Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:43 20.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема bulgarskite hanove  
Автор bulgarka ()
Публикувано19.01.03 17:06



koi han vi vpechatlqva nai-mnogo i zashto?imat li obshto prabulgari i huni?

гордея се, че съм българка


Тема Re: bulgarskite hanoveнови [re: bulgarka]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано19.01.03 18:31



Vapreki che nekoi sega neiskat da chuyat za khanovete , az mislya che spokoino mozheme da izpolzvame tazi titla za bulgarskite vladeteli v epokhta predi ofitsialnoto priemene na Christianskata religia.Spopred mene spor da-li vladetelite sa bili khanove ili ne e kharcheneto na energia, za mene vladetelite predi knyaz Boris I. Mikhail sa khanove. Za nay golemiya smetam khan Krum,pobeditel kakto na Avarite , taka i na Vizantia. Ako ne e bila negovata reshitelna pobeda , Bulgaria ne ya imashe dnes.
Kolkoto za Hunite , absolutno imame varzka sas tekh , ponezhe vsichko pokazva na tova , che sme bili v plemenen soyuz s tekh , kato bulgaskata voenna aristokratsia sigurno imala krevni vruzki s hunite. Sled razpadaneto na hunskata darzhava neynoto nasledstvo minava kum bulgarite, kato nekoi elementi konevodstvo i legkata kavaleria si e bila dalgo vrame na hunski traditsii.Legkiat kavalerist -hunsar (ot hunski chovek ), ot vremeto na parvota bulgarska imperia , stava srednovekoven husar. Sushto dumata "gonchia " ili Gonec (na cheshki honets) se otnasya ken tazi "hunskata traditsia. Nashite marxistski historitsi voobshte ne sa obrashtali vnimanie kum fakta , che bulgaro-avarskite kavaleristi sa bili model , za ritsarskata klasa v ranno srednovekovnata Evropa.
Bulgarskata istoria zasluzhava pogledi ot razlichni perspektivi, no bez da stane kasha.Koeto e potrebno e vnimatelna i kolkoto mozhe pravilna interpretatsia .



Тема nema bulgarski hanoveнови [re: bulgarka]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано19.01.03 20:38



Няма български ханове!
Не съществува нито едно доказателство, че български владетели някога са се титуловали ханове.
Напротив, самите имена на Котраг, Аспарух, Телерик, Богорис говорят, че в даден исторически момент българските владетели са използвали "тракийската" благородническа титла РЕКС.

Титлата ХАН беше прикачена от недобросъвестни историци по презумция, тъй като едно време се е смятало, че древните българи са били тюрки, а това разбира се е смехотворна приказчица.



Тема Re: nema bulgarski hanoveнови [re: Ziezi]  
Автор bulgarka ()
Публикувано19.01.03 20:47



nqma da sporq,ne sum dostatuchno osvedomena,che da te oborvam. v takuv sluchai neka vuprosa mi e taka-koi bulgarski vladetel ?

гордея се, че съм българка


Тема Re: nema bulgarski hanoveнови [re: Ziezi]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано19.01.03 21:12



Kolkoto za mene , spor , da li nashite vladeteli sa bili , ili ne sa bili khanovete ne e chak tolkova vazhen , ponezhe nema dasi gubya vremeto . Te sa bili nashi vladeteli , koito traditsionno (pravilno ili ne ) narichame khanove. Vupreki , che az smetan lichno da yadroto na bulgarite da e bilo evropoidno a ne mongoloidno , samo kyorav nemozhe da vidi , che e imalo izmezhdu bulgarite i tyurkskite elementi a sushto i nekoi ot mongoloiden typ , rezultat na kontakt ili vremenen soyuz s takvi plemena. Ezikat na Volzhkite bulgari - tatari naprimer se e turkiziral, sushto tozi na Chuvashite no s prisastvieto na ugrogonnite elementi.Nekoi ot bulgarskite potomtsi pak govoryat iranskite ezitsi.Nashiat bulgarski e po kharakter slavyanski , no za razlika ot drugi slavyanski ezitsi , toy e analitichen po nekolko prichini. Parvo , bulgarite ne sa bili slavyani , no mozhe bi indoevropeytsi , poveche ili po malko turkizirani.Vtoro , slavyanite na balkanite sa doshli na teritoriata , koyato predi e bila silno romanizirana , a latinskiyat e sushto analitichen ezik , koeto povlialo varkhu formiraneto na dneshen bulgarski. Tuy kato "Starobulgarski", tuk mislim cherkovno slavyanski , knizhoven ezik , koito e stanal ofitsialen v Parvata Bulgarska Imperia , se e izpolzval oshte v chista slavyanska forma s padezhite , ne e daval svidetelstvo za istinski bulgarski , koito vyarvam da e bil izpolzvan oshte mnogo dalgo ot militarnata klasa na bulgarite , no ne e bil upotrebyavan prez knizhovnitsi.No az lichno smetam che kakav to i da e bil ezikat na bulgarite , to sigurno e bil sushto analitichen.Sushto sam siguren , che kakto e imalo slavyano- bulgari , sushto e imalo i romano bulgari. Mnogo sam siguren , che s "pochistvaneto " na bulgarskiat ezik ot "turkizmi" , moglo e da stane ,da izcheznaт i nekoi starobulgarski dumi. Ние не само вмъкнахме много русизми , но и се отказахме от на6ата традицийна кирилица.Но тук ве4е се отдале4аваме от оригиналната тема , на булгарката.



Тема Re: nema bulgarski hanoveнови [re: Ziezi]  
АвторAлekcaндep (Нерегистриран)
Публикувано19.01.03 21:16



между другото , титлата РЕКС е латинска ,използжана от римлани , могла е да е употрбявана от латинизираните траки.



Тема Re: nema bulgarski hanoveнови [re: Aлekcaндep]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано19.01.03 21:40



pak az si mislq,4e dosta bogove,kultura,tradicii,dori nauka rimlqnite sa vazpriemali ot pokorenite narodi.a za hanovete otgovora mi e Kubrat,Asparuh/za6toto sa jiveli v trudni vremena/ , za veli4ie,mo6t,um,slava i t.n. - Krum,ne izklju4vam i Omurtag



Тема Знам кой не ме кефи!нови [re: bulgarka]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано20.01.03 11:31



Най-големият предател и родоотстъпник в бълг. история - хан Борис! Този безумец съсипа истинския български дух, приемайки гнусната христова вяра!



Тема Re: nema bulgarski hanoveнови [re: Ziezi]  
Автор acel (непознат)
Публикувано20.01.03 12:09



Mnogo si prav(a),che niama bulgarski hanove,a ima Khanove.I ne znam kude si tursil dokazatelstva i ne si gi nameril,sled kato te sa tolkova mnogo,bi mogul da poturshish v "Imennik na bulgarskite Khanove" ili v mnogo drugi knigi.
V za turkite sum suglasen,tova e ne samo prikazka,a glupost,rodena v nechia bolna glava.



