Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:37 21.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема za kiril i metodijнови  
Авторneznajka (Нерегистриран)
Публикувано27.11.02 20:24



kakvi sa po narodnost kiril i metodij?
ako moje, posochete niakakvi istoricheski iztochnici!
blagodaria vi prevaritelno!



Тема Какъв отговор очакваш тук? [re: neznajka]  
АвторAбcypднo e (Нерегистриран)
Публикувано29.11.02 12:04



Намираш се в клуб, в който българите са траки, траките са българи, келтите са българи, българите са келти, славяни не съществуват... Тъй че не бъди така простодушна, бъди и ти старинар, изработи си някаква хипотеза, пък я провъзгласи за някакво ново откровение и поведи кръстоносна битка за нея из форумите...



Тема Re: Караницата на тая теманови [re: neznajka]  
Автор Arient ()
Публикувано29.11.02 14:20



я приключихме в средата на юни, виж архива.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема За Св.св. Киро и Метонови [re: neznajka]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано29.11.02 15:47



При тия двамата проблема е да се отделят митовете, легендите и прочиите измишльотини за тях и делото им, от ИСТОРИЧЕСКИТЕ РЕАЛНОСТИ и фактите на епохата.

Лично аз винаги съм смятал, че практическия им и реален принос за просветата и културата на Бг клони към нула....



Тема Re: до Абсурдконови [re: Aбcypднo e]  
Авторcтapинap (Нерегистриран)
Публикувано30.11.02 17:06



Благодаря за вниманието,но доста неща в постинга ти са АБСУРДНО неверни .
1/никога не съм твърдял че траки и келти са българи или обратното и че славяните не съществуват в българската история.те. нямат никакво значение за нас.
Но съм и ще бъда например срещу невероятно примитивната "теория"за "южните славяни"създадена през 1971 г.по поръчка на ЦК на БКП и с разрешението на ЦК на КПСС от проф.Димитър Ангелов за което същия бе възнаграден с членство в БАН и други екстри на висша номенклатура.Бог да го прости.

2/ Очевидно искаш да ме поласкаеш, щом твърдиш че съм си изработил хипотеза,защото това означава ,че аз скромния лаик, по твоите думи съм "изработил" не друго но "научно обосновано предположение което обяснява някакво явление",според определение № 1 за понятието хипотеза в речника за чужди думи в българския език.

Мерсим ти,но ефекта е обратен-обиждаш ме брато.Защото аз съм си "изработил" научна теория което съгласно същото пояснение означава,че съм проверил хипотезите СИ/ в т.ч. и за Кирил и Методий/ чрез доказателства.

Но не виждам къде си ти в цялата тая история ?...... таиш мълчаливо презрение и неприязън към мен ,които избухват спонтанно ....и неуместно !?.... приписваш ми твърдения които ми са чужди !? Защо ли ?
Дали не си от онези които си гризкат ноктите ?



Тема Византийци санови [re: neznajka]  
АвторAлaдин (Нерегистриран)
Публикувано01.12.02 01:04



следвайки логиката на оня професор-антрополог , който твърдеше че народността означава твоето местоживеене по рождение.
Всъщност те са гърци. От Солун. Това е истината не зависимо дали ни харесва или не.



Тема Re:не са византийци защото:нови [re: Aлaдин]  
Авторcтapинap (Нерегистриран)
Публикувано01.12.02 08:46



1/Съгласно основополагащия тезис на държавната доктрина на Империята която в историографията и историческата книжнина от ХІХ и ХХ век обичайно се нарича "Византия" през цялата и хилядагодишна история тя се е считала за единствена наследница на Римската империя.Поради това нейните жители независимо от техния етнически произход са се самоназовавали и били назовавани ромеи.В т.ч. и тези които са били гръкоезични по произход или следствие на асимилация от гръкоезична среда.

