Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:53 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За поп Кръстю - въпроснови  
АвторLiubo2 (Нерегистриран)
Публикувано20.06.02 12:31



Скоро разбрах, че предателя на Левски бил оневинен. Би ли могъл някой да ми каже кога е станало, какви са мотивите и доказателствата и кой го е оневинил. Благодаря Ви



Тема Re: За поп Кръстю - въпроснови [re: Liubo2]  
Автор Olmek (непознат )
Публикувано25.06.02 07:46



Ne sqm nay-znae6tiat po temata,no vse pak...Ivan Vazov e 4ovekqt,koyto izliza s
lafa,4e pop Krqstyu e predal Levski.Nyamalo e oba4e absolyutno nikakvi dokazatel-
stva i popa ne e pil presledvan ili sqden sled Osvobojdenieto.Vse pak teoriata sta-
va mnogo populyarna,za6toto za bqlgarite ot kraya na 19 vek Levski e bil svetec i
mesia.Prosto ne sa vyarvali,4e e dopusnal gre6ka.



Тема Re: За поп Кръстю - въпроснови [re: Liubo2]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано29.06.02 09:31



Докато учех във ВХТИ, имаше един професор Димитър Панчовски (дано още е жив и да живее дълго и да е здрав!), който ни водеше теоретична механика. За почивка ни разказваше за изследванията си за Левски...
(един детайл: най-закоравелите пушачи мачкаха цигари и ги душеха, но не излизаха от аудиторията и слушаха ли слушаха... Тази реакция промени мнението ми за доста хора в добра посока)
Имам вкъщи една книга по въпроса кои са предателите на Левски. Доста солидно изследване според мен.
Изводът на проф. Панчовски - НЯМА такива. Просто е глупаво да се мисли, че полицията в Османската империя е била дотолкова некадърна, че накрая да не случи да го залови - във всеки конак ПО ОНОВА време е имало негова снимка. Е, сега, не са ни държали глупаци пет века в подчинение, нали?!
Вярно е, че не е бил предаден Апостола, но пък после доста глупости са станали, които и са го натопили до изнасяне на смъртна присъда (за убийството на слугата, което и самият Левски не си го е простил, а не за антидържавна дейност).
Ще погледна у дома и ще дам точното заглавие на тази книга, а ако искаш, свържи се с мен по e-mail /има го в профила/, ще се разберем, ще ти я дам да я прочетеш.

Но интересен е и друг въпрос - КОЙ му е било кеф да ни кара да мислим, че сме народ от предатели? Кой му е гот да ни го повтаря до втръсване?



Тема Re: За поп Кръстю - въпроснови [re: Olmek]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано29.06.02 09:42



Уви, наистина Вазов е лепнал петно върху невинен човек.
Само че и Пушкин е направил подобна дивотия със Салиери, просто защото му "харесал сюжета на сблъсъка на гения с посредствеността"...
Само дето Салиери е бил не по-малко гениален от Моцарт, но не е бил богато конте и не е умеел да се хвали (сега това се нарича реклама).

Та обвинението на поп Кръстю е най-големият грях на писателя Вазов. И пак да запитам - а кой с такава наслада подхвана тезата, че сме предали своя Месия?!

Мисля, че в световната история има само един образ, който е сравним с Левски (или Левски е сравним с него, по-точно - с нея). Става дума за Жана Дарк (Д'Арк я пишат, та срамежливо да прикрият селския й произход). Да, обаче това девойче си го предадоха ФРАНЦУЗИТЕ, тяхната аристокрация (с малки изключения) и тяхната църква (без изключения). Ама във Франция нямат този комплекс, че са нация от предатели... нищо че през ІІ псветовна самички си дадоха евреите за клане, без швабите да са им го искали, така да се каже - насрещен план.
Е?



Тема Re: За поп Кръстю - въпроснови [re: Sharkan]  
Автор Olmek (непознат )
Публикувано30.06.02 05:18



4esno kazano Jana Dark pove4e mi prili4a na Ivaylo.
КОЙ му е било кеф да ни кара да мислим, че сме народ от предатели? Кой му е гот да ни го повтаря до втръсване?
Men me drazni mnogo,4e nikoy ot profesorite po istoria za 12 godini ne razven4a tozi mit.Po-interesno e da se pravi6 na politik.



Тема Re: За поп Кръстю - въпроснови [re: Olmek]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано01.07.02 09:39



М-да... има нещо и от Ивайло, но е далеч по-отговорна ли, как да го кажа...

А за професорите - прав си, за съжаление. Същото положение е и със премълчаването от "официалните" историци теорията на Петър Добрев за произхода на българите - след като хората вече са си направили кариера от тюркско-чергарските измислици, признаването на собствената заблуда (или саботаж) е опасно за каещите се по принципа: Признат грях - двоен грях...

Към автора на темата: скоро ще подготвя нещо като резюме на книгата на Панчовски и ще я пусна в този форум.



Тема Re: За поп Кръстю - въпроснови [re: Liubo2]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано02.07.02 08:56



Книгата е "Предателите на Васил Левски" от изд. ЛИТЕРА ПРИМА, 1996;
Понеже моето издателство сме гъсти с Марин Найденов, мога да уредя някакви бройки от склада му за онези, които се интересуват.
Служебния ми телефон е 75 02 73, офисът се намира на Цариградско шосе, бившата държавна печатница Г.Димитров.

Мислех да направя едно резюме по книгата, обаче това е просто невъзможно, защото е интересна в пълния си текст, а не ми се преписва цялата.



Тема Ами сканирай янови [re: Sharkan]  
Автор Masklin (Ном)
Публикувано02.07.02 12:27



Шегувам се. Благодаря за предложението. Ще гледам да ти звънна



Тема Re: Ами сканирай янови [re: Masklin]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано02.07.02 16:15



Ако я сканирам, Марин ще ми се цупи



Тема Реанимация на тематанови [re: Sharkan]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано22.07.02 14:33



Поствам мнение, колкото да излезе темата начело.
Пък и какво ли ще кажат "професионалистите", дето великодушно се отказаха да поведат Кръстоносен (защо "кръсто-"?) поход против дилетантите?
Професор Панчовски (лека му пръст) - и той ли беше "лаик"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.