Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:29 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Todor Zhivkovнови  
АвторBvlgari (Нерегистриран)
Публикувано15.11.01 07:48



Imam goliamo zhelanie da otvorim diskusija za "tato" bai Tosho Zhivkov. Skoro chetoh v 24 Chasa intevju s bivshija poslanik v Rumanija, govoreshe interesni neshta.

Az, vypreki vsichko, mislja che Todor Zhivkov e deistval patriotichno i hitro se e opitval da otdalechi Bulgaria ot SSSR vlijanieto, da syzdade silna Bulgarska nezavisima ikonomika- rezbira se spored svetovnata konjuktura i vyzmoznostite za myrdane. Ne sym zashtitnik na Zhivkov, prosto lichnosta mu zaema goljama chast ot nashata Istorija. Cheli li ste "Na tretija etazh"?

Dajte da vidim....



Тема Re: Todor Zhivkovнови [re: Bvlgari]  
Автор ГPAOBEЦA ((надничащ))
Публикувано15.11.01 21:02



C това име премина голяма част от досегашният ми съзнателен живот.Той е част от историята на България и част от нас,от нашият живот.
За голямо съжаление.
Лично на мен ТЖ винаги ми е бил неприятен и като политически ръководител и като обикновен човек.Не че ми е "градски",но един Славчо Трънски например,имаше много по-голямо уважение всред хората,отколкото този хитър човечец от Шопско.
Не знам,може би нашите внуци и правнуци ще четат по-благосклонни неща за ТЖ,историята не може да го подмине,но ние,хората от средното поколение не можем да изпитваме топли чувства към тази личност.

Само един аспект-човек,който си е избрал такъв път,трябва да забрави за това,че има семейство,деца,близки...
А Владимир,а Батето,а бившите "чавдарци"....



Тема Re: Todor Zhivkovнови [re: ГPAOBEЦA]  
АвторArient (Нерегистриран)
Публикувано15.11.01 22:11



Половината ми живот мина под неговия портрет(окачен на видни места из България). Не мога да кажа, че ми е бил симпатичен, но колкото повече време минава от 90-та насам толкова толкова повече ми харесва. (Колкото повече опознавам хората, толкова повече заобиквам животните)Начина по който идва на власт е, меко казано, непочтен. От друга страна не беше образован, но не беше никак "проз". Благодарение на неговите напъни за индустриализация, циганите (и не само те) вече 10г. преживяват, като събират (разбирай - крадат) желязо и цветни метали. В негова подкрепа мога да кажа, че държавите в които няма индустрия, независимо колко са демократични, са гладни(днес вече това добре се вижда). Ако мога, някой ден ще събера на едно място тарикатите, дато през 90-та врещяха, че България щяла да процъфти като аграрна държава, и ще ги запаля(Това разбира се е невъзможно, но да си помечтая малко). А за политиката на отдалечаване от СССР, поне един път със сигурност ни е предлагал за 16-та република официално. Разбира се днешните пак го изпревариха в подлаганията си, но в другата посока. Някога всички роптаехме, че "храним" Съюза, но откак спряхме да го храним, умираме от глад(е, не всичките де, някои май понапасаха доста повече от "Бай Тошо"). Темата е безкрайна, но поне за мене, много изтъркана.



Тема Re: Todor Zhivkovнови [re: Bvlgari]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано16.11.01 15:27



Темата наистина е интересна. Още повече, че СЕРИОЗНА и ОБЕКТИВНА оценка на неговия период все още не е направена.

