Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Покарала попадия прасе да продаванови  
Автор Bulgari (минаващ)
Публикувано25.09.02 12:07



НЕДОРАЗУМЕНИЕ

Веднъж, на излизане от работа, вървейки по 6-то авеню на Ню Йоркския Манхатън, вниманието ми привлече нещо много познато. Съвсем от близо някой с голяма вещина свиреше с уста някога популярната у нас хумористична народна песен "Покарала попадия прасе да продава". Спрях и се огледах, като помислих, че някой познат е решил да ме поздрави по такъв шеговит начин.
На няколко метра от мен на тротоара, беше разположена голяма сгъваема маса с наредени на нея лимони, портокали, банани, грозде, домати и какво ли не още. С една дума подвижен "Плод-Зеленчук", каквито тук се срещат по кръстовищата на големите авенюта и които всяка вечер изчезват, за да се появят на следващата сутрин на същото място. Продавачът, млад човек с остри черти, с гъста черна брадичка по-скоро с вид на отдавна небръснат човек, подреждаше разбутаната си от несъобразителни клиенти стока и с голям ищах свиреше песента за нещастното попово прасе, на което попадията, за да придаде по-привлекателен търговски вид извадила око, отрязала ухо и т.н. Веднага разбрах, че не го познавам, но по свирката реших, че не може да не е българин. Приближих усмихнато и рекох:
- Ха така, нашенец, свири и запознавай тези американци с нашата хубава народна музика.
Той ме изгледа очудено и каза:
- Excuse me? What did you say?
Нямаше как, преминах и аз на английски.
- Извинявай, казах, ти от къде си, от коя страна?
- От Пакистан, отговори той.
- Ама тази мелодия, която свиреше с уста каква е и от къде я знаеш?
- О, това е наша народна песен, отвърна той.
- Хубава песен, рекох, продължавай да я свириш и желая ти добър късмет в Америка. Вуе!
- Вуе! Отговори той и аз продължих своя ежедневен следобеден път по 6-то авеню замислен върху неведомите пътища за разпространение на хубавите народни мелодии през планини, морета и граници.
Ню Йорк 1994
Любен Тачев /дългогодишен редактор в редакция Народна музика в Радио София/


- вашите коментари като историци ...
- не е ли това още едно , макар и косвено потвърждение на тезата на П.Добрев за прародината на древните българи ...



Тема Re: Покарала попадия прасе да продаванови [re: Bulgari]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано25.09.02 13:44



Припомни си Алеко - за чергите, шевиците и пеенето на българите и... индианците! В "До Чикаго и назад"... Лично аз имам две-три индиански песни, които удивително наподобяват българските. Има и един случай, описан подробно в пътепис от 30-те години (забравих името на автора, но е бил професор по икономика), за еднаквостта на чергите на навахо и българите и пр. и пр.
Всичко това обаче изобщо не означава, че между българи и индианци има нещо общо.
Всъщност, ако се търси аналогия в народната музика, сходствата с музиката, която съм слушал, на някои народности в Бирма, са големи... Сами преценете обаче имаме ли нещо общо...

За повече информация виж



Но нека не прекаляваме с ненаучната фантастика...

Редактирано от Black Wolf на 25.09.02 13:46.



Тема Re: Покарала попадия прасе да продаванови [re: Black Wolf]  
Автор Arient ()
Публикувано25.09.02 22:43



И аз мислех да намекна за общата дизайнерска фирма на българските и навахо престилките и да подчертая случайността. Ама защо пък, да е случайно. Я си представи, че навахо, се окажат потомци на някое изгубено прабългарско коляно. Е ми тъй де, и пристилките им еднакви и коне яздят, не знам дали точно навахо или някои от околните племена си бръснеха главата по "прабългарски", въобще приликите стават много. Но ще трябва да минем без П. Добрев защото общия произход ще трябва да се търси на "монголоидна" основа.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Покарала попадия прасе да продаванови [re: Arient]  
АвторFalange (Нерегистриран)
Публикувано26.09.02 08:42



V Severna Amerika ima Indianski plemena koito sa Kavkazoidni.



