Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:38 17.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Принц Търновски  
Автор Scarlet (J _ _ _ _ _ _ r)
Публикувано31.08.02 19:10



Уважаеми историци, вероятно ви задавам много елементарен въпрос, но бъдете снизходителни и ми отговорете:)))

Та откъде води началото си това титуловане ли, не знам как точно се нарича след името на българските принцове - Търновски, Видински, Панагюрищки.
Дайте повече инфо!

Доколкото разбирам всички бъдещи царе са "Търновски", нещо като аналог на "Уелски" при английските монарси. Ако знаете нещо и по този въпрос, моля ви, напишете.

Редактирано от Scarlet на 31.08.02 19:16.



Тема Re: Принц Търновскинови [re: Scarlet]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано02.09.02 04:33



Da, po princip , knyaz Turnovski e knyaz prestolonaslednik , equivalent na "prince of Wales" v Anglia . Drugite "knyazhestva " sa narecheni po starite stolitsi na Bulgaria Preslav ( parvoto tsarstvo) i Vidin (vidinskoto tsarstvo na Ivan Stratsimir ).Panagyurishte be izbrano zaradi podviga na zhitelite mu vav vremeto na aprilskoto vostanie , za tova e golyama chest na Panagyurskiyat knyaz da nosi tazi titla. To bi tryabvalo da imame i knyaz Okhridski i Prespanski. Samo tsarski sinove mogat da budat knyaze , i titlata im nasledena samo ot technite naslednitsi.Obshto vzeto , Sax-Coburg- Gothskata dynastia , representirashta bulgarskata aristokratsia e mnogobroen klan prasnal iz tsyala evropa. No osven tova ima i potomtsi na starata bulgarskata aristokratsia , sushto prasnati po sveta. Bilo bi e mnogo chudesno , ako te vsichki bikha se sabrali na edin sabor v Bulgaria , naprimer vav Veliko Turnovo .Bulgarskata genealogia i heraldika , bi tryabvalo da sa lichno podkrepeni ot litseto na Negovo Velichestvo , Simeon II. Tsar na Bulgarite , koyto e sega republikanskiyat premier, koeto nee bash neshto lesno.Kato bulgarskiyat monarkhist , bikh se radval da se varnekonstitutsionnata monarkhiya , no ako zhelanieto na naroda e republika , nie monarkhistite , i samiyat tsar , respektirame zhelanieto na naroda , a ot druga gledna tochka e khubavo Bulgaria , vapreki republika , da ima myasto za tsarskoto semeystvo , i da ima vzaimen respekt.Bulgari sme predi vsichko... Taka li ?



Тема Re: Принц Търновскинови [re: Alexander]  
Автор Scarlet (J _ _ _ _ _ _ r)
Публикувано02.09.02 17:55



Благодаря ти! Много търпеливо и ясно си ми обяснил!:)))

Наистина, направи ми впечателние, че княгиня (или принцеса - не знам кое е по-правилно да се каже) Калина се нарича Българска, а всичките синове на Симеон ІІ - по споменатият вече начин. Направи ми впечатление, че Борис, синът на Кардам Търновски също е Търновски. Децата на всичките други синове на Симеон ІІ са "Български".

Между другото, седнах просто ей така за себе си, и направих едно родословно дърво на царското семейство, което изглежда доста по-пригледно от други, които намерих в нета. Поразгледах семейните връзки на Симеон ІІ с другите европейски монарси - много впечатляващи роднини. Вдъхна ми голям респект.

В момента съм започнала да изучавам по-сериозно историята на Англия (заедно с биографиите на кралете и), защото когато трябваше да я уча, аз намирах 100 причини да се оправдая, че това не ми е специалност и ако съм искала да уча история, щяла съм да запиша такава университетска специалност.

Ето че дойде време да попълвам празноти в познанията си, но сега никой не ми ги дава наготово, а трябва да ги сглобявам парче по парче.




Тема Re: Принц Търновскинови [re: Scarlet]  
АвторДъpтakът (Нерегистриран)
Публикувано14.09.02 14:31



Позволявам си да добава твърде малко от изложеното в първия отговор.
- в конституцията на Царството, не съществува система за титулуване на царските деца, в смисъл, те просто са князе и княгини (без да съм сигурен само за престолонаследника)
- не съм намерил официален документ по въпроса, което означава само, че съм търсил и не съм намерил, а не, че няма. Всъщност май съм попадал само на един, телеграмата с която се обявява, на посолствата ни в чужбина, раждането на Борис. В първият й вариант се съобщава за престолонаследник Самуил Търновски, веднага след това (не знам дали за някъде не е била излъчена вече) на ръка е задраскано Самуил и написано Борис.
- не съм чувал княгиня Мария - Луиза да е била наричана Българска, Панагюрска или не знам как.
- едновременно с това ще отбележа, че и във Франция и в Англия се знае много точно защо престолонаследника е Дофин или Уелски принц.
- според мен Панагюрски, Преславски, Видински (за Търновски не твърдя) и т.н. са имена измислени от Симеон и аз нямам нищо против да си организира имената на децата, по преценен от него начин. Само историята ще покаже дали това ще стане традиция.
- ще се радвам да прочета някяква допълнителна информация по въпроса.



Тема Re: Принц Търновскинови [re: Дъpтakът]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 01:50



Osven titlata "Turnovski" , drugite titli sa dadeni na princovete ot N.V.Simeon II.Sinovete na tsarya sa vinegi princove ( ili na chist bulgarski -knyazovete ). V sluchay na Cobur-Gota dynastiyata , princovete oshte imat titlite na Saxonskite voevodi.Sinovete na knyagina Maria Luisa ot parviyat brak sa sushto nemski princove .Mislya , che Turnovskata konstitucia e ogranichavala izpolzvaneto na aristokraticheski titli izvan tsarskoto seneystvo , no sega kogato tazi nee poveche v sila , neshtata sa drugi.Koeto se kasae do starata bulgarska aristokratsia ,neinite potomtsi , razbira se ,ima , no genealogichnoto izsledvane e bilo mnogo slabo do sega.To bi tryabvalo da ima interest ot khorata koito se interesuvat i koito da pravyat reaserch i redovni sabiraniya. Mislya , che bi se sabral dosta tsenen historicheski material i mnogo khora bikha namerili edno interesno hobby.Dosta interesten posting neotdavno sa ostavili v tozi forum Mimi i Lili , posveten na sudbinata na starata bulgarska aristokratsia.Bilo bi e dosta interesno , koi sa dneshnite potomtsi na chiprovskite familii , kato Bogdanovi , Marinovi i t.n.t.Ima i khora koyto prez sklychvaneto na braka sa stanali aristokrati ,takacva e bila lady Stanciov , i sega Theofana Von Sachsen .Tryabva da ima i mnogo potomtsi na stariyat rot Tsamblatsi , ot koito mnogo sa bili zaseleni vav Vlashko predi i posle zavoevanieto na bulgaria ot turtsite.Tazi tema bi e bila fakticheski za tseliyat nov forum , ako bikha bili dostatachno khora koito znayat po vaprosa.Pozdrav!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.