Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:45 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема От къде да го знам какъв е билнови [re: Cвeтлинa в миcълтa]  
Автор 4eHe ()
Публикувано02.09.01 13:06



..този българин, който описваш Светлина в мисълта. Познавам българското в себе си. Както и цитираното "достойнство" за мен едва ли има проекция в теб. Историческата ни памет и тълкуването ни - също.

Полза (активна и насочена употреба) не е обсъждана категория в настоящата тема, но ако настояваш... ;другото, другите (чети - чуждо, както предпочетеш) НЕ СА територии на полза или вреда. В отделни случаи извикват необходимост от адаптиране - партниране, в други - интегриране - промяна, в трети отхвърляне - конфликт и т.н.
За мен другите са интересни (спретни си сам глагол). На три седмици, групата от 13-18 колеги от цял свят се сменя. Няма как да не отбележа, че имам повече общо с европейците, отколкото с всеки друг народ навън.

Какви са тези непреходни стойности през вековете, за които пишеш - не знам. Предполагам, намериш ли осем мислещи като теб - имате си нов култ (гледам, модерната дума е "субкултура"). И супа, и култура - все тая... Това, че сме различни (във вярванията си) все още не е причина да не се четем, нали ?

-----
Преди три нощи гледах Бандите на младите японци (актуализирано към 2000). Училище започват в 08.00 и привършват към 15.00. После има факултативни. Вкъщи са към 19.00 и трябва да започват с подготовката на уроците за следващия ден. Някои, естествено, не издържат на стреса. Напускат школото и заживяват на улицата. Може и да си чувал за нулевия процент престъпност на островите ? Е, вече не е така. Първите им жертви са сред връстниците и преподавателите. В добрата традиция на старите самураи, убийствата приличат на церемонии. Убийците са тинейджъри.

Антиглобалистите не са по-изобретателни. Пеят Интернационала и "врагуват" с партизански методи.

Ако си открил обяснение защо в един глобален, инфо свят ренесанс изживяват "субкултурите" - подай, моля линк ? Аз също залитам по ретро темите : етнос, народ, национално чувство, историческа предопределеност без да си поставям ограничение "както го разбират българите". Щото е гранично...с чие друго ли



Тема Мисля...нови [re: 4eHe]  
Автор Cвeтлинa в миcълтa (ентусиаст)
Публикувано03.09.01 16:49



... че ясно се изразих - това да си различен не означава непременно, че другите наоколо ти трябва да се чувстват по-малко уникални, защото в крайна сметка не е ли туй точно белегът на отделността? Или казваш да няма държави, щото могат да си завидят, че някоя била по-такава, па другата по-инаква?
Сигурно и това ще стане - Европейска общност - и тогава ще се оглеждаме за континентални "самоличности" . Хубаво е да няма граници и разделения, ама Твореца иска съ-Творци до себе си и затова ги нароява - кво да праим ний, кат' Той ги решава тия работи . Като станем като Него, тогаз може да почнем и ний да решаваме като кое как да е .

А иначе - за субкултурите, проблем нямаш - ей ти линк: ум-отделност-надмога-единосъщие...



Тема Наблюдавамнови [re: Cвeтлинa в миcълтa]  
Автор 4eHe ()
Публикувано03.09.01 18:19



...програма за децата в четвърти клас. Учат се да ползват електронни таблици, изследвайки в Проучване коя е любимата приказка от Андерсен на целокупната нация. Оказва се "Грозното патенце".

Има и един друг уникум, неотбелязан от Киркегор : Jante's Law - Не мисли, че си нещо повече от другия, казано по осем начина.

Казвам, че националните културни символи не стоят на Лангелиние, където потока туристи спира да се снима с Малката русалка. Или пред кино Сердика. Мисля, че са другаде. И на това място не им трябва ден или дом. Но това е мое вярване.

Европейска общоност е вяра още от лутерианско време. Нов смисъл й привнася Де Гол. За мен, днес и с българското ми гражданство - звучи различно.

Спи спокойно. Работя върху някои идеи, за които Творец-а не е мислил.

**Думичките най-долу много ми допадат. Щеше ми се да чуя какво влагаш и да те попитам мога ли да ги пусна в употреба през моя речник ? Линк бе друго, но харесвам какво остави, Светлина в мисълта.



Тема Струва ми се...нови [re: 4eHe]  
Автор Cвeтлинa в миcълтa (ентусиаст)
Публикувано04.09.01 15:40



... че наистина ще излезе от нас лебед, макар и засега грознички патенца-пепеляшки да ходим...

За линкчето: умът, когато идва като еволюционно стъпало, създава самосъзнанието, отделния Аз, боричкащ се за свое лично и ако е възможно по-такова някак място ; сравняващ, разпластяващ, преценяващ, обособяващ... - разноезичие и сриване на Кулата към Небесата - когато бъде овладян да служи вярно на по-високите у нас съставки (като интуиция или пък дух направо) тогава самосъзнанието се разширява - Аз съм Ти и Ти съм Аз, Кулата - до Небесата и съответно Царството Небесно на Земята...

Съзнанието казва Аз, да Аз съм всичко туй - Всемира безкраен, който не умира...

Едно са Брама, светът и нашите души,
не може да ги съкруши ни заблуждение, ни тлен
умът ни вече просветлен, се връща в жилището свое...
и т.н. и т.н.


