Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:14 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Az pyk si iskam Odrin  
АвторTrakiec (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 15:28



1912 g. Президентът Теодор Рузвелт поздравява с писмо България за победата при Одрин: "Вие заслужихте признателността на цялото културно човечество! Одрин ще бъде ваш. Когато ударът на турското нашествие засегна Европа, Одрин стана столица на завоевателите преди превземането на Цариград. И затова отраден е днес фактът, че градът, загубен за цивилизацията в ХIV столетие, ще бъде благодарение на храбростта на вашия народ, върнат на цивилизацията в ХХ столетие."



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: Trakiec]  
АвторDM2OOO (Нерегистриран)
Публикувано15.05.03 21:46



Ми и на мен ми се иска.И не само Одрин.Ама не виждам как ще стане.А някой румънци искат южна Добруджа,други..абе всеки иска нещо.Великите сили разделиха балканите както им е изгодно и те избухнаха.Като Африка сега.Богати страни,а е най-бедният континент>Богати на ресурси страни де.Диаманти,нефт и др.Обаче парите отиват за вийна.На Франция и Англия така им харесвали границите така ги направили.



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: Trakiec]  
Автор Mistral (новак)
Публикувано16.05.03 09:00



Здравей Тракиец!
Да ти е направило впечатление че Т. Рузвелт изпраща телеграмата едва СЛЕД превземането на Одрин. Българският войник го печели с проливане на кръв и на своята и на тази на противника. Така че Одрин си е бил "върнат" за цивилизацията с изразходването на чужди ресурси. Любопитно е дали ако Одрин си беше останал в турски ръце нямаше пък Високта порта да получи подобна телеграма с поздравления за "съхраняването" на Одрин в рамките на империята.
Моля да ме извиниш, но не виждам причина да считаш тази телеграма за някакво голяма признание. Тогава България прави нещо в името на постигането на националния ни идеал, не за някаква шовинистична "Велика България" и съвсем не да заслужи одобрението на някого си.
Да не забравяме също, че САЩ в следващите години направиха не малко за "пречупят" щика който беше победил при Одрин.
Освен поздравителни телеграми за съжаление има и подписани договори които "проливат българска кръв" не по-малко от щиковете.



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: Trakiec]  
Авторsuncho (Нерегистриран)
Публикувано21.05.03 22:23



Kude gi vidia tezi mnenia? Zitirai!



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: Trakiec]  
Автор Mistral (новак)
Публикувано23.05.03 14:53



Ей, Тракиец!
Ти май не ме "четеш" внимателно. Писах че навремето Одрин е превзет от Българския войник. Когато е щурмувал телените заграждения пред бункерите и е прескачал разпилените вътрешности на най-близкия си другар, жив само до преди минути, не се е спрял. Не трепнал защото е трябвало да продължи да се сражава и да постигне победа. Надали той го е направил за признанието на Т.Рузвелт. Между другото автор на "политиката на голямата тояга" с която се оправя именно с малки и по-слаби държави подобни на нашата.
Останалото което пишеш няма да обсъждам подробно, само ще ти обърна внимание на факта че непълнолетните в дискотеките които може би не знаят кой е Григор Пърличев и какво е написал и как е бил отличен за това, не управляват страната ни в момента (имам в предвид не само правителството). Тези хора много добре знаят кой е Г.П. и дори някои биха те смаяли с подробности.
Патриотичният дълг, във всички негови аспекти, изисква от всички граждани, последователна и системна работа по изпълнение на националните задачи.
Не ме разбирай погрешно - не смятам да вдигаме ново Априлско въстание срещу хамбургерите, джинсите, гумите Michelin и кока колата. Но не ми избиват и сълзи на умиление от това че са ни приели в НАТО (к'во пък беше т'ва!?).
А разпродаваме предприятия защото не сме достатъчно разумни и не мислим а утрешния ден. И ти и аз в това число, щом можем да допускаме това да става със страната ни.
Хайде със здраве, Тракиец!

п.п. смени временния ник, че се сещам за един лаф за тракийците а това означава че и други са го направили.