Тема Valchentse , cherno valchentse...нови [re: Black Wolf]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 02:47



Kato poganets , ne si obektiven do christianstvoto....Spored mene , az mislya , che khan Boris (ili knyaz Boris ) , e napravil pravilno , kogato e reshil pokrustvane , no neshtata sa tragnali na losho , kogato se padnakhme pod tsarkoven kontrol na Tsarigrad. Tova e bila tragichna stepka , ponezhe se svarzakhme s neshto prognilo, podlo i korumpirano , kato Vizantia.A Osmanskata Imperia , za mene e bila samo psevdoturskata darzhava , palna s vizantiyskite intrikani i tekhnite potomtsi , parazitirashti varkhu tyurkskata voenna sistema.Za razlika ot bulgarite , Madzharite , kato katolitsi sa ne samo prosperirali , no pochti nikoga ne izgubili nito natsionalnost nito (tototalno) tekhnata avtonomia. Katolicheskite , ili zapadni darzhavi generalno ne sa pravili sushtoto , kato nashite "pravoslavni" bratya . Ako e imalo voyna , pobeditel e staval kral , knyaz , duk , kakvo li, na prevzeta teritoria, bez da i vzima imeto , na naroda ezikat ( latinskiat e bil obsht za intelektualtsi universalno, kato dneshen angliyski),i normalnoto razvitie e prodalzhalo. No nashite vzorove , vizantiytsi pri pobeda , vednaga svalyat patriarch , garcheat, turcheat (po kusno).Nashte komshii-katastrofa , vizantinisam -oshte po golema.Nikoy ot zapadnite krale ne e sistematichno unishtozhaval khronikite , i arkhivi , katko sa pravili nashite khristianski bratya- elinizatori.Za tova khan Krum e edin ot naygolemite za mene , ponezhe si e piyval ot bokal napraven ot cherepa na edin kurvin sin , koyto zapovyadal karsheneto na malkite bulgarcheta.Svirepost , v srednite vekove e bila na vsekade , no nashata privarzanost kum statichnata i yalova vizantia , po golema tragedia ot turskoto vladichestvo , koeto teoretichno mozhekhme da izbegneme , ako imakhme kasmet i padnekhme pod iurisdiktsia na Rim. I privatno : Kakvo pravat indiantsite ?



Тема Re: Valchentse , cherno valchentse...нови [re: Alexander]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 14:00



ti pak aleksandre,za kakvi katolici mi govori6
pri katolicizma carkvata e bila varhovnata vlast,a carete sa bili samo marionetki.balgarite sa izbrali pravoslavieto taj kato e davalo pove4e svobodi.ne sa bili podvlastni na carkvata,propovqdvalo se e na balgarski ezik i sa6to za da se izbegne izli6no prolivane na krav i vojna i red drugi pri4ini.t.e. izbrali sa po-malkoto zlo.na6ite khanove i care sa bili gordi no sa bili i dosta umni. da ne misli6 4e sa pomagali na vizantiq vav vojnite i v mala aziq za bog da prosti?NE.te o6te togava sa znaeli ot kade moje da dojde uni6tojenieto na evropa.oba4e vizantijcite,deto sa se misleli za golemi hitreci sa izvartali ciganski nomera na balgariq,t.e. sa se obra6tali sre6tu pomo6tnika si-balgarite.no qvno tova sa go praveli ot strah,taj kato balgariq e bila dosta mo6tna darjava i te se strahuvali da ne gi pogalne
a za katolicite moje pak da pro4ete6 istoriqta za velikomoraviq.za6to mejdu slavqnite i nemskite duhovnici tam vaznikvat borbi i kohflikti,na kakav ezik sa govoreli i prepodavali bojieto slovo nemskite duhovnici,za6to velikomoravcite izpra6tat pismo s molba za azbuka,ot koga te sa samostoqtelna darjava i t.n.Ima i red drugi primeripak za danacite i inkviziciqta po-kasno,vaob6te da ne govorim



Тема Re: Valchentse , cherno valchentse...нови [re: pagane]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 15:13



Nema da se uvlicham v diskusiyata. Katolicheskata tsarkva e izvarshila loshoto(no ne samo losho) , no si go prizna ."Pravoslavnite" bratya , Fanarioti , sa ni garcheli , ubivali , vzeli tsarkva etc. Inikoga ne sa kazali edno- izvinyavayte. Goreli sa bulgarski knigi , likvidirali kakvoto i da e bilo bulgarsko. Eto , sega shte vavezhdat pak gretsiyat ezik v bulgarskite istambulski tsarkvi . I tuk , az bikh mogal da prodalzhavam. Mezhdu drugoto , az sam pravoslaven , no ne ignoriram negativnite elementi na "pravoslavnata politika", koito dosta se vizhdat.Moyata kritika ima tsel , horata da pomisyat , kakvo ne e na red.



Тема Re: Valchentse , cherno valchentse...нови [re: Alexander]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 20:03



tova koeto 4uvam za carigradskite carkvi naistina e ujasno i tragi4no.qvno grackite hitreci pak ni izvartqha podmolno redovniq si nomer.oba4e ne sa vinovni te 4e dejstvat,vinovni sme nie 4e bezdejstvame.nikoga ne e kasno da se reagira otnosno tova.



Тема Re: bulgarskite hanoveнови [re: bulgarka]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 20:18



ve4e se znae,4e e imalo vrazka mejdu huni i balgari,no to4no na kakva osnova - srodqvane ili prqka kravna vrazka,ne znam.i sega nqkoj da ne si pomisli 4e ima ne6to lo6o v tova.spored men Atila e bil ne po-malko velik zavoevatel ot edin Aleksandar makedonski naprimer.lo6oto e 4e i dvamata sa nalagali teror nad mirnoto naselenie,kakto i drugi voda4i sa praveli pri vojna.A legendata za me4a na Atila o6te se raznasq po sveta,ima i kniga po tozi povod.



Тема Re: bulgarskite hanoveнови [re: Alexander]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 21:33



aleksandre az mislq,4e tazi istoriq za Filip i Aleksandar makedonski trqbva da se proveri po-seriozno i zadalbo4eno,da se vidqt i drugi izto4nici na informaciq osven grackite.za6toto dosta ne6ta mi zvu4at dosta stranno tam.osven tova kato bqh na pose6tenie v garciq mi napravi vpe4atlenie,4e mnogo se strqskat ot fakta,4e nie go nari4ame Aleksandar Makedonski,a ne Aleksandar veliki
mislq,4e Filip moje i da se e ojenil za garkinq ili pogar4ena,no se samnqvam dalboko v grackiq mu proizhod. i kak 6te e obedinqval Aleksandar garcite,kato 98% ot naselenieto na balkanite e bilo trkijski mestni plemena i jiteli. i po kontinentite aziq i afrika li e bilo palno s garci,deto da gi e obedinqval be mama mu stara. i za6to e imal takav trepet i kopnej za Aziq,a ne za balkanite ili afrika.i o6te mnogo takiva vaprosi imam no ne znam kade moga da proverq.



Тема Re: bulgarskite hanoveнови [re: pagane]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 22:01



Predtsite na "Megas Alexandros" i Filip , sa se trudili , da budat priznati za heleni i za tova sa bili razresheni da se saztezavat na Olympiyskite Igri. No temata ni e ne Antichnata gretskata istoria , a bulgarskite khanove ( pak povtaryam , che titlata khan izpolzvam , kato veche vavedeno nazvanie na bulgarski vladeteli do BorisI. Mikhail , Pokrestitel). Mezhdu drugoto , mislia che mnogo bulgari sa bili veche christiani predi "pokrustvaneto " , no mnogo ot tyakh sa bili veroyatno "Arianite ", poradi kontakt i krevni vruzki na nekoi bulgari sas gotite ili drugi germanski plemena.



Тема Re: bulgarskite hanoveнови [re: Alexander]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано21.01.03 22:21



Ех, невежеството и фантазията са голяма работа! В комбинация са направо непреодолими!



