Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:10 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: Ziezi]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано07.05.03 13:37



ОК. Склонен съм да се съглася с това, което казваш. Може би наистина е така. В смисъл, че не мога да го отрека. Подобна история поне би изяснила защо славянския (да го неречем така, ама ти не се дразни) е станал официален език, а не (пра)българския. Ако ти си прав, то просто не е имало разлика между езиците, което си звучи доста логично...

Но какво ни дава това? Нито поляците ще си 'признаят' българския произход, нито (и особено пък те) руснаците, нито украиците и пр. Та виж ги само новоизлюпените македонци...

Питам се има ли смисъл да трошиш нерви и да се опитваш да докажеш теория, която никому не е удобна освен може би на девет милиона души? По-щастливи ли ще са поляците ако разберат, че историята им започва не от Миешко Първи, а от Авитохол? Повече ли ще ни заобичат? Мисля, че напротив...

Пак ти признавам - Да! Това, което казваш е една от възможните истини. Но ти трябва много повече от няколко цитата за да го докажеш така, че и поляците (например) да ахнат и да няма как да не се съгласят. Ако сме били толкова велики и многобройни, защо не ни споменават на повече места (както келтите[гали] например). Защо не е оцеляла никаква наша литература от преди повече от хиляда години? Не трябваше ли да оставим повече следи?

Поздрав,
и не се сърди. Аз също не съм съгласен с общоприетата история, но не смея да отида толкова далеч, колкото отиваш ти. С удоволствие бих си поприказвал с теб, ама на живо, че писането по форумите нещо не ми е любимо...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Литва-Вилнюс-Тракайнови [re: headhunter]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано07.05.03 13:57



Преди 6 или 8 години - не помня точно, бях в Литва. Командировката продължи две седмици. През почивката мръднахме на 25 км от Вилнюс в един стар литовски замък - свързано с техния княз - Гедиминус. Местността се наричаше ТРАКАЙ. Какво означава - така и не разбрах, но доста напомня на нещо по въпроса.....
Та Литва се е присъединила към Полша, но е дала краля на общата държава...
Дали има някяква връзка или не - тук ХОРБАТ може да каже нещо по-така.....



Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: headhunter]  
Автор Craig (Гробар)
Публикувано07.05.03 15:08



И отгоре на всичко германския и славянския се разграничават по някои общи характеристики от останалите индоевропейски езици. Ще рече, че сасе разделили един от друг малко по-късно от останалите.
Пример:
gold-злато, silber-сребро, другите езици използват напълно различни думи
мечката-оригиналната дума е нещо подобно на *арктис, е свещено животно и за двата народа и името и е табу. Затова е наречена със синоними bear-"пчелник" и съответно "медоед".
изобщо народите, които са разпространвали езици в европа са не много ясните така наречени праиндоевропейци, разпространиението на чиито език обача може съсвсем ясно да се проследи и римляните, за които всичко е подроббно документирано. с други думи, разпространението на езиците е доста ясно и няма място за нови народи.
А за траките- има сериозни хипотези за сродство на тракийския и литовския език. ПОследния се приема за най-близък до първоналчалния ИЕ език. Личното ми впечатлние когато чух как звучи литовски беше, че на пръв поглед има същото звучене и интонация като ....ръмънския.

Life is a mountain, not a beach.


Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: Craig]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано07.05.03 16:02



Ами ето ги забегналите на север, които Александър Македонски изгонил... Литва!

Има много общи думи между славянските и германските езици. Аз лично в контактите си с разни немци, норвежци и шведи, както и като чета книжки на английски често откривам общи (или с общи корени) думи.

А пък полския ми разби мнението, че нашия език (по-стария) е бил много по-близък до руския. В селското стопанство и войската, както и в по-всекидневния речник имаме много повече общи думи. И то такива, които сега не са съвсем книжовни у нас, както и у тях. Поляците обаче за разлика от нас нямат толкова диалекти. Различават се източен-западен (Висла е горе-долу границата), планински (гуралски) и силезийски (Шльонски). Но въобще не е като у нас, където като кривнеш на 50 километра и вече не можеш да се разбереш :)).

Поздрави,
Павел

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: headhunter]  
АвторXOPБAT (Нерегистриран)
Публикувано07.05.03 22:35



В квартала живее българин женен за полякиня. Те са ми разказвали за гуралците, че приличат на шопите по език,етнография и фолкпор.
Ако не намерите Де Гроот, вижте картата на хунската империя в книгата на Д. Съсълов/по времето на Атила/.
Дядо Миню е на прав път. В латински е CANA SUB EGI-- CANA SUB IGO. Вземете латино- български/българо- латински речник.



Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: Craig]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано07.05.03 22:40



Примерите са хиляди. Дори щъркела англичаните наричат с българската дума щърк.

да не говорим за

child - челяд
son - син
daughter - дъщеря
angle - онгъл - ъгъл

и т.н.

Хайде да помислим заедно, каква е посоката на разпространение на така любимия на науката "индоевропейски" език:

1. - От Британските острови на Балканите
2. - От Балканите на Британските острови

Колкото и да мислим , отговорът е един - посоката е Изток-Запад.

А староирландските саги директно ни показват кой народ е заселил Британските острови - това е народът Болг, който народ дошел от Балканския полуостров.
Нашите пък Възрожденци твърдят без да са чували за староирландски саги, че Болг е син на Коледа - "тракоилирийски" цар. От името Болг взел името си и народа, и от тогава "тракоилирите" се наричат БОЛГАРИ. БОЛГ АРИИ /както казва ХОРБАТ/, сиреч БОЛГ ОРА , хората на БОЛГ.

Трябва да си тотално заслепен и зомбиран за да не поставиш тезата за автохтонен произход на българите на Балканите в челото на списъка с теории относно потеклото на българите. И трябва да си доста мързелив, за да не събереш стотици доказателства в подкрепа на тази теза, защото ние просто се давиме до шията в тези доказателства.

Разбира се, че в староанглийския език има старобългарски български заемки, а не обратното. ТОВА Е ТОЛКОВА ОЧЕВИДНО !

Та нима дедо ми е учил английски та вика на щъркела щърк !?!?
Не!
Нашите дедове са населили Британските острови в античността, и това не го твърдят наши родни историци, а староирландските саги !

СЪЩИТЕ ТЕЗИ САГИ ТВЪРДЯТ, ЧЕ ОЩЕ ТОГАВА НАШИЯТ НАРОД СЕ Е НАРИЧАЛ БОЛГ ! СИРЕЧ НЕ СТАВА ДУМА ЗА НИКАКВИ "ТРАКИ" НАСЕЛИЛИ ИРЛАНДИЯ, А ЗА БОЛГАРИ !



Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: XOPБAT]  
Авторheadhunter (Нерегистриран)
Публикувано07.05.03 22:43



Факт. Гуралите са точно балканджии (то името си означава 'планинец'). И полския им не е толкова 'пшъткащ'. Понякога имам чувството, че ако смесиш сърби и българи и ги научиш горе-долу да говорят полски ще се получи чист гурал (górał) :)).
А какво хубаво пиво правят... м-м-м..



Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: Craig]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано07.05.03 23:06



Връзката GOLD - ЖОЛТ - ЖОЛТО - ЗОЛОТО е толкова очевидна. Още повече, че думата ЗОЛТО е засвидетелствана по нашите земи в античността.

SILVER е производна от българската дума СИВ.

GOOD - ГОДЕН

PATH - ПЪТ

SUCH - СЪЩ

PLAIT - ПЛЕТА

MOST - МОЩ - тази дума е засвидетелствана в античността - "тракийски" владетел МОСТИС, и в средновековието - български болярин МОСТИЧ.

MURKY - МРАК

MUSH - МЕША


и т.н.



Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: Ziezi]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано08.05.03 11:12



Здравей,

съгласен съм за Gold-жълт... и другите. Но откъде-накъде Мостич, Мостис и мост трябва да означават едно и също. Първите две са имена, последното е обект. За да твърдиш такова нещо, първо трябва да докажеш, че на тракийски мостис (като обект) е означавало мост, както и за 'мостич' от старобългарски! Не може така - щом са подобни, значи са едно и също. Думите си имат значение.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: по отношение на една по-предна тема...нови [re: headhunter]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано08.05.03 12:10



headhunter, ти си много разсеян...

Тука става дума за МОЩ, а не за МОСТ.

М-О-Ш-Т на гръцки се транскрибира М-О-С-Т.

Затова античното име е МОСТИС, а по традиция очевидно и в средновековието е продължило да съществува в тази си форма МОСТИЧ.

Какво по хубаво от това името на един мъж да съдържа думата МОЩ.

Дали българската дума МОСТ /конструкция над река/ е производна от МОЩ е друг въпрос.

В английския "most" има значение на "най-много", което значение смислово е аналогично на българското мощ, мощен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.