Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:06 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какъв ще бъде  
Автор Arient ()
Публикувано15.05.02 20:07



етническия произход на братята Кирил и Методий за тая година? Нещо ново от арменските хроники?

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Какъв ще бъденови [re: Arient]  
АвторBvlgari (Нерегистриран)
Публикувано16.05.02 07:31



Bulgarski, estestveno.



Тема Re: Какъв ще бъденови [re: Bvlgari]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано16.05.02 12:57



Разбира се, от майка - славянка и баща - лъв.



Тема Re: Какъв ще бъденови [re: RiP]  
Автор Arient ()
Публикувано16.05.02 13:09



Само да не се стигне до Лъв-Арменец

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Какъв ще бъденови [re: Arient]  
АвторTony (Нерегистриран)
Публикувано19.05.02 06:54



I zashto li, tozi Papa reshi da idva tochno na 24 Maj v Sofia. Trjabva naistina da e mnogo izkufial. Ili go posuvetvaha pogreshno.



Тема Re:България е последната им надежданови [re: Tony]  
Автор Arient ()
Публикувано20.05.02 07:40



"Съветниците" имам предвид. Той (Папата) имаше много грохнал вид още когато го избираха и тези които го избираха, се надяваха, че като си изиграе ролята, след 5 - 6г. ще пукне. Обаче той излезе много жилав. А следващите "мераклии" вече десеттина години чакат. Гърмяха го - оживя. Не могат да го отровят, щото сигурно яде само маруля и пие дъждовна вода, дето сам си я събира. Е, какво им остава - да го докарат в България та "да си довършим работата". Надежди !?!

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема г-н Ариентнови [re: Arient]  
Автор Mими и Лили (каки)
Публикувано29.05.02 10:32



хвърлете едно историческо око




Редактирано от Mими и Лили на 29.05.02 10:55.



Тема Re: Благодаря.нови [re: Mими и Лили]  
Автор Arient ()
Публикувано29.05.02 20:42



И днешният ми ден не е минал напразно. Научих нещо ново. За Вулфила съм "чувал". За сътворената от него азбука и превода му на Библията на готски, също. Но живеех с впечатлението, че това е станало някъде из Западна Европа или по пътя на готите натам. Харесвам готите от времето, когато бях съвсем малък и гледах "Битката за Рим" - супер стар филм. Веднъж, върху пустите руини на един римски град (унищожен впрочем от готите) срещнах една съвременна русокоса "готска принцеса" и пак се събудих за да видя красотата. Крайно време е, да обявим Балканите за ареал на още един феномен - създаването на азбуки. Ако се включат и "прабългаристите" нищо чудно да се открият корените на още 5-6 писмености тука. Естествено с прабългарски произход. С последното не искам да засегна паметта на Вулфила.
Не знаех, че погледът ми е исторически, ама щом казвате. Много съм дълече от Историята като наука. Не мога да мина за "историк" дори от типа на ония, които бълват в несвяст цифри, дати, факти и събития, защото нямам такава памет, а моята "историческа" литература я нямам вече отдавна.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Arient на 29.05.02 20:55.</EM></FONT></P>

Редактирано от Arient на 29.05.02 21:00.



Тема Re: Благодаря.нови [re: Arient]  
Автор pastor (Доброжелател)
Публикувано29.05.02 21:01



Абе без да се обиждаме /и аз съм българин/ но винаги съм се чудил защо Братята ги смятаме за българи. Мои познати руснаци /историци/ твърдят че те са гърци. Приятели македонци - че са македонци. И кой е категоричния критерий да твърдим че са точно българи.



Тема Re: Благодаря.нови [re: pastor]  
Автор Arient ()
Публикувано29.05.02 21:26



Аз не искам да ги изкарвам българи с тази тема. И не знам някой да е успял да докаже категорично даже "полуславянския" им произход. Според мен няма значение какъв им е произхода, а каква са я свършили. Нормално е народи използващи кирилица да се опитват да се изкарват еднородци с тях. Въщност македонците са прави - македонци са (най-вероятно) ама не от днешните. Интересно как не са се включили в "присвояването" чехите (по-точно моравците). Нали глаголицата е "получила гласност" при тях. Но чехите са уравновесен народ и нямат нужда от изкуствено повдигане на националното си самочувствие. Чудя се, защо руските "неоприсвоители" продължават по стария "утъпкан" път да присвояват Кирил и Методий. От това няма смисъл а и е невъзможен за доказване "руския" им произход. По-добре да се опитат да присвоят Климент, защото той е всъщност създателя на "Кирилицата", а произходът му е меко казано - неясен. Какъвто и документ да се "открие" днес за произхода на Климент ще мине за достоверен, поради липса на други.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.