Тема Re: bulgarskite hanoveнови [re: Black Wolf]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано21.01.03 22:51



Wolve ami kaji kade moje da se pro4ete ne6to na balgarski v pc-to za Aleksandar makedonski,de. az samo pitam.



Тема Za Black Wolfнови [re: Black Wolf]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано22.01.03 00:22



Tsinik sas sarkazmi e sigorno protivovesie n na naznaesht s fantazia ?Ako ne si marzeliv , day ni lektsia , gotov sam "pouchiti sya". Ne se boy ,da ni kazhesh kakvav e tvoyat pogled po vaprosa . Ako nyamash takav , nekomentiray .Stiga da si narugal vsichki tezi , koito sa christiani( ne che nerazbiram , kakvi posleditsi sa bili ot aktsiata na Boris I. protiv Voenno aristokratichen elit na bulgarite). No kato profesionalen istorik , bi tryabvalo , da ni obyasnish , kazhesh kade e nasheto , neznanie , a kade nashata fantazia , i kakva spored tebe e pravilnata interpratatsia na istoricheskite svedenia. Molya...



Тема Re: Za Black Wolfнови [re: Alexander]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано22.01.03 11:46



i ako vidi6,4e v klub egiptologiq pi6e,4e heopsovata piramida veroqtno e postroena ot izvanzemni,togava savsem 6te se 6a6ne6,wolfe.ne spodelqm tova mnenie,no vseki moje da izkazva svoe predpolojenie.



Тема Re: Я си помисли пак.нови [re: pagane]  
Автор Arient ()
Публикувано22.01.03 11:49



Сравнението ти м/у Атила и Александър е съсвсем безотговорно, приликите мужду тях - твърде малко. Имената им започват с една и съща буква. И двамата рязали глави. Дотук с приликите.
Разликите:
Александър, само с 40 хил. армия съборил вековна, многомилионна и добре организирана империя.
Атила ограбвал славянските и германските племена в Централна Европа и дълго време не срещнал решителна съпротива, поради слабата населеност на района (по онова време), разпокъсаността на племената и интригите на загиващата империя.
Александър оставил след себе си добре организирани държави, цветущи градове, ускорил търговията между Изтока и Средиземноморието и дал на елинската мисъл нови простори(а на гръцките търговци нови пазари).
Какво оставил след себе си монголоидът? - Празни полета с купища кости. Разделил Изтока от Запада и почти спрял търговските отношения между тях(суперпродукцията за Атила е пълна пародия). Градове не създал, но много изгорил. Друго - няма. Дори не е "завоевател", защото нищо не е завоювал.
Най-малкото, което Алескандър дал на света е Александрия и нейната Библиотека. Къде са градовете и библиотеките на "Бича Божий"?
А що се отнася до родството на прабългарите с хуните не "вече сега се знае" а досега така се знаеше. Сега се опитваме да го отречем но по много глупав начин. Със сигурност имат някакво "родство", колкото и да го отричаме, нали заедно са пристигнали в Европа.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: bulgarskite hanoveнови [re: Alexander]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано22.01.03 12:14



sega ve4e mi stanaha po-qsni nqkoi ne6ta.i az si misleh,4e Aleksandar e sas smesena krav gracka i nqkakva druga,a Filip ne mi se struva6e da e grak.iskah da znam za6to e krastena tazi darjava to4no Makedoniq,a ne Elada/s koeto ime garcite sa se gordqli/ naprimer.baba mi ot makedonsko.pak ne vijdam za6to Wolf,tolkova se qdosa to takiva li4nosti koito ne sa garci,no se vpisvat v grackata istoriq ima dosta/Ezop/.
v rimskata sa6to.



Тема Re: Я си помисли пак.нови [re: Arient]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано22.01.03 12:46



kakto ti kaza i dvamata sa rqzali glavi.az da ti kaja 4e li4no ot dve mladi ungarki 4uh 4e tqhnite plemena do6li ot severna Evropa v centralna,togava savsem 6te ti se zavie svqt.kolkoto i da im obqsnqvah koi sa te vsa6tnost,ne vqrvaha i tova e.Pak kato im kazah,4e sa ot Aziq podsko4iha.Istoriqta e mnogo otnositelno ne6to da znae6.Za6toto pak edin vazrasten amerikanec,kojto ima v minaloto si nqkakva ungarska krav,be6e ubeden,4e ungarcite sa naslednici na hunite i ni naj malko ne izpitva6e sram ot tova.
izob6to takiva istorii moje da 4ue6 zad granica,4e ve4e ni6to ne me u4udva.



Тема Re: Я си помисли пак.нови [re: pagane]  
Автор Craig (Гробар)
Публикувано22.01.03 15:30



Вчера споменах на един швед, че в България също се играе играта, която на гръцки се казва "тавли", само че се казва "табла", и че такава игра имат и турците. Човека веднага ме закова с логичния извод, че в Гърция , България и турция "живеят едни и същи хора". Само след 3 минути му го върнах, като изтъкнах че имената Горан, Хакан и Йоан са сръбски, турски и гръцки, така че в Швеция живеят турци, гърци и сърби. Този шеговит пример само показва, че изводи, базирани на имена на хора и държави и "народна етимология" са с нулева стойност. На полски "Италия" е "Влахия", на италиански "германия" - "Алемания", но нито в Германия живеят алемани, нито в италия-власи. Французите са предимно келти и нямат нищо общо с германците-франки, нито руснаците -със скандинавските руси. Колко американците имат общо с америко веспучи е ясно даже и на самите американци. Така че имената на съвременните държави са чиста случайнст, базирана я на традиции, я на късмет, я на политически игри или претенции за наследство (оправдани или не). Нашият случай не прави изключение, както и на македонци, румънци, даже и гърци, които нямат почти нишщо общо със старите гърци.
Името "българи" е чиста случайност и само по себе си нищо не значи и с нищо не ни прави нито по -велики, нито по-маловажни от който и да е народ. Ако някой иска да разбере що з ачовек е- отговорра е в огледалото, а не историята.

Life is a mountain, not a beach.


Тема Re: knigata za atilaнови [re: pagane]  
Автор bulgarka ()
Публикувано22.01.03 15:42



koq e tazi kniga i kak moga da q namerq?

гордея се, че съм българка


Тема Re: Я си помисли пак.нови [re: pagane]  
Автор Arient ()
Публикувано22.01.03 16:30



