Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:45 10.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Втората световна война през погледа на Суворовнови [re: Лeдoмлъk]  
Автор Иcтopиka (руски шпионин)
Публикувано26.06.02 03:08



ами първият ти постиг не е толкова въпрос,колкото разсъждения на тема спасителя Хитлер.Просто казах: или са исторически неграмотни или са глупаци.Не съм казал че да си исторически неграмотен е обида.

Наше дело правое! Мы победим!
Федеральная Служба Безопасности




Тема Re: Втората световна война през погледа на Суворовнови [re: AK47M]  
Автор MG42 (специалист)
Публикувано26.06.02 09:45



ами плас пигал.... красная площадь может бить



Тема Re: Втората световна война през погледа на Суворовнови [re: Иcтopиka]  
Автор MG42 (специалист)
Публикувано26.06.02 09:50



ми какво искаш от комунистическа подлога.. обижда.. абе школата на вишински си личи



Тема Re: Втората световна война през погледа на Суворовнови [re: mike]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано26.06.02 10:19



Здравейте,

Интересно е да се видят достъпните немски източници по темата за началото на войната.
В Германския Генерален щаб планират операцията "Барбароса" на основата на плана на ген. Ерих Маркс и т.нар. "Етюд на Лосберг". Други планове за война с СССР не са известни. Изучаването на двата плана показва една първоначална разработка на оперативна идея, по-скоро за нуждите на щабното обучение, отколкото за практическо използване - просто такава кампания не се планира от отделни лица и трудови колективи, а от специализирани щабни структури с далеч по-големи възможности - пример щабната група Гудериан и групата Манщайн, работили над нахлуването във Франция; оперативен отдел Мелентин - на Африканския корпус, щабът на операция "Морски лъв" - всички оперативни специалисти на Луфтвафе, с прикомандировани няколко десетки щабни спициалисти от Кригсмарине;

В сравнение с изброените примери за изключително старателната и добросъвестна многомесечна работа на германските щабове - тяхното основно достойнство, операция "Барбароса" е разработвана някак си прибързано и аматьорски - с използването на много малко сили и средства. Германските генералщабни офицери от онова време имат сравнително добра представа за мащабите на задачата, но от политическото ръководство на НСДАП ги натискат да бързат. Единственото обяснение, освен признатата неграмотност на партийните работници е, че политическото ръководство на Германия готви превантивен удар и се надява на едно единствено нещо - разгром на съсредоточените противникови ударни групировки още в приграничното сражение - съгласно общата военна доктрина на двете страни, изпробвана успешно във Франция и отчасти сработила в Полша. Германските Генералщабни офицери, обаче, в този период четат усилено кампанията на Великата армия на Наполеон през 1812-13 година и с основание се опасяват от разтегляне на войната в пространството, в очакване на руската зима, която, съчетана с активните партизански действия би била фатална за нападащите войски.
Интересно е, че в началото на 1941 година, най-търсени в отгромната библиотека на Германския ГЩ са книгите на Наполеоновите маршали и на Клаузевиц - воювал на страната на Русия, като висш оперативен офицер, в същата кампания.
Разбира се, ръководството на Вермахта също е впечатлено от удачните блъфове през 1935-38 година на Хитлер, последвани от светкавични и неочаквани по последствията си военни победи през 1939-40 година, но неуспеха на операцията "Морски лъв", суровинната блокада, наложена от Британия и това, което знаят за СССР не ги изпълва с оптимизъм. Предсавителите на военното командване изказват мнението си пред Кайтел, но възраженията им са парирани от самия Хитлер, който през март 1941 година изрично подчертава пред висшето командване, че не се ли нанесе превантивен удар, Германия ще бъде обект на нападение с превъзхождащи сили и средства. На възраженията на армията, че заделените сили и средства ще стигнат, в най-добрия случай за спечелване на приграничното сражение и ГЩ не е в състояние да планира по-нататъшния ход на войната е отговорено, че задачата е само да се разработи плана за превантивен удар - останалото е политически въпрос, който ще се решава от политическото ръководство на страната.

Повече по въпроса:
1. ген. Ейке Миделдорф "Русская кампания - тактика и вооружение" - Полигон 2000 г. - авторът е един от най-авторитетните генералщабни специалисти от периода на войната - основен референт на ГЩ за Източния фронт, основен консултант, наред с фелдмаршал фон Манщайн при създаването на Бундесфера.
2. Роковые ошибки Вермахта - сборник на германските генерали, пленени от съюзниците - Полигон 1997 г.
3. ген. Гот - "Танковые операции";
4. ген. Гудериан "Воспоминания солдата";
5. фелдмаршал фон Манщайн "Утерянные победы";
6. Пол Джонсън "Съвременността - светът от 20те до 90те години";
7. фелдмаршал Кайтел - "Воспоминания";
8. "Боевой устав РККА" - 1936 г;
9. "Так шли к победе" том 1;

Що се отнася до тона на един отделен участник в дискусията:
Момче - не ме карай да си мисля, че татко ти е ограничил възпитанието ти само до фразата "Що ли немам един пищофффффф ..."
препоръчвам да прочетеш по въпроса:

Иина Аасамаа "Как да се държим в обществото" - София 1977 г. - в книгата, на достъпен език са разяснени основните правила за поведение, възприети в света, както и особеностите на поведението, приети в социалистическите страни и СССР. Книгата е предназначена за най-широк кръг читатели, но ако нещо не ти е ясно - питай - ние ще ти отговорим. Обърни особено внимание на главите за водене на разговор и кореспонденция.

