Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:48 24.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Тризна и Да  
Автор octagon ()
Публикувано12.07.02 08:42



Нека ме светнат познавачите на старата ни история - попадна ми е една книжка, Стоян Цветкашки, "Българското бойно изкуство". Написана като за любители, без позоваване на източници (което ми създава проблема). Та там се твърди, че славянското бойно изкуство се наричало "тризна", а прабългарското - "да". Не че съм особено запален по историята, но все знам едно-друго, и не можах да се сетя да съм виждал другаде такива названия. Някой може ли да ми каже откъде са дошли? Не вярвам все пак да си ги е изсмукал от пръстите.

The Sky Is Not The Limit


Тема Re: Тризна и Данови [re: octagon]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано12.07.02 10:15



"Тризна" е руският термин за поминалното празненство, което се прави (с угощение и евентуални състезания) при смърт. Сведенията са късни - ХІ-ХІІ в. и за характера на самите състезания нищо не се знае. За българско бойно изкуство "Да" просто няма какво да говорим... Това е абсолютно смехотворно! Тези неща ги обича д-р Дориян Александров!
Че българите са имали бойни изк. е твърде вероятно - първо, защото всички народи по света са имали някакви (просто до модерната епоха са се запазили главно в Азия) и второ, защото има някои косвени индикации. Напр. - изображения, фактът, че БИ се разпространяват в ХV в. в Средна Европа, където има сведения за присъствие на голям брой бълг. наемници, често назовавени "унгарци". Напр. в хуситските войни са участвали много български наемници. Изведнъж в края на 15 в. в Ср. Европа и Италия се появяват серия книги по борба и БИ. Това продължава и през 16 в.
Но за българските БИ нямаме НИКАКВИ конкретни сведения. Всъщност дори самото им съществуване не е потвърдено с нито един извор...



Тема Re: Тризна и Данови [re: Black Wolf]  
Автор octagon ()
Публикувано13.07.02 12:26



Да, за Тризна си пишеше, че е такова ритуално състезание, не знам откъде си е направил извода, че това е бойно изкуство. А Да много ме озадачи. Жалко, че не мога да го питам - би било ценен принос в нашата история

The Sky Is Not The Limit


Тема Народните борбинови [re: Black Wolf]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано15.07.02 16:56



Ако имаш път - отбий се в някое българско село по време на някой селски панаир с народни борби. Ако случайно си се занимавал с нещо ... ще видиш носители на много стари, дори древни похвати и умения, при това - с нашенски корен... . Това е нещо което се предава от поколение на поколение и то само в определени райони на България. За това борбата не се учи по учебник а при някой майстор от борбаджийски край....



Тема Re: Народните борбинови [re: дядo Mиню]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано16.07.02 08:43



Подобни борби могат да се видят във почти всички крайчета на света. Ако сравним начините, по които хората се бият без оръжие, ще видим поразителни сходства. Биомеханиката на човешките движения позволява точно определен набор от действия. Това е така, когато става въпрос за хватови техники (борба), и когато става въпрос за ударни.
Отличителна черта на европейските борби е по-грубото въздействие около извеждането на противника. Всъщност при източните методи - от древното Чин-на до съвременното Джудо (разбира се това от преди 50 год., не сегашното спортно, което е невороятно извръщение) именно в областта на "кудзуши" е най-голямото достижение. Всъщност, това е разговор за клуб Бойни изкуства, така че стига толкова...



Тема Re: Народните борбинови [re: Black Wolf]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано17.07.02 09:25



Леле, написал съм "изврЪщение"! Неграмотна работа!



Тема Re: Чудо големо,нови [re: Black Wolf]  
Автор Arient ()
Публикувано17.07.02 12:44



какви по-големи извръщения има. Поне за тук (аз мисля така) важно е съдържанието, а не формата. Е, понякога с латиницата трябва да се понапъне човек, за да разбере за какво става дума.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.