Е, поздравче от мен



Тема Re: Ден и Дом на 13 безсмъртни българи!нови [re: Лъчeзapнa]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано12.09.01 07:33



Борис Трети кво прави там? Даже не е "българин родом" като Иван Владислав. Прост европейски аристократ без националност. Нещо като афганистанска хрътка - майка хрътка, баща афганистанец.



Тема Re: Ден и Дом на 13 безсмъртни българи!нови [re: Лъчeзapнa]  
Авторmalko istoriche (Нерегистриран)
Публикувано12.09.01 09:42



А къде забравихте ТЕРВЕЛ - Ханът СЪЗИДАТЕЛ?
ХАНЪТ получил от Византия първото териториално разширение - областта Загоре.
ХАНЪТ сключил първия търговски договор в историята на българската държава.
ХАНЪТ защитил Константинопол от арабите и станал "легенда" на запад.

Колкото до цар Борис ІІІ съгласен съм, че не изпраща българи по фронтовете, но ................. не се сещам какво е обединил



Тема Re: :)нови [re: AK47M]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано14.09.01 10:33



Сигурно знаеш думите му "генералите ми са германофили, миснистрите ми са англофили, народа ми е русофилски, само аз останах българофил"?!



Тема Re: Ден и Дом на 13 безсмъртни българи!нови [re: malko istoriche]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано14.09.01 11:07



Всички, дали принос, са важни, но някои са безсмъртни в делото си на единосъщие с предназначението на българския национален дух.

Тук се извеждат принципи... Ще донеса две мнения от друг клуб, които ми се струва, че дават някаква яснота по идеята:

lYl
(Вечността)
28.08.01 11:22
Re: обяснението е, [re: Cy]

В случая с идеята за 13-те не става дума за доизмисляне на факти, а за интерпретацията на доказани факти.

Аспарух създава България. - Той е искал да властва и затова с братята му са разделили кубратови сноп или е имал идея за държава и земя, която има предназначение.

Борис е избил 52 болярски рода и е ослепил сина си - от гняв, защото не са му се подчинили или защото е трябвало да предпази България от последващи подобни опасности от връщане назад. Да даде възможност за изграждане на християнска култура в България, защото е имал виждане за бъдещето.

Паисий е написал историято си, която е пълна с грешки - защото много му се е искало да докаже колко сме велики и в часност и той или защото, виждайки миналото е видял, че то е основа за възраждане и изграждане на нова култура, то е възможност за събуждане на хората. Кое е по-ценно - фактологията, която и досега не е напълно уточнена или съзнанието "имали сте, били сте..." пак ще бъдете.


Кое е ценното в поведението на баба Тонка - не толкова в това, че не е плакала и е възпитавала децата си да се борят за свободата си, а в това че е имала ясно съзнание, че децата й не й принадлежат, че не се е опитвала да ги предпази на всяка цена, а че са част от един народ, че е приемала смъртта като част от живота и е съзнавала, че всички синове на страната й са нейни синове.

Това всичко аз съм си го мислила, мои разсъждения са това въз основа на идеята за 13-те безсмъртни българи. Може и да продължа, но все пак стана дългичко. Интересното е, че за всяка от характеристиките на тези тринадесет има мистичен аналог. За някои съм си го извела, за други не, но ако се задълбоча да намеря повече факти за всеки от тях, сигурно за всичките ще го открия този аналог.



Cвeтлинa в миcълтa
(ентусиаст)
29.08.01 10:42
Идеите... [re: lYl]

Аз бих те допълнила IYI.
Левски примерно - въплъщава идеята за Свободата. В метафизичен план Свободата е себенадмогата над личността, да се схванеш като нещо по-голямо: онова вътре вложеното у нас, което носи всеки, но не всеки изявява като поносимост и отработени възможности.
Симеон Велики - идея за култура, която те прави господар (на първо място господар над себе си в низините, разбира се).
Патриарх Евтимий - принципът на съчетанието между двете формули: цезаровото и жреческото, мистичното и приложното, кроткото и суровото... Не че това съчетание го няма и при Левски, и при Симеон, и при Борис Покръстителя, но той го въплъщава най-ярко. Бидейки духовно лице (и по сан, и по вътрешно вживяване), той мисли и действа като държавник в онова тежко за страната време...
Историята е бедност, когато липсва тайната й. А кой я разтълмява?
Макар че, когато съм си търсила досега знание за някоя привлякла вниманието ми личност, винаги съм попадала най-напред на автори, които с много пиетет и одухотвореност ги представят именно откъм същината им. Понякога дори се учудвам какви бисерности и дълбочини има дадени, а като повсеместно мислене сякаш изобщо липсват?! Къде отиват, защо потъват без да осветят света? И докога...




Тема За Борис IIIнови [re: malko istoriche]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано14.09.01 11:08



Прозвището 'цар Обединител' му го дава спонтанно народът, когато след южна Добруджа, с дипломацията си по време на Втората световна война 'присъединява' за кратко и част от Македонските земи. По-важното е, обаче, че той по душевност си е такъв - Обединител. Все търсещ да примири, да синхронизира, едини... Как да не получи прозвището .



Тема Re: За Борис IIIнови [re: Лъчeзapнa]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано15.09.01 10:36



Има такива, които играят на индианци, има и истински индианци. Разликата е, че първите могат винаги да напуснат играта /като Фердинанд/, а другите продължават да живеят в колиби и да вярват на шамана. Българофил в случая означава човек, на когото му е интересно да играе на българин. Колкото до прозвището "обединител", в случая Хитлер го заслужава повече - той, а не Борис присъединява Македония и Южна Добруджа към България.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.