Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:59 25.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 24 Май - в мъглата на общоизвестното  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано27.05.03 20:15



Най прекия начин да те накарат да не знаеш нещо интересно е да те задължат да го учиш. Справка- заглавието на темата.
Ленин е бил чужд агент, сключил мир при неизгодни за Русия условия, измислил концлагерите и умрял накрая от сифилис. Левски не е бил обесен. Просто присъдата му е била приведена в изпълнение (действието се развива преди Ленин, бесели са със съд). Тук имаше тема, просветих се.
Та: ние не пишем на азбуката на св.св. Кирил и Методий - глаголицата. Нито даже на подобрената и от св. Климент Охридски версия на тази писменост - кирилицата.

Това на което пишем, не е Кирилица, а ”Граждански шрифт” - направен в Русия с парите на Петър Велики.
Просто трябва да се отвори енциклопедията и да се прочете. Да се видят и картинките, че няма прилика въобще с Глаголицата и Кирилицата.

Едрите факти правят вчепатление на некомпетентните странични наблюдатели като мен. Специалистите се ровите в подробностите и не виждате най-едрите неща.



Тема Re: 24 Май - в мъглата на общоизвестнотонови [re: Caмия Инжинep]  
Авторthe_bomb (пpимepнo) (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 20:16



с това за Ленин съм съгласен

с това за Левски също.

обаче това за кирилицата си го писал като си гледал някъде на другата страна, май. извини ме, но да не правиш разлика между азбука и шрифт и да настояваш, че това, на което пишем сега, <не е Кирилица>, е глупаво. какъв шрифт използваме е отделен въпрос, но самата ни азбука очевадно си е същата кирилица, която е била в употреба още в Х в.

друг е въпросът, че тя не е оригинално изобретение, а видоизменение на византийския маюскул. още по-трети е въпросът, че изобщо не е дело на св. Константин-Кирил Философ, който е измислил глаголицата (една вече наистина оригинална българска азбука).

но, противно на популярното мнение, не смятам, че трябва да честваме двамата братя от Солун заради едната азбука. създаването на български книжовен език, преводът на Библията на един от говоримите езици на Европа (първият след късноантичния превод на Вулфила на готски и дълго време останал без прецедент, чак до Мартин Лутер) - това са големите постижения на Кирил и Методий. "нашето А-Б" е най-незначителното след тях.

don't follow leaders and watch the parking meters



Тема Re: 24 Май - в мъглата на общоизвестнотонови [re: the_bomb (пpимepнo)]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано27.05.03 20:21



В отговор на:


... преводът на Библията на един от говоримите езици на Европа (първият след късноантичния превод на Вулфила на готски





Изпреварил си ме с темата за втория ми постинг - и превода им на Библията не е първи, май и триезична догма не е имало.
На какво ли са написани Арменските църковни книги? Сирийските, Египетските, Етиопските (барабар с Еритрея)?
Какви неочаквани изводи се получават, ако се замислим над това, което уж е известно даже и на децата!

А за шрифт и азбука не си прав. Това, което се нарича сега ”БДС клавиатурна подредба” е създадено през миналия или по-миналия век под името ”Мрежа”. Гледай същността, а не терминологията, която се е много изменила оттогава! П.В. е платил и учените са му създали азбука, наречена ”Граждански шрифт”.



Тема Тодор Живков за примернови [re: the_bomb (пpимepнo)]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано27.05.03 20:28



Малко си се разсеял и не си видял, че споменавам __*И*__ Етиопия. Беседвайки на тази тема с човек, интересуващ се от история, той ми каза още един общоизвестен факт:
В едно от житията пише, че при една от своите мисии за похристиянчване на племената, Константин им е занесъл ”превод на Библията”. Не се споменава кой го е правил.
В светлината на горното напразно си се напънал да ми постваш така дълъг цитат. Със същия успех можеше да ми постнеш постановлението за борба с алкохолизма от времето на Тодор Живков. Аз тогава съм си откръкал.
Ако се абстрахираме от твоя и подобни цитати и гледаме какво всъщност е станало, се вижда,че ”Триезичната догма” е била част от мерките за маргинализиране на първите, самодейни християни. Първите Седесари, пардон, християни, са били обявени за еретици. Разбрало кой ще командва вярата и кой ще приема новите християни. Започнали са опити за похристиянчване на всякакви народи на всякакви езици, ама не много успешно. Ние сме били първите, при които е имало някакъв успех.

Това тълкование ляга по-точно върху ИЗВЕСТНИТЕ факти отколкото тълкуванието, с което са ни проглушили ушите.
===========================================================
МОЛБА: Ако някой знае неизвестни факти, ДА НЕ ГИ ПОСТВА ТУК. МОЛЯ ДА СИ ОТВОРИ НОВА ТЕМА



Тема E?нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано06.06.03 08:24



само на мен ли са ми неясни ”общоизвестните неща”?



Тема Re: Тодор Живков за примернови [re: Caмия Инжинep]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано06.06.03 09:47



дългият цитат, който ти приведох, беше в отговор на един от по-предните ти постинги, в който твърдиш, че
<май и триезична догма не е имало>

та затова ти дадох малко цитати от ранносредновековни извори, които казват обратното. авторовият текст на английския учен не беше толкова важен.

сега пък твърдиш, че

<”Триезичната догма” е била част от мерките за маргинализиране на първите, самодейни християни>

е, поне призна, че тя все пак е съществувала! но с другото не съм съвсем съгласен. идеята за "трите свещени езика" си е феномен на европейската култура. нито на сирийци, нито на копти, нито на арменци им е пукало особено за това. освен това те са "маргинализирани" само от наша, европейска гледна точка, защото сме свикнали да поставяме себе си в центъра на света. това, че гореспоменатите християни са загубили връзка с Европа (впрочем заради неща като Халкедонския събор, а не заради езика!) не означава, че са се озовали в периферията на културния свят.

