Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:01 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Джиен Болгар - Татари, Българи -обърках се.нови  
Автор Caмия Инжинep (минаващ)
Публикувано17.03.03 02:19



Отворих


поразлистих, попрочетох. Например:

"
Суперэтнос "терек" не знал названия "тюрки".
Все, кто удосужился прочесть древние рунические тексты (справа налево), знают, что народ назывался
"ТЕРЕК БУДУН".
Латыпов расшифровал письмена этрусков: они называли себя "ТАРК". Есть город на западном побережье Каспия Тарки, оттуда происходят предки А.Тарковского
(великий русский режиссер, фильмы которого татаристы предлагали запретить на территории ТАТАРСТАНА).
На втором съезде ТОЦА (Казань) один человек проголосовал против этой резолюции, спасая честь нации от обезумевших псевдопатриотов.
Сам Андрей Тарковский, еще раньше будучи в Казани, отвечал на злобные укоры (из-за фильма "Андрей Рублев"), что ему жаль, что в Казани не знают своей настоящей истории. Прадед Тарковских был мусульманином, и принял крещение как тысячи других булгар. Русские фамилии булгарского происхождения смотри http://dgien.narod.ru/isem/terekbolgar.htm
В гербе Тарковских на фоне неба 13 шестиконечных звезд. Стало быть Хазары также могли внести свою лепту. Летописи говорят, что язык хазар и булгар одинаков.
.......
"
Това е от http://www.narod.ru/guestbook/?owner=605928

Яви ми се проблем - това ми разцентрова мисленето и ми разпердушини и без това минималните исторически познания.
Центровайте ме, дайте линкове с коментари по въпроса малко да се ограмотя. Ама такива, дето вие им вярвате. Може и теми от този форум.

Редактирано от Caмия Инжинep на 17.03.03 02:20.



Тема Re: Джиен Болгар - Татари, Българи -обърках се.нови [re: Caмия Инжинep]  
Авторcтapинap (Нерегистриран)
Публикувано17.03.03 08:48



1/Летописите не гаварят ,че язик булгар и хазар адинакав а гаварят че са сходни/Балхи,Х век в "Известия о хазарах,буртасах,болгарах,мадьярах,славянах и русах Абу Али Ахмеда бен Омар ибн Даста"С.Петербург,1869,Д.А.Хвольсон"

2/Към Х век блъгарите на Балканите са едно,а булгарите край Волга друго.При общият компонент в етногенеза им по линия на индоевропейците българи/стари българи/,към края на ІХ-началото на Х век,когато се появяват първите сведения за Волжска България зад двата народа-балкански блъгари и волжски булгари/болгари/ стои няколковековна РАЗЛИЧНА история с различни временни и постоянни спътници,сиреч други етнически и езикови субстрати и адстрати с участие в етногенеза им.
Ето защо ако се изхожда от езика като един от основните етноинтегриращи и етнодиференциращи показатели очевидно още преди образуването на Волжска България под виляние на тюркоезичната диаспора в Средна Азия и Източна Европа индоевропейският език на волжските булгари/болгари/е изместен от по-архаичният Р-тюркски диалект.Към Х-ХІ век под следващо влияние на други тюркоезични пришълци този диалект е изместен с С/З тюркски диалект.
Именно тази ситуация е представена в писмените паметници от Волжска България.

3/Що се отнася до балканските българи/блъгари/ техният език от VІІ век нататък е под въздействието на имащите далечно родство с техния индоевропейски език,езици на балканският субстрат,най-вече на славянският език,при една важна забележка,която ще представя по обстойно
-На Балканите и изобщо НИКЪДЕ в Източна Европа НЯМА единен южнославянски език нито преди,нито след VІІ век,поради простата причина,че НИКОГА НЕ Е ИМАЛО т.н.група от южни славяни,разделила се по-късно на Балканите на т.н."български славяни" и сърбо-хървати.

Преди VІІ век славянската езикова група е представена най-общо от западни и източни славянски езикови подгрупи/племена/и една ,която условно можем да наречем "междинна"в която в различна степен праславянският език е повлиян от говорите на западни или източни славяноезични съседи.

Освен това процеса на славянско заселване на Балканите и в частност процеса на преселване на нови славянски племена по територията на Българската държава продължава дори до VІІІ век ,което показва един сравнително сложен и продължителен процес на формиране на групата на т.н."български славяни",респективно на тяхното езиково влияние върху старите българи.
По стечение на историческите обстоятелства от 863 г.се поставя началото на кодифицирането и институциализирането като писмен български език на един от обусловилите се в Българската държава българизирани славянски говори от югозападните предели на държавата довел с течение на времето до маргинализирането на автентичния старобългарски език и остатъчното му присъствие в езика на средновековните и по-късни българи,както в лицето на някои съществени особености които отдавна са направили българският език по-различен от другите езици в славянската група,така и в лицето на ред жаргонни и диалектни думи.

Всичко друго по въпроса за общноста между българи и булгари е както се казва поезия-имали сме нещо общо до около средата на ІХ век по линия на старобългарският компонент в етногенеза ни,но и твърде много което ни е разделяло от този век нататък и до наши дни.

