Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:26 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Тема Re: За новата История на българите от проф.Бакаловнови [re: Дoбpин]  
Авторcтapинap (Нерегистриран)
Публикувано18.04.03 08:33



Сори за полигамията,естествено че става дума за полиандрия при ефталитите /колкото мъже толкова и пюскюлчета или ъгли на шапката/
Според вестника историята ще излезе до края на този месец.
Аз не зная и откровено казано, не искам и да зная какво е мислил или искал да каже или какво е имал предвид като е писал Божко,Жорко и подобни за предпотопната и следпотопна история на българите.Случаят който те представят заедно е ясен-от която и да е гледна точка.
И за слепите е ясно,че това което пришпорва фантазията им водеща ги до съчиняването на една от друга по нелепи наукообразни импровизации в позите, единия -на хард националист и ревностен защитник на историческото ни наследство, другия- на светла икона на академичен учен страдал при комунизма , е желанието да си осигурят приятно живуркане в заетата обществена ниша.
Иначе аз гледам твърде сериозно и на хазарската легенда за Тогарма и на сведението от Хронографа.
И поне за първата имам своя версия която нека допуснем не е вярна или се нуждае от съществени корекции но поне съм се опитал да подходя към проблема чрез съответните научни канони.
А тяхното си е чисто щуреене и трупане на точки пред наивната младеж и силните на деня от личните кръгове на двамцата.
Що се отнася до сведението на Михаил "византийски" струва ми се че малко прибързваш .В това че е имало българи на Балканите или околните региони на север и запад още през 5-6 век спор няма.
Но не бива да се бърза с крайни изводи и в същия кюп автоматично да се слага всяко сведение което на пръв поглед потвърждава това.
В сведението на "византийския"хронист има доста противоречия и условието за еднозначната му интепретация, е те да бъдат най-напред обяснени задоволително.Някой да го е направил ? В т.ч. и П.Добрев ? Ако става дума за планината Имеон още през 1915 г.в първата публикация на Златарски специално посветена на сведението същия с една задоволителна ясното показва ,че става дума за Памир и Тяншан , а не за Алтай ,Урал и Саяните.

Цитирам стр 56.... у Птолемей,който разделя Скития на две......и външна с планина Имай...Тяншан в Средна Азия.
бел 14 на същата страница.....То Имаон/или Имайон/орос старите писатели с наричали собствено ЗАПАДНАТА част на планинската верига на днеш.Хималаи.
Е какво остава на любознателния читател ?-да отвори атласа и провери за какво точно иде реч.
От там нататък обаче следва един миш-маш поради желанието му да докаже собствената му версия за ранната история на "хунобългарите".При все това студията на Златарски е с класи над кое и да е от писаното от Добрев по въпроса който предлага същия миш- маш без да се обоснове както трябва по големия проблем който поставят както вътрешните противоречия в самото сведение така и противоречията в контекста на околните сведения.
Златарски поне дава достатъчно информация за добър старт в тази насока следвайки традициите на науката от 19 век да се предлага колкото се може повече информация по даден истоически въпрос/макар понякога това да разводнява изложението/
Проблемът е, че най-напред трябва да се докаже историческата достоверност на сведението като цяло а изводите идват след това.
Добрев почва от изводите !
Е не е ли това методата на Раковски,който ти упорито не искаш да признаеш че е истинския предтеча на Добрев ?
И той се е догаждал и налучквал и Добрев прави същото,като поне в случая не е оригинален- за Раковски българите са с древен индоевропейски произход и език ,а още преди 88 години Златарски правилно определя изходния пункт за преселението на българите у Михаил "византийски"
Това е истината и няма как да се избяга от нея.
но да е живот и здраве ще дискутираме по въпроса.А сега бързай да се подготвяш за предстоящия празник-излизането от печат на библейската история на българите.

поздрави

старинар



Тема Re: За новата История на българите от проф.Бакаловнови [re: cтapинap]  
АвторKpyм Лekapckи (Нерегистриран)
Публикувано18.04.03 17:02



Кой си ти Старинарю? Най искрено бих прочел нещо повече от теб. А защо не и колекция от публикации в форума.

