Това е най-важната причина истинските хора на науката,които в историята на изследването произхода на цар Самоил,далеч не са малко,да наричат Давид,Мойсей,Арон и Самоил "библейски"или вехтозаветни.


/***-за съжаление в историята на изследването има и не малко хора,които само по формални признаци-диплом от ист.факт и случайно или неслучайно настаняване по етажите на съсловието-изглеждат като хора на историческата наука.Но това е друг въпрос,които предстои да ни занимае/

Мога да посоча и други причини,но кажи ми клети ми Пепелчо,защо да правя това,след като от твоето незнание на българската история ,следва презумпцията,че си пълен невежа и за още много неща и най-паче за ,за методология,за древната история на народа на държавата Израел и тази на Библията ?

Сега стана ли ти ясно,защо ,когато в предния постинг писах за допущаната от теб възможност "комитопул Никола" да е евреин или женен за еврейка",споменавам за носните ти кухини и пръста ти ?

Очевидно ти тъй се увличаш в това си занимание,че не само изваждаш от там тази невероятно невежествена глупост,но дори не забелязваш чувствителното излизане в случая извън нормалната логика,за което ще те подсетя със следния въпрос-ти срещал ли си изобщо един-единствен евреин изповядваш своята традиционна религия,който да носи името Никола,Николаос,Николай ?

Този въпрос ни отклонява към друга линия на анализ на мисловните ти способности и възможностите ти, от там, за ориентация в реалния свят в който далеч ,далеч не си това ,за което се считаш и самоидентифицираш с повече или по-малко ясни намеци.А пропо снощи гледах един документален филм за твой южноафрикански аналог.

Не не..не бързай да се обиждаш,нали само се шегуваме .....не става дума за някой примат от преди 2-3 милиона години, а напълно съвременен случай от 80-те години на миналия век.За един който се представял/ но за разлика от теб успешно/за лекар-педиатър и бригаден генерал от медицинската служба на ЮАР.Иначе клетника бил само санитар по време на службата си и с чин ефрейтор.

Та затова нека останем на историческа вълна, за да посоча още едно доказателство,че ти не си обикновен лаик ,а просто твърде нахален невежа в българската история ,решил за съжаление да избива комплексите си във форум история.

За да докажа това,вместо коментар на глупоста ти,че по това време не било прието християните да се кръщават с "еврейски"имена и това било традиция само за арменците,само ще посоча няколко библейски имена

1/Михаил -"богоподобен"- княз Борис І:същото име носи първородния син на Симеон І

2/Симеон-"изслушване,изпълнение на молитва" Симеон І :шурея на цар Симеон,калутаркана и сампис Симеон : внукът на Симеон І, цар Роман Симеон ІІ/976-997/

3/Гавраил-"крепост божия"-име носено от
-брат на Симеон І
-син на Симеон І
-син на Самоил

4/Яков-брат на Симеон І,деспот Яков Светослав.

5/Ана-дъщеря на Борис І,съпруга на Йоан-Асен ІІ

6/Венеамин-син на Симеон І

7/Йоан -син на Симеон І,син на Арон

Това клети ми Пепелчо,са все"еврейски"имена/както ти ги наричаш/и уверявам те списъка далеч далеч не е пълен.Както по време на Първата,така и по време на Втората българска империи, българския именен репертоар е включвал ред и ред вехтозаветни/библейски/имена.

Що се отнася до писанията ти относно моето мнение за съкровището в Нагь Сент Миклош,тук вече отиваш на равнището на малък лъжко от детска градина и затова за мен няма никаква интрига да те опровергавам.

ПС-обаче за Добрин.Приех с внимание забележката ти да не се занимавам с Пепелчо,но разполагам със свободно време,докато дойде човека който ще ме просветли в модерните технологии,та реших да го запълня.
Кой знае може пък да има някаква полза ? /е,не за Пепелчо/



Тема Re: Ами хайде тогава да се пошегуваме...нови [re: Cтapинap]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 05:35



Извинението прието

Браво за хубавия коментар по въпроса за Еврейските/Арменски имена. Мен този така наречен казус в родната (а и "близкородната" ) историческа наука винаги ме е впечатлявал със своята потресающа и безгранична глупост.

Това че на разни историчари на древните Македонски старини Еврейските имена в "Самоиловия род" им се привидяха като манна небесна и сигурен доказ за Не- а защо не и Анти-Българския произход на горепосочените личности , е едно на ръка и едва ли може да изненада някого.

Но когато открих че подбни несъществуващи проблеми се поставят за разглеждане и от нашите доморасли Български историчари, първоначалното ми изумление бързо премина в смях.