Историята се извърта според "вятъра на промените". Унгарската официална история, макар да не може да се мери с българската по този показател, е също класически пример за това. Пръвоначалната позиция за "хунския" произход е залегнала и (по погрешка) в чуждестранните наименования на държавата (Нungary). Покрай тази им национална "гордост" и до днес там има доста Атиловци. После се усетили, че хунския произход не е кой знае каква гордост, и извадили на бял свят (според мене вярния) вариант за Угро-финските народи с прародина западен Сибир. Този вариант най-добре съответства на информацията от онова време а и е археологически и антропологически потвърден. Третото усукване при тях започна с 20 и повече години по-рано от появата на нашите П. Добревисти(неопрабългаристите) и беше ориентирано в съвсем правилна посока, за разлика от прабългаристи, които по един или друг начин все ни пращат да произхождаме от около Алтай. Оказа се, че Угро-финските племена никога не са живяли в Сибир, а се формирали между славяните и Урал(поради което антропологически носели "известно количество" моголоидни белези). Тази им позиция била засенчена от славяните, поради което светът до 10-ти век не знаел, че в Европа живеят и унгарци. Доколкото може да се съди по източници от времето на маджарското нашествие тогавашните унгарци са монголоиди, с произход, подобен на хунския (но много по неизяснен). Ако при днешните унгарци монголоидните типове са сравнително малко, това си дължи не на европейския произход на угро-фините, а на европейския произход на панонските славяни, чиято държава маджарите завладяват и днес се нарича Унгария(в която още от самото начало славяните са мнозинство) . Вярно, че финландците и унгарците са повече от първи братовчеди, ама не защото унгарците идват от Северна Европа, а защото на влизане в Европа, на Волга или някъде там, имали проблеми или с Хазарите или със зараждащата се Руска държава (не помня вече) и на една част от тях им се наложило да се отклонят на север, та днес са финландци. Но тази версия, колкото и да е вярна и документирана, днес е "бита карта", унгарците са баш европейци, атиловците ряпа да ядат, за панонските славяни нищо не се говори(нищо, че най-голямата им географска забележетелност - Балатон не е нищо друго освен славянската дума "Блатото" и имат над 5000 славянски корена на думи в езика си, още един пример Золтан - Златан). Ей това се нарича пълен синхрон между цели и намерения, политика и прекрояване на история. А нашите прабългаристи искат да ни вкарат в Европа, ама през Алтай (единствен Зиези е намерил по-пряка пътека).

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Жестоко прав си.нови [re: Craig]  
Автор Arient ()
Публикувано22.01.03 16:38



Когато дойде ден да се затваря клуба, на "закованата врата" ще трябва да поставим този твой постинг. След него нищо повече не може да се каже.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Я си помисли пак.нови [re: Arient]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано22.01.03 18:14



Parvo : Imeto Hungaria , Ungaria idva ne ot neshto madzharsko , a ot prabulgarskoto pleme Hunoguri ili Onoguri , koito sa bili naseleni na terenite na Panonia i transylvania , a ot tyakh e proizkhozhfal i khan Krum.Tezi Onoguri sa bili bulgarskata chast na avarskiyat kaganat.Po tekh obache frankskite khronikari sa napravili naimenovanieto na tazi teritoria. Vtoro : Samite ungartsi se narichat Magyar(proznasya se modyoor). Tekhnite istoritsi navremeto ya iztakvakha vruzkata sas hunite , no tazi e mnogo slaba.Treto ; Ziezi greshi chesto , i nekoi ot negovite teorii sa napravo fantasmagorii , no trebva da mu se priznae neshto , che prinuzhdava kum diskusia. Ima neshta obache v koito trebva da go podkrapya , primerno v tova , che parvite svedenia za bulgarite v evropa i na balkanite sa ot po rano , otkolkolkoto datata za Velika Bulgaria na Kubrat.Bulgarite v Italia gi ima napr. kum 412 AD. ako ne po rano, na balkanite pak, bulgarite razrushavat drevniat grad Sparta i to kum 460 A.D.Ima sushto materiali dokazvashti, sushtestvovanieto na bulgarskata darzhava (sozdadena ot bulgarite otdelili se ot avarskiat pl. soyuz) na terenite na Dneshna Albania i Makedonia i to ot 495 do 712A.D.(sled Christa).Bulgarskite konnitsi , kato rimski foederati uchastvat v kampaniite v sev. afrika , etc.Ziezi obache pravi zaklyuchenia osnovani ponyakoga na osven drugoto na "lingvisticheski" zaklyuchenia , koito obache za mene koito govori kum sedem ezitsi i ima nyakavi ponyatia na nekolko poveche, ne sa bash verni. Toy vzima dneshen bulgarski i go prilaga navsekade , kadeto mu pada. No taka az moga da vzema Cheshki i da pravim sushtoto , dokazvaiki naprimer , che imperator Justinianvs e bil chekh.A spored mene ,bulgarskite koreni (bili sa poveche) trebva da gi tarsim mezhdu drugoto i v Altay. Potomtsite na bulgari ot drugata strana shte gi namerish mezdu tyurkite sushto taka, kato mezhdu indoevropeytsi.



Тема Re: Я си помисли пак.нови [re: Alexander]  
Автор Arient ()
Публикувано22.01.03 20:22



Исках да бъда по-кратък за (погрешка) присвоеното от чужденците име на маджарите но ти изчерпи въпроса. Е, и аз съм чувал как сами себе си те наричат. Преди 20-тина години беше пълно с магиарки по нашето Черноморие през лятото. Пропуснах и един от по-малките опити за завои в унгарската история, когато са правени опити да ги уеднаквят с уйгури, оногури ... (Ф. Бехар). Като коментираш сведенията за същите тези (и други подобни) племена отпреди 7-ми век не ги обявявай автоматично за (пра)българи. Въобще не е неоспоримо доказано, че тези племена, участвали в разорението на Европа като сателити на Хуните и по-късно с Аварите, са в близки родствени отношения с онези групи хора, които закратко устояли на хазарския натиск, а после били разпръснати из степите на Южна Украйна и наречени "българи" при появата им в делтата на Дунава. Само с едни Тервелови "чичовци" и още една две бегли загатки за родствени връзки това трудно може да се приеме за доказано.
Що се отнася до "Бича Божи", още в онези времена той е "светъл пример" за всички гладни разбойнически племена нахлуващи от Азия в Европа. Не само унгарците още тогава са се отъждествявали с него. За Аварите не съм сигурен дали са се изкарали негови наследници(мого е вероятно, но просто не съм се интересувал), ама следващата вълна - прабългарите не пропуснала да започне началото на родословието си от Авитохол, които с известна сигурност може да се приеме за Атила и тъй до маджарите, че и след тях(идва ми наум един смешен и неподходящ пример - Сенкевич също извежда родословието на литературния си "пан Володиовски" от Атила, от където може да се съди за разпространеността на това явление). Що се отнася до К(о)рум, официално обявения му "прабългарски" панонски произход е с доста "въздушни" доказателства. Надявам се в най-скоро време да получа достатъчно сигурни доказателства за славянкия панонски произход на Крум (и ако получа разрешение от източника, да ги съобщя). Но и без тях не е трудно да се досети човек за произхода на Крум, като се опитва да го "познае по делата му". Като се има предвид с какво настървение унищожава единствените съюзници и най-близки роднини на прабългарите - аварите, можем да изкараме произхода му прабългарски само "по инерция"(щото владетелите български по онова време трябва да са прабългари, което от никъде не следва, напротив има сума доказателства за обратното).
Наскоро(преди седмица-две) видях по Discovery документален филм за "разкопаването" на гробницата на "сакски (не саксонски а скитски) принц" в полите на западен Алтай от 3-ти в. пр.н.е. (между другото, откриха и "класическо" конско седло и го обявиха за най-старото такова в световен мащаб, което автоматично изпраща щуротиите за прабългарските откриватели на седлото и стремето на боклука, ако въобще някой ги е приемал насериозно) и извадиха от нея онези прекрасни образци на "зверинния стил", почти същите, както скитските от Украйна. Не мисля, че съобщавам нещо ново, това е само едно поредно доказателство за разпространението на скитските племена от Черно море до Алтай и здравите културни връзки между тях по цялата тази огромна територия, но имам един въпрос: (моля Зиези да си запуши ушите)
Ако прабългарите са се формирали като племенна общност някъде там около Алтай (което се приема за сигурно) и имат не монголоиден, а "индоевропейски" произход (т.е. те са преки наследници на същите тези скити обитавали дълго време и този район - западен Алтай), защо по-пътя към Европа са "забравили" да украсяват конете си в същия този "зверинен стил". Това не би трябвало да се случи, още повече, че по целия път към Европа би трябвало да срещат остатъци от "близки роднини" които да им припомнят обичаите докато достигнат "Онгъла" и Плиска и днес там да има изобилие от такива находки. Добре, ама няма такива. Окъдето следва, че в цялата тая история за "централно-азиатския индоевропейски произход на прабългарите" нещо куца. Или не са "индоевропейци", ако са оттам или ако са "индоевропейци" не са от там(ето как, без да искам, доказах правотата на Зиези). Ще се опитам с майтап (за да е по кратко) да завърша:
Докато скитите учели монголоидите от другата страна на Алтай, да не изяждат всички уловени коне ами да си оставят и за яздене, из монголските юрти заподскачали първите представители на "контактните" племена, от които по късно се оформили турците и (вероятно) прабългарите (и още много други подобни). След много повторения, монголите се нучили да яздят коне, но тъй и не им стигнал "вътъка" да ги украсяват в "зверинен стил", което се отнася и за турците и за прабългарите.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.