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: Тодор Живков за примернови [re: the_bomb]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано06.06.03 20:04



Имало ли е борба с алкохолизма при Тодор Живков? – Не е имало, макар, че е издадено такова постановление.
Та и за триезичната догма е същото – догма е имало, но на приказки. Бая народи са си християнствали на техен език без да им пука. Но понеже доста хора (като теб) са вярвали не на фактите, а на приказки, е трябвало да се направи тържествена промоция – закриване на ”триезичната догма”
Виж ми твърдението, за което не знам дали е така - че Константин се е разкарвал с друг превод и е канил други да са ”първите нарушители на триезичната догма”. занимаващите се с научна работа знаят, че от всичко най-важно е финансирането. Като има пари, все някой ще свърши работа. Азбуката и преводите са финансирани от Византия!!! Константин не е самодеец! -
Такава е била според мен ситуацията. ТОВА Е НАЙ-ЛОГИЧНОТО ТЪЛКУВАНИЕ НА ФАКТИТЕ. Надявам се, че си излезнал от възрастта, когато обясненията може да ти затулят ФАКТИТЕ.

Това е основната ми тема - колкото и да ми проглушават ушите, очите ми остават отворени за фактите. Поне моите, ИнжИнерските.
Още някой като мен да предпочита сам да си обяснява фактите? Сам ли съм?

И не се ли сети сам защо новата азбука от Петър I е наречена ”шрифт”

Редактирано от Caмия Инжинep на 06.06.03 20:16.



Тема Re: Тодор Живков за примернови [re: Caмия Инжинep]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано06.06.03 22:16



че Константин не е самодеец ми е ясно, ясно е и на всички мислещи хора, няма спор по този въпрос.

а триезичната догма яко си е важала поне в Европа, така че не може да се отрече нейното значение напълно. за Изтока добре, но в Европа първото разбиване на догмата е при Вулфила (което остава изолиран факт, освен това е твърде ранно, та не се знае имало ли е тогава догма, която да се разбива), второто е на Константин Философ и третото е на Мартин Лутер. Изтокът, както вече много пъти твърдях, си е малко като друга планета, която много рано се откъсва от орбитата на Римската империя/Византия и оттук - от Европа. това са фактите, за никакви приказки не става въпрос! да оставим Изтока настрана, тогава какво остава в Европа?

а ако сравниш старобългарската кирилица с гражданския шрифт и днешните печатни шрифтове, сходството ще се види с просто око и отдалеч! нищо не ми трябва да се сещам оттук насетне, просто си отварям очите и гледам. то и на гръцки не се е писало еднакво в каменните надписи от ІІ в. пр.Хр. и византийския минускул от Х в- сл.Хр., но това не означава, че става въпрос за различни азбуки, нали?

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: Тодор Живков за примернови [re: the_bomb]  
Автор ARMAGEDON (Revnost)
Публикувано06.06.03 23:05



Поздравления приятел, най-накрая един не само мислещ, но и знаещ човек в този форум.

Ne vseki, koito mi kazva Gospodi, Gospodi, shte vleze v CARSTVOTO NEBESNO


Тема Погледнал съм, сравнил съм!нови [re: the_bomb]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано07.06.03 19:18



В отговор на:

а ако сравниш старобългарската кирилица с гражданския шрифт и днешните печатни шрифтове, сходството ще се види с просто око и отдалеч



Ами погледал съм с просто, инженерско око. От мои познати, завършили в Русия чух, че руснаците са тъпи, всичко според тях е руско даже азбуката е измислена от Петър Велики. Споделих това и неочаквано един нашенец рече: Прави са! Ние пишем на неговите букви.
Добре, че не хванах бас - губех го от раз. Човека донесе българската енциклопедия. И гледахме - Глаголица, Кирилица, Граждански шрифт.
След което ми зададе простия въпрос, като инженер на инженера:
Има ли нешо общо между Кирилицата на свети Климент Охридски и буквите, с които пишем днес?

Няма общо, виждаше се ясно на илюстрациите! Добре, че не се басирах, трябваше да дам парите.

А защо все пак се твърди, че тази ни азбука е онази азбука? Тук се обсъждаше, че прокопсват само ”историците” които догаждат древен и славен произход на народа си. От Атила например, а най-добре направо от Ной. Такива се ценят, заплати взимат и професори стават. Той още Отец Паисий е послъгвал, за да ни изкара по-слажни и велики. (Бедни ми Старинарю, в историята не плащат за истината и май на никого не му пука за нея)

Триезичната догма е била като девствеността - в един момент почва да пречи. Все пак е желателно нейното оттъргуване на по-висока цена. Вулфила се е оказал хлабав. Поканените с преводи на Библията нещо не проявили интерес. Ние сме клъвнали, имали сме необходимост. И веднага се организира тържествено закриване на догмата. (как можа да ни ебеш момичето, то беше девствено!)
Това закриване на една ПРАКТИЧЕСКИ НЕРАБОТИЛА ДОГМА е много успешно. Накараха ни да се чувствуваме като горд жених на богата и непристъпна мома. макар, че вече обкаляха и молеха някой да я вземе (преводите!) Всеки иска да е наследник на това ”велико дело - разбиване на триезичната догма”- ние, македонците, руснаците. Недъгавата азбука на св. Кирил - глаголицата - почти незабавно е изцяло променена. После пак е ИЗЦЯЛО променена - но: ние сме наследници на Византийската империя, нашето е продължение, само нов щрифт.
Кирил става светия, но за всеки случай се разболява (разболяват го, вероятно) и умира в Рим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.