Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:40 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: За стреметонови [re: Black Wolf]  
Автор Arient ()
Публикувано24.07.02 15:17



Останки от колесница имаше (мисля) намерени при Карановската могила. Не мога да кажа нищо за датировката но при Карановската могила времето се измерва с хилядолетия назад. За стремената при галите - "Келтска митология", от поредицата Световни митологии, полски автор, не му помня името, издание преди 15-тина години, имаше и още нещо по въпроса (галския) но не мога да се сетя в момента. Анибаловата конница също ми е трудно да уточня къде точно, има сума издадена и неиздадена литература. За "сарматските" стремена източникът ми е най-несигурен - "Discovery" преди няколко месеца. Като имам предвид, че не лъжат на теми свързани с геологията, не вярвам да лъжат и за археология и история.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: За стреметонови [re: Arient]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано24.07.02 17:03



В Караново има каруца. По принцип двуконната лека бойна колесница се явява ок 2000-1900 г. пр. н.е. в Южното Приуралие и много скоро (в рамките на стотина години) се разпространява в Поволжието, Средна Азия, Северното Причерноморие - оттам на Балканите.
Книжката за келтите я имам в къщи, ще погледна. Чух от колеги-археолози за нови находки на стремена, които удревняват появата им, но не знам подробности. В "Дискавъри" по принцип са точни, но съм засичал и неточности; освен това често са повърхностни или ако има няколко хипотези по даден въпрос, никоя от които не е доминираща, не ги споменават всичките.
Според това, което знам, нумидийската конница на картагенците не е ползвала стремена. Нумидийците, известни като отлични ездачи, управлявали конете с глас и една пръчица, с която ги биели по ушите! Това е описано в римските извори. Един френски офицер преди стотина години направил опит да обязди и управлява коня си по този малко странен начин и установил, че е напълно възможно и се получава добър резултат.
А за сравнението на асирийци и арийци прасто съм без думи...
Хората в този клуб са големи ентусиасти, евалла, но фантазиите все пак имат нужда от мярка!



Тема Re: За "асирийци" инови [re: Black Wolf]  
Автор Arient ()
Публикувано24.07.02 18:38



"арийци" , ако някъде съм ги разменил или уеднаквил, това е "клавиатурна" грешка. За "галските" стремена ми се върти в главата още нещо, както и за скитските, но не мога да го избистря все още. Това за пръчиците и конските уши беше интересно. Чувал съм, че добрите ездачи не управляват конете с "инструменти" - юзди, пръчици и тнт. Достатъчни са движенията на мускулите на краката.
Не мога да разбера защо Дедото хвърля всички в тъча с тия арийски асирийци и каква е задната му мисъл. Мисля, че на него му е безкрайно ясно, че не са такива. Семитският им произход е ясен не само от писмените източници останали от тях. Впрочем то и там е имало едно голямо омесване по него време. Семитите задушават шумерите, хетите опустошават района на няколко пъти и накрая асирийците някак изведнъж стават първа сила в района.
Discovery ми е любимия канал. Навсякаде другаде от време на време изскачат разни негри и се опитват да ми крещят или пък мазни циганки си въртят пъповете. Всъщност на Discovery няма кой знае колко нови или сензационни неща но винаги е приятно да видиш с очите си нещо, за което си чел някога или си се опитвал да си представиш и изпитваш удоволствие когато установиш, че си бил на прав път. А за достоверността, няма 100% достоверни източници.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема За Ахура Мазда в Асириянови [re: Black Wolf]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 02:58



Аргументация:
"сравнението на асирийци и арийци просто съм без думи..."

Пак изпадаш в сферата на аргументация без думи!
За да се отплеснат нещата от централната точка - за безспорните общи изобразявания на Ахура Мазда в Хетската държава, Асирия и Персия.... Възражение с лозунги не върши работа...

Та, централният въпрос е:
Какво търси изображение на арийския бог Ахура Мазда в Асирия? При това заедно с изображението на асирийските царе? При това далеч преди Ксеркс?

Хуните
Излиза по някои твърдения, че хуните не знаели, че са хуни...Хе! Хе! Има една книга на Димитър Съселов, Пътя на България, 1836 е първото издание. Там можеш да видиш дали хуните са знаели дали са хуни или не...

Бойните колесници:
Има едни изображения от Ур с колесници с четири колелета - (по-скоро са бойни каруци) Колесниците са двуместни, с издигната предна част, като при колесниците с две колелета. Имат по 3-4 копия във всяка. Не съм сигурен, но вероятно става дума за колесници от периода на Ур3 2100-2000 г п.н.е. Така, че Шумер също е кандидат за патента за използване на коня и колесницата...

