Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:09 02.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема "Великата богиня майка" на тракитенови  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано09.06.03 19:06



Тия дни пак се поматахме със сина ми около Староселските храмове...Покрай тракийската книжнина и атмосферата на древна Тракия неволно се накачулиха едни неща за тракологията...

В храма на Старосел в преддверието са намерени останки от коне, и на други могили са намерени останки от коне, крави, кучета...
При ведическата цивилизация жертването на кон - АШВАМЕДХА е основен арийски обичай. Подробности могат да се видят в Бихадараняка упанишада или в РегВеда.
В същата тази Индия основната богиня на шудрите - най-низшата варна, към която са принадлежали и париясите - прародители на днешните цигани, е Кали Мата. Та Кали Маата (богинята майка) е била богиня на шудрите, париясите (циганите.)

Абе кой велик траколог приписа на траките великата циганска богиня майка!
Моите уважения към Кали Маата, но
Траките са имали елитарна култура - т.е. те не са се кланяли на боговете на шудрите.....

Каква велика каква богиня каква цигания?
Та това е Богинята, която може да си види като Вечерница или като Зорница...

Да ме прощават траколозите, ама е обидно!




Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: дядo Mиню]  
АвторBaj Pejo (Нерегистриран)
Публикувано10.06.03 16:07



Eh, djado Minjo, kakvi vremena bjaha kak hubavo se prepisvashe ot nashite 'istorici' predi 15-tina godini. Kyde gi tyrsish sega da misljat po tezi problemi...



Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: Baj Pejo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано11.06.03 10:23



Интересно... Всъщност, след като трите съсловия у индо-европейците са били жреци-воини-производители (странно къде намират отделно воини и производители, особено в ранните епохи, но нейсе), от къде са се появили шудрите?

И не са ли те тези, които са отказали да приемат порядките на нашествениците? Само дето май не е имало никакво нашествие.Култът към великата богиня очевидно е съществувал в цяла Европа. Венерите, човече, палеолитичните венери...
Разбирасе, тук няма да повтарям феминистките глупости на М. Гимбутас за смяната на култа към "Лунната богиня" с култа към "агресивните слънчеви богове" на варварите-индоевропейци, по простата причина, че ако търсим древния слой от религията в Европа (и не само там), се натъкваме навсякъде на двойката Рогатия бог-Богинята-майка.
Разбира се, в епохата, когато арийците стигат Индия, в обширен пояс от Мала Азия до Индия (там възниква земеделието впрочем) се наблюдава култа към богинята-майка и рогатия бог. За него обаче не знам защо често се забравя.
И от къде накъде култът към Кали е на шудрите? Той е тантричен...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: Black Wolf]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано12.06.03 06:59



Ха ха - подхващаш темата от не дотам великата френска революция - "когато Ева предеше а Адам ореше къде бяха аристократите"........Ще се опитам косвено да отговоря....

Кали Мата като богиня на разрушението

Според Прес Тръст ъв Индия за последните три години в Индия са били принесени в жерва на Кали около 2500 момчета и момичета. Съобщението е от рода на "стотици момчета и девствени момичета се принасят в жертва на Кали всеки месец..." - Трудно е да се повярва дали не е грешка - това е през 21 век! Това е в Индия! Това си е пълна цигания! То и нашите мангали. Раждат деца, за да ги продават на чужденци...Едва ли има някаква разлика с Индия, защото остава съмнението, че в чужбина ги ползват главно за донори за органи...което пък на свой ред означава, че и тези чужденци са на канибалския стадий на развитие...

Индийската троица е:
Брахма - създател,
Вишну - хранител,
Шива - разрушител....

Кали Мата е една от формите на богинята Дурга и инкарнация на Парвати спътнца на Шива. Кали е най-жестоката богиня - ненаситна за кръв и жертвоприношения, изобразявана е заобиколена със змии и с огърлица от черепи на свои деца. Свързвана е с деструктивната страна на Шива.
По тракийските храмове доколкото ми е известно няма огърлици или пирамиди от човешки черепи.

По логикага, която представяш, по Европа се ширят древни подобия на Кали, които трябва да са праобраз на тракийската "велика богиня майка". Ако приемем на юнашко доверие твърдението за развитието на обществото, то разните култури преминават и през стадий на почит към Кали или нещо подобно... Но има култури, които остават на този канибалски стадий - култа към КАЛИ МААТА, има и други общества, които са претърпяли развитие и са се издигнали на по-висша степен...Ако продължим, тогава ще излезе, че "великата тракийска богиня майка" си е чисто дивашка или по-точно канибалска работа...
Разни култури биха могли да имат подобни първоначални култове към великата богиня майка. А други култури са останали на първото стъпало, дори деградирали още по-ниско (човекоядците на Кали в Индия). Разликата е в това че някои култури са се самоизградили на много стъпала по-нагоре ... това приложено към траките може да означава, че те са били на "стъпалото на ведическа цивилизация", а не на стъпалото на човекоядския култ на шудри...