Хайде, пък като я прочетеш, моето момче, можеш да се обадиш, да ни покажеш какъв прогрес си отбелязал. Ние ще се зарадваме.

Сега нямам време - трябва да работя.
Ако имате въпроси или конструктивни коментарии, ще се радвам да ги прочета.

Бъдете живи и здрави.



Тема Re: Втората световна война през погледа на Суворовнови [re: MБ]  
Авторmike (Нерегистриран)
Публикувано26.06.02 17:00



Повече по въпроса:
1. ген. Ейке Миделдорф "Русская кампания - тактика и вооружение" - Полигон 2000 г. - авторът е един от най-авторитетните генералщабни специалисти от периода на войната - основен референт на ГЩ за Източния фронт, основен консултант, наред с фелдмаршал фон Манщайн при създаването на Бундесфера.


Привет,
Има ли го някъде това нещо в интернет?По-рано май имах някакъв линк към Полигон ,но нещо не мого да го открия.



Тема Re: Втората световна война през погледа на Суворовнови [re: Иcтopиka]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано26.06.02 21:30



Историк, ти сериозно обиди себе си.
На твое място бих се предизвикал на дуел и бих се застрелял като... като.

Интересн екземпляр си.

Имаш ли други аргументи освен "смърт за предателя" и " това не може да бъде, защото не може да бъде"?



Тема Re: Втората световна война през погледа на Суворовнови [re: Лeдoмлъk]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано26.06.02 21:43



Ледомлък, братко, ФАКТ е, че невменяемият Адолф е спасител на Европа от по-голямото чудовище - кумирът на един от участниците в темата.
Историята е такова нещо, че е бъкана с иронии и не знам какво прилагателно да напиша пред думата "ирония" - зла? лоша? черна? инфрачерна?

Във всеки случай оптимистичен извод може да се направи:
- за щастие никой "велик" план не става както е замислен. Ако Йосиф Виссарионович беше успял, надали щяхме да се родим ние с теб, за да поживеем в нещо МНОГО по-страшно от Оруеловата "1984"...
(предполагам, че си като мен над 30-те)

Вторият извод е малко тъжен: ако навремето бяха почнали да бомбардират Германия ПРЕДИ Хитлер да юрне народа си да върши лудости, сигурно щеше да има рев до небесата както преди няколко години заради Сърбия на Милошевич...
Всъщност, отклонявам се от темата, прощавайте.
Благодаря за вниманието.



Тема Е...нови [re: Sharkan]  
Автор Лeдoмлъk (И.И.)
Публикувано26.06.02 23:18



От толкова много отговори поне стана ясно че историята, както и всичко друго има своето своеобразно тълкуване. Иначе казано според погледа - такова и тълкуването. Sharkan не - на 23 съм, и слава богу не мога да се похваля че съм "отнесъл" от стария режим. Но това не намалява интереса ми към историята и отминалите събития. Дори напротив - засилва го! Освен това бих бил много благодарен ако ми кажете откъде мога да си намеря "Възпоминания солдата" - често цитирана като източник от Суворов в книгата му. Аз не смятам че Виктор Суворов е шизофреник, нещо повече - дори съм съгласен с повечето от написаното от него. А че малко се е попресилил - това е ясно. Както и да е, това което искам да кажа е че след толкова много мнения стана ясно само едно - всеки тълкува миналото както иска.
Освен това съм много заинтересован дали съществуват източници на информация в интернет? И ако да, къде да ги намеря? Ще съм ви благодарен ако ми ги посочите.

I'll tell you in next life...When we are both cats


Тема Re: Е...нови [re: Лeдoмлъk]  
Автор Sharkan (изчезващ вид)
Публикувано27.06.02 16:45



Пробвай в bestlibrary.ru или чрез дадените към нея линкове (ВСЕ БИБЛИОТЕКИ), като специално обърни внимание на украинските.
Успех.



Тема Re: Е...нови [re: Лeдoмлъk]  
Автор Иcтopиka (руски шпионин)
Публикувано28.06.02 03:06



Воспоменания солдата ,от Гудериан:


Солдатский долг ,от Рокоссовский:


На тези двамата многократно се позовава шизофреника Суворов.Но всъщност, сякаш пишат за различни войни.

Например Гудериан направо казва причините които Хитлер излага пред главния шаб за война с Русия: Да се сдобие с голям военен успех до края на 1941,понеже с Англия нещата се закучват.Същия споменава че руските танкове в началото са доста зле и стар модел, и че за първи път вижда Т-34 в края на юли.И едва в началото на 1942 големи групи от този модерен руски танк.Той между впрочем е командир на танкова дивизия в група Център.

Рокоссовский пък казва, че войските му са оборудвани едва с 30% от техническото снаражение по щат,изпитват остър недостиг на гориво .И моторизираните части,на практика са пехота.И всичко това два месеца след началото на войната се запазва и едва в средата на август почват окомплектоването им.До тогава се налага да се бие с квото има.Вярно,казва че самолетната полоса е била твърде близко до границата на неговия участък ,което се оказва грешка. Но като се има предвид че първоначалния план на Сталин е да задържи с приграничните войски ,настъплението за 15 дена,време необходимо за мобилизацията ,хич не е чудно.Самолетите трябва да са наблизо до охраняваната от тях пехота,а и по малко гориво ще харчат.
Но лайното Резун,от всичко това се позовава само на самолетната полоса и видите ли -"Сталин готвел нападение" или май наистина говори за друга война,де да знам :)
Наше дело правое! Мы победим!
Федеральная Служба Безопасности


Редактирано от Иcтopиka на 28.06.02 03:38.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.