Редактирано от Arient на 22.01.03 21:53.



Тема MOLQ ZA OTGOVORнови [re: Alexander]  
АвторPAGANE (Нерегистриран)
Публикувано22.01.03 21:12



MOJE DA NE NI SA IZVESTNI MNOGO ne6ta ot minaloto,no znaem pone 4e ot drevnostta do sega rajonite okolo 4ernomorieto,balkanskiq poluostrov(a i egipet v po-staro vreme) sa bili obitavani ot mnogo i raznoobrazni po nacionalnost plemena/kade po-mnogobrojni,kade po-malobrojni/,oba4e nikoj ne si go kazva,za razlika ot nas.izgradili sa si istoriq i si q za6titavat i darjat na neq -pak za razlika ot nas.i az si mislq 4e edva li balgarskiq narod 6te e bil tolkova malobroen kolkoto kazvat,za da se razprostre na mnogo mesta iz evropa i v mala aziq i da se zapazqt pisaniq za tova ,no e nedokazuemo.imam dva varosa:
kakva istoriq na makedoniq moje da se sazdade,koqto da e naj-blizko do istinata?/qvno sas samuil i vasilij balgaroubieca ne varvi/ i 6to za nacionalnost sa bili te vsa6tnost/stava vapros za bol6instvoto ot jitelite,a ne za upravlqva6tite/,sled kato sa iz4eznali dosta otdavna ot kartata i 6to za nacionalnost sa sega?
slojno e nali
a kakva istoriq na balgariq moje da se sazdade,za koqto u4enite nqma da se qdat kato ku4eta i hvarlqt kal? A grajdanite da ne opljuvat geroite i istoricite si?
za6toto nqma kakvo da se lajem,4e 4rez sobstvenoto si samoopljuvane se izlagame i prinizqvame pred sveta.



Тема Re: MOLQ ZA OTGOVORнови [re: PAGANE]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано22.01.03 21:26



apropo,imam propusk za mala aziq,tam naj-mnogo e gamjalo ot raznoobrazie na plemena.



Тема Re: knigata za atilaнови [re: bulgarka]  
Автор acel (непознат)
Публикувано22.01.03 22:12



dosta slojen vupros,ako nauchish neshto za neia napishimi,moliati se)))



Тема Re: knigata za atilaнови [re: acel]  
АвторPAGANE (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 02:55



az za tova vi pitam.moje da sam 4ela literatura no ne sam istorik,ne sam arheolog,no se ma4a da razsajdavam logi4no.a za makedoniq mislq,4e imeto na zemqta kato rajon se e zapazilo/kakto i pri trakiq,miziq/,no nqma ni6to ob6to s darjavata makedoniq koqto e sa6testvuvala predi vreme.Darzava v koqto upravlenieto e bilo po4ti gracko,bol6instvoto ot jitelite- mestni trakijci/stava vapros za balkanskata 4ast/,a v dne6no vreme balgari govore6ti balgarski.kak vi se struva?
oba4e pogledni ot glednata to4ka na makedoniq:te kakva istoriq mogat da predstavqt na sveta,za da se 4uvstvat svobodni i neobvarzani s garci,sarbi,kato samostoqtelna darjava?ili da si smenqt imeto na darjavata li,za da nqma drazgi?

ima6e i vapros za knigata.kazva se "me4at na atila",avtora ve4e ne si spomnqm,no e pisana vav vrazka s legendata za tova.



Тема Re: MOLQ ZA OTGOVORнови [re: pagane]  
АвторFalange (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 06:53



Ami v posledno vreme se nabludavat mnogo polojitelni tendencii v pre-otrkivaneto na drevnata Bylgarska istoriq. Preporachvam ti da prochetesh knigata na Konstantin Kamenov "Nebeto pomni- proto-Bulgarska istoriq" pokrepena s golyamo kolichestvo bibliografiq. Opitai se da namerish vsichki trudove na d-r Gancho Tsenov- profesor v Germaniq prez 30-te godini na 20 vek.



Тема Re: Много си права.нови [re: PAGANE]  
Автор Arient ()
Публикувано23.01.03 10:33



При положение, че македонците искат да си съзадат независима држава и независима история, ще е непростим грях да пропуснат такава фигура, като Александър Македонски. А и все някяква връзка с древните македонци имат. Всъщност власите са потомци на Александровите македонци, ама това няма значение. Когато имаш възможност да започнеш писането на историята си отначало, трябва да го направиш по най-добрия за държавата си начин. Всякакви манипулации и фалшификации са разрашени, стига да са от полза. И българската история е написана от същите позиции, само дето това е станало преди стотина години и вече "има давност".

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: nema bulgarski hanoveнови [re: acel]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 13:54



Mnogo si prav(a),che niama bulgarski hanove,a ima Khanove.I ne znam kude si tursil dokazatelstva i ne si gi nameril,sled kato te sa tolkova mnogo,bi mogul da poturshish v "Imennik na bulgarskite Khanove" ili v mnogo drugi knigi.


Предполагам, че се шегуваш...



п.с.
За незапознатите - в така наречения "Именник на прабългарските ханове" не се говори нито за прабългари, нито за българи, нито за ханове, нито за канове. Говори се за владетели наречени там князе, а в продължението на този голям свод от документи се твърди, че тези владетели са асирийски царе.





Тема поправканови [re: Alexander]  
Автор headhunter (лошо момче)
Публикувано23.01.03 14:23



Латинския не е бил аналитичен език. Имал си е падежи колкото си щеш..

?


Тема Re: Много си права.нови [re: Arient]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 14:38



dobre 6te se napi6e za aleksandar makedonski,no vrazkata: aleksanar makedonski-dne6na makedoniq e po4ti nikakva/s izklju4enie na imeto/.
ako se pi6e za aleks.makedonski,togava trqbva da se pi6e/t.e. ne moje da se propusne/ i za samuil za6toto dvorecat tam,ohridskata 6kola i carkvite sa dostata4no o4ebie6ti i v po-novo vreme t.e. po-blizko do istoriqta na savremenna makedoniq i dosta po-realisti4ni.
a aleks.makedonski nqma ni6to ob6to s tova.HA SEGA DE?