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: Mistral]  
АвторNewNick (Нерегистриран)
Публикувано26.05.03 18:24



Hubavo! Smenih nick-a!
Tyrpja kritika, samo ne mi stana jasno po koi tochno nacionalni zadachi se raboti....

Bivsh Trakiec



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: NewNick]  
АвторXOPБAT (Нерегистриран)
Публикувано26.05.03 20:41



Мистрал, ЛЕВСКИ го е казал:" Който ни освободи, той ще ни зароби "
Явно не познаваш този исторически период. Освен признанието на Рузвелт, Уилсън е този, който спасява България от ликвидация на Нъойският пазарлък след Първата световна война.
Ако чакаш някой друг да ти вади магарето от калта, има да чакаш!



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: XOPБAT]  
АвторПpoфecop Byчeв (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 06:23



Я да си налягате парцалите недорасляци неедни! Искали си Одрин, Лулебургас и прочие. Глейте да не ви заискат църните заирски манафи, че тогава да ви видя аз сеира! Ще ви обадя на проф. Бака-лавров и проф. Тръпкова- Взаимнова, тъй да знаете!



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: NewNick]  
АвторMistral (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 09:52



Добар ден, NewNick (bivsh Trakiec).
Първо да ти "обадя лафа" - "Напред тракийци, ваш'то знаме е месалЯ!
Освен това не те критикувам изобщо.
Като ме питаш по кои национални задачи се работи, ще ти отговоря - по никои. Сигурно днес "национален" стана мръсна дума. Но посочи ми след като пропуснахме толкова много възможности и време. След като си играхме на умници. Кое днес в България не е достигнало ранга на национална задача за решаване. Образование. Социална политика. Външна политика. Данъчна политика. Да изреждам ли още?
Съдейки по шрифта подозирам, че не си в България. Що щеш по чужбините? Не можеше ли да учиш/работиш тук и плодовете на твоя труд да станат достояние на хората в България. Това че си "навън" означава за мен, че именно "там" а не "тук" си намерил възможности за реализация. Това е изтичане на "национален ресурс" (брех пак мръсна дума споменах, извини ме моля те). Вярно е и това, че не трябва всички да се "камарим" в Татковината, ама много станаха напоследък тези които не са в България. При това те по правило са млади, амбициозни, образовани и културни. Сигурно има и немалко скрап, но поне повечето от емигрантите с положителност не са такива. Пак повтарям не е задължително всички да си стоим у дома "на каишка" само и само да сме си в Родината и нищо да не постигаме. Но и настоящето положение не е това което ще направи страната ни - нормална държава (в Ратцеловия смисъл).
Хайде със здраве!
М.



Тема Re: Az pyk si iskam Odrinнови [re: XOPБAT]  
АвторMistral (Нерегистриран)
Публикувано27.05.03 10:10



Хорбат, дали познавам или не този, пък и който било друг исторически период не ме е много грижа. Освен това моля те остави Левски на мира. Той заслужава малко повече от това да му повдигаме костите с разни цитати. И като стана дума за цитирания изобщо, с цитати мога доста да те затрудня но това няма да промени нещата. Пък и бъди така добър да ми посочиш къде твърдя че някой друг трябва да ни вади магарето от калта. Доколкото си спомням България е повече от достатъчно пострадала от Ньойския договор а и президента У. Уилсън съвсем не се затирил да спасява България а да заздравява международните позиции на САЩ. Така, че за какво го споменаваш изобщо, освен с намерението да подскажеш че видиш ли Хорбат знае нещо за тези времена. Е хубаво, знаеш много повече от всички други за периода, и какво? Обърни се и се огледай. Хайде сега кажи ми какво виждаш което да е резултат от политиката на президента Рузвелт и/или президента Уилсън и да е положително за България? А да бе, дъвката и хот-дог-а (може би като последица). Ами напиши едно благодарствено писмо до сегашния президент на САЩ. Той и без това е голям почитател на политиката на канонерките (като вдъхновителя й Теди Рузвелт). Направо ще му стоплиш сърчицето.
М.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.