Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:01 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Baskite-Gruzinciнови  
Автор Libertado (Gentleman)
Публикувано12.02.03 19:42



Beshe stanalo vupros v klub Makedonia za baskite i tam popitah ,zashto suvremennite gruzinci sa tvurdo ubedeni ,4e imat blizka rodninska vruzka s tiah ,no nikoi ne mi otgovori .Nadiavam se tuk da ima znaeshti.



Тема Re: Baskite-Gruzinciнови [re: Libertado]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано12.02.03 22:21



Има открит един надпис в Испания, който беше разчетен преди десетилетия от грузински учен чрез грузинския език. А и доколкото знам старото име на Грузия е Иберия, както и на Испания. Само дано не греша...



Тема Re: Baskite-Gruzinciнови [re: Ziezi]  
Автор Libertado (Gentleman)
Публикувано13.02.03 11:00



Mislia ,4e ne greshish.Navremeto v Plovdiv imashe edna bingozala Iberia i mnogo priateli gruzinci me pitaha dali tia na se durji ot gruzinci,to4no poradi pri4inata ,koiato poso4i.



Тема Re: Baskite-Gruzinci [re: Libertado]  
АвторEl Referente (Нерегистриран)
Публикувано14.02.03 11:26



Така е, в Кавказ освен Иберия е имало и Албания, но преселенията са бая неясни - явно е били отдааавна/с финикийците???/ Неясен е и произходът на бретонците, които също коренно се различават от съседите си и останалите европейски народи.



Тема Re: Baskite-Gruzinciнови [re: El Referente]  
Автор Hilmar Kabas (Татаро-Монгол)
Публикувано14.02.03 20:10



Bretoncite sa, dokolkoto znam, kelti srodni s wales-cite.



Тема Re: Baskite-Gruzinciнови [re: Hilmar Kabas]  
Автор iosarian (от Параграфа)
Публикувано16.02.03 20:47



Прочетете "Човека който се смее " на Юго - там има доста по въпроса за бретонците , келите , ирландците и баските....


Si vis pacem,para bellum.


Тема Re: Baskite-Gruzinciнови [re: Libertado]  
Авторbasta ya (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 23:24



Ami edna ot poslednite teorii e 4e eyskera(ezika na baskite) ima kavkazki koreni.Tova e edin dreven ezik koito e ostanal nedorazvit, naprimer baskite niamat dumi za cvetovete, te kazvat , naprimer-cveta na lunata ili cveta na nebeto.Tova go znam ot momiche koeto e baska.Baskite imat edno tipichno ime-Iniaki, koeto na men mi zvuchi kato Ianaki.Tuk v Ispania ima kniga za svetovnite rasi, tipichnia bask e predstavenkato svetal chovek sas svetli(sini)ochi i triagalen cherep, i garbav nos.V moeto selo(v Balgaria) ima mnogo xora koito sa takiva.Spored men nikoi ne se e zael da razuchi baskata istoria, moi priatel se osmeliava da tvardi che baskite sa vid traki.Na men sashto tazi tema mi e interesna , neznam nishto za gruzincite.



Тема Re: Baskite-Gruzinciнови [re: basta ya]  
Автор Libertado (Gentleman)
Публикувано24.02.03 18:25



PO princip samite gruzinci tvurdiat ,4e predi da doidat turcite i te sa bili mnogo svetli s gurbavi nosove.PO planinite v Gruzia oshte imalo takiva ekzempliari.Analogi4en e i slu4aiut s gurcite -sushto bili svetli predi poiavata na turcite.
Spored men e mnogo vuzmojno da tursim analog mejdu gruzinci i baski.Mnogo mi e interesno ,kakva teoria razvivat baskite u4eni?



Тема Re: Baskite-Gruzinciнови [re: Libertado]  
Авторbasta ya (Нерегистриран)
Публикувано02.03.03 17:27



Ne sam se interesuvala 4ak tolkova, no shte vzema da pro4eta niakoia kniga.Baskite imat mnogo 4esto kravna grupaB otricatelna, i neshto koeto se kazva rezus faktor otricatelen.Tova gi pravelo yj neshto specialni, razli4ni ot ispancite.No tova e razprostraneno po sveta, v Balgaria sashto mnogo hora sme taka.Znam 4e maikite s rezus faktor otricatelen poniakoga nemogat da iznosiat edno bebe normalno, zashtoto razvivat imunitet sreshtu nego kato4e li e virus.Na tova ve4e u4enite niamat obiasnenie, nose sreshta izkliu4itelno i samo pri bialata rasa. Predi zavladiavaneto na amerika tam ne e imalo hora s kravni grupi b otricatelna, ako e viarna informaciata koiato imam.



Тема Re: Baskite-Gruzinciнови [re: Libertado]  
Автор Mistral (непознат)
Публикувано10.04.03 14:36



Здравей Либертадо!
Спомням си нещо по въпроса и ще цитирам по памет. Преди доста време един грузински инженер, не историк или друг учен, създаде една хипотеза. Името не си спомням точно (беше преди 20-тина г.) мисля Шалва Луарсабович Нам.кой си. На основата на само една монета той създаде хипотезата си. Разчел надписа - Гуорги Иродзири, а от другата страна Иверия (но не Иберия). След това направил справка при местен свещенник. На "хуцури" т.е. старогрузинска писменост (но не толкова стара че да се свърже с баските които живеят днес на Пиринеите) свещенникът успява да разчете няколко неща. !/ Георги - т.е. свети Георги. 2/ Иродзири което значело - Винаги гледай или Винаги се радвай а така се наричал конят на св. Георги в Грузия. Всъщност инж. Забравих кой-швили започва всичко от това че "някъде" видял древен надпис на баскски език където имало употребено ":", а това в старогрузинския има смисъл на запетая - ",".
Сега това цялото твърдение има няколко слаби места.
1/ Хипотезата е създадена през 70-те, т.е. в разгара на "брежневизма". Тогавашния СССР имаше амбицията да бъде "всьо и вся". В същото време баските имаха "търкания" с официалната власт. Не твърдя нищо но командоси от ЕТА разполагаха със семтекс и АК 74.
2/ Къде другарят инженер е видял въпросния надпис от който тръгва всичко ми е неизвестно. Но знам с абсолютна сигурност че дори популярни западни издания както и някои от соц. страните се даваха само срещу подпис на ръководители на катедри или зав. секции в научните звена. Освен това знаенето на чужди езици дори на сервитьрско ниво в СССР беше чудо на чудесата. Дори випускници на МГИМО не можеха да попитат за пътя. Това за къде можеш да видиш чужда публикация в тогавашния СССР. Ако си мислиш че е имало пък някакъв превод забрави. Според тогавашните преводи американците живееха под мостовете ако не ги убиваха полицаи по улиците.
Мисля си че това беше поредно КГ-мероприятие. Защото тази история се тиражира масово навремето. За да намериш "извора" можеш да потърсиш в някоя библиотека поредцата от 80-те г. на списание "Наука и техника маладежи". След това всички публикации доколкото ги има все до генацвале Шалва опират.
Поздрави.
М.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.