Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:43 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Прав си.нови [re: Arient]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано28.08.01 09:29



Прав си за форума и времето в ролята му на съдник.
Но, докато го чакаме да отсъди, може да обменим по някое и друго мнение без да се втеляваме особенно и да се правим на непогрешими, нали?

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Омбреее :)нови [re: Arient]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано28.08.01 11:21



Значи разбрахме откъде някой е заимствал, за да я "изобрети" . Ами кой е бил той и кой славянски народ първи я е употребил, за да я даде на другите такива, че и на българите също?

Ама много добре слагаш (като гледам написаното) тъй наречената "славянска азбука" в кавички .
Don't you think so ?



Тема Re: Омбреее :)нови [re: Лъчeзapнa]  
Автор Arient ()
Публикувано28.08.01 21:01



(Аз много обичам кавички и "скоби", и запетайки ... а и бахур(може да мине за прабългарска заемка в съвременния славяно-български език))
Все пак не разбрах какво точно ме подтикваш да напиша. Ако искаш Пространните Житиета на братята (св.св.) Кирил и Методи(й), има ги в Националната библиотека. Ако искаш публично признание, че Кирил, под влиянието на Методий е копирал глаголицата от арменската азбука, аз не бих го казал точно така. Първо защото двата езика фонетично доста се различават и директното копиране не върши работа, и второ (айде без второ).
По точно би било твърдението, че идеята за славянска азбука е заимствана от наличието на арменска. Не е изключено да е така. Даже е много вероятно. Но не бих го твърдил със сигурност.
Мисля, че историята около славянската азбука е достатъчно изяснена и има достатъчно документи по въпроса и с византийски, и с латински произход. Всеки, който се е интересувал по-задълбочено, е имал възможност да погълне достоверна информация до насита. Не мисля, че мога да кажа нещо ново на такъв тип хора. Ако очакваш от мен нови сензационни разкрития по въпроса, напразно. Историята отдавна вече не ми е хоби и съответно отдавна не съм чел нещо сериозно в тази област. А и не съм "прабългарист", че да си изсмуквам от пръстите всеки ден смайващи факти и събития, според които световната история трябва да се пренаписва на всеки три дена.
Ако питаш къде е Морава (или Великоморавия), северната и по-малка част днес е Южна Чехия, а южната и ,и по-голяма част е днес Унгария. Благодарение на панонските славяни, днес по-голямата част от унгарците са арийски (или индоевропейски) тип, макар че унгарския език, въпреки многобройните славянски заемки, е гаджалоиден език и е доста близък с турския (и съответно с "прабългарския"). Един пример (има много): "ташак" на унгарски означава "торба", което е и първото значение на тази турска заемка в българския език. Да не продължавам, как е на унгарски "пчела", "търтей" и т.н.т.
Ако те дразни поговорката в края на текста, може да я махна. Когато си попълвах профила в някакво поле ме питаха за девиз и аз го написах без много да му мисля, но сега виждам, че се появява в края на всеки текст.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Омбреее :)нови [re: Лъчeзapнa]  
Автор Arient ()
Публикувано28.08.01 21:04



(Аз много обичам кавички и "скоби", и запетайки ... а и бахур(може да мине за прабългарска заемка в съвременния славяно-български език))
Все пак не разбрах какво точно ме подтикваш да напиша. Ако искаш Пространните Житиета на братята (св.св.) Кирил и Методи(й), има ги в Националната библиотека. Ако искаш публично признание, че Кирил, под влиянието на Методий е копирал глаголицата от арменската азбука, аз не бих го казал точно така. Първо защото двата езика фонетично доста се различават и директното копиране не върши работа, и второ (айде без второ).
По точно би било твърдението, че идеята за славянска азбука е заимствана от наличието на арменска. Не е изключено да е така. Даже е много вероятно. Но не бих го твърдил със сигурност.
Мисля, че историята около славянската азбука е достатъчно изяснена и има достатъчно документи по въпроса и с византийски, и с латински произход. Всеки, който се е интересувал по-задълбочено, е имал възможност да погълне достоверна информация до насита. Не мисля, че мога да кажа нещо ново на такъв тип хора. Ако очакваш от мен нови сензационни разкрития по въпроса, напразно. Историята отдавна вече не ми е хоби и съответно отдавна не съм чел нещо сериозно в тази област. А и не съм "прабългарист", че да си изсмуквам от пръстите всеки ден смайващи факти и събития, според които световната история трябва да се пренаписва на всеки три дена.
Ако питаш къде е Морава (или Великоморавия), северната и по-малка част днес е Южна Чехия, а южната и ,и по-голяма част е днес Унгария. Благодарение на панонските славяни, днес по-голямата част от унгарците са арийски (или индоевропейски) тип, макар че унгарския език, въпреки многобройните славянски заемки, е гаджалоиден език и е доста близък с турския (и съответно с "прабългарския"). Един пример (има много): "ташак" на унгарски означава "торба", което е и първото значение на тази турска заемка в българския език. Да не продължавам, как е на унгарски "пчела", "търтей" и т.н.т.
Ако те дразни поговорката в края на текста, може да я махна. Когато си попълвах профила в някакво поле ме питаха за девиз и аз го написах без %