Тема Re: Покарала попадия прасе да продаванови [re: Arient]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.02 08:44



Не, навахо не си бръснат главата. Правят го племената предимно на изток от Мисисипи. Навахо (всъщност те се назовават дине, т.е. "хората"), са атабаски и заедно с първите си братовчеди апачите (различните племена на които също се назовават дине, дене или н'дее) са дошли скоро в тази част на Америка от Сев. Канада. Скоро, скоро - първите преселнически групи се появяват 14 в., последните - след като испанците са завладели тази област.
Въпросът за българите и индианците е интересен и... смешен. Няма как да не видя очевидни сходства и съвпадения (много повече са, отколкото хората си мислят, но трябва да знаеш повече за индианците). От друга страна, като историк не мога да не си давам реална сметка, че тези процеси не стават така...
Имам две нови книги на руски (едната даже така се казва "Древные тюрки и индейцы), посветени на общото в културата на тюрки (къде са иранците на г-н Добрев?) и амер. индианци. Смех голям... Но има и интересни нещица.
Навремето Хр. Тзавела разправяше една интересна история за една престилка от Македония и "прочитането" й от сътрудник на етногр. музей в Торонто (индианец).



Тема Кои са те?нови [re: Falange]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.09.02 08:45



Кои са те? Искам конкретни имена!

Редактирано от Black Wolf на 26.09.02 08:47.



Тема Потомците на белите хуни в Пенджаб и Раджастан [re: Bulgari]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано27.09.02 17:29



14 години след смъртта на АТИЛА в тогавашна Индия нахлуват т.н. бели хуни. За 2-3 десетилетия империята на Гуптите е завладяна. Начело на държавата застава хан ТОРОМАН. Столицата му се е намирала на територията на днешния 2 милионен пакистански град Силкут. Силкут - свързан тогава пряко с пътя на коприната. Хан ТОРОМАН умира в Силкут през 502 г. След около стотина години без да е водена някаква война, без да е имало конфликти завоевателите на Индия изчезват. Това е един странен парадокс. В Пенджаб и Раджастан, независимо дали в днешна Индия или в Пакистан, днешните представители на варната на кшатриите-воините (каста е твърде несполучлив превод за варна) се смятат за потомци и на белите хуни. Доколкото зная (????) в Делхи има музей на хан ТОРОМАН.

За справка в днешния град Копривщица всеки трети жител е от ТОРОМАН махала. Според една легенда боляринът ТОРОМАН е съпровождал патриарх Евтимий до мястото на заточението и на връщане се заселил в мястото по-късно наречено Копривщица...

Никак не е чудно, че някакав мургав пакистанец, в чиито жили тече и наша кръв да пее нашенски песни....Те са и негови и на неговия народ...

Хайде със здраве!



Тема Re: Покарала попадия прасе да продаванови [re: Falange]  
Авторme (Нерегистриран)
Публикувано28.09.02 06:45



Gledah edin nauchnopopuliaren film, beshe otdavna i za sagalenie ne si spomniam podrobnosti. Stava vapros za niakolko cherepa, namereni v S. Amerika, koito obarnali cialata teoria za chovechestvoto naopaki, zastoto bili s niakolko hiliadi godini po-stari ot predpolagaemoto nachalo na choveshkia rod. Otgore na vsichkoto pri izsledvane na cherepite ustanovili, che tezi hora sa vsastnost aziatci. Teoriata e, che po vreme na Golemia stud Azia i S. Amerika sa bili svarzani. Posle pri razmraziavaneto horata poeli na ug. I se predpolaga, che indiancite sa tehni potomci. Neznam dali tezata e potvardena, no beshe mnogo interesno.



Тема Благодаря !!!нови [re: дядo Mиню]  
Автор Bulgari (минаващ)
Публикувано28.09.02 08:34



Благодаря ви guys , бяхте много интересни ... и полезни ...



Тема За останкитенови [re: me]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.09.02 09:30



Е, това че Азия и Америка са били свързани от сухопътен мост, наречен Берингия, е известно от поне 100 години. Това за черепите е много съмнително. Переодично се откриват сензационни останки и след време се разбира, че или има грешки в датировката, или става въпрос за откровенна фалшификация.
Засега най-стария череп в Сев. Америка е на т. нар. човек от Кенеуик, открит преди 4-5 год. в Айдахо. Той е отпреди 9 хил. години. Интересното е, че в Юж. Америка има с 2 хил. години по-стари.
А европеидни черти кринологически могат да се открият при много останки. Чисти раси няма!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.