Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:09 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Възродителният процес  
Авторxxx (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 16:13



Някой може ли да ми даде повече информация за смяната на имената на българските турци 1984 - 1985 година?



Тема Re: Възродителният процеснови [re: xxx]  
АвторMen4a (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 19:54



Виж :Валери Стоянов. Турското население в България между полюсите на етническата политика.
Тук най-добре са представени нещата. Но ако искаш нещо повече-архивите. Които са достъпни, разбира се...



Тема Re: Възродителният процеснови [re: xxx]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано16.08.02 19:27



Като участник във възродителния процес мога да ти кажа, че голяма част от турците /особено по-образованите/ виждаха в смяната на имената шанс да се интегрират в българското общество и да излязат от рамките на затворената си общност. Впоследствие, след хилядите извинения през демокрацията и обратния процес по съдебен ред - връщането на имената - общността надделя.
В исторически план възродителния процес беше изпускане на парата, като малкото земетресение, което отнема енергията на голямото и го предотвратява. Защото голямото беше в Югославия.



Тема Re: Възродителният процеснови [re: AK47M]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано18.08.02 13:40



Опасявам се, че оправдаваш една глупост, която тъкмо би довела до югославски кошмар.
Факт е, че по-младите и образованите се "българееха", най-големите великобългарски шовинисти преди 1984-та съм срещал не къде да е, а в Разград и Кърджали - до един с турски имена. Една от тях даже разпалено ме убеждаваше, че България трябва да си върне преди всичко Одрин и че всякакви етноси ще се чувстват добре в страната ни и ще й бъдат верни докрай.
Прекръстването просто попари тъкмо хората, които бяха с ясното съзнание че са потомци на османлии, но пък имаха БЪЛГАРСКИ патриотизъм даже в излишък.

И не бих се хвалил с участието си в тази срамна акция на комунистите, които губеха почва под краката си, та затова тръгнаха "разделяй и владей".
Е, надявам се, че не се хвалиш, нали, само споменаваш... наистина се надявам.



Тема Re: Възродителният процеснови [re: Sharkan]  
Авторdilmar (Нерегистриран)
Публикувано18.08.02 20:34



Този въпрос за етносите поставени в рамките на една държава като единия командва винаги в човешката история завършва с кланета. Единствените случаи на обратното е когато има такова ниво на толерантност и мъдра управленска политика която е позволила на хората да се обединяват като първо се сродяват. Припомням какво е направил Борис I с болярите си - едва ли само щото не са искали християнството е било в основата на бунта, а май повече нежеланието на върховния род да приеме "другите". В този случай явно политиката до тогава е била мъдра и прословутото ни омесване на славяни и прабългари е било станало в този момент. Това са го направили хановете преди Борис. Този процес - на толерирано от управляващите сливане на етносите - е бил май от преселението от Кубратова България та до Борис щото нещо за славяни повече не се говори а също и за прабългарите, които все пак са се отличавали достатъчно по език и култура.



Тема Re: Възродителният процеснови [re: Sharkan]  
Авторdilmar (Нерегистриран)
Публикувано18.08.02 21:33



Има много неясноти в нашата и в историята на комшиите. Незнанието най-често се използва за нечисти цели - като като закършим с икономиката дали турците, гърците или циганите са ни виновни.

Но ако ти се случи да отидеш на море в Турция - в района на Анталия, там има много преселници турци от разни места от България. Ама като видиш десет турчина да са се подпрели на стената и да пушат и ги погледнеш и викаш - тоя третия май ми е познат, а той като те чуе ти казва, докато другите си пафкат, "за българите - най ниската цена на златото" на чист български от Пещера например. И е малко рус и малко пъстроок. А наоколо черни арапи. Ти му викаш здравей комшу, на аглийски де, той те гледа - не му приличаш на арабин.

Иначе пътят към ада е постлан с добри намерения...



Тема Re: Възродителният процеснови [re: dilmar]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано19.08.02 09:43



Съгласен



Тема Re: Възродителният процеснови [re: Sharkan]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано19.08.02 18:21



Е, не съм ченге. Бях войник в Момчилград тогава, но най-ясният ми спомен е, че нито българите, нито турците разбираха какво точно става.
Турците бяха много уплашени, но по-интересни бяха реакциите на българите.
Във Вътрешни войски ни събираха от поделенията, като единственият критерий беше да сме яки и тъпи на вид. Така че в нашата рота бяхме събрани както хора без основно образование, така и такива с езикови гимназии. Тези първите много се кефиха на властта, която им е дадена, и се надяваха да стрелят на месо. Е, не им се наложи. Вторите се чувстваха някак гузни- говорихме си за Стиви Уондър, за Параграф 22 и всичко, което не е свързано с побългаряването. Но се усещаше несъгласието с насилието.
Така че всичко си е до културата на българите. Ако управляващите я нямаха в достатъчна степен и направиха всички тия простотии, то обикновеният българин приемаше нещата спокойно и без излишен национализъм. И затова не се стигна до югославските катаклизми.
Все пак си мисля, че това беше изпускане на парата.



Тема Re: Възродителният процеснови [re: AK47M]  
Авторdilmar (Нерегистриран)
Публикувано19.08.02 18:36



Голям майтап ама съм роден в Момчилград, отдавна. Не съм турчин, а баща ми е военен /бивш/, щото ми са разправяли че там българите са 20-тина семейства и гарнизона. Те май го закриха покрай съкращенията в армията.

Също съм чувал че в основата на възродителният процес е увеличаването на броя на турците до 10% от населението и опасноста да се иска автономия - в Кърджалийско и Разградско. Другото е проблемите в икономиката.

Ама има и нещо друго - българите май не мразим другите и сме доста толерантен народ.



Тема Re: Възродителният процеснови [re: AK47M]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано19.08.02 19:04



Надявам се, че са те избрали поради "снажен външен вид" , поне от постингите си не мога да си те представя да гледаш сякаш едно време си учил в МЕИ (стара шега ).
Е, аз обикалях онези краища вече като зрител. И според мен си беше простотия. Не знам каква пАра изпуснаха, но парА някои прибраха доста. И всъщност това доведе до крах в икономиката - когато по-късно цели орди "екскурзианти" се юрнаха да си теглят влоговете от ДСК, се оказа, че държавата отдавна ни е изпапкала спестяванията... Та цялата работа ускори падането на предишния режим и това стана твърде зле - революционните мероприятия само мътят водата, а в мътна водица...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.