Тема ТелеРИГ, АспаРУХнови [re: Alexander]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 15:57



АлаРИХ,
ГензенРИГ,
ТеодоРИХ
АрдаРИГ

Това само по себе си е доста показателно най-малкото за влиянието между готи и българи . Ганчо Ценов в една книга за "Хуните, които основаха България" показва каква е тази връзка (траки=хуни=българи=гети=готи)

РИГ е с шумерски произход и означава управлава, господства

Аз не съм толкова категоричен като Зиези, че не са назовани ханове, но за ТелеРИГ например би звучало като повторение:

РИГ ТелеРИГ или ХАН ТелеРИГ .....
Титлата цар идваща от древността е ШАР, САР (шумерски).
Тук май се повтарям, но не мога да отмина запазения шумерски каламбур в българския език:
шумерското "шар" има три значения 1. цар 2. шар-ен 3. да си шар-иш (да платиш)
Но фактът, че в шумерските плочки се употребява титлата ЛЮ-ГАЛ(човек-голям), а в асирийските летописи на царете е ШАРУ (титлата на ШАРО е: Шару Ашур, Шару дани, Шару кишати - цар на Ашур, цар могъщ, цар на къщята) показва, че традициите ни ни водят повече към Ашур

ХАН ТОРОМАН (от белите хуни) е обаче господаря на земите на Индия и Пакистан през втората половина на 5 в. Въпреки, че всички свидетелства са единодушни с "ХАН", не съм съвсем сигурен дали наистина е носел тази титла.


А преди тези асирийски царе беше Навухудоносор
Из "Именник на българските царе"




Тема Re: Никакъв проблем.нови [re: pagane]  
Автор Arient ()
Публикувано23.01.03 16:10



На двореца на Самуил някъде на фасадата да пише "Дворец на Самуил"? Съвсем спокойно се написва "Дворец на Александър Македонски" и след най много две поколения в главите на хората той ще бъде такъв. Ти гледаш твърде идеалистично на историята. Виж становището на Зиези по въпроса за траките. На хората които са настроени да гледат през погледа на днешния и вчерашния вариант на историята, то звучи смешно. Но освен това е и логично(последното не означава - вярно). И ако Зиези го поразшири и поошлайфа, а после бъде отпечатано в учебниците по история, следващото поколение ще го приеме безрезервно (защото е логично и освен това много подходящо за създаване на самочувствие у българина). И ако тогава се опиташ да обясяваш, че това са глупости, да доказваш, че е невъзможно, това поколение ще ти кава на теб, както твоето казва на мен - чети правилните книги.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема малка поправканови [re: дядo Mиню]  
Автор Craig (Гробар)
Публикувано23.01.03 17:04



ЦАР е съкратено от цезар или кесар, и се е появило в средновековните славянски ръкописи покрай разните лигатури и орнаменти. Останалата част от постинга няма нужда от много коментар

Life is a mountain, not a beach.


Тема Re: nema bulgarski hanoveнови [re: Aлekcaндep]  
АвторЮceюc (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 18:36



Ал, нучи нещо и от мен.
РЕКС е всъщност името на тракийския цар РЕЗ, превърнало се в "тракийска" благородническа титла, преминала в келтите/галите/ - ВерсенжетоРИКС например, готите - преки потомци най-вероятно на "траките" гети - Теодор РИХ и българите - Аспар РИХ. Оттам титлата преминала много по-късно в латинския език.

Ако искаш, ще ти дам доказателства.



Тема Юсеюс = Zieziнови [re: Юceюc]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 18:39







Тема + малка поправканови [re: Craig]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 19:05



На латински цезар се е произнасяло с "к" и въобще не е било цезар.
Латинското кесар вероятно произлиза от шумерското КИШАР - което пък е Юпитер ...



Тема Re: Никакъв проблем.нови [re: Arient]  
Авторpagane (Нерегистриран)
Публикувано23.01.03 20:10



moje i da e naivno,oba4e ne moje da se skriva ili iztriva istoriq.ako tova stane predstavqm si sled 50 godini kakav haos ste nastapi v svetovnata istoriq.
ne si struva.vse pak e istoriq,a ne produkt za razvle4enie na bit-pazara.



Тема А бе, вие със Зиези сте катонови [re: дядo Mиню]  
Автор Arient ()
Публикувано23.01.03 20:36



латерни, бе. Каквото и да стане, каквото и да се каже и Зиези веднага го обявява за българско, а малко по-късно ти го изкарваш шумерско. Вие задминахте и руснаците с тяхното "Изобретено в Русия". Нямам предвид конкретния случай за "царя", спомням си(но не помня къде съм го чел, беше отдавна), че Симеон си изровил тая титла от "близкоизточните архиви".
Айде със Зиези ще се справим някак си. Ама ти като размахаш "асирийците", на нас ни остава само да стоим като препарирани. Не може тъй безконтролно да ни препарираш. Трябва да се направи нещо. Имам следното предложение. Едно време (преди 20-тина г.) имаше една Джуна. Беше придобила огромна известност в страните на зрелия социализъм, чрез разни фокуси на тема ясновидство, телепатия и тнт. Тя твърдеше, че е асирийка. Твърдеше още, че имало 1 млн. асирийци из тогавашните южни съветски републики. Много от тях сигурно вече имат компютри и може и да са в Интернет. Сигурно имат и сайтове на тема "Асирийска история" (ако са българи, както Зиези казва, няма начин да нямат). Дай да ги издирим и да видим какво ще се произнесат те по твоите "асирийски" твърдения. Бих я сършил и аз тая работа, ама не знам асирийски.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: + малка поправканови [re: дядo Mиню]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 00:44



Caesar ne e vinegi bilo proiznasyano kato kesar. Tsarigrad e grad na tsesarite.Proiznasyaneto v razlichni sposobi e nastapvalo , kogato latinskiyat veche ne e bil nikak standartiziran . Primerno ; Centurion , dneshniyat italianets v mesto Tsenturion , shte go proiznese Chenturion. Nemtsite pak napravili ot Caesar edin Kaiser. A pak za Sar Shar ot shumerskiat ? Molya !?!



Тема Re: nema bulgarski hanoveнови [re: Юceюc]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 01:14



Ziezi , tova che v sastava na bulgarite vlizali dobrovolno ili prez plenyavane sushto germanski elementi , e neshto koeto go lichno mislya veche dalgo vreme.Sushto germanskite darzhavi (kato franki ili langobardi ) vzimakha bulgarski naemnitsi.Ot koeto , Ziezi ti bi si napravil che imeto Habsburg e deformirano ime Asparukh , kato frensko ime de Coubertin (ot Kuber), Ili pak cheshkite magnati ot rodata Rozhemberkite , koito kum imeneta si davakha imeto Vok , koeto nyama nikakav smysal samo ako e idva ot Vokil.Sushto cheshkite blagorodnitsi ot familiata Kolowrat (imeto mozhe da idva ot Kolobra), Taka i sased na moite rodnini , familiyno ime Kober , ili nemskoto ime Kurt (ot Kubrat). A imeto na khan (izv.) Krum , mozhe da e ot germanska duma kutsav , ako mladiat Krum e bil ranen i po kusno taka se e slavel.Tuk bikh mogal da prodalzavam oshte polovin chas. Imam sushto dosta nacheteno , no ne bikh postavyal neshtata za dokazani , samo zaradi tova , che mikharesva. Ednoto e yasno , che bulgarskata istoria se nuzhdae ot mnogo korektsii i KOLKOTO MOZHE PRAVILNI interpretatsii.Znam che sega ima nayrazlichni teorii kato ot profesionalni istoritsi , taka i ot lyubitelite na istoria , kato teb i mene. No teorii sa teorii a dokazani fakti sa dokazani fakti. Sushto e nuzhna predpazlivost , za da ne se uvlichame mnogo kum fantazia za smetkata na realnost. Tay kato dosta sme se otklonili ot otgovara na originalnoto pitanie , nema da go raztegam sega.A ako sam ti nekogazh oponent , tova e zaradi tova che nekoi lingvistichni dokazatelstva , ne mi se vizhdat vinegi pravilni. Pozdrav !