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: SLAVIANI, ILI BULGARIнови [re: natzional-sotzialist]  
Авторiyvigi (Нерегистриран)
Публикувано29.08.01 05:03



da imeto na Karl Marks e bilo Mordohai Levi.no tova niama zna4enie ,nie niamame nisto obsto s onezi aborigeni slavianite:)
NIE sme ariizi purvo ka4estvo ,tova sa go znaeli i okultistite okolo hitler, ta nali idvame ot edno i systo miasto .i bogami vervai bulgarite ne sme bili malko kogato sme doshli na balkanite .nai zapazeniat krai v bulgaria Trunskiat govori nai mnogo za prisustvieto na pra bulgarite po tezi zemi reka ERMA nosi nazvanieto si ot prabulgarskia rod ERMI,ima ziala mestnost koiato nosi imeto DULAN ,ot roda DULO , ta v tozi krai jiveiat nai mnogo svetli hora v bulgaria,taka 4e kvi sme nie ne slaviani,a bulgari-ariizi. 'vessel39@yahoo.com



Тема Re: SLAVIANI, ILI BULGARIнови [re: iyvigi]  
Автор Arient ()
Публикувано29.08.01 08:17



Ами Еридан да не идва от Ердо - някой друг "прабългарски" род. Не е сигурно дали въобще е имало "прабългари", а тоя ги изкара чак арийци. Утре някой друг дебелоглав пръстосмукач може да ги изкара и марсианци. Що сте се вманячили толкова с едно дребно азиатско племенце, което древните автори не успели да отличат от Хазарите или някои други монголоидни мохеджедини.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: SLAVIANI, ILI BULGARIнови [re: Arient]  
АвторBvlgari (Нерегистриран)
Публикувано29.08.01 08:55



"Що сте се вманячили толкова с едно дребно азиатско племенце, което древните автори не успели да отличат от Хазарите или някои други монголоидни мохеджедини."


Dyrzhavata ni se kazva Bulgaria, tlystoglav rodomrazeco,....ei zatova! Tvoita naglost veche minava vsichki granici. Nashite vladeteli sa bili Bulgari, a ne Slaviani. Prestani da provokirash i nasazdash omraza. Ako si tolkova goliam Slavianofil- otidi v Slovakija.

Bvlgari



Тема Re: Омбреее :)нови [re: Arient]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано29.08.01 10:11



Ааа, не ме дразни поговорката, изобщо даже, що пък да ме дразни :).
А иначе - питам си просто. Та като си ме почнал - за Климент Охридски нещо ?


P.S. Можеш да си изтриваш или редактираш мненията в рамките на деня, в който са пуснати - иконката преди "Отговор на мнението", която се появява само на твоите постинги.



Тема Re: Омбреее :)нови [re: Лъчeзapнa]  
Автор Arient ()
Публикувано29.08.01 12:28



Отговор на техническата забележка:
Връзката ми твърде често се къса и получавам лъжливо съобщение за проблем с мненията поради което някои мои писания са удвоени. (Повторението било майка на знанието, но мащеха на забавлението).
Ако ще ме подпитваш така за един по един към края на септември може да стигнем до Ангеларий.
Мисля, че това са неща, които всеки българин знае и няма нужда да бъдат писани тук. Който не ги знае и от тук няма да ги научи.
Можеш да кажеш направо основната мисъл на подпитванията си. Ще се отнеса с теб, както ти с мен. Идиотски се обръщам само към идиотите.
И благодаря за полезния (за мене) съвет.
Не зная много от тези полезни технически подробности. Цял живот се занимавам с компютри(но от друга гледна точка), но в И-нет съм отскоро.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Ееее,нови [re: Arient]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано29.08.01 13:24



не се сърди де!

Просто говориш за славянска писменост, а той българин я оформя. И затова те питам. Няма ли значение такова нещо? Не е ли дори основно? Как може ние да сме я взели от славяни, като те са я взели от нас? Остави глаголицата по чие поръчение е - тя ли е това, на което пишем фактически? Но може логиката ми да не е вярна, основавайки се на незнание?! Аз не мога да извадя фактите, защото винаги съм търсела отвътре какво ги е оформяло, а не самата кристализация. И по тая причина (не че са маловажни) си позволявам да не ги помня с точност. И все пак тук нещата са доста конкретни. Наистина ли ние, които идваме и правим държава тук, които носим ценността на Едно Божество - "всичко вижда"-що, ценността на първенството на Духа... можем да бъдем "претопени". Не говорим дори като биология... Е, със синове и дъщери като ония там 13-сет трудничко шъ стане .

Вий добре се тепате тука в разнобойни тези - аз само да поналея, така, масло в огъня .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.