Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:09 25.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Re: Цитирамнови [re: Masklin]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано07.08.02 18:11



Ох, най-после светъл лъч в тъмното царство!

И пак, господа, връщам се към въпросите си:
1) кое мотивира Суворов да бръкне в гнезодто на осите с хипотезите си?
2) кое толкова от написанот от него е бръкнало в задниците на тия, които му опонират?
3) за чий се реанимира една тема, в която се спори за дреболии, ръсят се оскърбления и се повтарят до втръсване едни и същи лафове, а?



Тема За мотивитенови [re: Sharkan]  
Автор Masklin (Ном)
Публикувано07.08.02 20:56



_може би_ Суворов просто е патриот. Сигурно си забелязал отношението му към Русия и хората й в последните му книги. И човекът прави каквото е по-силите му, да събуди националната гордост на съотечествениците си.

Разбира се, възможно е да пише и за пари ... това никога не е изключено. Знам ли. Само че в такъв случай едва ли би преподавал все още в английската военна академия, където едва ли го обичат много-много - по-просто е да седнеш вкъщи и по цял ден да бълваш сензационни романчета. А парите предполагам отдааааавна не са му проблем.

Защо го плюят ли? Никой управник не обича хората, които мътят водата. А това неговото ... Така че се намират хора, които срещу съответното възнаграждение (не само пари) пускат лайномета със страшна сила. И изобщо. Отделно, има юнаци, които просто не искат да си признаят, че не са разбирали нещата или че просто са били излъгани. Самият Суворов говори в книгите си за такива; ако не се лъжа Анфилов беше един от тях - човекът цял живот разправял колко е бил велик Хитлер в началото на войната, получил ордени и медали и сега изведнъж да се изтъпани пред всички и да каже: ето си ви наградите, аз бърках и не съм прав...

А на мен знаеш ли кое ми е интересно? Книгите на Суворов далеч не са първата публицистика с коренно различно от официалното мнение за нещо си (не само ВСВ, а изобщо). Добре, ама всички други такива изследвания ... някак си увяхват. Хората не се интересуват особено много и работата приключва. А Суворов е стигнал до положение, в което нито един съвременен исторически труд за онова време не може да си позволи да прескочи тезите му. И това със сигурност не е само заради белетристичния му талант. Е, питам се аз, как може в такъв случай уважавани от мен хора като Ариент с лека ръка да подминават книгите му? Даже, (извинявай Ариент, но мисля, че съм прав) без да си направят труда даже да ги прочетат ...



Тема Re: За САнови [re: Apиeнт]  
Автор Masklin (Ном)
Публикувано07.08.02 21:06



Мога да ти кажа точната дата на въвеждането на всеобща военна повинност. Като го прочетох за пръв път и зяпнах. Иде реч за 1 септември 1939 година. И заедно с това наборната възраст се сваля от 21 на 18 години. Резултатът е едновременно прибиране на 3 набора, което прави войската от 1 на 5 милионна. Доста хитър номер, не мислиш ли?

Веселото е, че срокът на изтичане на военната служба на тези момчета е есента на 1941-а. Тоест, по времето на нападението на Хитлер, юнаците са били във върховата си форма - обучението им е било завършено, минали са всички учения и са готови за бой. При това, държа да спомена, по онези времена "уволнявки" като в нашата армия от края на 80-те години със сигуност не е имало. Войник си до дупка и наличието на новобранци по никакъв начин не ти помага.

Този чудовищен набор е един от аргументите на Суворов, че Сталин се е готвил за война, при това такава, която ще започне не по-късно от есента на 1941-а. Иначе наборът е трябвало да се пусне да си ходи и язък за барутя. А да се твърди, че 39-а Сталин е знаел кога Хитлер ще го нападне, е смешно. На самия Хитлер през ум не му минава да напада Сталин до средата на 1940-а, да не говорим за тайния договор Рибентроп-Молотов, сключен буквално дни преди приемането на закона за всеобщата военна повинност. Значи, другарят Сталин е имал нещо предвид...

Редактирано от Masklin на 07.08.02 21:06.



Тема Да, де ама това е Съветската армия...нови [re: Sharkan]  
Автор 1984 (мизантроп)
Публикувано07.08.02 21:17



...през 1945г., а не РККА през 1941г.