Крум



Тема Re: За новата История на българите от проф.Бакаловнови [re: Cтapинap]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано18.04.03 19:41



Бакалов, този нещастен православен фундаменталист, е срам за българската история.

Въобще гадовете-християни (и най-вече православните!) трябва да се гонят отвсякъде!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За новата История на българите от проф.Бакаловнови [re: Black Wolf]  
Автор errata (минаващ)
Публикувано18.04.03 21:57



"православен фундаменталист" prosto ot lubopitstvo Black Wolf, kakvo tochno znachi tova?

pozdravi

"In umbra, igitur, pugnabimus"


Тема Еничарнови [re: Black Wolf]  
АвторAleko (Нерегистриран)
Публикувано18.04.03 23:39



Не смея да изразявам мнение, дали обвиненията към проф.Бакалов са обективни.

Starinar звучи убедително и използвам случая да изразя респекта на един любител към рутината му и към подхода му, акуратно да аргументира своите твърдения.

С този постинг обаче искам да изразя отношението си към креатурата, наричаща себе си Black Wolf. Тази креатура доскоро имаше в представите ми по-скоро комичен облик, но сега установявам, че греша.

Както казват хората ако не беше тъжно, щеше да е смешно.

Тази креатура очевидно смята себе си за историк. Но може би е трябвало да се отдаде на друго поприще. Униформата би и отивала. До сега гонеше от форума фантазьорите-ентусиасти, защото били вредни, но новата изява на това черно недоразумение е покъртителна.
Цитирам: "Въобще гадовете-християни (и най-вече православните!) трябва да се гонят отвсякъде!"

Поправете ме ако греша, но това е абсурдно.

Не може от един историк да очакваме обективно отношение към фактите, когато от него струи такава неприязън към един толкова съществен фактор от миналото ни.

Тук не искам да коментирам тезата по същество, защото ще ми се запали монитора.

Само ще кажа, че ако такива създания са представителите на историческата наука у нас, то тази наука за мен не е българска. Не искам да я знам.

Дами и Господа Историци.
Моля изразете Вашето мнение!
Разсейте страха ми, че черното вълче не е изолирано явление!



Тема Re: За новата История на българите от проф.Бакаловнови [re: Black Wolf]  
Автор abi (aboriginal)
Публикувано19.04.03 12:48



От кога историците започнаха "лов на вещици" (istoriqta se povtarq!!!) или Вие уважаеми Вълчо изразявате бодро природата си на всеуслушание?

Изглежда, че малките Ви познания по история на Православието не са достатъчни за да изразите аргументирано мнение по въпроса.



"тази пелерина на Батман не дава възможност на притежателя й да лети"...

Редактирано от abi на 19.04.03 13:35.



Тема За християнствотонови [re: abi]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано19.04.03 18:02



Е, както може би сте разбрали, не съм християнин (нито мохамеданин или евреин - въобще никоя от тези три разновидности на юдаизма не ме влече).

Това, че християнството е нанесло толкова беди на човечеството, мисля че е очевидно за всеки здравомислещ човек. Отравящото влияние на православието върху мисленето на хората личи от горните мнения...

И за да се успокоите и не се напъвате в догадки, ще ви поясня - аз съм езичник.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 19.04.03 18:11.



Тема Re: Еничарнови [re: Aleko]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано19.04.03 18:06



А ти драги, щом си такъв голям родолюбец, нима не разбираш, че именно християнството е унищожило духа на българите и покръстването е началото на бедите за българското племе?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Дано не е къснонови [re: Black Wolf]  
АвторAleko (Нерегистриран)
Публикувано19.04.03 18:20



Нужно е лечение. Дано не е късно.

Успех!



Тема Re: Еничарнови [re: Black Wolf]  
АвторAleko (Нерегистриран)
Публикувано19.04.03 18:39



Аз драги нямам нито капацитет като Вашия, нито желание да правя генерални изводи.

А що се отнася до иронията Ви относно моето родолюбие: Възприемам я като комлимент.

Успешно лечение!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.