Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:57 24.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Защо правилното не е дясно?нови [re: Holmes]  
Автор Arient ()
Публикувано13.05.02 18:52



Ще си позволя да напиша едно хрумване (в момента) без претенции за изчерпателност. Вече няколко дни минавам през темата и ми беше интересно да науча за произхода на "левите и десни" политици. Но мисля, че приведените доводи за право-дясно не са убедителни. Мисля, че причините за уеднаквяване на право-дясно трябва да се търсят при начина на придвижване тъй като най-напред са били свързани с него, докато писането се е появило доста по-късно.Ето и моето неубедително хрумване. В средните векове а и по-рано разминававането по пътищата ставало отдясно(всеки оставал в дясно от другия при разминаване, чак при Наполеон нещата се променили), поради съображения за сигурност. Дясната ръка е "въоръжената" и евентуалния противник е по-близо до нея. Та значи, вървейки направо аз се отзовавам в дясно от "противника" или той се оказва в дясно от мене. Откъдето става свързването(и съответното изместване) на думите право-дясно. Не е много убедително, но мисля, че верният отговор се крие някъде тук. Или пък, че се разминаваме по правилен (десен начин). Мисля, че няма точен отговор но очаквам някой най-после да даде обяснение, на което да не може да се противоречи.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Защо правилното не е дясно?нови [re: Arient]  
АвторHolmes (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 12:16



Хммм, интересно!

Все пак и аз ще чакам по-убедителна теория.
Засега N1 е за дясната ръка, но и тя е доста неубедителна.



Тема Re: Защо правилното не е дясно?нови [re: Бaт Гoйko Mитич]  
АвторHolmes (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 12:20



Бат Гойко, удавих се в метафората ти, ша знайш.
Ил' си много образен, ил' си от наште.



Тема Re: Защо правилното не е дясно?нови [re: Holmes]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано15.05.02 13:21



В Шумер лявото и левакьт се се смятали за по-горни...
Дали у нас лево и лев(льв) някога са сьвпадали - не зная.....

Може би е свьрзано и с това, че на шумерски запад сьвпада с лице, а изток с тил... В древноегипетския е сьщото.... Това сьответства на един от диалозите на Платон, кьдето египетския жрец твьрди, че някога сльнцето е изгрявало от запад...



Тема Re: Защо правилното не е дясно?нови [re: дядo Mиню]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано16.05.02 13:23



Хм, това за лъва не става. Няма нищо общо с лявото и сигурно добре го знаеш. Доколкото разбирам, имаш нещо общо със стари езици и вече подозирам, че правиш такива намеци само с провокативна цел:)
А за Платон - можеш ли да им кажеш къде е това за посоките? Защото си спомням подобен пасаж, ама той беше за това, че някъде сенките падали на юг и затова се предполага, че някой е ходил отвъд екватора.



Тема Беше в Тимеи или в Критийнови [re: RiP]  
Автордядo Mиню (Нерегистриран)
Публикувано16.05.02 14:45



Когато попитали египетския жрец от кога са египтяните по тези земи, той
казва нещо от рода (цитирам по памет)
"Два пьти сльнцето изгрява от там от кьдето сега залязва и два пьти сльнцето залязва там от кьдето сега изгрява"

В Илиадата има нещо подобно за сльнцето .....

В нашата народна песен "Мома Грозданка се жени за Сльнцето" има нещо подобно - като сьзряло мома Грозданка сльнцето три деня не захождало.
Какво може да означава това ако точката на наблюдателя е например София? Просто, че земната ос се е изместила...

Всичко това така наречената наука не го приема на сериозно...А проблемьт е, че не винаги така наречената наука трябва да се приема на сериозно.



Тема Re: Защо правилното не е дясно?нови [re: Holmes]  
АвторRiP (Нерегистриран)
Публикувано16.05.02 14:58



На мен също ми мина през ума за дясното и уПРАВляването, но не можах да намеря конкретни аргументи, освен общите с ръката, за които вече казах.
А за другите въпроси, които задаваш в допълнение:
1. Ляв често си значи неправилен, лош. Казах, че в някои езици думата за "ляв" означава "лош, труден" и обратното. Дори в съвременен руски левый значи "менте, фалшив, нередовен".
2. На български правото е право, и не това е изключението, количествено са по-малко езиците, където "правилното е дясно".
3. В много случаи се свързват понятия, които на пръв поглед нямат никаква връзка помежду си. Правилността и правото съвпадат в доста езици, но има и такива, където това не е така или поне има алтернативни значения. Напр. в средновековен и нов гръцки за "правилен" се използва дума с начално значение "спасителен", а думата за "десен" значи и "сръчен".
Тъй като дядо Миню спомена нещо за посоките, ще разкажа за латинския абсурд. За повечето религии със силен соларен елемент изток е доброто, а запад - лошото. Римските гадатели по птици заставали с лице на юг и затова лявата страна - източната - била добрата. Гърците правели обратното, заставали с лице на север и съответно доброто им се падало отдясно. Латинската дума sinister значи основно ляв и лош, нещастен. Само че когато говорели гадателите, същата дума значи щастлив, благополучен. Върви се оправяй!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.