Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:27 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Е ли наистина русофоб П. Добрев?нови  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 17:11



Как мислите, дали е русофоб наистина? Или се прави? Всъщност, като се има предвид кой най-вече го издава, тезата за русофобството му е силно преувеличена!

Смятам, че иранските и всички подобни хипотези, са наливане на вода в мелницата на славянофилството. Тъй като то не може сега да се пропогандира открито - ще те покрият с храчки от глава до пети веднага, се използва, така да се каже, заобиколен вариант. Чрез иранското, през общо-индоевропейското до славянското... Хитро! Ама ние не сме вчерашни!

Не че имам нещо против славяните - целия този антируско-славянско и т.н. шум е доста смешен.
Един колега (даже професор по история!), зам. председател на една "много силно българска" организация и гл. редактор на едно също такова списание, изпада в смешни ситуации, когато с пяна на уста започва да доказва, че българският език няма нищо общо със славянските, че българите нямат нищо, ама нищо общо със славяните и пр.
Можем да оценяваме произхода си различно и да спорим кое доминира (не че някога ще знаем истината - тя е потънала в океана на времето). Може да не ни харесват славяните. Но не можем да избягаме от това, че малко или много сме и славяни. И българи. И траки. И гърци, келти, германци и още Господ знае какви. Както повечето хора по света. Защо това е нормалното състояние за всеки народ.



Тема Re: Е ли наистина русофоб П. Добрев?нови [re: Black Wolf]  
АвторFalange (Нерегистриран)
Публикувано29.07.02 04:59



Bi li posochil kade se pravi na rusofob P.D.?

Za Plamen Cvetkov li govorish po-dolu?



Тема Re: Кой казва, че е русофоб.нови [re: Black Wolf]  
Автор Arient ()
Публикувано29.07.02 12:43



За да научиш личните позиции на един българин по русо-фило-фобския въпрос трябва да изядеш доста хляб с него. Публичната позиция в тоя случай е доста несигурна. Вчера официално всички бяха русофили, днес същите са русофоби а утре кой знае какви ще са. В работите на П. Добрев изместването на позицията му от едната крайност до другата е най-малко с времето. Мисля, че неговата насока е в друга посока. Нито русо филска нито фобска. Може да звучи налудничаво но аз мисля, че ако успее да проведе линията си докрай(не само той но и последователите му, защото процесът ще е дълготраен) ще ни вкара в кошарата на пантюркизма. След опитите на турската научна мисъл да обособи "турска раса" като самостоятелно ядро в Централна Азия, сега те се преориентираха (интереса им заклати феса в друга посока) и търсят (индо) европейски корени на турците(разбира се пак в Централна Азия). И П. Добрев ни докарва оттам с долу-горе същия произход. Ако всичко върви без проблеми "аншлусът" с "братята турци" след време ще е неизбежен. Не мисля, че го прави несъзнателно, щом аз го виждам, той много добре го знае.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Аз като напълно невещ...нови [re: Arient]  
Автор Cв. Ckpoмни (ентусиаст)
Публикувано29.07.02 22:03



Споровете по нашия български произход са интересни... като четиво зимно време пред запаленото огнище.

Нашите национални интереси се възкачват над произход. Сърболяшите окупират българска земя и ни дължат кръв. Точка. Сега, сме ли роднини, не сме ли - голям праз! Сърболяшите са врагове. Същото и с гърчоляшите. И с турчоляшите. Германците не са ни роднини - но са били наши съюзници в двете световни войни, и както се очертава - май ще са ни съюзници и в следващата. Редно ли е да слагаме кръвното различие с дойчовците (впрочем, някои версий на нашия призход ни правят стари роднини с германците) над тяхното съюзничество? Ако имаме сродство, можем с него да полираме националните интереси, определено - но голо роднинство вода не държи.

Та всичките тези опасения как ще стане обединение с Турция, защото българският произход бил издокаран тъй а не инак... Малко отвлечени са, по мое мнение! Опасенията са отвлечени, иначе разсъжденията по разпознаване на мисловни насоки са си точни!

Ако аз можех да се отърся от моите анти-турчоляшки настроения, едно обединение на България с Турция, по федеративен модел, а-ла Германия или САЩ, би било доста приемливо. Прави ни силна държава, и от там следва разрешението на много български (и турски) проблеми, спрямо гърчоляши и сърболяши, за нашата страна, и спрямо други, за турската. Предизискването е непоклатима защита срещу турчоляшки хлъзгания към 500-годишните мераци!

Бе най-хубавото щеше да бъде България да има ядрени оръжия и баш по американски да ги използва, и хич да няма нужда от обединения с никакви човекоподобни - но със сегашната дупедавщина на правителството там...



Тема Re: Аз като напълно невещ...нови [re: Cв. Ckpoмни]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано29.07.02 22:25



Най-добре е да се пишем роднини с американците (и едновременно с японците, че знае ли се след 70-80 години как ще се обърнат нещата), и всичко ще е о`кей! Абе най-добре е да се пишем направо извънземни, че така няма да мразим никого и всеки земен чиляк ще може да ни е приятел или враг - според изгодата в момента!