Тема Re: За тези, които управляватнови [re: pagane]  
Автор Arient ()
Публикувано24.01.03 07:35



народите, историята е просто един от инструментите за управление. За тях няма никакво значение ,що за хаос се ражда в главите ни, когато трябва да отклонят лоста "история" в някоя нова посока, стига това да доведе до желания от тях ефект. Историята може да се променя като новите стилове в музиката или като новите модни линии в облеклото. Повечето от дората дори го желаят. Те изпращат стария вариант в архивите без никакво съжаление и дори с досада. Това е част от човешката природа.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: + малка поправканови [re: дядo Mиню]  
Автор Craig (Гробар)
Публикувано24.01.03 10:06



Направо гениално- Симеончо решава да се издокара образован владетел на християнска държава с претенции за империя, която да задмине и погълне Византия. Каква титла следва да си избере- елементарно, Уотсън-шумерската "Юпитер", очевидно позната и любима на сичкото римлянин и византиец по онова време.

Life is a mountain, not a beach.


Тема Предложениенови [re: Arient]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 10:33



Да се прибегне до метода на Оруел от "1984". Значи така:
Хваща се онзи стар Именник на българските царе, който е някъде по Русията и там се изтриват думите:
"А преди тези асирийски царе беше Навухудоносор".
Вместо тези думи предлагам да се впише
"А преди тези славянски царе беше СССР"
Тогава вече няма да имам никакво основание да приказвам..




Тема Re: + малка поправканови [re: Craig]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 10:43



По времето на Симеон не е имало нито шумерска телевизия, нито шумерски вестници. Юпитер не, но КЕСАР или КАЙСАР - да!

КИ - земя
ШАР - цар
-------------
КИШАР=Юпитер




Тема Re: + малка поправканови [re: Alexander]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 10:49



За прехода от "К" към "Ц" в КЕСАР вероятно си прав! Според някои - в Римската империя тази дума е била най-близко да днешното и немско произношение...
За шумерския - единственото което мога да кажа - заеми се с този език, а по нататък - сам ще видиш.....




Тема А сега - сериозно!нови [re: Arient]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 11:01



..".имат и сайтове на тема "Асирийска история"
... Дай да ги издирим и да видим какво ще се произнесат те по твоите "асирийски" твърдения"

Съгласен! Това е изхода!Идеята ти е добра!
За познанията им дали имаме нещо общо - се съмнявам, че знаят повече от нас! Но трябва да се види!

Моята идея е друга - на български фолклорни фестивали да се поканят асирийци - може и от Ирак или от другаде... Нека да тропнат по едно асирийско хоро, пък тогава етнолозите да кажат виждат ли някаква разлика с българското...
Това може да бъде първата стъпка за проучване на общите неща, обичаи и т.н.....



Тема Re: Предложениенови [re: дядo Mиню]  
Автор Arient ()
Публикувано24.01.03 12:13



Забравил си да добавиш и "вечна дружба во век и веков".
Не го въприемай толкова засегателно. Аз въщност предлагам да разширим асирийския елемент и чрез други съвременни източници.
А, и още един въпрос към тебе, като към човек който е по-навътре с асирийските въпроси: Действително ли съществуват съвременни асирийски наследици, осъзнаващи се като такива, или Джуна се направи на интересна преди 20-тина години. Впрочем, спомням си цял фрагмент от "изказването" и. Тя твърдеше, че арменския геноцид в Турция бил замислен като още по-мащабно мероприятие, като обхване и живеещите по това време там асирийци. Благодарение на предсказанието на някаква нейна предшественица, те (асирийците) навреме се спасили към бъдещите тогава ЮСССР. А арменците не и обърнали много внимание и резултатът е известен.
До този (онзи) момент аз бях останал с впечатлението, че Ниневия е мъртва и няма кой да я оплаква.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Предложениенови [re: дядo Mиню]  
Авторpepi (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 13:35



bravo dqdo Minjo,kazi im go be,che te se uljaha da se machat
da prinizjat balgarskata istorija.ako ne bjaha balgarite-upravljavashti i
prosvetiteli,ako ne beshe demokratichnoto im upravlenie,koeto e poslujilo
za primer,slavjanite oshte dalgo shtjaha da sa zavisimi,neprosveteni ili zalicheni i pretopeni na mnogo mesta v evropa.
i koj e toja tapanar deto se machi da dokaje obratnoto? To e nedokazuemo,zashtoto mnogobrojnite dokazatelstva ne sa izcheznali,kolkoto
i da se macheha da falshificirat,razrushavat,gorjat knigi i unishtojavat nashite sasedi.



Тема Re: Предложениенови [re: Arient]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 15:23



Ето един сайт за асирийците по света:
САЩ, Австралия, Германия, Швеция, Нова Зеландия. Но тук не са включени тези които живеят в Ирак и Русия....



Assyrians -- not just part of ancient


Journal of the Assyrian Academic Society


Links


Professor K. Matveev (родители асирийци)


Имаше в нета и асирийско-руски сайт, но не можах да го намеря



Тема Koi tochno sa bylgarite?нови [re: Alexander]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 17:09



Tochno tova e vyprosyt !!!

Bylgarite za shtastie sa narod, syshtaven ot niakolko komponenti - "traki", "slaviani", "germanski" plemena i t.n.

VYPROSYT E - KOI OT TEZI NARODI E NOSITEL NA IMETO BYLGARI !?

Imeto, Al, Imeto !!!



Тема Re: Я си помисли пак.нови [re: Arient]  
Автор Hilmar Kabas (Татаро-Монгол)
Публикувано24.01.03 17:11



Интересни са бълг. заемки в унгарския:

сряда - szerda
четвъртък - csötörtök (чьотьортьок)
петък - pentek
събота - szomat

гълъб - golomb
ковач - kovacs
куче - kutya



Тема хора...нови [re: дядo Mиню]  
АвторHolmes (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 17:11



Прав си за танца, дядо.

Бях миналото лято на един голям фолклорен фестивал на народите и наистина - оказа се, че афганистанската и пакистанската групи играха хора, по-близки до нашите от сръбската и македонската, например. Само музиката им беше по-монотонна. И шарките по носиите малко приличаха, макар че повечето танцуваха доста едноцветно облечени (а жените - по арабски), без украси.
Обаче ми е чудно защо толкова наблягаш на тези хора. Съгласен съм, че телевизията и радиото са голяма сила, но гледай за 20 години как се промениха музиката и танците пък ти хилядите за нищо ги нямаш... Не знам колко задръстени трябва да са били според теб предците ни, но доста трябва да е, за да не си мръднат стила толкова време.



Тема Re: хора...нови [re: Holmes]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 17:30



Танците и народните обичаи са доста консервативно нещо. За нас българите, това е нашия носител на информация през вековете. Танцът, обичаят, шевицата са нашия древен език.
Както всеки език той си има граматика и лексика. Но освен това има тази особеност, че може да се предава през столетията и чрез редица полуграмотни поколения....
Ако се разбере тази основа, тогава е възможно е да се разчете информацията кодирана в тези неща от дедите ни...