За стремето:
За въвеждането на стремето от хуните - Позовах се на едно писание на Дориан Александров. Но, сега проверявам



Тема Re: За Ахура Мазда в Асириянови [re: дядo Mиню]  
Автор Arient ()
Публикувано25.07.02 07:56



Дедо, тая фраза за хуните я написах аз. Опитваш се да тълкуваш буквалния и смисъл но тя няма такъв. И преносен смисъл много няма. Исках чрез нея накратко да изразя, че за периода за който говоря, тези групи хора все още не са ни известни с взаимоотношенията си с останалите групи хора - "скити" , действащи на "нашата" историческа сцена. Вложих и малко подигравателен смисъл, защото не са ми "симпатични". От китайска "историческа" гледна точка, нещата стоят точно обратното. Монголските племена са им добре известни, може тук там да са чували нещо за скитите по това време и сигурно нищо за елини, латини и келти. Доколкото си спомням "хун" значеше човек. За хуните от Димитър Съселов не ми се чете. Там нещата сигурно са представени с тенденционност, която сигурно няма да ми хареса. "Хунската" тема не ми е интересна.
Що се отнася до шумерските колесници и коне, колелото със сигурност не е открито само на едно място, като се има предвид факта, че и до днес някои продължават да го откриват.
А на "основния" ти въпрос за "изображение на арийския бог Ахура Мазда в Асирия? При това заедно с изображението на асирийските царе?" мога да изкарам 10-тина "логични" обяснения, без да "смесвам" арийците с асирийците.
Например - триумфален барелеф на асирийския владетел - победител на съответния "народ", представен на барелефа от неговите (на победения народ) богове. Такава постановка, впрочем, се среща на много места.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: За Ахура Мазда в Асириянови [re: Arient]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано25.07.02 09:35



Шумерската груба кола, в никакъв случай не е колесница! "Конете", впрегнати в нея, са с дълги уши и опашка с пискюл накрая... Просто не са коне, а диви магарета (онагри), каквито са впрягали по онова време в Двуречието. Не случайно думата кон на шумерски в превод значи "диво магаре от севера"!

А какви са тези изображения на АХУРА МАЗДА от Асирия?!? Посочи къде мога да видя такова? ще ми бъде страшно любопитно!

Съсълов иди-дойди - поне е чел човекът и е знаем немски; не че ако беше жив сега нямаше да го предложат за наградата "Небюла" (за фантастика)

Но д-р Дориян Александров - не искам да коментирам, че ми е приятел, но пише фантасмагории от класа!



Тема Re: За Ахура Мазда в Асириянови [re: Black Wolf]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано26.07.02 10:42



За магаретата от Ур си прав! Но не си прав за бойното им приложгение - на изобрахенията са търкалят трупове, а в каруците-колесници стърчат копия...

Не намерих в нета барелефи на асирийските царе. Не съм търсил дали в сайта на Пергамон - Берлин няма.

Дай ми някакъв мейл за да ти пратя една глава от книгата на Гунар Хайнсон. Има картинки в изобилие. Лошото е че я направих от OCR на MSWORD и заедно с илюстрациите е на два зипнати файла по около 600 кв



Тема Re: За Ахура Мазда в Асириянови [re: Arient]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано26.07.02 10:59



Предлагам ти първо да видиш с очите си. Но, както писах на Wolf ако искаш можеш да ми дадеш някакъв мейл за да ти пратя една глава от книгата на Гунар Хайнсон. Има достатъчно илюстрации за размисъл.

А колкото до това дали сме хуни, или славяни или скити или траки ...е нещо важно, но по-важна е истината. Човек трябва да е готов да я приеме такава каквато е, колкото и да е различна от това, в което сме възпитани и сме се оформяли като хора. Естествено, че ще е лична трагедия, ако се окаже, че не сме точно тово, което сме очаквали. Но, трябва честно да приемем това, което ни чака зад пердето на историята, което още не сме отгърнали както трябва.



Тема Re: За Ахура Мазда в Асириянови [re: дядo Mиню]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано26.07.02 11:03



Естествено, че са бойни! Амa колесница с магарета - извинявай... То си е бойна каруца.

Mailto:





Тема Re: За Ахура Мазда в Асириянови [re: дядo Mиню]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 16:51



Получих нещо по мейла, което не можах да отворя. Ей, ти да не си ми бутнал някой вирус?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.