Тема Re: Не мислиш ли,нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Arient ()
Публикувано31.07.02 20:00



че чрез твоите разсъждения историята започва да се повтаря(е, по нов начин). И преди 600г. вероятно в главите на българските владетели са се въртяли подобни мисли, още повече, че тогава още не били обременени от днешните български антитурски настроения.
"Ако аз можех да се отърся от моите анти-турчоляшки настроения, едно обединение на България с Турция, по федеративен модел, а-ла Германия или САЩ, би било доста приемливо. Прави ни силна държава, и от там следва разрешението на много български (и турски) проблеми, спрямо гърчоляши и сърболяши, за нашата страна, и спрямо други, за турската"
Не може да се държат в една кошара вълк и агне и да се разчита на дълго взаимно-изгодно съществуване.
Някой без "анти-турчоляшки настроения" в светлината на твоите мисли, много държи да направи от Турция икономически самостоятелна държава, за да не му се налага да продължава да я храни. И е готов да разсипе Балканите и не само тях затова. Подготовката върви в няколко направления: икономическо - вече ни направиха турски битпазар и срещу всеки наш спрял завод в Турция заработва съответния такъв; военно - 20 и повече милионна Югославия я разсипаха на на 5 - 6 държавици, а на нас ни вадят предпоследния зъб в момента, идеологическо - П.Добрев и неговата неопрабългаристка пропаганда (защото творенията му трудно могат да се нарекат исторически, но са добре изгладени от пропагандна гледна точка), която засега отдалече, следва линията на турските (индоевропейски) напъни. Процесът е многолик и многообразен, пътищата му са неясни, но крайната цел е ясновидима за всеки който не си навира главата в пясъка.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: И ти линови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Cвeтeц (почти)
Публикувано31.07.02 22:42



Брусвети.
Не очаквах това, точно от теб, сигурно съм се самозаблуждавал.

Аз самият съм за свободно мислене и разглеждане на всички възможни констилации, но само не това.
Теоретически можеш и да ми докажеш, че не съм прав, но аз съм твърдо убеден, че турците са последното с което може да се прави федерация и не само защото съм роден с недоверие и отвращение към тях.



Тема Re: И ти ли [re: Cвeтeц]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано01.08.02 10:09



Аз каква я почнах, тя каква стана? От руснаците и П. Добрев отидохме на турците...
Впрочем някой от вас познава ли един турчин на живо? Човек, с когото е говорил, контактувал, вършили са някаква работа съвместно? Или са пили по една ракия заедно? Не някой от телевизията, а жив човек? Навремето в Охрид семейството ми е живяло точно на границата на българската и турската част. И е имало прекрасни отношения с турските си комшии.
Знае ли въобще някой кои са характерните национални черти на турците? И докога ще се дрънкат ксенофобски и националистически щуротии?



Тема Re: И ти ли? И аз!нови [re: Black Wolf]  
Автор Cвeтeц (почти)
Публикувано01.08.02 11:05



Да! познавам лично турци и то много добре.
Познавам живеещи в Б-я, познавам изселници, познавам и местни турци от Турция. Даже и малко турски знам, от детството си.
Бил съм и многократно в Истамбул по бизнес въпроси, водил съм преговори с тях.
Правиш една мисловна грешка, не бъркай отделния турски гражданин или етнически турчин с турската държава и нейната история.
Средният турчин е точно толкова добър или лош както всеки от нас балканците.

Не се опитвай да оргиналничиш с елитарност, а си отвори очите и ушите.
Погледни какво става в Курдистан, поинтересувай се за правата на курдите, даже най елементарните да говорят собственният си език.

Разгледай безпристрастно турската национална политика в по дългосрочен план и дано то стане ясно.
Обърни внимание при това , че курдите са даже техни религиозни едноверци.

Човечеството с нищо не се е променило от хилядолетия насам и няма изгледи да се промени.
Всички идеологии, включително съвременната капиталистическа, в междудържавните отношения са се свеждали да това, аз да ти наложа моите правила на играта, т.е. такива правила, които са в мой интерес.

Турция в момента ни е добър съсед, но това не е израз на добра воля и благородство, а е продиктувано от обектини обстоятелства и отпо близки или по дългосрочни цели.
Целите могът да бъдат различни и една от тях можеже да бъде да ни успокоят и омаят след което с помоща на големият бял брат да ни щракнат белезниците.

Разбира се това са общи разсъждения, но те са справедливи.
Дръж млякото покрито за да не го лочи котката.
Дано да си ме разбрал.
Позицията ми не се основава на това, че отделният турчин, съсед ще ти краде кокошките или ще ти изяде десерта.
Става въпрос за националното политика на Турция и експанзивният и характер.
В настоящият исторически период нещата са затихнали, но не са забравени и могът да се променят за часове.
За разлика от нас турците са изключително податливи на националистическа пропаганда.
Хайде стига.
Със здраве



Тема Re: Аз като напълно невещ...нови [re: Black Wolf]  
Автор Cвeтeц (почти)
Публикувано01.08.02 11:09



Ако ще е роднинство в по дългосрочен план, то най добрият кандидат са китайците.
Вече бях го предложил в един по стар постинг.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.