And if you tolerate this
Then your children will be next


Тема Горе-долу това е - СССР се е крепял...нови [re: Sharkan]  
Автор 1984 (мизантроп)
Публикувано07.08.02 21:19



...на страха от репресията.Така се е родил, така е съществувал.
И ако Хитлер не беше поставил под заплаха самото съществуване на руснаците и като народ, и поединично - те самите щяха да турят край на СССР.Още към края на 1941-ва.

And if you tolerate this
Then your children will be next


Тема Абсолютно прав си -нови [re: 1984]  
Автор Masklin (Ном)
Публикувано07.08.02 21:24



Хитлер е бил тъпо копеле. Руснаците и украинците не са обичали комунизма и ако лудия ефрейтор е знаел как да ги подхване, сега светът щеше да е съвсем друг.



Тема През 1945-анови [re: 1984]  
Автор Masklin (Ном)
Публикувано07.08.02 21:28



целият Съветски съюз е бил изтощен. Не само армията му. Затова и Сталин се отказва от по-нататъшно продължаване на войната, а не заради някаква си бомба. За която не е като нищо да не е знаел - сигурно си чувал за шпионските процеси срешу хората, издали на Сталин тайните на американската ядрена технология. Включително, има разстреляни. Така че големият брат е знаел, че американците не могат да използват такова оръжие срещу него. Ама вече е нямал сили...

С което искам да кажа, че РККА през 1941 е значително по-силна и по-опасна от жалките остатъци през 1945-а. Все пак, 27 милиона убити са много, дори за безкрайната Русия ...



Тема По-опасна?нови [re: Masklin]  
Автор 1984 (мизантроп)
Публикувано07.08.02 21:40



Дали?
С това плачевно командване?С това трагично състояние на комуникациите?
Аз мисля че дора да бяха успели да нападнат първи, съветите ги е чакал същия разгром.

And if you tolerate this
Then your children will be next


Тема Разбираш ли,нови [re: 1984]  
Автор Masklin (Ном)
Публикувано07.08.02 21:49



те са се оправили, след като са ги халосали с чук по главата. А ако не са били идиотските напъни да атакуват и забраната да се окопават ... как да ти кажа. Едва ли немците биха стъпили в старата територия на Русия.

А ако руснаците бяха нападнали ... нефтените кладенци в Плоещ за били на 4 часа път с танкове. Руската авиация с огромното си количество и без радиовръзка би съсипала немския тил. Невероятното количество танкове просто щяха да преказят немската отбрана и без много-много мислене и маневриране. И най-важното - военните заводи щяха да продължат да бълват оръжие.

За командването не си прав. Същите хора, които печелят войната, са на върха и в началото й. Като преди това са печелили тежки войни. Например Халхин Гол и Финладния. Което ми напомня, че руснаците са минали през очакваща ги армия в непревземаема според тогавашните експерти отбранителна линия. При това армия, която пази собствената си къща. А немците са били в Полша... каквото и да се говори, не точно тяхната си страна.

Рабира се, проблемите с комуникациите си ги е имало. Но в крайна сметка са били решени в условията на тотален хаос. При съветско настъпление нещата са щели да бъдат много по-прости.



Тема Ами представи си тогаванови [re: Masklin]  
Автор 1984 (мизантроп)
Публикувано07.08.02 22:09



Съветската авиация какво прави в първите десет дни?Колко немски летища унищожават?Защо съветската пехота няма практически никаква поддръжка от въздуха?
А самолетите, както знаем, са съществували - и след загубите в първия ден, пак са в пъти повече от немските.Защо ги няма на втория?
Значи?
Въпрос на време е немците да ги унищожат.

За способностите на командването - ами ето го Жуков:
-срещното танково сражение при Луцк-Ровно-Броди - пълен провал;
-атаката на елненския плацдарм - пълен провал;
-атаката на ржевско-сичевската издатина (1942!!!) - пълен провал;

А ти румънците не ги подценявай.Те нямат мобилни части, но през 1941-ва са достатъчно боеспособни.Това до Плоещ може да е изглеждало лесно, гледано от щаба на КОВО и после от ГЩ, ама хич никак не е.

Не и преди грамадното количество оръжие и хора да се превърне в армия.

П.С.
Още едно "демо" - харковското сражение през май 1942-ра.

And if you tolerate this
Then your children will be next



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.