От една страна е:
1. Селски хитрец от Правец, без каквото и да било образование. Недоучен печатар.
Ненапразно един от вицовете, категория "Златна решетка", от ония години гласеше: "Какво се търси при непрекъснатите разкопавания на София, за парно, водопроводи и т.н.?" - " Дипломите на ТЖ!"
И това - липсата на цялостно и систематично образование, се чувствуваше през всичките му години и във всичките му действия.
Примерно, много обичаше учени хора да го залъгват. При липсата на образование, му липсваха критерии за оценки в областта на положителните науки. Но страшното идваше, когато откриваше, че са го лъгали и водили за носа - имаше немалко такива случаи....
Е, то тогава и модата си беше такава - да се издигат хора необразовани и неуки, диктуваше се от Москва. И се наричаше "Класово-партиен подход и критерий при подбора на кадрите".
2. Страстен КОМАРДЖИЯ на младини. Сред професионалните политици това се счита за ГОЛЯМ ПЛЮС! В наше време С2 е така....
3. Подлъгал дипломираната лекарка д-р Мара Малеева да се ожени за него. Явно е имало с какво - и физически, и умствени таланти....
4. Зодия "Дева" - това е най интелигентната зодия от всички 12. Хората от тази зодия, покрай другото, са родени интриганти.
5. Нелегалната му дейност преди 9.ХІ - ами, той не се криел, но и полицията не го търсела....
Но съществуват глухи податки, че е бил агент на Гешев - което по принцип е комплимент, защото Гешев е работел само с интелигентни и кадърни хора. След 9.ІХ е дълги години директор на НМ - което също едва ли е случайно... Освен това, около самия 9.ІХ се е заровил за няколко дни в архива на тогавашната Дирекция на полицията.... Какво е правил, какво е търсил и сортирал там - не е ясно. Ясно е обаче, че в неговото досие от ония години има само три-четири странички - доклади от полицаи, които са го следили....
6. Съумял, при всичките пертурбации на времето, да се удържи 33 години на трона. Никак не бъркам, де факто той си беше цар, а политбюро - коронен съвет към него... Само по себе си, това вече е съществено постижение - колцина монарси са удържали толкова години властта?
7. По широко скроен, по културен, по толерантен, много по отворен от редица себеподобни - подбирани, възпитавани и налагани от Москва. Достатъчно е да си спомним какъв беше "кондукаторът" на северните комшии...
Но и ТЖ имаше обичай да приключва дискусиите в ЦК и Политбюро с фразата - "Да, но съветските другари искат така!" , "Това е съгласувано със съветските другари!"

От друга страна:
1. Крупни СТРАТЕГИЧЕСКИ грешки във всички области на политиката и живота, за последиците от които плащаме сега. Отговорността за тях е САМО НЕГОВА - малцина се осмеляваха да му се противопоставят, и то не за дълго...
2. Самоцелна, безсмислена, лозунгаджийска по същността си политика за индустриализация, без отчитане на реалностите...
Изключително сериозно по последиците си нарушаване на циклите на възпроизводство на капитала.
Един пример: Когато през 1977 г. при посещение на Брежнев у нас се повдига въпроса, че съветските кредити се харчат за строителство на паметници и резиденции (имаше и такива неща!), ТЖ отговорил:"Аз исках да построя една образцова витрина на социализма.." Но разхищенията са прекратени буквално на следния ден.
3. Твърде късно, едва при Горбачов, пое курс към политическо отдалечаване от СССР. А в икономиката това се оказа напълно невъзможно, толкова бяхме затънали в СИВ. За разлика от ЧССР, Полша, УНР и т.н.
4. Беше се изхитрил да подлъгва Брежнев по всякакви начини, за да получава от него ежегодни субсидии, необходими му за връзване на бюджета - 1 - 2 милиарда преводни рубли всяка година. Това се налагаше поради систематично и непрекъснато ГУБЕЩАТА икономика на страната.
И от това последиците ще се чувствуват още дълго.
А към възцаряването на Горбачов общия дълг на НРБ към СССР съставляваше.... Страх ме е от цифрата! - Държите ли се яко! Да не падне някой! И да се повреди или нарани заради мене! -

Та този дълг съставляваше общо 27 (ДВАДЕСЕТ И СЕДЕМ) МИЛИАРДА ПРЕВОДНИ РУБЛИ !!!! Преизчислени в днешни долари, това са минимум 50 милиарда !!!!!!!

И колко още може да се каже......

Редактирано от Topepo на 16.11.01 18:49.



Тема Още за ТЖ...нови [re: Bvlgari]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано27.12.01 19:29



Притежаваше невероятната за днешните ни политици способност да види реалистично и прагматично даден проблем от всичките му страни. Нещо, което е твърде важно за адекватната оценка на събитията и тенденциите ......
Примерно, авторът на един доклад за поведението и изпълненията на НЕВЕРОЯТНО РАЗГЛЕЗЕНИТЕ деца на активните борци по онова време - оргии, контрабанда, незачитане на никакви закони и правила, и т.н. - успял да получи аудиенция при него. ТЖ бил чел доклада - с верни и справедливи констатации. И му заявил следното: "Изцяло и напълно съм съгласен и заставам зад тебе! Напълно си прав! Но, от друга страна, кажи ми, РЕАЛНО ПОГЛЕДНАТО, какво мога да направя? Нали тези хора всъщност ме държат на власт! И ако ги атакувам заради децата им, веднага ще ми видят сметката! И в крайна сметка нищо няма да излезе!"