Абе наистина много странно било защо Никола кръстил всичките си синове все с библейски имена Направо загадка...... признавам си че навремето и аз се хванах на номера, и на мен на пръв поглед ми се видя странно, докато един ден не се сетих за имената на синовете на Борис които по една случайност бях запомнил, във връзка с това че Симеон не е бил единствения потенциален кандидат за престола след отстраняването на най-големия син Владимир/Балдомир/Лаодомир или както там се е казвал ( явно е бил роден преди покръстването и затова вероятно не е или не искал християнско име). Тогава имайки предвид Симеон и братята му Яков и Гавраил, стана ясно че комит Никола не е бил първия който е направил този "номер" , та падна един смях

Наистина е смешно когато се хаби мастило за какви ли не "теории" когато истината буквално боде очите. Традицията децата на владетеля да се кръщават с библейски имена е въведена точно от Борис при самото приемане на християнството и практически става задължителна за целия Български Царски род, към който според мен без съмнение е принадлежал и комит Никола. Единствените изключения в това отнощение се дължат на прилагането на принципа детето да взема името на дядо си както е при Борис II и Роман ( въпреки че Роман Лакапин в случая му се явява прадядо но Христофор всъщност бил ли е василевс като баща си? ) . Другия случай е Петър - това име мисля че беше от новия завет, Петрус - камък, я сега нашите познавачи на древни езици да уточнят латинска ли е думата или гръцка заемка в латинския, да не се излагаме



Тема Re: Опанови [re: Дoбpин]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 05:45



Днес май сме слънчасали

И Борис II и той е кръстен на прадядо си. Явно просто са се възпроизвеждали имената на стари но прочути владетели, както и със сина на Йоан Владислав - Пресиан, брат му пък май Траян беше.

Правилото за дядовците явно е било само за простосмъртните демек селянията като нас...



Тема Re: Kva e taja srabska shkola be, Dobrincho?нови [re: Pepel ot tsigara]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 05:59



Не е някакъв си а .... Ковачевич, освен това аз веднага контрирах че доказателствата за прабългарския произход на съкровището макар и не абсолютни са достатъчно убедителни... така че къде точно било намерено и при кого е попадало "съкровището" има много ама много малко значение.

А това че историческия факултет Добревясъл е направо ..... балсам за моите уши При такива недвусмислени намеци за поражение от страна на тюрко-алтайско-хунско-татаро-монголската пасмина,един заклет Добревист като мен е редно за пореден път да вдигне тост за нашия вожд и учител П Добрев - Да живее 100 години и да тъпче "ордите" докато не пресъхне ... Искаро

Между другото това че факултета ( демек котилото на другарите) бил исторически не е ли малко пресилено За историко-изпитателен съм съгласен но исторически Още много вода има да пият от Искаро .. барем пресъхне



Тема Re: Zhega, Starinar, zhega, a ne shega...нови [re: Cтapинap]  
АвторPepel ot tsigara (Нерегистриран)
Публикувано14.08.03 11:52



Sorry, evreiski sa. Evreisko i Bibleisko znachat edno i sasto dragi mi Starinarcho, izterzan ot zhegata. Nezavisimo dali vi e kef na tebe, Shivarov i t.n. Kolkoto i da sa vi krivi evreite, biblijata si e tjahna, a ottam i dadena na zaem i na drugi beli hora - v po-chist vid, ili po promenen ot Mohamed.
Za Nagi Sent Miklosh problema si e tvoj i oste po-tochno na gjuletata v glavata ti, deto te karat da razpravjash, che si naj-velikija istorik na Balkanite i blizkite okolnosti. V tova ste ti povjarva Dobrincho. Toj na Dobrev vjarva, che na tebe li njama da povjarva. Nali znae mnogo ezitsi, ta se e obarkal v cheteneto. Ta zasto i njakoj i drug da ne ti se kefi i na otkrovenata prostotija, svarzana s imeto na Samuil. Nezavisimo ot zhegata, po vsichki pravila na izkustvoto i balgarskija - starobalgarski ili nov e Samuil, a ne SamOil. Hapcheeee...
Za normalnite hora vav foruma:
David, Mojsej, Samuil, Aaron sa mogli da minat prez armentsi v balgarsko. Ostanalite izredeni ot Starinarcho gi ima novija zavet - t.e. po-prieti ot hristijanite imena, dori i ot antisemistki nedorazumenija kato Starinar.
Davaj Starinar, kazhi nesto za gadnite tjurki - Dobrincho ste ti se radva...
A inache protsentite ot drevni narodi v balgarskija gen gi dadoh po-rano. Ti gi chete Starircho, no ne ti haresvat ot visotata na zamaglenoto ti saznanie. Napred veliki istoriko, deto znaesh vsichko poveche ot vsichki balgarski istoritsi nakup.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.