2/Названието "грък" и производните му е традиционното и официалното име в средновековната латиноезична книжнина за представителите на Източноримската империя ,самоназоваващи се ромеи.Но самата източноримска империя никога не е била наричана Гърция в тази книжнина !
Това название е наследство от римска епоха през която то е било използвано по отношение на елинското и елиноезичното население в източните провинции

3/Вярно е че в едно от папските писма,мисля на папа Стефан V,архиепископ методий е наречен "грък",но с оглед писаното по-горе в него е вложен смисъл на представител на Източноримската империя.т.е. то има политико-традицинално ,а не строго етническо значение при използването на писмото като аргумент.

4/В епохата в която са живяли Св.Св.Кирил и Методий с думата Визанс и
производните й по правило са били наричани Константинопол и неговите жители.Според историческите извори,роденият в Солун Константин все пак прекарва сравнително малка част от 42 годишния си живот в Константинопол и следователно трудно би могъл да бъде наречен византиец.т.е. ЖИТЕЛ НА КОНСТАНТИНОПОЛ.
Същите източници не дават и най-малка податка за това ,че Методий изобщо е живял в Константинопол-от славянското княжество директно в манастир около/на/планината Олимп в Мала Азия,следват хазарската мисия ,от там моравската и т.н. до смърта му на 6 април 885 г.Строго погледнато той вероятно е бил в Визанс /Константинопол/ преди и след хазарската мисия и за втори път около 881 г.според пространното му житие.

5/Официалното" грецизиране" на източната част от Империята ,в смисъл на налагането на елинския език като институционален започва на най-високо равнище при император Ираклий/610-641/който в един документ от 629 г.за първи път се нарича "василевс".Но това не става автоматично и бързо и дори до второто управление на Юстиниан ІІ от 705-711 г.са сечени монети в които Юстиниян е наречен "сервус кристи"т.е.слуга Божии на латински език.

6/През цялата история на Източноримската империя е силно представена традицията на негативен смисъл и значение на думата елин и производните й,като означаващи езичник,еретик .
Следователно елини по произход или елиноговорящи, дълбоко религиозните Кирил и Методий никога не биха се нарекли елини.

7/Изворите не съобщават какъв е етническия произход на бащата/Леон/и майката/Мария/на двамата братя, но с оглед по-горните факти ,във това далечно време в което вътре между жителите на самата империя изобщо не е бил актуален проблема за етническия произход на нейните граждани,несъмнено те биха се определили като ромеи и солунчани.

8/Вярно е че в Краткото житие на Св.Кирил се посочва български произход на Св.Кирил,но първото възражение идва от това,че от една страна през целия си живот двамата братя са работили за каузата на империята а от друга-че самото житие е от късен произход-от ХІІІ-ХІV в.

9/И все пак в това сведение има някакъв рационален момент.Какъвто и да е бил техния произход в създадената от двамата братя писменост има фонеми ,графеми и поне един лексикален еквивалент /за първата буква-АЗ/,които недвусмислено свидетелствуват,че двамата братя са знаели и приложили на практика един дълбоко българизиран славянски диалект който е говорен около Солун и е резултат на възникването и устойчивото историческо присъствие от и след 680-685 г.в региона на Втората Българска държава на Балканите-Куберова България.



Тема Re:не са византийци защото:нови [re: cтapинap]  
Автор Aлaдин (непознат )
Публикувано01.12.02 12:35



Използваш много добри аргументи. Чести ти прави че не си спестил и тези които доказват моето твърдение.
Е, добре...
за да бъдем точни трябва да се каже че Кирил и Методий са ромеи. Аз не виждам нищо българско в това. Те са работили за държавата Византия, по поръчка на нейните управници. Били са наследници на човек от византийската администрация и т.н.Всичко останало относно етническия произход на майка им е за "широката публика". То не променя нищо от това че те са били ромеи. Да се казва пък че са българи ми звучи толкова весело колкото и това че компютъра бил открит от българин (първо че толкова сложно нещо като компютър, радио и др. нямат един откривател и второ че дори и да има той е американец).
Но тъй като за мен историята е само хоби, аз с удоволствие ще продължа да си чествам 24 Май, да се гордея че България е дала на света славянската азбука и просвета . И да се радвам че гърците се пукат от яд поради този факт.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.