Тема Re: Todor Zhivkovнови [re: ГPAOBEЦA]  
Автор3мeй (Нерегистриран)
Публикувано31.12.01 06:22



Аз съм на 30 години. По времето на Тодор Живков ми е минало цялото детство и юношество (бях я забравил тази дума). Та мисълта ми е, че аз не съм се чувствал ограничен в нещо, въпреки, че родителите ми не са били на видни държавни и икономически постове - скромни хора от народа ... така да се каже :))). И съм сигурен, че всеки на моите години не е усетил нищо лошо от режима на комунистите, а най-вече от Тодор Живков. Свободата за мен започна да се ограничава по-късно, когато разцъвтя престъпността и когато доходите почнаха да не стигат и за хляба и когато българите започнаха да бягат от България .. от Демократична България!

Айде честита нова година!
Всичко добро!



Тема Re: Todor Zhivkovнови [re: Bvlgari]  
Авторexpeler (Нерегистриран)
Публикувано07.01.02 12:22



Ejj siga, hora sabudete se. Tova che bulgaria ne e stanala chast ot SSSR e samo zashtoto Brejnev ne go e iskal. Vuprosut e zashto TOSHO go e iskal. Eto za tova se sramuvam che sum bulgarin. Kak moje, kak moje ne... Zashto ne usm se rodil na drugo miasto.



Тема Re: Todor Zhivkovнови [re: expeler]  
Автор balgarin (непознат)
Публикувано08.01.02 04:49



Hei,
Malko poveche patriotizam niama da e izlishen.



Bai Tosho ima mnogo grehove:

- Chernobil - N;1 v klasaciata.Zashto nikoi ne ni predupredi da im eba maikata.
- Debilnost
- Spogodbata s Garcia,v koiato Toi se otkazva ot balgarskite imoti v Garcia - zashto Toi shte se otkazva ot moia imot?
- Ne dade chastna iniciativa - koeto se okaza pagubno za trudoliubieto na horata.
- Ogromna zavisimost ot SSSR
- Informacionno zatamnenie i cenzura;otrichane na vsichko nekomunistichesko - ne mojahme da razberem dori za Niil Armstrong.

I pone oshte niakolko neshta,za koito ne moga da se setia sega.


No ima i niakoi neshta,koito triabva da otchetem kato polojitelni.


- Targoviata s arabite
- Energetikata - sega i da iskame ne mojem da postoim AEC.V momenta sme energien lider na Balkanite.
- Cherpehme super evtin gaz po tova vreme
- zdrava armia;govoril sam s voenni,koito mi kazaha,che ako komunizma e prodaljil oshte2-3 godini nie sme shteli da imame edna ot nai-modernite armii sega.
Imali sme proektodogovori za nai-novite za vremeto si tankove T90 ili T91 ne sam siguren kak beshe.
Imame SS23
Imame C300 - super raketi - kogato gi pokazahme tazi godina na parada na 6-ti May Turcite ni zavidiaha
:))))))))))))))))
- Imashe poveche sigurnost,zashtoto togava se sadeshe po barzata procedura.



No opredeleno grehovete mu sa poveche.



Тема Re: Todor Zhivkovнови [re: balgarin]  
Авторexpeler (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 16:48



Niama smisul....
Prosto iskam da ti kaja che voennite podrazdelenia po granicata s turcia, koito biaha naj silni po vreme na terora, sa podgotveni da izdurjat na ataka ot natovskata turska armia 15 min dokato, dojdat migovete. Tova oznachava che nacionalnata ni strategia razchita ot chujda sila, kojato ne se interesuva ot nacionalnite ni interesi. No kakvo znachenie ima po vreme na rejima i bez tova sme niamali interese, da ne govorim za nacionalni interesi.
Za energetikata: Zashto i e na edna zemedelska durjava da iznasia energia?
Pri polojenie che brutnia i vutreshen produkt e po goliam ot sushtia na vsichki sasedi i imame ikomomicheski vruski s centralna evropa ne ni triabva da stavame osnoven bulkanski iznositel.



Тема Re: Todor Zhivkovнови [re: expeler]  
АвторBvlgari (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 17:19



Expeler ti hal haber si niamash be chovek. Ajde prestani s teja santimentalnosti. I v kraia na kraishtata shtom te e sram ot narodnosta si, kakto sam kaza po gore, cij go dirish tuka?

Tova za "15 minuti" zadyrzhane e pylna glupost. I ot kyde shte doidat tezi Migove za 15 minuti ?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.