Е като цивилизовани хора редно е да уважаваме и да подържаме доколкото можем и с каквото можем тенденцията за връщането от волжските булгари на техния изконен етноним.Хубаво е да търсим заедно с методите на обективната наука,без пристрастия и предварително предпоставени цели общото в историята ни и общият ни корен.
но да се думкаме в гърдите подобно на" професор" БД и др.подобни,че днес имало 20-30-40 милиона българи в ОНД/бившия СССР/,то това в най-добрия случай означава сляпо и неосъзнато съдействие на цели и интереси които комай нямат нищо общо с науката.
Що се отнася до молбата ви за линкове и теми по интернет как да ви посоча като сам не им вярвам ?



Тема Благодарянови [re: cтapинap]  
Автор Caмия Инжинep (минаващ)
Публикувано18.03.03 00:35



Благодаря.
По принцип ме дразни нежеланието на начинаещите да четат и тяхното императивно "Някой да ми каже...". Затова попитах по този начин, за линкове.

Твоя отговор накратко е: Българи и Болгари са различни неща от 1К години насам.
Но: Руснаците не правят разлика, те ни изписват Болгария, Болгари. После се чудим защо твърдят, че Българите са от татарски произход.
Аз имам кореспонденция на Руски и винаги пиша България, Български. На х.... ми е как и дали могат да го прочетат, защото елементарното уважение изизсква да ни пишат националността както ние си я пишем.
Неочаквано се оказва, че този ми инат е бил правилен.
Пак благодаря.
P.S. Казах на познат, че това е интересен клуб. Не се заинтересува, каза - не обичам История. Обясних му, че това е като Свободна Европа навремето, може да намериш обяснение кой как и заради какви интереси лъже. Например, че тартора на клуба е разнищил професор Б. Димитров.
Отговора ме шашна - "кво да го нищи, известно е, че той е л...." - Ма нали не се интересуваш от история? Да, но него го знам, че е л...

Редактирано от Caмия Инжинep на 18.03.03 00:44.



Тема Чакай малко [re: Caмия Инжинep]  
Автор Гpъм* ( PULSAR)
Публикувано19.03.03 17:33



Известно е,че през средновековието,особенноп през 13 и 14 век,освен Византия и Унгария развитието на България зависела и от татаро-монголските държавни образувания(орди,улоси,ханства)създадени от потомците на Чингис-хан.

Доскоро

-MЕMENTO MORI-


Тема off-topcнови [re: Гpъм*]  
Автор Caмия Инжинep (член)
Публикувано11.04.03 20:22



Чувствувам се участник в този клуб, макар че предимно чета.
Взимайки повод от злободневните събития постнах една тема в клуб ИРАК. Темата е обаче твърде дълбока за нивото там.
Тук сте интелигентни и културни хора. Вашите мнения са ценни за мен.

темата: "ЗА КОГО БИЕ КАМБАНАТА"





Тема Re: off-topcнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Гpъм* ( PULSAR)
Публикувано11.04.03 22:16



Усещам иронията г-н Инжинер Тук сте интелигентни и културни хора...ха-ха-ха
Ех,ласкаеш ми егото

Ще погледна все пак

Доскоро

-MЕMENTO MORI-


Тема Re: off-topcнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Гpъм* ( PULSAR)
Публикувано11.04.03 22:17



Да се....у....експерта Два пъти,два пъти.....лелел.

Занчи Трайчо Костов..хахаха

Доскоро


-MEMENTO MORI-

Редактирано от Гpъм* на 11.04.03 23:44.



Тема Re: off-topcнови [re: Гpъм*]  
Автор Caмия Инжинep (член)
Публикувано11.04.03 22:42



Този форум не позволява постване "въобще". Все е"в оттговор на ..."
Вашето име просто беше най отдолу. Не ми се пускаше чисто нова тема, щеше да е по- голямо замърсяване на форума.
Няма ирония. Нещата са сериозни. Който иска, да заповяда.

"ЗА КОГО БИЕ КАМБАНАТА"





Тема Re: Джиен Болгар - Татари, Българи -обърках се.нови [re: cтapинap]  
АвторXOPБAT (Нерегистриран)
Публикувано12.04.03 16:06



До СТАРИНАР.Казански източници : Някъде към девети век Тюркските българи добиват многкратно числено превъзходство над Финоугорските и АРИЙСКИТЕ българи,като последните се оттеглят на югозапад към Черно море.Защо е толкова трудно да се очертаят параметрите на стария Боилгарски ЯЗик?Защото той е бил официалния език в една ИМПЕРИЯ,която около четри века по рано и много векове по-преди е заемала територията м/у РЕйн,БАЛтийско море,северна Адриатика и УрАл и ср.АЗия до Аб-КАНИ-СТАН.Виж Г.Ценов "Пътят на България",накрая-картите на Де Гроот.Неминуемо е този официален език да се възприеме в различна степен и по разл.начин поцялата тази територия.След разсипването на ИМПЕЛИЯТА след АТИла,имперския АРИЙСКИ наРОД образува т.н.Стара Велика БоилгАРИА,но големи части от тези БОИЛгАРИ се разпръсва от днешна Испания през цела Европа до дн.Аб-КАНИ-СТАН,като властваща АРИСтоКРАция./По горе съм направил грешка:Да сечете Д.Съсълов/Г.Ценов в своята"Произходът на Българите"добре описва историческите източници,които доказват едно подобно твърдение.Потърсете и Хърватски/ХОР-БАТски/ источници.Четете ЗИЕЗИ.ТРИПОД.КОМ



Тема Re: Джиен Болгар - Татари, Българи -обърках се.нови [re: XOPБAT]  
АвторЦpън Глиraн (Нерегистриран)
Публикувано13.04.03 17:27



Ето го тоя, пак се появи!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.