Тема Re: хора...нови [re: дядo Mиню]  
Автор Craig (Гробар)
Публикувано24.01.03 17:55



Ех, дядо, девически мечти...ако беше така... Я се погледни сега и разчети носията си- сигурно дънки и китайски пуловер. Или ако искаш нешо по старо-потурите и фесовете отпреди 200 години. Нещшо май не си фен на оня дето казал, че всичко течало и се променяло :)

Life is a mountain, not a beach.


Тема Кажи го на Набуко Дон Царнови [re: Craig]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 18:19



Кажи го това за Цезара и Царя на :

Абад Шума Цар /Абадшумасор/ - 1219-1189
Набуко Дон Цар /Навуходоносор/ - 1127-1105
Мардук Шапил Цар /Мардукшапилдзери/ - 1083-1070
Мардук Цар /Мардуксеркс/ - 1048-1047
Еа Мукин Цар /Еамукиндзери/ - 1009
Нинурта Кудури Цар /Нинуртакудурисур/ - 989-986
Мар Бити Апла Цар /Марбитиаплаусур/ - 985-980
Нинурта Кудури Цар II /Нинуртакудурисур/ - 944
Мардук Бел Цар /Мардукбелдзери/ ?
Набона Цар /Набонасар/ - 748-734
Набу Надин Цар /Набунадиндзери/ - 734-732
Тиглат Пала Цар /Тиглатпаласар/ - 729-727
Шалман Цар /Шалманесар/ - 727-722
Цар Ган /Саргон/ - 710-705

и т.н.

голям смях ще падне



Тема Re: хора...нови [re: Craig]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 18:23



Това е страшното - загубата на традициите, обичаите, носията....

Когато римският историк Приск отишъл при Атила и му разправил с какво се занимава - Атила го завел при едни младежи и девойки, които освен, че носели типичната носия, пеели и танцували...Посочил ги Атила и казал на римлянина:
Ето така ние пазим нашата история......

Все още можем да е запазим тая пущина - нашата история!!!



Тема Задръстени !?!?нови [re: Holmes]  
АвторZiezi (Нерегистриран)
Публикувано24.01.03 18:37



Не знам колко задръстени трябва да са били според теб предците ни, но доста трябва да е, за да не си мръднат стила толкова време.



Приятелю, ние сме задръстените днес, защото захвърлихме Свещените традиции заради лъскави кутийки, пълни със сладникава помия, наречена Coca Cola.





Тема Поправканови [re: Hilmar Kabas]  
Автор Hilmar Kabas (Татаро-Монгол)
Публикувано24.01.03 20:54



събота - szombat



Тема Re: Да, може да се цитират много.нови [re: Hilmar Kabas]  
Автор Arient ()
Публикувано27.01.03 07:59



С едно допърлнение за "съботата"(или пък за "керест"). Не е задължително, да е попаднала в унгарския през българския (защото не е българска) но е възможно. Една част от "българските думи" в унгарския е попаднала там по линия на вековния "културен обмен", друга - с няколкото български преселнически групи през различни периоди от време, но най-голямата част си има местен произход - от славянското предунгарско население. Така, че е "неправилно" да ги наричаме български, защото практически те не са "внесени" там от България а си имат "местен произход".

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Явно, това не е добър начиннови [re: дядo Mиню]  
Автор Arient ()
Публикувано27.01.03 10:44



щото хуните май не успели да си запазят историята.
Не знам коу хора имате предвид, но ако става дума за онези, дето се играят хванати за ръце и обикалящи в кръг - това си е чисто "арийска" (индоевропейска) традиция и я има навсякъде, където е стъпил "арийски" крак. Т.е. от Ирландия до Хималаите. И първоначално е основен обряд (доколкото си спомням на победата). Българската дума "хоро" е от общия корен "ари", даже мисля, че от там произхожда и "ура" - с разнообразни изменения се среща във всички (индо)европейски езици. Нормално е да се среща и в Афганистан, но не защото "прабългарите" дошли от там, а защото "арийците" стигнали и до там.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Благодаря много.нови [re: дядo Mиню]  
Автор Arient ()
Публикувано27.01.03 11:04



Интернетът ми е много бавен и самостоятелното търсене ми е почти невъзможно. Ще има какво да чета следващата седмица.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re:нови [re: pepi]  
Автор Arient ()
Публикувано27.01.03 11:36



Не се опитвам да принизявам българската история, опиствам се да я гледам реалистично. От тази позиция полузизмисленото "прабългарско начало" няма място в нея. Със същия успех и със същата степен на достоверност можеше да изведем началото си и от готите. "Демократични просветители" - дрън, дрън, че пляс. Хунския (прабългарския) период в държавата ни продължил 100 - 150 г. доста поразкрасен и измислен днес, и приключил с идването Крум. Едва при неговата династия Българската държава заприличала на държава и това се дължи на елиминирането на "прабългарския компонент" до пълното му физическо унищожение от Борис. Е, това са фактите. Всичко останало е дрънканици на "прабългаристи".

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Задръстени !?!?нови [re: Ziezi]  
АвторHolmes (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 12:12



Съгласен, традициите са хубаво нещо.

Трудно ми е да си представя как човек ще си танцува цял живот танца на баба и дядо, а като реши да прави черга или пуловер, ще ги направи досущ като тези дето са му от пра-пра-пра... и дето килера е пълен с тях... Това имах предвид под "задръстени".
И все си мисля, че и чуждопоклонничеството ни не е от вчера. Напоследък засмукахме всякакви навици, пороци, вкусове, обичаи, празници и т.н. от какви ли не краища по света. При това положение ми е трудно да повярвам, че пра-прадядо ми (на който вероятно приличам) се е опъвал на чуждоземските привички и си е пазил Свещенните традиции непокътнати.

Малко оправдателно звуча, но ми се струва реалистично...



Тема Re: Преди 20г и аз мислех като тебе,нови [re: Holmes]  
Автор Arient ()
Публикувано27.01.03 12:35



но сега виждам къде грешиш. Бъркаш "модата" с традициите. По някакъв чудодеен начин, традициите я надживяват. Разбира се, че и традициите търпят промяна но това става за много по-дълго време от един човешки живот.
Доказателство за това е, че си спомняш за "старите парцали" в килера.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Следователно съм 20 години назаднови [re: Arient]  
АвторHolmes (Нерегистриран)
Публикувано27.01.03 16:33



Прав си, хиперболизирах. Може би бъркам нещата. Говоря за това, че "традициите не са това, което бяха". И все повече се питам дали наистина са били.

Дали традиции, различаващи се съизмеримо с влиянието на моди, влияния и т.н. са достоверен източник на информация? А дали това влияние расте или расте предимно скоростта на разпространението му?

Бих развил тезата, че въпреки всичко можем да разчитаме по-скоро на традициите в развитието на ценностната ни система и морал, отколкото на традициите в бита и културата, но ми е един-два номера по-голяма...



Тема Re: Не 20 години напред синови [re: Holmes]  
Автор Arient ()
Публикувано27.01.03 22:00



може би и ще видиш неща от бъдещето, за които на мен ми остава само да гадая. Дано да не се сбъднат лошите ми прогнози.
Да, много точно си го казал "традициите в развитието на ценностната ни система и морал". Този е смисълът, а не например традицията в осветление на битови помещения (газени лампи).

You can take the horse to the river but You can't make him drink.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.