Защо Кали "пасва" на шудрите?

---- В древните Манусмрити, в Дхарма шастра са дадени положенията за правата на шудрите и какво не им е позволено. Всъщност - нищо не им е било позволено...не им е било позволено изучаването на Ведите, влизането в храмове и други многобройни ограничения.
Единствено храмовете на Кали са с широко отворени врати за всички. - без гуру без сегрегация.... като един отворен скачен съд. Но защо още Кали е по-близка до шудрите?....

---. Трите гуни в Бхагавад-Гита
Трите качества - гуни са тама, раджа и сатва. Тамас - подобна на българското "тъма" е качеството поддържащо тенденцията към разрушение и регрес. За тамастичните хора - в които преобладава това качество е характерна деструкцията, разрушението , деградацията. Съответно, храните които предпочитат тези хора са гнилите и отпадъчните - захвърлени от други.... В Индия традиционно се смята, че е тамасът е присъщ на неарийската варна на шудрите...
Аналогията за България
- достатъчно е да се види, кой съсипва металните канализационни решетки по улиците, кой краде жиците ...
- достатъчно е да се хвърли един поглед към тези, които бъркат по кофите за боклук.... уви... в мизерията на криминалдемокрацията, това не е вече привилегия само на циганите...
Важното тук е че тамастичната деструктивна настройка хармонира вътрешно с мисията на Кали

----. Рамакришна и Кали Маата
Рамакришна е един от най-великите мъже на 19 век. Ромен Ролан му е посветил една прекрасна биография - La vie de Ramakrishna или нещо подобно (има я в Народната библиотека) Невероятното постижение на Ромен Ролан е че е оставил самия Рамакришна да говори и като че ли никъде писателят не присъства....От тази книжка могат да се направят редица изводи за туй - какъв е един храм на Кали Маата....
(Рамакришна е бил брахман по произход, но дотолкова не се е интересувал от това какво ще кажат другите да него - бил е прислужник в един храм на Кали Мата - храм на презрените низши ...Това преди 150 години е било напълно недопустимо в Индия и изцяло противоречащо на Манусмрити, Дхарма шастра и Вишну пурана ....)


Хинду Тантра като духовно изграждане..

Като че ли най-доброто, което съм чел по въпроса е един обемист четиритомник - The Cultural Heritage of India - имаше го в Народната библоитека...Та за тантра
Основната идея на хинду тантра е да се постигне спасение или съвършенство, както в обичайните индуски пътища на духовно развитие - описани в БхагавадГита например.
Разлики има обаче. Докато традиционните пътища предписват въздържание от месо, алкохол, секс и т.н. то тантра препоръчва тези неща. това е така да се каже добрата новина. Лошата новина при пиенето яденето и секса в тантра е че те трябва да се правят с абсолютен контрол и ясното съзнание за нещо друго. Значи - не е грехота да се пие - грехота е да се пие без тост (мантра) . Има запазени мантри за първата чаша, втората чаша...12тата чаша .....Не е грехота яденето на месо, грехота е да се яде без мантра и посвещение ...Смисълът е, емоцията и енергията на удоволствието, които естествено се генерират в секса например да се пренасочат по пътя на духа (събуждане на кундалини шакти и превръщането им в оджас) Така, че от тази гледна точка - тантра е един доста по-труден градеж, а не разрушение, както е при Кали Маата....



Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: дядo Mиню]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано13.06.03 12:19



Съветвам те да прочетеш нещо повече за тантра, дистанцирайки се от широко разпространените заблуди за месото, пиенето, секса и пр.
Нещата са много по-сложни, но нямам времето да пиша опуси.
Честно казано, прочетох около 1/4 от постинга ти, и не знам какво пише в останалата част. Нямам време за това.

Във всеки случай, замисли се какво (като варна) пасва на функцията "разрушение".
Ако искаш да си приказваме в Нета, пиши текст горе-долу колкото този.

Впрочем, това за жертвоприношенията днес (да оставим настрана факта, че и в миналото са били редки) ми изглежда пълна партенка.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 13.06.03 12:26.



Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: Black Wolf]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано13.06.03 22:39



Леко съм удивен от отношението ти към тантра - такава каквато накратко изложих в предишния постинг. Източникът, който посочих и по който изложих на две, натири принципите на тантра, е нещо като юбилеен сборник на ниво правителство на Индия. А на такова ниво и толкова близо да извора ... Това първо и второ имам чувството, че не си се занимавал с йога, зен - карате и тем подобни. Защото нямаше така да е отношението ти към тези неща.... Няма нищо по-дълбоко и безкрайно от пътуването в личния микрокосмос ... Гърците, които много много не зачитам, не затова че се кичет с постиженията на други народи, а затуй че са много по- повърхностни и са доста по-млада цивилизация от индуската - тези гърци въпреки своята робия на въшната форма добре са го казали - "гноти саютон" - познай себе си....В индуския вариант Тантра е точно такъв безкраен и дълбок път на познанието и овладяването на .личния микрокосмос на дъното на който лежи единството с макрокосмоса - затова се нарича и йогата - обединение....

Колкото до другите въпроси - това което изложих си е чисто традиционното индуски поглед върху нещата - астика (не е название на биричка, а позоваването на авторитета на Ведите)




Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: дядo Mиню]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано13.06.03 23:14



Като малък започнах с джудо, после 7-8 години се занимавах с карате, после още толкова с у-шу... "Побойните" изкуства (особено нещата около тях у нас) са ми дошли до гуша.
Виж йогите много ги "обичам". Можеш да разгледаш архива на клуб "Йога". Според мен т.нар. източни "мъдрости" са една от най-големите помийни ями на този свят. Съжалявам, че толкова години загубих в увлечения по дзен, по източна философия и пр.
Виж тук за тантра пишеш по-верни неща. Да, признавам - тантристите имат сила, но тя не ме интересува и този път (както и всеки друг вид "чаршафство") ми е чужд. И между нас казано - презирам го...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: Black Wolf]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано15.06.03 13:08



Извинявай - не познах за "побойните изкуства " и йогите.
И аз горе-долу по същия начин, 7-8 години борба, щанги, и накрая три години шотокан. Но от каратето тръгнаха занимания по зен - после по-близо до извора - санскрит, малко японски - но с практикуването и медитациите спрях навреме - точно преди да започна да чувам гласове.... от тогава ми остана неяденето на месо....то е на другия полюс на тантра...

А за това за което започнахме - за богинята майка - продължавам да мисля че при траките тя е била един доста развит култ (не е останал на дивашсото ниво) и второ, "великата богиня майка" при траките трябва да се търси по небето - като небесно тяло или като планета или като Венера... Особеностите на орбитата на Венера, така както могат да се наблюдават от Земята, както вероятно са я наблюдавали древните, трябва да са свързани по някакъв начин със символиката на траките и при изображенията по съдовете и по детайлите на тракийската архитектура...
За да не изглежда съвсем голословно - ще дам един пример.- Ако на някакъв тракийски съд има изображение на жена яхнала лъв, то това сспоред изложеното по- горе би трябвало да означава, че в един от съществените дни на слънцестояне или равноденствие, Венера изгрява на небето заедно със съзвездието Лъв. А това води до определена периодика и повтаряемост на подобен изгрев.



Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: дядo Mиню]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано15.06.03 17:52



Трябва да ми обясниш за "дивашкото ниво"... Такова твърдо няма!

Не знам защо, но технологията толкова е побъркала хората, че щом някой не строи кошмарни градове и не ходи навлечен с дрехи, а се рисува, е дивак. И щом не ходи редовно на църква...

Лично аз не знам някой от т.нар. "примитивни народи" да няма сложна духовна култура (не рядко дори прекалено сложна за нас). Но нейсе...

Мисля, че култът е бил "доста развит" доста преди индоевропейците да се разселят. Всъщност още от късния палеолит - когато се е появил съвр. човек, имаме основание да смятаме, че култът е бил развит!

Теорията за Urdumheit (т.е. "първичната глупост на предците")сигурно е доста удобна, но е кретенска... Макар че вече повече от 150 г. господства под една или друга форма в науката.

А за тантра - онова с месото, виното, въобще тези три неща, е т.нар. "Път на лявата ръка". Другият си е почти аскетичен. Всъщност тантрата, която доста изследователи (с основание, според мен) извеждат от шаманизма, е добър пример за сериозна практика, без човек да излиза от нормалното човешко съществувание. Не че в медитацията има нещо лошо - но на Изток са зациклили прекалено...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "Великата богиня майка" на тракитенови [re: Black Wolf]  
АвторБaй Xeйo (Нерегистриран)
Публикувано30.06.03 20:25



Байчо, тия диалози можете да си ги проведете и по телефона!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.