Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:47 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема В неделя гледах "Осмият"...нови  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано31.10.01 12:34



Обърнахте ли внимание на автомата на Георги Георгиев? Щурмгевер Stg 44, по неговите чертежи след войната са създадени АК 47 и израелската армейска карабина Галил. Калибър 7,92, творение на Хуго Шмайзер. Така че калашника е с арийски произход. Руснаците няма да го повярват, те и до момента не вярват, че жигулата е всъщност Фиат 124. Между другото във филма имаше леко несъответствие, събитията в него се развиват 1943-44 /по книгата на Чочоолу "Боят настана"/, а Stg 44 е въведен в масово производство през август-септември 1944.



Тема Re: В неделя гледах "Осмият"...нови [re: AK47M]  
Автор Arient ()
Публикувано31.10.01 14:02



И аз го гледах, братчеде, ама от средата и не можех да се сетя за заглавието. Впрочем ако имаш под ръка книгата на Чочоолу "Боят настана", вътре той споменава какъв точно му е автомата. Чел съм я, ама много отдавна и не мога да се какъв точно беше. За последен път съм виждал Чочоолу 80-та г. на среща с войниците на артилерийския полк в Ст. Загора. Пак завърши с думите "Който не му харесва социализма - да хваща Балкана, мен не ми харесваше капитализма и аз хванах гората". На излизане бодигардовете му го носеха, щото не можеше да ходи, ама не даде друг да му кара волгата. Той май беше някъде от западна Гочландия.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: В неделя гледах "Осмият"... [re: Arient]  
АвторAK47M (Нерегистриран)
Публикувано31.10.01 15:29



От Калояновец беше. И автомата му май беше Судаев.
Имал си историческа среща, някой ден ще се гордееш с нея. Пази спомена за поколенията. И ако ти идва нагоре пазарната икономика, хващай гората...



Тема И германците крадат...нови [re: AK47M]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано01.11.01 17:32



Всеки забърсва каквото може. Германците крадат артилерийски системи. Още в първата година на войната свиват руското противотанково оръдие Ф-22 76,2 мм и го пускат под името РАК-36 R. Различава се само по дулния спирач. Също и реактивната артилерия - 80 мм пусковата установка Sd Lfz 4 е точно копие на съветската Катюша, вкл. снарядите М 8.
Да не говорим, че рационалният купол на танка Pz V Пантера е откровено взаимстван от Т 34.
Е, имат си и собствени разработки. Например най-мощното противотанково оръдие във войната РАК 43/41, характерно със специфичното си щракане при прицел. Чувало се от километри. Описано е в "Добрата война" на Стъдс Търкъл. Старите кучета в американската армия моментално се хвърляли от Шермана, щом го чуят, защото след секунди танкът ставал на скрап.
Ама друго си е да свиеш нещо. Война, кво да прайш...



Тема Re: В неделя гледах "Осмият"...нови [re: AK47M]  
Автор Arient ()
Публикувано05.11.01 08:07



Тя, "пазарната икономика" на кого не идва нанагорно, ама няма оттърване от нея.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.